справа № 361/7415/24
провадження № 3/361/3689/24
04.12.2024 м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Сіренко Н.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Броварського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 , тимчасово безробітній, РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст. 124 КУпАП,
30.07.2024 до Броварського міськрайонного суду Київської області надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП , а 08.11.2024 згідного протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, на розгляд судді Сіренко Н.С. передана вказана адміністративна справа разом із протоколом про адміністративне правопорушення, який складений 13.07.2024 про те, що 13.07.2024 о 19-40 годині в Київській області, Броварському районі, с. Літки по пров. Ягірний, 4, водій ОСОБА_1 , керуючи ТЗ - SUBARU FORESTER д.н.з. НОМЕР_2 , в порушення п. 13.4. ПДР України, під час об'їзду перешкоди, а саме автомобіля, який зупинився, не врахував дорожньої обстановки, внаслідок чого допустив зіткнення з автомобілем OPEL INSIGNIA д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_2 , який зупинився, в наслідок ДТП транспортні засоби зазнали механічних пошкоджень з матеріальними збитками, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином шляхом направлення судової повістки поштою та SMS-повідомленням, однак в судове засідання останній не з'явився, приймаючи до уваги те, що він про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, причини своєї неявки суду не повідомляв, заяв чи клопотань не надходило, та враховуючи те, що особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки, суд розцінює причину його неявку як неповажну.
При цьому неявка ОСОБА_1 в даному випадку не перешкоджає суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення, оскільки на підставі ст. 129 Конституції України, суд, здійснюючи правосуддя повинен це зробити в розумні строки, а заявлене ним клопотання про зупинення провадження суд визнає необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного, а також враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, приходжу до висновку про наявність підстав для розгляду справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення та тягне за собою необґрунтовані процесуальні витрати.
В судовому засіданні водій автомобіля OPEL INSIGNIA д.н.з. НОМЕР_3 ОСОБА_2 пояснив суду, що він рухався по провулку Ягідному, даний провулок вузький, під час зустрічного роз'їзду ОСОБА_2 прижав свій автомобіль майже впритул до паркану правої сторони дороги, щоб пропустити зустрічний автомобіль SUBARU FORESTER д.н.з. НОМЕР_2 , однак останній різко прискорився та зачепив автомобіль ОСОБА_2 . Під час розмови із водієм SUBARU FORESTER д.н.з. НОМЕР_2 у останнього були наявні ознаки алкогольного сп'яніння.
Заслухавши пояснення потерпілого ОСОБА_2 , дослідивши докази по справі, оцінивши їх у сукупності приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, повністю доведена:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 286235 від 13.07.2024, в якому зафіксовані вищевикладені обставини та із змістом яких ОСОБА_1 ознайомлений під підпис; зауважень та заперечень щодо протоколу та відомостей, викладених у ньому, не виявлено;
- схемою місця ДТП, яка сталася 13.07.2024, в якій зазначені пошкодження автомобілів; із схемою водії ознайомлені, зауважень не зазначили;
- письмовими поясненнями водіїв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 13.07.2024, в яких останні підтверджують зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини скоєння ДТП, та іншими матеріалами справи.
Вказані документи, відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами в справі про адміністративне правопорушення і узгоджуються між собою.
Порушення учасниками дорожнього руху ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів, утворює склад правопорушення за ст. 124 КУпАП, якою визначено, що за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у ст.ст. 251, 252 КУпАП, зобов'язані з'ясувати 1) чи було вчинено адміністративне правопорушення, 2) чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, 3) чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. 4) а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом і правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності.
З огляду на докази, що містяться в матеріалах справи, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Згідно з вимогами п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
В той же час зі змісту ст. 38 КУпАП вбачається, що закриття провадження на зазначеній підставі можливе за одночасної наявності таких умов:
- вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення:
- сплив встановленого законом строку.
Тобто для обчислення встановленого законом строку для накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі у зв'язку з його спливом необхідним є, поміж іншого, встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення - протиправної, винної дії чи бездіяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
З матеріалів даної справи про адміністративне правопорушення вбачається, що на день розгляду справи сплив тримісячний строк, передбачений для накладення на особу адміністративного стягнення.
З огляду на викладене, закриття провадження у справі за п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП можливе лише за умови визначення вини особи для встановлення судом факту вчинення особою винної протиправної дії чи допущення винної протиправної бездіяльності, що підпадає під ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Враховуючи викладене, суд вважає, що на час розгляду справи судом пройшли передбачені ст. 38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, у зв'язку з чим необхідно визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та провадження у справі за ст. 124 КУпАП закрити за закінченням на момент розгляду справи та прийняття постанови про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. ст. 38, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом 10 діб з моменту її винесення.
Суддя Н.С.Сіренко