Рішення від 04.12.2024 по справі 161/19003/24

Справа № 161/19003/24

Провадження № 2-а/161/297/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі:

головуючого - судді Пахолюка А.М.

при секретарі - Корнійчук А.А.

в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Свій позов мотивує тим, що 01.10.2024 року, офіцером мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , було складено щодо нього постанову по справі про адміністративне правопорушення №900 за ч. 3 ст. 210 КУпАП (далі - постанова) та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25500 грн.

Вважає дану постанову незаконною та необґрунтованою, оскільки, винесена з порушенням норм КУпАП, при відсутності події і складу правопорушення, відсутності доказів вчинення правопорушення, що призвело до незаконного притягнення його до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення.

З врахуванням наведеного, просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №900 від 01.10.2024 року, закрити провадження у справі, стягнути судові витрати по справі та сплачений штраф.

Ухвалою суду від 17.10.2024 року відкрито провадження у справі без виклику сторін.

У відзиві на позовну заяву, відповідач зазначив, що 30.09.2024 року позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 та в ході уточнення облікових даних було встановлено, що ОСОБА_1 не прибув вчасно для постановки на військовий облік після повернення з-за кордону, який був знятий у 2015 році у зв'язку із виїздом за кордон. Факт не перебування на військовому обліку позивача підтверджувався відсутністю будь-якої інформації щодо нього в реєстрі «Оберіг» та відсутністю актуальних відміток про перебування на військовому обліку у військово-обліковому документі ОСОБА_1 . У зв'язку з чим, 30.09.2024 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол №900 за ч. 3 ст. 210 КУпАП та за клопотанням захисника позивача, 01.10.2024 року винесено постанову №900 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено штраф в розмірі 25500 грн., який позивач оплатив та пред'явив до ІНФОРМАЦІЯ_3 квитанцію про сплату штрафу.

Відтак, вважає, що жодних порушень вимог чинного законодавства України відповідачем не допускалось, протиправних дій чи бездіяльності не вчинялось. Просив відмовити в задоволенні позову.

На підставі п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 9 ст. 205 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження без фіксування судового процесу технічними засобами згідно з вимогами ч. 4 ст. 229 КАС України.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що 30.09.2024 року офіцером мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 було складено протокол №900 про адміністративне правопорушення відповідно до ч. 3 ст. 210 КУпАП (а.с. 9).

Із вказаного протоколу вбачається, що ОСОБА_1 не з'явився вчасно задля постановки на військовий облік військовозобов'язаних. Своїми діями порушив пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2) до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних та резервістів» затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі - Правил військового обліку) (а.с. 9).

На підставі вказаного протоколу 01.10.2024 року т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , було складено щодо ОСОБА_1 постанову по справі про адміністративне правопорушення №900 за ч. 3 ст. 210 КУпАП (далі - постанова) та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25500 грн. (а.с. 8).

Частинами першою, третьою статті 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, а також за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Вказана норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила військового обліку.

Підпунктом 1 пункту 1 Правил військового обліку, встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, перебувати на військовому обліку:за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Підпунктом 10-1 пункту 1 Правил військового обліку, встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:

прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.

За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються в тому числі поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі показань технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.

Із військового квитка серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 знятий з військового обліку 11.02.2015 року, у зв'язку із виїздом за кордон терміном більше ніж на 3 місяці. Будь-які інші актуальні відмітки відсутні (а.с. 23).

Із письмових пояснень ОСОБА_1 , наданих при складанні протоколу, вбачається, що останній не став на військовий облік, у зв'язку з тим, що має постійне місце перебування у іншій країні та доглядає батька в Україні, який потребує постійного догляду (а.с. 9 зворот).

Відтак, судом встановлено, що позивач, на даний час перебуває на території України, однак, вимоги Закону не виконав, а саме не став на військовий облік у строки та спосіб передбачений пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку.

Щодо доданої позивачем роздруківки з додатку «Резерв +», про уточнення даних 29.05.2024 року, то таких доказ не береться судом до уваги, оскільки, будучи знятим з військового обліку у зв'язку із вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язаний був протягом 30 днів із дня набрання постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, стати на військовий облік шляхом особистого прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі, що не було виконано позивачем.

Будь-який яких інших належних та допустимих доказів, що підтверджують неможливість особистої постановки на військовий облік, на адресу відповідача позивач не надавав та не долучив до матеріалів справи.

Таким чином, на думку суду, відповідач підставно притягнув позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП в умовах особливого періоду, оскільки, позивачем порушено вимоги, визначені Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2) до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних та резервістів» затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, а саме не вчасно з'явився для постановки на військовий облік.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач при винесенні оскаржуваної постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України, у відповідності до вимог ч.2 ст.2 КАС України, в зв'язку з чим позовну заяву слід залишити без задоволення за необґрунтованістю, а постанову відповідача - без змін.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 77, 79, 241-246, 286, 293 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Залишити без задоволення позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Залишити без змін постанову №900 від 01 жовтня 2024 року т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_3 у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП ОСОБА_1 та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 25500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області Пахолюк А.М.