Справа № 161/17440/24
Провадження № 2-а/161/260/24
03 грудня 2024 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Шестерніна В.Д.
за участі секретаря Мельник А.В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
встановив:
І.Короткий зміст позовних вимог
20.09.2024 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Позов обгрунтований таким.
12.09.2024 тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення №760, якою ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, та накладено на нього штраф у розмірі 20 400 грн.
Зазначену постанову позивач вважає незаконною з таких причин.
ОСОБА_1 зауважує, що перебував на військовому обліку з 26.07.2005, що підтверджується посвідченням про приписку до призовної дільниці ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.01.2005. В 2013 році йому виповнилося 25 років і це був граничний вік для нього, як призовника, щоб стати на військовий облік як військовозобов'язаний. Законом не було визначено строків виконання цього обов'язку. Свого місця проживання він не змінював. Відповідач не надав доказів вручення йому повістки про виклик.
03.07.2024 позивач оновив свої дані в застосунку «Резерв+», чим виконав вимоги нового Закону №3633-IX. 30.08.2024 ОСОБА_1 прийшов до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою дізнатися чому його дані не відображаються в системі «Резерв+». В той же день, без будь-яких пояснень відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення №760 за порушення правил військового обліку, повідомлено про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
12.09.2024 ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 на розгляд справи про адміністративне правопорушення, однак йому повідомили, що справу вже розглянуто, після цього вручили копію постанову по справі про адміністративне правопорушення №760, яку він оскаржує.
В зв'язку з викладеним позивач просив суд визнати протиправними дії т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 щодо винесення постанови №760 від 12.09.2024 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, саму постанову визнати протиправною та скасувати, а провадження у справі - закрити.
ІІ.Стислий виклад позиції відповідача
04.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 подав відзив на позовну заяву, який мотивований таким.
30.08.2024 ОСОБА_1 звернувся в ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою оформлення військово-облікового документу. В ході уточнення даних встановлено, що позивач не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних та не володіє актуальним військово-обліковим документом, що підтверджує статус військовозобов'язаного.
Посвідчення про приписку до призовної дільниці підтверджує належність позивача до військового обліку призовників, а не військовозобов'язаних.
Факт неперебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних підтверджує витяг з книги протоколів засідань призовної комісії на ОСОБА_1 (протокол №30 від 11.11.2013).
Факт вчиненого позивачем правопорушення було зафіксовано в протоколі №760 від 30.08.2024. Зі змістом протоколу позивач був ознайомлений, про дату, час та місце розгляду справи - повідомлений. За результатами розгляду протоколу була винесена постанова №760 від 12.09.2024 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, та накладено на нього штраф у розмірі 20 400 грн.
Вчинене позивачем правопорушення є триваючим і було виявлено працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 лише 30.08.2024.
Відповідач просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.
ІІІ.Процесуальні дії суду, клопотання та заяви учасників судового процесу
Ухвалою суду від 24.09.2024 позовну заяву залишено без руху.
25.09.2024 позивач усунув недоліки позовної заяви, подав заяву про уточнення позовних вимог.
Ухвалою суду від 30.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі.
04.11.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, який прийнятий судом до розгляду.
08.11.2024 позивач подав відповідь на відзив.
IV.Фактичні обставини справи, застосоване законодавство та мотиви суду
Учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи (ч. 1 ст. 159 КАС України). В цій категорії справ (ст. 286 КАС України) для позивача заявою по суті спору є позовна заява, для відповідача - відзив на позовну заяву (ч. 1 ст. 269 КАС України).
Суд встановив такі фактичні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебував на військовому обліку призовників з 26.07.2005 (посвідчення про приписку до призовної дільниці Луцького МВК Волинської області, а.с. 12).
З 18.08.2022 по 24.06.2024 ОСОБА_1 на підставі вироку Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02.07.2020 відбував покарання в державній установі «Полицька виправна колонія (№76)» (довідка про звільнення серії РІВ №13057 від 24.06.2024, а.с. 53).
03.07.2024 ОСОБА_1 уточнив свої персональні дані, що підтверджується витягом із застосунку «Резерв+» (а.с. 54-55). З витягу також вбачається, що інформація в реєстрі «Оберіг» неповна, позивачу необхідно звернутися з ТЦК для уточнення даних.
В заявах по суті спору сторони визнали ту обставину, що 30.08.2024 ОСОБА_1 самостійно звернувся в ІНФОРМАЦІЯ_4 (ч. 1 ст. 78 КАС України). Щодо причин такого звернення позиції сторін різняться: позивач в позовній заяві ствердив, що звертався до відповідача з метою з'ясувати чому його персональні дані не відображаються в застосунку «Резерв+», а відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач звертався до нього з метою оформлення військово-облікового документу.
30.08.2024 головний спеціаліст командування ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 склала відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення №760 (далі по тексту - Протокол №760, а.с. 13).
За змістом цього протоколу, 30.08.2024 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що ОСОБА_1 невчасно з'явився для постановки на військовий облік військовозобов'язаних. Своїми діями порушив норми пп. 1 п. 1 Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
В протоколі зазначені відомості про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення - 12.09.2024 о 10:00, за адресою: АДРЕСА_1 в кабінеті №407. В протоколі міститься підпис та пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності: «Зі ст. 63 Конституції України не ознайомлений. Зі ст. 268 КУпАП не ознайомлений. Зі ст. 278, 279, 280, 281, 282 КУпАП не ознайомлений».
12.09.2024 тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_2 виніс постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №760 (далі по тексту - Постанова №760), якою ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, і накладено на нього штраф в розмірі 20 400 грн. (а.с. 14).
За змістом цієї постанови, 30.08.2024 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 не вчасно з'явився для постановки на військовий облік військовозобов'язаних. Також ОСОБА_1 не володіє військово-обліковим документом, що підтверджує статус військовозобов'язаного. Своїми діями порушив пп. 1, 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487).
Вважаючи постанову незаконною, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Процедуру складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про такі адміністративні правопорушення: порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України), визначено Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства оборони України №3 від 01.01.2024, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.01.2024 за №36/41381 (далі - Інструкція).
Тобто, законодавцем імперативно визначено чітку та послідовну процедуру розгляду справ про адміністративне правопорушення, порушення якої є підставою для визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, а відтак й для скасування його рішення про притягнення до відповідальності.
Вказані положення не є формальною вимогою, це важлива законодавча гарантія об'єктивного та справедливого розгляду справи про адміністративне правопорушення, надана, зокрема, військовозобов'язаному для захисту свої прав та інтересів від безпідставного притягнення до відповідальності.
Відповідно до п. 3 Розділу ІІ Інструкції у протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 6 Розділу ІІ Інструкції до протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
Відповідно до ст. 210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 1).
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 2).
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 3).
Вказана редакція ч. 3 ст. 210 КУпАП діє з 19.05.2024 відповідно до Закону України № 3696-IX від 09.05.2024 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До 19.05.2024 норми ч. 3 ст. 210 КУпАП не існувало.
Згідно з ч. 5 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі по тексту - Порядок №1487).
Додатком №2 до Порядку №1487 є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі по тексту - Правила військового обліку).
Підпунктом 1.1 пункту 1 Правил військового обліку передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Підпунктом 10-1 пункту 1 Правил військового обліку передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:
у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
В постанові Верховного Суду від 04.09.2019 у справі №285/1535/15 міститься правовий висновок про те, що адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Час вчинення правопорушення є однією із ознак його об'єктивної сторони.
Протокол №760 та Постанова №760 не містять відомостей про час вчинення правопорушення. В свою чергу, це позбавляє суд можливості оцінити правильність застосування відповідачем закону про відповідальність за адміністративне правопорушення (ст. 8 КУпАП) та дотримання строків накладення адміністративного стягнення (ст. 38 КУпАП).
В цьому аспекті суд зауважує, що формулювання «не вчасно з'явився» (зазначене в Постанові №760) не є часом вчинення адміністративного правопорушення.
Разом з тим, аналізуючи доводи і заперечення сторін щодо суті спору, дотримуючись принципу офіційного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції закону з 18.05.2024) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
18.05.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», яким стаття перша ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» була викладена в новій редакції.
Згідно з ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції закону з 18.05.2024) громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції закону з 18.05.2024) військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
З посвідчення про приписку до призовної дільниці Луцького ОМВК Волинської області (а.с. 12) вбачається, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку призовників з 26.07.2005.
09.11.2013 ОСОБА_1 виповнилося 25 років. З цього часу він відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції закону на час досягнення позивачем 25 років) підлягав взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районному (міському) військовому комісаріаті як особа, яка відповідно до статті 18 цього Закону звільнена від призову на строкову військову службу (особа, яка досягла 25-річного віку).
До 18.05.2024 військовий обов'язок не включав взяття громадян на військовий облік (ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції закону до 18.05.2024).
До 18.05.2024 закон не визначав строку виконання обов'язку громадян щодо взяття (постановки) на військовий облік військовозобов'язаних (такий строк встановлювався лише у випадку прибуття особи до нового місця проживання (ч. 3 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»), однак відповідних обставин у справі не встановлено).
До 19.05.2024 позивач не міг вчинити правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП, оскільки такої норми до цього часу не існувало.
Як вже встановлено судом, 03.07.2024 позивач уточнив свої персональні військово-облікові дані, тим самим, він виконав обов'язок, передбачений ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції закону з 18.05.2024).
30.08.2024 ОСОБА_1 з власної ініціативи звернувся в ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою додаткового уточнення облікових даних (за позицією відповідача - з метою оформлення військово-облікового документа).
Таким чином, суд вважає, що позивач після уточнення своїх персональних даних в застосунку «Резерв+» добросовісно вживав активних дій з метою додаткового уточнення в в ІНФОРМАЦІЯ_6 (з метою оформлення військово-облікового документу).
Згідно з вимогами ст. ст. 252, 254-256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діянь, які містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого цим кодексом, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення повинен проводитись у межах визначених у протоколі обставин про адміністративне правопорушення, який є фактичним обвинуваченням у вчиненні адміністративного правопорушення.
Суд зауважує на тому, що згідно Постанови №760 позивач був притягнутий до відповідальності в тому числі і за те, що не володіє військово-обліковим документом, що підтверджує статус військовозобов'язаного, що є порушенням пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку, хоча згідно Протоколу №760 позивачу таке порушення не інкримінувалося. Таким чином, відповідач вийшов за межі висунутого згідно Протоколу №760 фактичного обвинувачення.
Підпункт 10-1 пункту 1 Правил військового обліку передбачає обов'язок військовозобов'язаних у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського.
Процедуру перевірки військово-облікових документів громадян визначає Порядок проведення громадян призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (пункти 49-55), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560).
Таким чином, відповідальність за недотримання пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку може наставати для особи за ст. 210 КУпАП лише у випадку перевірки (з дотриманням приписів Порядку №560) у неї військово-облікового документа уповноваженим представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки та за відсутності у особи або непред'явлення нею такого документа.
В нашому ж випадку позивач з власної ініціативи звернувся в орган ІНФОРМАЦІЯ_7 для додаткового уточнення облікових даних (оформлення військово-облікового документа). Такі його дії не становлять порушення пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд не може погодитися з висновком відповідача про наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, всупереч вимогам частини 2 статті 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих у розумінні статті 70 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність винесення оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення та не спростував тверджень позивача щодо відсутності в його діях складу правопорушення, за яке він притягнутий до адміністративної відповідальності.
Отже, оскаржувана Постанова №760 відповідача не може вважатися законною і її слід скасувати.
В задоволенні позовних вимог про визнання противправними дій т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо винесення Постанови №760 слід відмовити, оскільки в такій категорії справ суд обмежений повноваженнями, визначеними ч. 3 ст. 286 КАС України.
V.Судові витрати
Враховуючи результат вирішення спору, виходячи із приписів ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судового збору в сумі 302,80 грн. пропорційно до задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 77, 242-246, 250, 255, 286, 272 КАС України, суд,-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову №760 від 12.09.2024 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, винесену тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 , про визнання винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, і накладення на нього штрафу в розмірі 20 400 грн.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 302,80 (триста дві гривні, 80 копійок) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Відомості про сторін та інших учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код в ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Повний текст рішення суду складений - 03.12.2024.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.Д. Шестернін