Ухвала від 03.12.2024 по справі 167/1127/24

Справа № 167/1127/24

Номер провадження 3/167/699/24

УХВАЛА

03 грудня 2024 року місто Рожище

Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Н.В. Шептицька, розглянувши об'єднані матеріали, що надійшли з ВПД № 1 (м. Рожище) ЛРУП ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,

за участі:

захисника ОСОБА_1 - адвоката І.П. Наумчука,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Рожищенського районного суду Волинської області перебуває об'єднана справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП (протокол серії ЕПР1 № 157946), за ч. 1 ст. 130 КУпАП (протокол серії ЕПР1 № 157921).

ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, не визнає.

За таких обставин, з метою забезпечення змагальності сторони захисту та сторони, яка сприяє притягненню до відповідальності, недопущення ситуації коли особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом, а також враховуючи висновки Європейського суду з прав людини в справі «Бантиш та інші проти України», вважаю за необхідне залучити прокурора та особи, уповноваженої на складання протоколу про адміністративне правопорушення, для участі в даному судовому процесі, в якості сторони обвинувачення, для забезпечення змагальності сторін, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно статті 17 Закону України « Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод ( далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.

Відповідно до практики ЄСПЛ справи про адміністративні правопорушення є кримінальним для цілей застосування Конвенції ( див. рішення у справах «Езтюрк проти Німеччини» ( Ozturk v. Germany) від 21 лютого 1984 року, пп. 52-54, Series A № 73; «Лауко проти Словаччини» ( Lauko v. Slovakia)від 2 вересня 1998 року, пп. 56-59; ухвалу щодо прийнятності у справі «Рибка проти України» ( Rybka v. Ukraine), заява № 10544/03, від 17 листопада 2009 року) і, зокрема, той факт, що стягнення, застосоване судом - штраф було згодом замінено на зауваження, не може позбавити правопорушення, про яке йдеться, притаманного йому кримінального характеру ( справа «Лучанінова проти України»).

Частина 1 статті 9 Конституції України встановлює, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. А одним із таких міжнародних договорів, з огляду на Закон України ''Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів 2, 4, 7 та 11 до Конвенції'' є вищевказана Конвенція.

Чинним КУпАП не передбачено обов'язкову участь прокурора у справах про адміністративні правопорушення за статтею 130 КУпАП, проте, положеннями міжнародного договору встановлено інші правила участі прокурора у справах про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 130 КУпАП, ніж ті, що передбачені у КУпАП безпосередньо, зважаючи на види санкцій даної норми права.

Отже, розглядаючи справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП, вважаю за необхідне забезпечити гарантії і принципи законності щодо особи, яка притягається до відповідальності, оскільки санкція, зокрема ч. 1 ст. 130 КУпАП, при встановленні факту скоєння правопорушення і вини передбачає штраф з позбавленням права керування транспортними засобами на певний строк, шляхом залучення прокурора та особи, уповноваженої на складання протоколу про адміністративне правопорушення, для участі в даному судовому процесі в якості сторони обвинувачення.

Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Враховуючи вищенаведене у сукупності, вважаю, що прокурор та особа, уповноважена на складання протоколу про адміністративне правопорушення, мають бути залучені до участі у справі, враховуючи рішення ЄСПЛ від 06 жовтня 2022 року в справі «Бантиш та інші проти України» щодо визнання порушення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині неупередженості суду через відсутність сторони обвинувачення у справі про адміністративне правопорушення, а також з огляду на повноваження прокурора, визначені статтею 250 КУпАП.

Керуючись статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Першим протоколом та протоколами 2, 4, 7 та 11 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, частиною 1 статті 9 Конституції України, Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року», статтями 7, 245, 250, 280, 283 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Залучити до участі у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП - прокурора Ківерцівського відділу Луцької окружної прокуратури.

Залучити до участі в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП - поліцейського ВПД № 1 (м. Рожище) ЛРУП ГУНП у Волинській областістаршого сержанта поліції Олійника Андрія Васильовича.

Повідомити керівника Ківерцівського відділу Луцької окружної прокуратури і начальника ВПД № 1 (м. Рожище) ЛРУП ГУНП у Волинській областіпро дату, час і місце розгляду справи: 19 грудня 2024 року о 09 год 00 хв в приміщенні Рожищенського районного суду Волинської області за адресою: місто Рожище, вулиця Грушевського, 4, зал судових засідань № 1.

Копію ухвали направити керівнику Ківерцівського відділу Луцької окружної прокуратури та начальнику ВПД № 1 (м. Рожище) ЛРУП ГУНП у Волинській областідля відому та виконання

Копію ухвали направити керівнику Волинської обласної прокуратури для відома.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Рожищенського районного суду

Волинської області Н.В. Шептицька