про залишення позовної заяви без руху
03 грудня 2024 року м. Київ № 320/53937/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України , Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" , ТОВ "Одеська енергопостачальна компанія" , КП "Чорноморськводоканал" , ОСББ "Укржилстрой-2008" про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України , Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" , ТОВ "Одеська енергопостачальна компанія" , КП "Чорноморськводоканал" , ОСББ "Укржилстрой-2008" про визнання протиправними дій.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.160-161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Частиною першою статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з частинами першою та третьою статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
При цьому, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч. 1 ст.4 КАС України).
Пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві в якості відповідачів вказані Кабінет Міністрів України, Національна комісія що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Акціонерне товариство "ДТЕК Одеські електромережі", Товариство з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія", Комунальне підприємство "Чорноморськводоканал", Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Укржилстрой-2008" .
Проте, прохальна частина позовної заяви містить вимог заявлені лише до Кабінету Міністрів України.
Водночас позивач в позовній заяві не вказує дії, з якими не згоден щодо того, в чому полягає порушення його прав іншими відповідачами, виходячи з передбачених законодавством України її повноважень та компетенції, не формулює зміст позовних вимог відповідно до ст. 5 КАС України.
Отже, вимоги позивача не відповідають наведеним приписам норм процесуального права та позбавляють суд можливості встановити дійсний зміст і суть правовідносин, що виникли між позивачем та відповідачами. Відповідно предмет доказування у цій справі позивачем так і не визначено.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно уточнити або склад учасників справи, або прохальну частину позовної заяви, а також позивачу необхідно чітко та конкретно сформулювати зміст позовних вимог до кожного з відповідачів, вказати, які акти, дії чи бездіяльність є протиправними і навести обґрунтування їх протиправності, а також зазначити, які конкретно дії в межах наданих суду повноважень необхідно вчинити для відновлення порушених прав позивача, з урахуванням вказаних судом зауважень.
Згідно з частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунуті у десятиденний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду уточненої позовної заяви, в якій конкретизувати позовні вимоги до кожного відповідача (чітко зазначити та конкретизувати прохальну частину позову із зазначенням конкретних рішень, дій або бездіяльності відповідача, які оскаржуються, в тому числі із зазначенням періодів дій або бездіяльності, реквізити рішення суб'єкта владних повноважень); надати суду докази порушених прав позивача та викласти обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до кожного відповідача або надати уточнену позовну заяву (у кількості учасників справи та для суду), в якій чітко зазначити склад учасників справи відповідно до заявлених позовних вимог.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України , Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" , ТОВ "Одеська енергопостачальна компанія" , КП "Чорноморськводоканал" , ОСББ "Укржилстрой-2008" про визнання протиправними дій, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Василенко Г.Ю.