Ухвала від 19.11.2024 по справі 320/32092/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

19 листопада 2024 року Справа № 320/32092/24

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Войтович І.І., суддів: Горобцова Я.В., Марич Є.В., розглянувши в місті Києві у письмовому провадженні заяву представника позивача про зміну предмету позову та клопотання про залучення співвідповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Міністерство фінансів України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Міністерство фінансів України, у якому просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, що полягає у неподанні бюджетної пропозиції та бюджетного запиту щодо включення бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» до проєкту Закону про Державний бюджет та зобов'язати вжити заходи, спрямовані на розробку бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» та включення її до проєкту Закону про Державний бюджет;

2. Визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України, що полягає у не включенні до бюджетної декларації та проєкту Закону про Державний бюджет бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. № 947 «Питання виплати грошової компенсації постраждалим житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» та зобов'язати вжити заходи, спрямовані на включення до бюджетної декларації та проєкту Закону про Державний бюджет бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації»;

3. Стягнути з Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Кабінету Міністрів України солідарно на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , 100000,00 (сто тисяч) гривень відшкодування моральної шкоди.

4. Зобов'язати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій у тримісячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили надати звіт про виконання постанови суду, відповідно до статті 382 КАС України.

5. Зобов'язати Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили надати звіт про виконання постанови суду, відповідно до статті 382 КАС України.

Ухвалою суду провадження у справі №320/32092/24 відкрито, справу визначено до розгляду за правилами загального позовного провадження колегією у складі трьох суддів, розпочато підготовку справи до судового розгляду, призначено підготовче судове засідання на 15 серпня 2024 року о 10:00 год.

09.08.2024 представник Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України подав відзив на позовну заяву у якому просить суд відмовити в задоволенні позову.

15.08.2024 представник позивача подав до суду відповідь на відзив у якій просить визнати необґрунтованими доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Судове засідання призначене на 15.08.2024 о 10:30 год знято з розгляду у зв'язку з перебуванням судді Горобцової Я.В. у відпустці, та визначено наступну дату судового засідання на 30.09.2024 о 14:00 про що сторони повідомлені належним чином.

23.09.2024 представник Кабінету Міністрів України подав відзив на позовну заяву у якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

23.09.2024 представник Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України подав до суду заперечення на відповідь на відзив.

30.09.2024 ухвалою Київського окружного адміністративного суду задоволено клопотання представника позивача про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Міністерство фінансів України.

Наступне підготовче судове засідання призначено на 22.10.2024 об 11:00 год про що сторони повідомлені належним чином.

08.10.2024 представником Кабінету Міністрів України подано відзив на позовну заяву у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

17.10.2024 представник Міністерства фінансів України подав пояснення по справі, та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

22.10.2024 представник позивача подала до суду відповідь на відзив Кабінету Міністрів України у якій зазначає, що доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву є безпідставними та необґрунтованими, відповідно, наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

22.10.2024 представником Міністерства фінансів України подав пояснення по справі.

22.10.2024 до суду прибули представники сторін, у підготовчому судовому засіданні колегія суддів порадившись на місці ухвалила оголосити перерву для надання можливості представнику позивача подати заяву про зміну предмету чи підстав позову.

Наступне підготовче судове засіданні призначено на 19.11.2024 об 11:00 год про що сторони повідомлені належним чином.

23.10.2024 представник Кабінету Міністрів України подав до суду заперечення на відповідь на відзив у яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

08.11.2024 представник позивача за допомогою підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" подала до суду клопотання про залучення Міністерства фінансів України в якості співвідповідача та позовну заяву у якій доповнює позовні вимоги, у зв'язку із чим просить суд:

- Визнати протиправною бездіяльність Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, що полягає у неподанні бюджетної пропозиції та бюджетного запиту щодо включення бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» до проєкту Закону про Державний бюджет та зобов'язати вжити заходи, спрямовані на розробку бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» та включення її до проєкту Закону про Державний бюджет;

- Визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України, що полягає у не включенні до бюджетної декларації та проєкту Закону про Державний бюджет бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. № 947 «Питання виплати грошової компенсації постраждалим житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» та зобов'язати вжити заходи, спрямовані на включення до бюджетної декларації та проєкту Закону про Державний бюджет бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації»;

- Визнати протиправною бездіяльність Міністерства фінансів України, що полягає у не погодженні бюджетних запитів, які надавалися Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій у 2022-2024 роках щодо включення бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» до проектів Законів про Державний бюджет у 2022-2024 роках та зобов'язати вжити заходи, спрямовані на визначення джерела фінансування, грошового наповнення бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» та на включення даної програми до проекту Закону про Державний бюджет.

- Стягнути з Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України солідарно на користь ОСОБА_1 , РНОКПП- НОМЕР_1 , 100000,00 (сто тисяч) гривень відшкодування моральної шкоди.

- Зобов'язати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій у тримісячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили надати звіт про виконання постанови суду, відповідно до статті 382 КАС України.

- Зобов'язати Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили надати звіт про виконання постанови суду, відповідно до статті 382 КАС України.

- Зобов'язати Міністерство фінансів України у тримісячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили надати звіт про виконання постанови суду, відповідно до статті 382 КАС України.

Обґрунтовуючи уточнену позовну заяву та клопотання про залучення до участі у справі Міністерства фінансів України в якості співвідповідача представник позивача зазначає, що правосуб'єктність та функції Міністерства фінансів України, які воно виконує між всіма учасниками бюджетного процесу, безпосередньо впливають на кінцевий результат включення до державного бюджету бюджетної програми, яка би надала фінансову можливість для Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій виконати Постанову № 767, відтак, заявивши позовні вимоги до Міністерства фінансів України представник позивача просить суд прийняти уточнений позов, та задовольнити клопотання про залучення до участі у справі Міністерства фінансів України в якості співвідповідача.

Представник Міністерства фінансів України 14.11.2024 подала до суду заперечення у яких зазначила, що клопотання представника позивача про залучення співвідповідача є необґрунтованим, безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

19.11.2024 у підготовче судове засідання прибули представники сторін, заперечили проти задоволення клопотання представника позивача про залучення Міністерства фінансів України до участі у справі в якості співвідповідача.

Отримавши та розглянувши уточнену позовну заяву, заслухавши думку представників сторін, колегія суддів зазначає наступне.

Виходячи із змісту уточненої позовної заяви, а також змісту раніше заявлених позовних вимог та обставин справи, суд розцінює уточнену позовну заяву як заяву про зміну предмету позову.

Відповідно до ч.1 ст.47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи те, що заява про збільшення позовних вимог подана на стадії підготовчого провадження, має відношення до первісних позовних вимог, суд прийшов до переконання про прийняття заяви про зміну предмету позову, та здійснення розгляду справи з урахуванням вищезгаданих вимог заявлених до Міністерства фінансів України.

Відтак, враховуючи заяву представника позивача про зміну предмету позову, та звернення частини вимог до Міністерства фінансів України, суд вважає за необхідне розглянути заяву про залучення до участі у справі співвідповідача.

Статтею 46 КАС України передбачено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

За змістом норм статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Виходячи з предмету позовних вимог вбачається, що позивач оскаржує бездіяльність Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Кабінету Міністрів України щодо ефективного функціонування механізму виплати компенсації за зруйноване житло та зобов'язання їх виконати адміністративно-розпорядчі дії щодо внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» з метою визначення в Державному бюджеті бюджетних призначень Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за програмою «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації».

Разом з тим, представник позивача у заяві про зміну предмету позову заявляє до Міністерства фінансів України позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності що полягає у не погодженні бюджетних запитів, які надавалися Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій у 2022-2024 роках щодо включення бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» до проектів Законів про Державний бюджет у 2022-2024 роках та зобов'язання вжити заходи, спрямовані на визначення джерела фінансування, грошового наповнення бюджетної програми «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації» та на включення даної програми до проекту Закону про Державний бюджет.

Відтак, зважаючи на правосуб'єктність та функції Міністерства фінансів України щодо формування та реалізації державної бюджетної політики, та з метою забезпечення всебічного та об'єктивного розгляду адміністративної справи та з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, суд вважає за необхідним задовольнити клопотання представника позивача та залучити Міністерство фінансів України до участі у справі в якості співвідповідача.

Водночас, оскільки суд прийшов до висновку про необхідність залучення Міністерства фінансів України до участі у справі в якості співвідповідача, то вказане зумовлює зміну його процесуального статусу з третьої особи на співвідповідача.

Керуючись статтями 48, 52, 72, 73, 160, 168, 169, 171, 173, 174, 175, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Прийняти до розгляду заяву про зміну предмету позову та задовольнити клопотання представника позивача про залучення співвідповідача.

2. Подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням заяви про зміну предмету позову.

4. Залучити Міністерство фінансів України (код ЄДРПОУ 00013480, 04071, м. Київ, вул. Межигірська, буд. 11) до участі у справі в якості співвідповідача.

5. Призначити підготовче судове засідання на 16 грудня 2024 року о 13:15 год в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26,1-й під'їзд, 6-й поверх).

6. Встановити співвідповідачу Міністерству фінансів України п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву, а іншим учасникам справи - п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для надання відповіді на відзив.

У разі ненадання співвідповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

7. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддя Войтович І.І.

Судді: Горобцова Я.В.

Марич Є.В.