Рішення від 04.12.2024 по справі 260/6126/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 року м. Ужгород№ 260/6126/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Плеханової З.Б. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до

Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65012, код ЄДРПОУ 20987385),

третьої особи без самостійних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Ужгородський район, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

23 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи без самостійних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області яким просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення начальника відділу перерахунку пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №071750005941 про відмову в перерахунку пенсії від 13.09.2024 року;

2. Зобов'язати відділ перерахунку пенсій №1 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.07.1998 по 11.07.2005 рік, з 12.07.2005 по 21.07.2009 рік, з 22.07.2009 по 05.08.2013 рік, та період проходження військової служби з 05.08.1978 по 14.04.1993 рік;

3. Зобов'язати відділ перерахунку пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ, на пенсію за віком

відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 №3723-ХІІ,

пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІІІ,

на підставі довідок Закарпатської митниці від 20.06.2024 року №7.7.-22/33-1222 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 20.06.2024 року №7.7.-22/33-1223 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 13.06.2024 року №7.7.-1/12-01//4852, починаючи з 06.09.2024 року.

Позов обґрунтовано тим, що 06.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатський області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 №3723-ХІІ, пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІІІ.

У відповідь на свою заяву отримав рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яким йому було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 віл 15.04.1993 року, присвоєно персональне звання інспектора митної служби 1 рангу з 09.07.1998 р, присвоєно персональне звання радника митної служби 2 рангу з 24.03.2003 року.

В стаж державної служби не зараховано періоди з 09.07.1998 по 11.07.2005 рік, з 12.07.2005 по 21.07.2009 рік, з 22.07.2009 по 05.08.2013 рік, оскільки дані посади не передбачені Законом України «Про державну службу».

26 вересня я 2024 року ухвалою ЗОАС відкрито спрощене позовне провадження, якою залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог : Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатський області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063), та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатський області протягом 7 днів з дня отримання даної ухвали надати суду: пенсійну справу ОСОБА_1 , оскаржуване рішення, а також відмовні матеріали за заявою позивача про призначення пенсії.

02 жовтня 2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшла електронна пенсійна справа ОСОБА_1 .

11 жовтня 2024 року від третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позов, в якому викладено заперечення проти позову, який вважають безпідставним обґрунтовуючи наступним.

Зазначає що розглянувши документи подані позивачем для перерахунку пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до записів у трудовій книжці з 21.04.1997 р. по 05.08.2013 р. ОСОБА_1 працював у органах митної служби . 09.07.1998 р. йому присвоєне персональне звання «Інспектор митної служби I- рангу», з 24.03.2003 р. -«Інспектор митної служби І-рангу».

Підпунктом 17 пункту 3 статті 3 Закону України №889-VIII передбачено, що дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, яким присвоюються спеціальні звання.

Статтею 25 Закону №3723-XII визначено сім категорій посад державних службовців, в залежності від яких встановлюються ранги державних службовців, які, у свою чергу, є основним критерієм , який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи до стажу, який дає право на призначення пенсії державного службовця.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, визначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону №889-VIII. Та даний Порядок обчислення стажу державної служби не застосовується при обчисленні стажу, який дає право на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723.

З огляду на положення вказаної норми та зміст записів трудової книжки позивача свідчать про те, що в період роботи позивача на посадах у органах митної служби не встановлювався відповідний ранг державного службовця, а присвоювалися персональні звання радника митної служби

У зв'язку з вище наведеним, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

18 жовтня 2024 року від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить зазначити, що Законом України «Про державну службу» передбачено, що прийняття на державну службу, просування по ній службовців, стимулювання їх праці, вирішення інших питань, пов'язаних із службою, проводиться відповідно до категорій посад службовців, а також згідно з рангами, які їм присвоюються. Митний кодекс України визначає правовий статус осіб митної служби та не дає підстави на віднесення до категорій посад державних службовців у відповідності до статті 25 Закону, оскільки регулює умови проходження служби посадових осіб митної служби зі спеціальними званнями.

Однією із вимог призначення пенсій згідно Закону України «Про державну службу» є наявність відповідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723, основною умовою зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.

Робота на посадах в органах державної митної служби України, зараховується до стажу державної служби особам, яким не присвоювалися спеціальні звання.

Також відмічає, що вимога позивача про перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону №3723 на підставі довідок про складові заробітної плати державного службовця є неправомірною та передчасною оскільки, позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а спір про право щодо призначення чи переведення позивача на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» ще не вирішено.

З огляду на викладене, не вбачає підстав для задоволення вимог позовних вимог.

22 жовтня 2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому позивач заперечує поти доводів відповідача та третьої особи, оскільки він відноситься до категорій осіб визначених статтею 37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, яка у відповідності до ЗУ «Про державну службу» №889-VІІІ застосовується у поєднанні з пунктами 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII, то посилання Позивача на положення ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ є обґрунтованим.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .

06 вересня 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФ України в Закарпатській області із заявою №7986, в якій просив перевести його з пенсії за віком згідно Закону України «на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до пункту 4.2 Порядку розгляду документів, наданих позивачем до заяви від 06.09.2024 року провадився за принципом «екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області від 13 вересня 2024 року №071750005941 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до заяви від 06.09.2024 року.

Відповідно до вказаного рішення, 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII (далі-Закон №889-УІІІ). У зв'язку з цим Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХП (далі-Закон №3723-XII) втратив чинність крім статті- 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 Прикінцевих положень Закончу №889-VIII, якими встановлено право на пенсію за віком.

Згідно із пунктом 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889- VIII, право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону мають особи, які на день набрання чинності Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII:

- мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних« категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону та актами Кабінету Міністрів* України;

- на день набрання чинності Законом №889-VIII займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

За таких обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення про відмову у переведенні з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону №889-УІП, оскільки стаж державної служби заявника складає 3 роки 01 місяць 2 дні.

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 від 25.04.1993р.

присвоєно персональне звання інспектора митної служби 1 рангу з 09.07.1998 р.,

присвоєно персональне звання радника митної служби 2 рангу з 24.03.2003 р.

В стаж державної служби не зараховано періоди з 09.07.1998 по 11.07.2005; з 12.07.2005 по 21.07.2009; з 22.07.2009 по 05.08.2013 оскільки дані посади не передбачені Законом України «Про державну службу».

Мотиви та норми права застосовані судом

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон №3723-XII).

За змістом ч.1 ст.37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі

стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців,

а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-XII вік і страховий стаж.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За змістом ч. 1 ст. 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Отже, за наведеного правового регулювання, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст.37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18, у постановах Верховного Суду від 02.04.2020 у справі №687/545/17, від 16.12.2021 у справі №538/804/17.

Судом із копії трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 встановлено, що він в період з 26.01.1995 року по 05.08.2013 року працював на різних посадах в органах митної служби.

Крім того, записами трудової книжки позивача підтверджується, що позивачу були присвоєні персональні звання, а саме:

- 17.02.1998 року присвоєне персональне звання «Інспектор митної служби І рангу»;

- 01.03.2000 року присвоєне персональне звання «Радник митної служби III рангу»;

- 24.03.2003 року присвоєне персональне звання «Радник митної служби II рангу»,

- 01.04.2004 присвоєне спеціальне звання «Радник митної служби III рангу»; 1

Відмовляючи позивачу у переведенні на пенсію за Законом України «Про державну службу» відповідач - посилається на те, що періоди роботи посадових осіб в митних органах, органах державної фіскальної служби на посадах, в період на яких були присвоєні персональні та спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Суд не погоджується із наведеною позицією пенсійного органу, зважаючи на таке

Пунктом 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, стаж державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 обчислюється відповідно до законодавства, що діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ними передбачені.

Стаж державної служби до набрання чинності Законом №889-VIII обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.051994 №283 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього (були чинними до 01.05.2016).

Пунктом 5 Порядку №283 визначено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Пунктом 1 Порядку №283 встановлено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

За правилами п.4 Порядку №283 документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Спеціальним законом, що визначає статус посадових осіб митних органів в Україні, є Митний кодекс України від 13.03.2012 №4495-VI (далі - МК України).

Відповідно до ч.1 ст.569 МК України працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.

Згідно з ч.1 ст.588 МК України, пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Аналогічні положення щодо віднесення посадових осіб органів доходів і зборів до державних службовців та пенсійного забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», були передбачені і Митними кодексами України від 11.07.2002 та від 12.12.1991.

Виходячи з наведеного, посадові особи митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в митних органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на набуття пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 квітня 2018 року (зразкова справа №822/524/18) та постанові Верховного Суду від 10.07.2018 справа №591/6970/16-а.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вже встановлено судом, позивач в період з 26.01.1995 року по 05.08.2013 року працював на посадах в митних органах.

Таким чином, суд вважає, що період роботи (служби) позивача в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Що стосується вимоги позивача про зарахування до стажу державної служби період проходження військової служби з 05.08.1978 по 14.04.1993 рік, суд зазначає наступне.

Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби було визначено «Порядком обчислення стажу державної служби», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 (далі - Порядок №283).

Згідно з пунктом 3 вказаного Порядку до стажу державної служби включається, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Крім того, згідно з частиною 1 статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу «військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, період проходження позивачем строкової військової служби в період з 05.08.1978 по 14.04.1993 зараховується до стажу державної служби.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача ГУ ПФУ в Одеській області не було фактичних та правових підстав для не зарахування до стажу державної служби позивача періодів роботи на посадах в митних органах та відмови у зв'язку із цим у переведенні позивача на інший вид пенсії, а у позивача наявні умови, передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ (а саме, досягнення віку, наявність не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та страхового стажу), для реалізації права на одержання пенсії державних службовців згідно із пунктом 12 розділу ХІ Закону №889-VIII та відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

За таких обставин, суд дійшов висновку що відповідач протиправно прийняв рішення від 06 вересня 2024 №071750005941 про відмову позивачу у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з чим слід зобов'язати відділ перерахунку пенсій №1 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.07.1998 по 11.07.2005 рік, з 12.07.2005 по 21.07.2009 рік, з 22.07.2009 по 05.08.2013 рік, та період проходження військової служби з 05.08.1978 по 14.04.1993 рік .

Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.

Станом на дату виникнення спірних правовідносин позивач отримує пенсію за віком, яка йому обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, позивач має право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Суд встановив, що із заявою про призначення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області позивач звернувся 06.09.2024 року.

Таким чином, ураховуючи вимоги Порядку №622, пенсія позивачу має бути призначена саме з 06.09.2024, тобто з дати звернення.

Стосовно врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, суд зазначає таке.

Пунктом 2 Порядку №622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889-VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом №889-VIII: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

За змістом абзацу 6 пункту 4 Порядку №622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/300048 (далі Постанова №1-3), затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», від 16.12.1993 №3723-ХІІ, а саме:

1. форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

2. форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

3. форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

З матеріалів справи встановлено, що позивачу Закарпатською митницею видано:

- довідку №7.7-22/33-1222 від 20 червня 2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- довідку №7.7-22/33-1223 від 20 червня 2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Такі довідки відповідають формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженим Постановою №1-3 та відображають складові заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання; надбавка за вислугу років, та особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Вказане зумовлює висновок суду, що вищевказані довідки повинні братися відповідачем до уваги при призначенні та розрахунку розміру пенсії позивача відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до п. 4.1 розділу IV Порядку №22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п. 4.10 Порядку №22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Таким чином, наслідком скасування, прийнятого ГУ ПФ України у Одеській області за результатами розгляду заяви позивача про перехід з пенсії за віком на пенсію державного службовця рішення є виникнення саме у цього територіального органу Пенсійного фонду України обов'язку перевести позивача на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у спосіб визнання протиправним рішення ГУ ПФ України у Одеській області від 06.09.2024 року №071750005941 та зобов'язання ГУ ПФ України у Одеській області здійснити переведення позивача на пенсію державного службовця за віком з 06.09.2024 (дати звернення з відповідною заявою), з врахуванням до стажу державної служби періоду роботи в митних органах з 09.07.1998 по 11.07.2005 рік, з 12.07.2005 по 21.07.2009 рік, з 22.07.2009 по 05.08.2013 рік, та період проходження військової служби з 05.08.1978 по 14.04.1993 рік, а також з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 20.06.2024 №7.7-22/33-1222 та №7.7-22/33-1223 та здійснити перерахунок та виплату його пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1211,20 належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до

Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65012, код ЄДРПОУ 20987385),

третьої особи без самостійних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Ужгородський район, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063),

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення начальника відділу перерахунку пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №071750005941 про відмову в перерахунку пенсії від 13.09.2024 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.07.1998 по 11.07.2005 рік, з 12.07.2005 по 21.07.2009 рік, з 22.07.2009 по 05.08.2013 рік, та період проходження військової служби з 05.08.1978 по 14.04.1993 рік.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 №3723-ХІІ, пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІІІ, на підставі довідок Закарпатської митниці від 20.06.2024 року №7.7.-22/33-1222 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 20.06.2024 року №7.7.-22/33-1223 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 13.06.2024 року №7.7.-1/12-01//4852, починаючи з 06.09.2024 року.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом 30 днів.

СуддяЗ.Б.Плеханова