Справа № 442/2225/24 Головуючий у 1 інстанції: Хомик А.П.
Провадження № 33/811/1504/24 Доповідач: Белена А. В.
02 грудня 2024 року Львівський апеляційний суд у складі:
судді - Белени А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Дрогобицького районного суду Львівської області від 30 серпня 2024 року,
Постановою судді Дрогобицького районного суду Львівської області від 30 серпня 2024 року,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
ОСОБА_1 визнаний винним у тому, що він 17.03.2024 о 22-42 год. в м. Стебник на вул. Мельнка керував мопедом марки SUZUKI, без реєстраційного номера в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився на місці зупинки. Результат тестування №1370 - 0,51 ‰, що свідчить про порушення водієм п.2.9а ПДР України, за що передбачена відповідальність відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП.
На постанову судді ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить поновити строк апеляційного оскарження; постанову судді скасувати та закрити провадження у справі на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Звертає увагу, що він є солдатом, призваним по мобілізації, виконує бойове завдання практично цілодобово, у зв'язку з чим клопотав до суду першої інстанції про зупинення провадження у справі або відкладення розгляду справ, проте суд таке клопотання проігнорував, чим позбавив його права дати пояснення по суті справи в судовому засіданні.
Звертає увагу, що він не погодився з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння, проте поліцейські, всупереч вимогам закону, не направили його до медичного закладу і направлення, передбачене вимогами закону, не склали.
Вважає, що прилад Драгер видав неправильний результат, оскільки він продував його 6 разів.
Зазначає, що йому не було роз'яснено прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
Звертає увагу, що пояснення у протоколі він писав за порадою поліцейського, який запевнив його, що це пом'якшить його становище.
Зауважує, що з нього було безпідставно стягнуто судовий збір, адже він є військовослужбовцем та підлягає звільненню від судового збору.
Будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду ОСОБА_1 у судове засідання 02 грудня 2024 року не прибув, про поважні причини неявки суду не повідомив.
При цьому, апеляційний суд звертає увагу, що у попереднє судове засідання ОСОБА_1 також не прибув, скерував клопотання про відкладення, яке судом було задоволено.
Щодо зупинення провадження у справі у зв'язку з перебуванням на військові службі, про що зазначив апелянт у вищезазначеному клопотанні, таке задоволенню не підлягає, оскільки нормами КУпАП не врегульовано порядок зупинення провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Окрім цього апеляційний суд звертає увагу, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у межах Львівської області, що не позбавляє його можливості прибути у судове засідання Львівського апеляційного суду, або взяти участь у судовому засідання у режимі відеокоенференції.
Згідно із ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі Юніон Аліментаріа проти Іспанії зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосереднього його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі "Смірнова проти України").
Вирішуючи питання про розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 суд враховує, що останній був добре обізнаний про перебування у провадженні Львівського апеляційного суду його апеляційної скарги.
Тому, враховуючи строки розгляду апеляційної скарги визначені ст. 294 КУпАП, апеляційний суд дійшов висновку про розгляд апеляційної скарги за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності із врахуванням доводів апеляційної скарги та тих доказів, які містяться у матеріалах справи.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково з таких підстав.
Матеріалами справи підтверджуються доводи апелянта щодо причин пропуску строку апеляційного оскарження. Суд вважає, що строк апеляційного оскарження пропущений апелянтом з поважних причин, а тому його слід поновити.
Висновок судді про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є обґрунтованим, відповідає фактичним обставинам справи та підтверджується сукупністю зібраних і перевірених у судовому засіданні доказів, а саме:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 752412 від 17.03.2024. ОСОБА_1 ознайомився з протоколом та з викладеними у ньому обставинами адміністративного порушення погодився, про що зазначив власноручно (а.с.3);
роздруківкою алкотестера «Драгер», відповідно до якої за результатами огляду ОСОБА_1 такий перебуває у стані алкогольного сп'яніння, результат огляду - 0,51 ‰ (а.с. 2);
актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого за результатами огляду ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, результат - 0,51 ‰ (а.с. 4);
долученим до матеріалів відео на носії інформації (компакт-диску), яке дозволяє чітко встановити обставини справи, дії, поведінку та зміст розмови осіб (особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та поліцейського) на місці виявлення особи. Зокрема, ОСОБА_1 не заперечував, що керував мопедом, погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера «Драгер» (а.с. 5).
При розгляді справи в суді першої інстанції порушень норм матеріального чи процесуального права допущено не було.
Суддя відповідно до ст.ст. 245, 280 КУпАП повно й всебічно з'ясував усі обставини, що мали значення для правильного вирішення справи. Докази, які лягли в основу судового рішення, були досліджені суддею в ході судового розгляду й отримали належну оцінку.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року, та регулюється «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року.
Згідно з ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Працівниками поліції було дотримано вимоги закону під час проведення огляду та складання процесуальних документів.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 погодився з результатом та підписав роздруківку приладу «Драгер» та акт огляду, що і стало підставою для складання протоколу та подальшого притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Доводи ОСОБА_1 , що він не погоджувався з результатами огляду але не був доставлений до медичного закладу, апеляційний суд до уваги не бере.
Як вбачається з наявного у матеріалах справи відеозапису з нагрудних камер працівників поліції ОСОБА_1 пройшов огляд на місці зупинки транспортного засобу у подальшому погодився з результатом та підписав роздруківку приладу «Драгер» та акт огляду.
Твердження апелянта про те, що прилад «Драгер», за допомогою якого було проведено огляд є несправним, оскільки він 6 раз продував у Drager, а той не спрацьовував, апеляційний суд до уваги не бере.
Як вбачається з відеозапису, на прохання поліцейських продути у Drager, ОСОБА_1 кілька разів дув мимо приладу, а відтак прилад не спрацьовував.
Вважати, що спеціальний технічний засіб був несправний в апеляційного суду підстав нема.
Таким чином, зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги не містять достатніх підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Наявний у справі протокол про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а також вимогам, передбаченим Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, містить усі необхідні реквізити та є належним і допустимим доказом.
Викладені у постанові судді висновки відповідають фактичним обставинам справи.
Зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік накладене на ОСОБА_1 відповідно до санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП та є безальтернативним.
Обставини, які б виключали провадження в справі, відповідно до ст. 247 КУпАП, відсутні.
Апеляційна скарга не містить правових підстав для скасування судового рішення.
З огляду на викладене апеляційний суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги і вважає, що підстав для скасування постанови судді немає.
Разом з тим апеляційний суд вважає слушними доводи апеляційної скарги про те, що суддею безпідставно стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Так відповідно до п.12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VІ від 08.07.2011 від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Оскільки ОСОБА_1 відповідно до довідки від 10 квітня 2024 року № 1226, копії витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №32 від 01.02.2024, є військовослужбовцем, якийвиконує військвий обов'язок, останній підлягав звільненню від сплати судового збору.
З огляду на викладене апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід задовольнити частково, постанову судді щодо ОСОБА_1 змінити, звільнивши ОСОБА_1 від сплати судового збору.
У решті постанову судді Дрогобицького районного суду Львівської області від 30 серпня 2024 року щодо ОСОБА_1 слід залишити без змін.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд
Поновити ОСОБА_1 строк апеляційного оскарження.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову судді Дрогобицького районного суду Львівської області від 30 серпня 2024 року щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП змінити в частині стягнення судового збору з ОСОБА_1 .
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в сумі 605 гривень 60 копійок у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У решті постанову судді залишити без змін.
Постанова є остаточною, оскарженню не підлягає.
Суддя Альберт БЕЛЕНА