Справа№751/7443/24
Провадження №3/751/2795/24
26 листопада 2024 року
Яременко І.В.
з участю представника митниці - Мушенок Г.П.,
розглянувши справу про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та фактичного проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного Кодексу України
Відповідно до отриманої 25.06.2024 інформації від співробітника Управління Служби безпеки України в Чернігівській області та яка була підтверджена листом СБУ в Чернігівській області від 08.07.2024 № 74/5/1/4-1622 щодо транспортних засобів іноземної реєстрації, які були ввезені громадянами протягом 2018-2020 років на митну територію України та ймовірно знаходяться на митній території України з порушенням строків тимчасового ввезення з 28.06.2024 проведено перевірку щодо автомобіля «Nissan Tino», д.н.з. НОМЕР_1 (RU-реєстрація РФ), номер кузова НОМЕР_2 .
Проведеною перевіркою встановлено, що 05.05.2020 о 17 год 00 хв у зоні діяльності Північної митниці Держмитслужби гр.. ОСОБА_2 ввіз на митну територію України відповідно до наданого ним «зобов'язання про зворотне вивезення транспортного засобу» у митному режимі «тимчасове ввезення до 60 днів», транспортний засіб марки «Nissan Tino», д.н.з. НОМЕР_3 -реєстрація РФ), номер кузова НОМЕР_2 .
Громадянин України ОСОБА_2 повинен був вивезти вказаний транспортний засіб за межі митної території України в строк до 23.06.2020.
Відповідно до отриманого пояснення гр.. ОСОБА_3 , яке надійшло на електронну адресу Чернігівської митниці 05.07.2024 слідує, що автомобіль «Nissan Tino», д.н.з. НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_2 був переданий ним у благодійний фонд, до якого надав копію акту передачі від 21.12.2022 № 096 (м. Хмельницький), чим підтвердив передачу даного транспортного засобу Благодійним фондом допомоги добровільним формуванням, територіальній обороні та громадським об'єднанням «АВАНГАРД», а саме особисто військовослужбовцю.
Станом на 15.07.2024 транспортний засіб «Nissan Tino», д.н.з. НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_2 за межі митної території України не вивезений, у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування, імпорту (випуск для вільного обігу) не поміщений та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.
Згідно інформації Всесвітньої мережі «Інтернет», а саме сайту AUTO RIA вартість подібного автомобіля складає 1500 EUR, що згідно курсу НБУ станом на 15.07.2024 становить 67029 грн.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 перевищив встановлений ст. 380 МК України строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу «Nissan Tino», д.н.з. НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_2 більше ніж на тридцять діб.
У судовому засіданні представник Чернігівської митниці подання підтримала, просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на нього стягнення в межах санкції даної статті.
Особа, відносно якої складено протокол, ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Вислухавши представника Чернігівської митниці, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що подання обґрунтоване і підлягає задоволенню, оскільки в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, що також підтверджується матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні.
Згідно ст.103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Згідно ч. 4 ст. 380 МК України Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу.
Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
Згідно норм ч. 6 ст. 380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що встановлення строку тимчасового ввезення транспортного засобу митном органом у законодавчому порядку визначено не тільки для контролю за перебуванням таких товарів, транспортних засобів, а й має доводитись будь-яким доступним способом перевізнику, який після визначення такого строку і у випадку його порушення може нести відповідальність за ст. 481 МК України.
Строк зворотного вивезення транспортного засобу за обставинами цієї справи збіг 23.06.2020. З 24.06.2020 почалась бездіяльність ОСОБА_1 щодо виконання обов'язку вивезення автомобіля за межі митної території України, яка тим самим утворює триваюче правопорушення.
Документів, підтверджуючих аварії, дії обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб ОСОБА_1 суду не надав.
Моментом закінчення триваючого правопорушення є його припинення винною особою або виявлення компетентним органом.
Частина 6 ст. 481 МК України передбачає відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, що тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
ОСОБА_1 до часу складення протоколу 15.07.2024 своє зобов'язання не виконав і продовжує протиправну бездіяльність.
Отже, вчинене ОСОБА_1 триваюче правопорушення, слід кваліфікувати за ч. 6 ст. 481 МК України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, як перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
При визначенні виду стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника згідно зі ст. ст. 34, 35 КУпАП суд не вбачає.
Крім того, при вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд не вбачає підстав для застосування ст.. 22 КУпАП.
Вирішуючи питання щодо виду стягнення, яке необхідно застосувати до правопорушника, суд враховує наступне.
Санкція ч.6 ст. 481 МК України передбачає альтернативне стягнення за порушення митних правил: накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Згідно з протоколом від 15.07.2024 безпосередній предмет порушення митних правил - автомобіль марки «Nissan Tino», д.н.з. НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_2 , не вилучався.
Згідно інформації Всесвітньої мережі «Інтернет», а саме сайту AUTO RIA вартість подібного автомобіля складає 1500 EUR, що згідно курсу НБУ станом на 15.07.2024 становить 67029 грн. Тобто, вартість транспортного засобу є меншою, аніж сума штрафу, що передбачена санкцією відповідної статті Митного кодексу України, що передбачає відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
За наведених умов, саме конфіскація транспортного засобу є стягненням, пропорційним вчиненому порушенню та іншим істотним обставинам даної справи.
Згідно з ч. 3 ст. 465 Митного кодексу України конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 265, 283-285, 287, 289, 290 КУпАП, ст.ст. 103, 380, 481, 491, 511, 527-529 МК України, Законом України «Про судовий збір», суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки «Nissan Tino», д.н.з. НОМЕР_1 (RU-реєстрація РФ), номер кузова НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р UA908999980313111256000026001, ККДБ 22030106) судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І. В. Яременко