Єдиний унікальний номер № 728/2688/24
Номер провадження 2-а/728/33/24
03 грудня 2024 року Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді - Лободи Н.В.
за участі секретаря судового засідання - Кулик Л.І.
представника позивачки - адвоката Ковалюха В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахмач у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов по справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі,-
28.10.2024 до Бахмацького районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - Позивачка) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Відповідач) про скасування постанов по справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі.
Вимоги позову мотивовані тим, що 16.10.2024 та 17.10.2024 Позивачка отримала постанови, винесені Державною службою України з безпеки на транспорті, загальною кількістю 10 штук, згідно з якими її притягнено до адміністративної відповідальності у виді штрафів за ч.2 ст.132-1 КУпАП за те, що вона, як відповідальна особа, допустила рух транспортних засобів із перевищенням параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України. Позивачка вважає вказані постанови такими, що підлягають скасуванню, оскільки вони не відповідають вимогам Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, зокрема в них не зазначено категорію, тип, повну масу транспортних засобів, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями тощо; при цьому, фотографії, які містяться у постановах не дають можливості достовірно визначити ані категорію транспортного засобу ані його тип.
Згідно з ухвалою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 29.10.2024 позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 08.11.2024.
08.11.2024 розгляд справи був відкладений до 22.11.2024 за клопотанням представника Позивачки.
22.11.2024 з аналогічних підстав розгляд справи був відкладений до 03.12.2024.
Представник Позивачки - адвокат Ковалюх В.М. у судовому засіданні вимоги позову підтримав у повному обсязі з вищевикладених підстав та просив їх задовольнити.
Представник Відповідача у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі та подала відзив на позов, доводи якого зводяться до того, що при перевезенні автомобілями, що належать Позивачці, було допущено порушення вагових норм, які зафіксовані технічними приладами та винесені постанови про притягнення Позивачки, як відповідальної особи, до адміністративної відповідальності і дані постанови у повній мірі відповідають вимогам закону, а тому у задоволенні позову просила відмовити.
Заслухавши пояснення представника Позивачки, з'ясувавши обставини, якими сторони обґрунтовують свої доводи та заперечення, дослідивши надані суду докази та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Так, у судовому засіданні встановлено і не заперечувалось представником Позивачки, що ОСОБА_1 є власницею транспортних засобів: DAF XF 95.430, д.н.з. НОМЕР_1 , MAN TGX 18.480, д.н.з. НОМЕР_2 , DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_3 .
07.10.2024 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельовим М.В. була винесена постанова серії АВ №00000807, якою встановлено, що 26.09.2024 о 19:05 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб DAF XF 95.430, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 24.538% (9.815 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 17.965% (2.066 тонн) при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11.5 тонн, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 8.675% (2.082 тонн) при дозволеному максимальному навантаженні на строєні осі 24 тонни та відстані між осями понад 1.3 м до 1.4 м, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 34000.00 грн. (а.с.16).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 49815 кг, навантаження на одиночну вісь - 13566 кг, навантаження на строєні вісі - 26082 кг (відстань між осями 3 і 4 - 1340 мм, між осями 4 і 5 - 1340); фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3800 мм, 2-3: 5930 мм, 3-4: 1310 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 8150 кг, 2 - 16150 кг, 3 - 10450 кг, 4 - 10200 кг, 5 - 10400 кг, загальна маса - 55350 кг, висота - 3.709 м, ширина - 2.597 м, довжина - 15.21 м (а.с.16).
Окрім того, 07.10.2024 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Теслюк Є.В. була винесена постанова серії АВ №00000803, якою встановлено, що 26.09.2024 о 17:55 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 18.480, д.н.з. НОМЕР_2 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 21.613% (8.645 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 11.026% (1.268 тонн) при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11.5 тонн, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 6.575% (1.578 тонн) при дозволеному максимальному навантаженні на строєні осі 24 тонни та відстані між осями понад 1.3 м до 1.4 м, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 34000.00 грн. (а.с.17).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 48645 кг, навантаження на одиночну вісь - 12768 кг, навантаження на строєні вісі - 25578 кг (відстань між осями 3 і 4 - 1340 мм, між осями 4 і 5 - 1340); фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3620 мм, 2-3: 5270 мм, 3-4: 1310 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 8400 кг, 2 - 15200 кг, 3 - 9700 кг, 4 - 10500 кг, 5 - 10250 кг, загальна маса - 54050 кг, висота - 3.906 м, ширина - 2.602 м, довжина - 14.435 м (а.с.17).
Також, 07.10.2024 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельовим М.В. була винесена постанова серії АВ №00000862, якою встановлено, що 27.09.2024 о 19:06 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб DAF XF 95.430, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 20.488% (8.195 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 8.470% (0.974 тонн) при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11.5 тонн, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 8.675% (2.082 тонн) при дозволеному навантаженні на строєні осі 24 тонни та відстані між осями понад 1.3 м до 1.4 м, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 34000.00 грн. (а.с.18).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 48195 кг, навантаження на одиночну вісь - 12474 кг, навантаження на строєні вісі - 26082 кг (відстань між осями 3 і 4 - 1340 мм, між осями 4 і 5 - 1340); фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3800 мм, 2-3: 5930 мм, 3-4: 1310 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 7650 кг, 2 - 14850 кг, 3 - 10350 кг, 4 - 10150 кг, 5 - 10550 кг, загальна маса - 53550 кг, висота - 3.715 м, ширина - 2.6 м, довжина - 15.221 м (а.с.18).
07.10.2024 старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Головнею Т.С. була винесена постанова серії АВ №00000877, якою встановлено, що 27.09.2024 о 20:48 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_3 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 12.275% (4.91 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 17000.00 грн. (а.с.19).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 44910 кг; фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3800 мм, 2-3: 6020 мм, 3-4: 1310 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 8150 кг, 2 - 13550 кг, 3 - 9750 кг, 4 - 9200 кг, 5 - 9250 кг, загальна маса - 49900 кг, висота - 3.73 м, ширина - 2.62 м, довжина - 15.504 м (а.с.19).
08.10.2024 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельовим М.В. була винесена постанова серії АВ №00001003, якою встановлено, що 30.09.2024 о 18:19 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 18.480, д.н.з. НОМЕР_2 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 17.113% (6.845 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 8.150% (1.956 тонн) при дозволеному навантаженні на строєні осі 24 тонни та відстані між осями понад 1.3 м до 1.4 м, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 17000.00 грн. (а.с.13).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 46845 кг, навантаження на строєні вісі - 25956 кг (відстань між осями 3 і 4 - 1330 мм, між осями 4 і 5 - 1350); фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3620 мм, 2-3: 5270 мм, 3-4: 1300 мм, 4-5: 1320 мм, навантаження на вісь 1 - 8100 кг, 2 - 13050 кг, 3 - 10400 кг, 4 - 10400 кг, 5 - 10100 кг, загальна маса - 52050 кг, висота - 3.907 м, ширина - 2.598 м, довжина - 14.547 м (а.с.13).
Також, 08.10.2024 старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Солов'янчик С.І. була винесена постанова серії АВ №00001010, якою встановлено, що 30.09.2024 о 18:41 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб DAF XF 95.430, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 17.113% (6.845 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 6.750% (1.62 тонн) при дозволеному навантаженні на строєні осі 24 тонни та відстані між осями понад 1.3 м до 1.4 м, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 17000.00 грн. (а.с.14).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 46845 кг, навантаження на строєні вісі - 25620 кг (відстань між осями 3 і 4 - 1340 мм, між осями 4 і 5 - 1340); фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3800 мм, 2-3: 5930 мм, 3-4: 1310 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 7950 кг, 2 - 13600 кг, 3 - 10050 кг, 4 - 10100 кг, 5 - 10350 кг, загальна маса - 52050 кг, висота - 3.726 м, ширина - 2.594 м, довжина - 15.257 м (а.с.14).
08.10.2024 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Василенко Д.І. була винесена постанова серії АВ №00000982, якою встановлено, що 30.09.2024 о 12:55 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_3 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 7.550% (3.02 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 8500.00 грн. (а.с.15).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 43020 кг; фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3800 мм, 2-3: 6010 мм, 3-4: 1310 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 7750 кг, 2 - 12600 кг, 3 - 9400 кг, 4 - 8850 кг, 5 - 9200 кг, загальна маса - 47800 кг, висота - 3.743 м, ширина - 2.608 м, довжина - 15.432 м (а.с.15).
Також 08.10.2024 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Теслюк Є.В. була винесена постанова серії АВ №00000940, якою встановлено, що 29.09.2024 о 14:31 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_3 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5.863% (2.345 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 8500.00 грн. (а.с.22).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 42345 кг; фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3800 мм, 2-3: 6020 мм, 3-4: 1310 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 7650 кг, 2 - 12050 кг, 3 - 9300 кг, 4 - 8800 кг, 5 - 9250 кг, загальна маса - 47050 кг, висота - 3.743 м, ширина - 2.613 м, довжина - 15.432 м (а.с.22).
09.10.2024 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельовим М.В. була винесена постанова серії АВ №00001109, якою встановлено, що 02.10.2024 о 17:57 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб DAF XF 95.430, д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6.763% (2.705 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 8.104% (0.932 тонн) при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11.5 тонн, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 8500.00 грн. (а.с.20).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 42705 кг, навантаження на одиночну вісь - 12432 кг; фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3800 мм, 2-3: 5930 мм, 3-4: 1310 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 7950 кг, 2 - 14800 кг, 3 - 8150 кг, 4 - 8400 кг, 5 - 8150 кг, загальна маса - 47450 кг, висота - 3.724 м, ширина - 2.592 м, довжина - 15.241 м (а.с.20).
Окрім того, 09.10.2024 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Шмельовим М.В. була винесена постанова серії АВ №00001108, якою встановлено, що 02.10.2024 о 17:31 год. за адресою: М-01, км 49+495, Київська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 18.480, д.н.з. НОМЕР_2 , відповідальна особа ОСОБА_1 допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 29.488% (11.795 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн, навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 13.948% (1.604 тонн) при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11.5 тонн, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 17.950% (4.308 тонн) при дозволеному навантаженні на строєні осі 24 тонни та відстані між осями понад 1.3 м до 1.4 м, у зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 34000.00 грн. (а.с.21).
Також, у постанові вказано, що виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 51795 кг, навантаження на одиночну вісь - 13104 кг, навантаження на строєні вісі - 28308 кг (відстань між осями 3 і 4 - 1330 мм, між осями 4 і 5 - 1340); фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3620 мм, 2-3: 5270 мм, 3-4: 1300 мм, 4-5: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 8250 кг, 2 - 15600 кг, 3 - 11300 кг, 4 - 11450 кг, 5 - 10950 кг, загальна маса - 57550 кг, висота - 3.912 м, ширина - 2.616 м, довжина - 14.558 м (а.с.21).
Виходячи з усіх вищевказаних постанов, адміністративні правопорушення зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою технічного засобу WIM21, WAGA-WIM35. зав.№6, свідоцтва про повірку - UA.TR.113-0695/15F-24 із строком дії до 10.09.2025; №04/6039 із строком дії до 26.08.2025 (а.с.13-22).
Також, у всіх постановах зазначено посилання в інтернеті на вебсайт, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент учинення правопорушення та постановою в електронній формі: https://wim.dsbt.gov.ua/r/a/ (номер постанови).
Окрім того, у всіх постановах зазначена формула розрахунку перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами:
*% перевищення + ((Хфакт - Хнорм - похибка пристрою)/Хнорм)*100%
Хфакт - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр)
Хнорм - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр) зазначений відповідно до п.22.5 ПДР
Похибка пристрою - регламентовано-допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ ОІМL R 134-1:2010 помножена на Хфакт (при розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр) (а.с.13-22).
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положення пункту 22 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 №1306, визначають правила перевезення вантажу.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси: для вантажного двохвісного автомобіля (тягача) з трьохвісним напвіпричепом для автомобільних доріг державного значення - 40 тонн, місцевого значення - 24 тонни; з навантаженням на одинарну вісь - 11.5 тонни для доріг державного значення, 7 тонн - для доріг місцевого значення; на строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями понад 1.3 метра до 1.4 метра для доріг державного значення - 24 тонни, місцевого значення - 14 тонн.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 №1174 (далі - Порядок №1174).
Згідно з п.16 Порядку №1174, посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, тобто упорядковану сукупність відомостей про: транспортний засіб; відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КУпАП; наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; метаданих, сформованих автоматичним пунктом.
Пунктом 8 Порядку №1174 передбачено, що вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №163.
Відповідно до п.9 зазначеного Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки, засоби вимірювальної техніки можуть бути надані на ринку та/або введені в експлуатацію в разі, коли вони відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Згідно з п.2 Порядку №1174 система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі (далі - система) - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи.
Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку (п.7 Порядку № 1174).
Відповідно до п.2 Порядку №1174, автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.
Таким чином технічні засоби фіксації вищевказаних адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі відповідають вимогам вказаного Технічного регламенту, що підтверджується свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 26.08.2024 №04/6039 та сертифікатами відповідності від 11.09.2024 (а.с.94-95, 96, 97).
Санкцією ч.2 ст.132-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність у виді штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Статтею 14-2 КУпАП передбачено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача, відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні, на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Відповідно до п.17 Порядку №1174 у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.
Згідно зі ст.283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.
Як вбачається з оскаржуваних постанов, вони винесені у відношенні Позивачки, як відповідальної особи у розумінні положень ст.14-2 КУпАП, оскільки за нею зареєстровані транспортні засоби, які рухались з порушенням вагових норм; вони містять всю необхідну інформацію, передбачену КУпАП та Порядком №1174, зокрема відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації.
Розрахунки відсотків перевищення вагових норм у постановах здійснені відповідно до вказаних у них формул, виходячи із конкретних зафіксованих показників, стягнення накладені у межах санкцій ч.2 ст.132-1 КУпАП.
Отже, викладені у позовній заяві доводи щодо неправомірності притягнення Позивачки до адміністративної відповідальності згідно з оскаржуваними нею постановами не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.
Положеннями ст.7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Із встановлених обставин справи вбачається, що у даному випадку відсутні правові підстави для скасування постанов, винесених у відношенні Позивачки, оскільки доказів, які мали спростувати факти наявності адміністративних правопорушень суду не надано і обставин, що виключають адміністративну відповідальність судом не встановлено, у зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.77, 244, 246, 262, 286 КАС України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов по справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі - відмовити повністю.
Позивачка - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 .
Відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті, 03150, м.Київ, вул.Фізкультури, буд.9, код ЄДРПОУ - 39816845.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 04.12.2024.
Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода