Провадження №3/748/2942/24
Єдиний унікальний № 748/4731/24
04 грудня 2024 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої-судді: Костюкової Т.В.,
при секретарі: Проненко К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за частиною 5 статті 126 КУпАП,-
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №131311 від 17 вересня 2024 року слідує, що 17.09.2024 року о 18 год. 13 хв. ОСОБА_1 на 1 км автодороги Гомельське шоссе, Чернігівського району, Чернігівської області, керував автомобілем марки «Fiat Brava», державний номерний знак НОМЕР_2 , не маючи при собі посвідчення водія на право керування ТЗ відповідної категорії, та будучи протягом року притягнутим до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП постановою ЕНА №3059427 від 16.09.2024. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1 «а» Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.
У судове засідання водій ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся, завчасно та належним чином засобом поштового зв'язку за адресою проживання, що вказана у протоколі про адміністративне правопорушення, про причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст.278 КУпАП, суд прийшов до висновку про необхідність повернення матеріалів справи, оскільки протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №131311 від 17 вересня 2024 року, не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 №131311 від 17 вересня 2024 року, ОСОБА_2 , керував автомобілем марки «Fiat Brava», державний номерний знак НОМЕР_2 , не маючи при собі посвідчення водія на право керування ТЗ відповідної категорії, повторно протягом року, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Диспозиція частини 5 статті 126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
В той же час, відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собіабо не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, передбачена частиною 1 статті 126 КУпАП.
Натомість викладені в протоколі обставини вчинення адміністративне правопорушення не відповідають об'єктивній стороні ч.5 ст.126 КУпАП, за якою кваліфіковано дії ОСОБА_2 , адже викладені обставини правопорушення не відображають жодної з диспозицій частинами другою - четвертою цієї статті.
Так, згідно з положеннями КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, доповнювати його чи уточнювати.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.
Оскільки вказані обставини перешкоджають суду належним чином розглянути адміністративну справу, то враховуючи вищезазначене, матеріали про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 251, 256, 268, 283 КУпАП, суд, -
протокол серії серії ЕПР1 №131311 від 17 вересня 2024 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП складений відносно ОСОБА_1 та додані до нього матеріали - повернути до Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В.Костюкова