Провадження №3/748/2772/24
Єдиний унікальний № 748/4399/24
04 грудня 2024 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого-судді: Костюкової Т.В.,
при секретарі: Проненко К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за частиною 5 статті 126, частиною 2 статті 130 КУпАП,-
10.10.2024 року о 21 год. 19 хв., ОСОБА_1 , на 27 км автодороги Чернігів-Любеч-Неданчичі, біля с. Довжик, Чернігівського району, Чернігівської області, керував мотоциклом марки «ІЖ Юпітер 5», державний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, блідість обличчя), і ухилився від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан сп'яніння, а також керував автомобілем не маючи права керування даним транспортним засобом та будучи протягом року притягнутим до адміністративної відповідальності за ч.2, ч.5 ст.126 і ч.1 ст.130 КУпАП. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1«а», п.2.5 ПДР України та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП.
Відповідно до довідки інспектора ВРПП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області від 11.10.2024 та Витягу з ІПНП «Цунамі», ОСОБА_1 , постановою ЕНА №1297174 від 23.01.2024 та постановою ЕНА №2090451 від 07.05.2024 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, а постановою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 03.05.2024 року притягнутий до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 та ч.5 ст.126 КУпАП.
У судові засідання призначені на 29.10.2024 об 10.30 год та 04.12.2024 об 09.00 год, водій ОСОБА_1 , не з'явився, про час та місце розгляду справ повідомлявся, завчасно та належним чином засобом SMS-повідомлення на номер телефону та шляхом направлення повістки про виклик до суду на адресу вказану в протоколі про адміністративне правопорушення, однак поштовий конверт повернувся до суду із відміткою на конверті «адресат відсутній за вказаною адресою»
Слід зазначити, що у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 921/6/18 наведено позицію, що у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв'язку з посиланням, зокрема на відсутність (вибуття) адресата, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
При цьому суд бере до уваги, що ОСОБА_1 достеменно знав про складення відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення за ознаками вчинення адміністративних правопорушень , передбачених 5 статті 126 КУпАП та частиною 2 ст.130 КУпАП та розгляд їх судом, про що свідчить його підпис у протоколі про адміністративне правопорушення Крім того, на офіційному веб-порталі «Судова влада України» будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи, та стадії її розгляду, включаючи інформацію щодо дати, часу та місця проведення судового засідання.
Отже, ОСОБА_1 не будучи обмеженим у своїх правах та знаючи про наявність складених відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ч.5 ст.126 та ч.2 ст.130 КУпАП, міг сам поцікавитись ходом розгляду справ про адміністративні правопорушення.
Зважаючи на те, що судом були створені всі належні процесуальні можливості для реалізації цією особою права на захист, чим вона не скористалась, з метою дотримання необхідного балансу між забезпеченням права особи на участь у розгляді справи та самим розглядом справи з дотриманням як строків розгляду справи судом, так і строку можливого притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд вважає за можливе розглянути дані справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції. В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
До суду надійшло дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності: за ч.5 ст.126 КУпАП - єдиний унікальний №748/4399/24 (провадження № 3/748/2772/24); за ч.2 ст.130 КУпАП - єдиний унікальний №748/4400/24 (провадження № 3/748/2773/24).
Оскільки судом одночасно розглядаються справи про вчинення ОСОБА_1 , двох правопорушень, то суд вважає, що зазначені справи підлягають об'єднанню в одне провадження з присвоєнням єдиного унікального №748/4399/24 (провадження №3/748/2772/24).
Відповідно до вимог пункту 2.1 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №1306 від 10 жовтня 2001 року, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, а також водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункту 2.5 ПДР).
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст.266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України від 09.11.2015№ 1452/735 (далі - Інструкція №1452/735) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 (далі - Порядок №1103).
Згідно п.12 розділу ІІ Інструкція №1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
В свою чергу, у відповідності до п.8 Порядок №1103, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Як зазначено в протоколі ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, що зафіксовано в режимі відеозапису на БК №17/13.
Таким чином, вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП, підтверджується: протоколами про адміністративні правопорушення від 10.10.2024 року серії ААД №842588 і серії ААД №671271, які є документами, що офіційно засвідчують факт вчинення неправомірних дій, і є одними із джерел доказів; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.10.2024; довідками інспектора ВРПП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області від 11.10.2024; Витягами з ІПНП «Цунамі» відносно ОСОБА_1 ; копією постанови Чернігівського районного суду Чернігівської області ЄУ№748/1259/24, провадження №3/748/1028/24 від 03.05.2024; відеозаписом з бодікамери поліцейського,що містяться в матеріалах справи.
Враховуючи обставини вчиненого, особу, що притягається до адміністративної відповідальності, з метою виховного впливу та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд визнає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу та накласти стягнення, згідно ст.36 КУпАП, в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тому відносно нього необхідно застосувати стягнення в межах санкції ч.5 ст.126 КУпАП, оскільки адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобами відповідно до санкція ч.5 ст.126 КУпАП є значно більшим у порівняні з ч.2 ст.130 КУпАП.
У відповідності до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.36, 401, 283, 284 п.1 КУпАП, суд, -
Об'єднати справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.130 КУпАП - єдиний унікальний №748/4400/24 (провадження № 3/748/2773/24); за ч.5 ст.126 КУпАП - єдиний унікальний №748/4399/24 (провадження №3/748/2772/24), в одне провадження з присвоєнням єдиного унікального №748/4399/24 (провадження №3/748/2772/24).
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 5 статті 126, частиною 2 статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Реквізити для сплати адміністративних штрафів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху: отримувач коштів - ГУК у Чернігів.обл/Черніг.обл/21081300, рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001, код ЄДРПОУ: 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи у сфері забезпечення дорожнього руху, 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу «Стягнення судового збору»).
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органам державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу в сумі 81600 (вісімдесят одна тисяча шістсот) грн.
Суддя Т.В.Костюкова