ЄУН №337/2565/24
Провадження 2/337/1306/2024
02.12.2024 м. Запоріжжя
Хортицький районний суд м.Запоріжжя у складі:
головуючого судді Мальованого В.О.,
за участю секретаря судового засідання Крижко Я.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району про визнання відмови в приватизації житла неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,-
01.05.2024 року позивачі звернулись до суду з вищевказаною позовною заявою, в якій вони прохають суд визнати неправомірною відмову районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району від 08.04.2024 року №А-245-Х щодо приватизації квартири АДРЕСА_1 , визнавши за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 право на приватизацію, зобов'язав районну адміністрацію Запорізької міської ради по Хортицькому району провести приватизацію та передати у власність квартиру АДРЕСА_1 у відповідності до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачами зазначено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстровані за адресою: квартира АДРЕСА_1 .
Для реалізації свого права на приватизацію позивачі звернулись до районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району з заявою про передачу в приватну власність квартири АДРЕСА_1 , та надали всі необхідні документи. Але, листом відповідача від 08.04.2024 року №А-245-Х, позивачам відмовлено у приватизації житла, у зв'язку з тим, що до заяви про приватизацію житла не було додано ордер на жиле приміщення.
Ордер на квартиру надавався на підставі рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради №458 від 28.09.2010 року, зі змісту якого слідує, що квартири АДРЕСА_2 виведені з числа малосімейного гуртожитку ВАТ «Запорізький металургічний комбінат «Запоріжсталь» та зобов'язано відділ з обліку і розподілу житлової площі міської ради оформити ордери мешканцям квартир АДРЕСА_3 .
Відповідно до пункту 72 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 року № 470, при вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію.
Таким чином, ордер не підлягає зберіганню у наймача квартири та є документом з обмеженим строком дії, який дає право на вселення в квартиру.
Тобто, ордер не зберігся не з вини позивача.
У зв'язку з вищезазначеними обставинами, позивачі звернулись до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 06.05.2024 року провадження у справі відкрито і для виконання завдання підготовчого провадження призначено підготовче засідання.
27.05.2024 року до суду надійшла заява представника районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району в якій він зазначає, що відмова у приватизації квартири АДРЕСА_1 була здійснена згідно з нормами чинного законодавства України. Так, згідно з вимогами п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2010 року за № 109/17404, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається до органу приватизації з відповідною заявою, до якої додається, в тому числі, копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу у гуртожитку. Просив винести рішення на підставі наявних матеріалів справи.
Ухвалою Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 06.06.2024 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому засіданні.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, причину неявки суду не повідомила, про час, день та місце судового засідання була повідомлена своєчасно та належним чином, відповідно до норм ЦПК України.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровані та мешкають за адресою: квартира АДРЕСА_1 , що підтверджується витягами з реєстру територіальної громади №2024/004218867, 2024/004218864, 2024/001043258 від 26.04.2024 року.
Для реалізації свого права на приватизацію позивачі звернулись до районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району з заявою про передачу в приватну власність квартири АДРЕСА_1 , та надали всі необхідні документи. Але, листом відповідача від 08.04.2024 року №А-245-Х, позивачам відмовлено у приватизації житла, у зв'язку з тим, що до заяви про приватизацію житла не було додано ордер на жиле приміщення.
Згідно з копією протоколу спільного засідання адміністрації і профспілкового комітету ВАТ «Запоріжсталь» №28 від 19.12.2001 року про розподіл площі у будинку для малих сімей по АДРЕСА_4 , квартира АДРЕСА_1 виділена ОСОБА_2 , 1958 р.н., склад сім'ї: чоловік - ОСОБА_4 , 1959 р.н., донька - ОСОБА_5 , 1982 р.н., донька - ОСОБА_6 , 1989 р.н., син - ОСОБА_3 , 1995 р.н.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради №458 від 28.09.2010 року, квартири АДРЕСА_2 виведені з числа малосімейного гуртожитку ВАТ «Запорізький металургічний комбінат «Запоріжсталь» та зобов'язано відділ з обліку і розподілу житлової площі міської ради оформити ордери мешканцям квартир АДРЕСА_3 .
Вирішуючи позовні вимоги суд враховує наступні вимоги закону.
Відповідно до ст.ст. 4, 5 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст.ст.15, 16 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст.12, 13, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як встановлено ч.ч. 1, 2 ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Крім того, як встановлено ч. 2 ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 чинного Житлового кодексу Української РСР (надалі ЖК України), громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Як встановлено ст. 345 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України), фізична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державно житлового фонду», до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Статтею 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні які знаходиться державний житловий фонд, приватизація державного житлового фонд; здійснюється шляхом передачі квартир (будинків) у власність громадян на підставі рішення відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержанні заяви громадянина.
Як встановлено ч. 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Випадки, які не підлягають приватизації, визначені в ч. 2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Виходячи з аналізу змісту Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» у поєднанні з нормами статей 1, 6, 9, 61 ЖК України, ст. 29 ЦК України, місцем постійного проживання особи є жиле приміщення, в якому особа постійно проживає, має передбачені ст. 64 ЖК України права користування цим приміщенням і на яке за особою зберігається це право й у разі тимчасової відсутності, а отже і право на приватизацію разом з іншими членами сім'ї.
Аналогічну норму місить пункт 4 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396.
Умовою для проведення приватизації житла є обов'язкове постійне проживання осіб у житлі, яке підлягає приватизації.
При цьому пунктами 18, 19 цього Положення визначено порядок підтвердження факту постійного проживання особи в жилому приміщенні - у довідці про склад сім'ї, що подається особою в числі інших документів до органу приватизації, зазначаються члени сім'ї наймача, які водночас і прописані, і мешкають разом з ним, а також тимчасово відсутні особи, за якими зберігається право на житло.
Згідно пункту 1 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2010 року за №109/17404 (далі - Положення), Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян (далі - Положення) визначає порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, одноквартирних будинків (далі - квартири (будинки)), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - кімнати у комунальних квартирах), які використовуються громадянами на умовах найму, у власність громадян.
Відповідно до пункту 17 Положення, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Крім того, пунктом 18 Положення встановлений перелік документів, які подаються до органу приватизації.
Відповідно до пунктів 69, 70, 72 розділу IV Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР від 11.12.1984 № 470, ордер на жиле приміщення видається на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів та є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення, дійсний протягом 30 днів.
Ордер вручається громадянинові, на ім'я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред'являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім'ї, включених до ордера.
При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово- експлуатаційну організацію, а за її відсутності відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності.
З аналізу вказаних правових норм випливає, що ордер не підлягає зберіганню у наймача квартири та є документом з обмеженим строком дії (30 днів), який лише дає право на вселення у квартиру.
Тобто, ордер не зберігся не з вини позивача.
Таким чином, дії відповідача порушують конституційне право позивачів на приватизацію житла у встановленому законом порядку.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду висловлені в постанові від 12 березня 2020 року у справі № 483/731/19 (провадження № 61-1845св20) Верховний Суд застосував такий спосіб захисту у справі про приватизацію квартири державного житлового фонду, як визнання безпідставною відмови органу приватизації передати у приватну власність квартиру державного житлового фонду з покладанням обов'язку на останнього оформити право власності на приміщення. При цьому у цій справі було зроблено правовий висновок, що не є належним способом захисту визнання права власності на квартиру. Тобто, суд не може визнати право власності, він може лише визнати безпідставною відмову і зобов'язати орган оформити цю приватизацію.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду висловлені в постанові від 08 червня 2022 року у справі № 202/3820/19 (провадження № 61-836св21) Верховний Суд вважав обґрунтованими вимоги про зобов'язання державного департаменту житлового господарства міської ради як органу приватизації державного житлового фонду провести приватизацію квартири. Тобто, був обраний спосіб захисту - зобов'язати провести приватизацію квартири. Про ефективність та належність визначеного позивачем способу захисту порушеного права на безоплатну приватизацію державного житлового фонду шляхом зобов'язання вчинити дії щодо приватизації свідчать висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 18 грудня 2018 року у справі № 183/2859/16 (провадження № 61-10997св18), від 19 червня 2019 року у справі № 338/347/16-ц (провадження № 61-24054св18), від 30 вересня 2020 року у справі № 754/6918/18 (провадження № 61-13774св19) та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 200/18858/16-ц (провадження № 14-165цс18).
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду висловленою в постанові від 20 червня 2018 року у справі № 200/18858/16-ц (провадження № 14-165цс18) було визнано неправомірною відмову департаменту житлового господарства міської ради у приватизації і зобов'язано департамент провести приватизацію квартири.
Тобто, судова практика передбачає такі способи захисту, які зводяться до визнання безпідставною відмови органу приватизації і зобов'язання органу приватизації здійснити приватизацію житла.
Перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає і вбачається, що на квартиру в даному випадку не розповсюджується.
Позивачі були вселені та мешкають в квартирі на законних підставах, законність їх проживання не оспорюється, участі у приватизації позивачі не приймали, а відсутність ордеру чи його копії позбавляє позивачів реалізувати своє право на приватизацію квартири, тому, суд приходить до висновку, що позивачі мають право на приватизацію житла, в якому вони зареєстровані і мешкають, а відмова районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району в реалізації їх права на приватизацію порушує їх права.
Оцінюючи в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачі набули право на приватизацію займаного житла відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 15, 16, 81, 82, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Хортицькому району провести дії з приватизації цього житла за відсутності ордеру про надання житлової площі.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В.О.Мальований