Справа № 715/3581/24
Провадження № 3/715/1630/24
03.12.2024 селище Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Цуренко В.А.
секретар судового засідання Оршевська С.М.
розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції №4 (м. Герца) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 за ст.124, ст.122-4 та ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , 15 жовтня 2024 року о 11 год. 40 хв., в селі Тарашани, по вул. Г.Асаке, 50, Чернівецького району Чернівецької області, керуючи автомобілем марки «Suzuki» моделі «Jimny» номерний знак « НОМЕР_1 », не вибрав безпечної швидкості руху, у результаті чого здійснив зіткнення із припаркованим автомобілем марки «Volkswagen» моделі «Touran» з реєстраційним номером « НОМЕР_2 », який належить ОСОБА_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, потерпілі відсутні, після чого залишив місце дорожньо-транспортної пригоди, окрім встановлено, що останній після вчинення ДТП відмовився пройти медичний огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку. Від керування транспортним засобом відсторонений, транспортний засіб залишився на місці з'їзду. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 12.1; 2.10А; 2.5 ПДР.
ОСОБА_1 в судове засідання призначене на 12.11.2024 року не з'явився, однак надав суду заяву у якій просив суд відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв'язку з необхідністю отримання правової допомоги та просив повідомити його за вказаним ним номером телефону. В подальшому в судове засідання на 03.12.2024 року не з'явився, хоча згідно положень ст. ст. 268, 277-2 КУпАП належним чином повідомлявся про місце та час розгляду справи та не подавав жодних клопотань у даній справі.
Враховуючи вище зазначені правові норми, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, вважаю за можливе провести розгляд справи у її відсутність.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Відповідно до вимог п. 2.5, пп. в) п. 2.9а ПДР України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. Водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, законодавець зобов'язує водія на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, а відмова від проходження такого огляду тягне за собою відповідальність передбачену ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п.2.3 б ПДР України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно п.12.1 ПДР України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Як вбачається з п.2.10А ПДР України, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний:
а) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Диспозицією ст. 124 КУпАП (чинною на момент вчинення правопорушення) передбачено відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №311385 від 15 жовтня 2024 року вбачається, що ОСОБА_1 , 15 жовтня 2024 року о 11 год. 40 хв., в селі Тарашани, по вул. Г.Асаке, 50, Чернівецького району Чернівецької області, керуючи автомобілем марки «Suzuki» моделі «Jimny» номерний знак « НОМЕР_1 », не вибрав безпечної швидкості руху, у результаті чого здійснив зіткнення із припаркованим автомобілем марки «Volkswagen» моделі «Touran» з реєстраційним номером « НОМЕР_2 », який належить ОСОБА_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, потерпілі відсутні.
Також згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №311386 від 15 жовтня 2024 року вбачається, що ОСОБА_1 , 15 жовтня 2024 року о 11 год. 40 хв., в селі Тарашани, по вул. Г.Асаке, 50, Чернівецького району Чернівецької області, керуючи автомобілем марки «Suzuki» моделі «Jimny» номерний знак « НОМЕР_1 », не вибрав безпечної швидкості руху, у результаті чого здійснив зіткнення із припаркованим автомобілем марки «Volkswagen» моделі «Touran» з реєстраційним номером « НОМЕР_2 », який належить ОСОБА_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, потерпілі відсутні, після чого залишив місце дорожньо-транспортної пригоди.
Окрім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №292302 від 15 жовтня 2024 року вбачається, що ОСОБА_1 , 15 жовтня 2024 року о 11 год. 40 хв., в селі Тарашани, по вул. Г.Асаке, 50, Чернівецького району Чернівецької області, керуючи автомобілем марки «Suzuki» моделі «Jimny» номерний знак « НОМЕР_1 », не вибрав безпечної швидкості руху, у результаті чого здійснив зіткнення із припаркованим автомобілем марки «Volkswagen» моделі «Touran» з реєстраційним номером « НОМЕР_2 », який належить ОСОБА_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, потерпілі відсутні, після чого залишив місце дорожньо-транспортної пригоди, окрім встановлено, що останній після вчинення ДТП відмовився пройти медичний огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку. Від керування транспортним засобом відсторонений, транспортний засіб залишився на місці з'їзду.
Вважаю, що протоколи відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки складені та підписані уповноваженою особою, в присутності ОСОБА_1 , якому роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Будь яких зауважень у нього під час складання протоколу не було.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.124, ст.122-4 та ч.1 ст.130 КУпАП підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами по справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №311385 від 15 жовтня 2024 року; схемою місця ДТП від 15.10.2024 року, фото-таблицею з місця ДТП, письмовими поясненнями ОСОБА_2 .. ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , від яких останній відмовився згідно ст.63 Конституції України, протоколом серії ААБ №311386 від 15.10.2024 року, протоколом черії ААД №292302 від 15.10.2024 року, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, направленням на огляд на стан сп'яніння до закладу охорони здоров'я, згідно якого ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння, відео-записами наявними в матеріалах справи, згідно яких вбачається, що у ОСОБА_1 присутні явні ознаки алкогольного сп'яніння, такі як, порушення координації рухів, а також на відеозаписі чітко видно, що останній у присутності представників поліції вживає міцний алкогольний напій з пляшки. З відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 , заперечує те, що він має відношення до вказаної ДТП та те, що він керував транспортним засобом.
Отже, під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 вчинив ДТП, після чого залишив місце ДТП та відмовився від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння, як учасник ДТП, що є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням, оскільки, водій у стані сп'яніння є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху - водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб. Більше того, водій допустив зіткнення з іншим транспортним засобом, в результаті чого відбулося ДТП та залишив місце події.
При накладенні на ОСОБА_1 , адміністративного стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника та ступінь її вини.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Враховуючи наведене, характер вчиненого та факт вчинення адміністративних правопорушень, що посягають на встановлений законом правил дорожнього руху встановленні в Україні, особу правопорушника, вважаю, що накладення адміністративного стягнення в межах санкції буде достатнім для виховання даної особи та запобіганню вчинення ним в майбутньому правопорушень.
Згідно ст.40-1 КУпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI у редакції від 01.01.2024 року, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028,00 грн.
У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з порушника підлягає стягненню 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 605,60 грн. (З розрахунку 0,2*3028,00=605,60).
На підставі ст.124, ст.122-4 та ч.1 ст.130 КУпАП та керуючись ст.ст. 40-1, 252, 283-285, 287 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI, у редакції від 01.01.2024 року, суд,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ст.124, ст.122-4 та ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення:
- за ст.124 КУпАП у виді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, 00 копійок в доход держави;
- за ст.124 КУпАП у виді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень, 00 копійок в доход держави;
- за ст.130 КУпАП у виді штрафу в розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, 00 копійок в доход держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
На пiдставi ст.36 КУпАП остаточно призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у видi штрафу в розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, 00 копійок в доход держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягувач Герцаївський ВП №4 (м. Герца) Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області, р/р - UA118999980313000149000024001 МФО 899998, код ЄДРПОУ 37836095 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, КЕКД 21081300.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, оригінал платіжного документу необхідно подати до Глибоцького районного суду Чернівецької області.
З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави.
Стягувач: Державна судова адміністрація України, код ЄДРПОУ Глибоцького райсуду 02885623 УДК у Глибоцькому районі, код отримувача: 37836095, Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, рахунок отримувача: UA838999980313131206000024305, код класифікації доходів бюджету: 22030101, МФО 899998.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд протягом 10-ти діб з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: