Постанова від 20.11.2024 по справі 643/9694/24

Справа № 643/9694/24

Провадження № 3/643/3171/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2024

20 листопада 2024 року м. Харків

Суддя Московського районного суду м. Харкова Сугачова О.О. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління патрульної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Московського районного суду м. Харкова перебуває адміністративний матеріал за протоколом серії АБА № 105620 від 21.08.2024 у відношенні ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 21.08.2024 о 12:30 годині у м. Харкові по пр-ту Тракторобудівників, 67, не виконав законну Вимогу (припис) № 593 від 09.08.2024 посадової особи уповноваженого підрозділу Національної поліції поліцейського взводу № 2 роти № 6 батальйону № 7 ОСОБА_2 , щодо демонтажу або перенесення споруди за адресою: м. Харків, пр-т Тракторобудівників, 67, за межі червоної лінії ВШМ м. Харкова, чим порушив ч. 2 ст. 62 Закону України «Про національну поліцію», п. 32.1а) Правил дорожнього руху України, ст. 52-3 Закону України «Про дорожній рух». Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Викликаний в судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час, дату, місце судового засідання повідомлений належним чином.

Разом з цим, ОСОБА_1 надав суду письмову заяву, з тексту якої вбачається, що останній свою вину не визнає. Просив розглядати справу за його відсутності та закрити провадження у справі.

Суд дослідивши матеріали справи, вивчивши надані докази, дійшов до такого.

Відповідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.

Згідно з вимогами ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вбачається з адміністративного протоколу, ОСОБА_1 21.08.2024 о 12:30 годині у м. Харкові по пр-ту Тракторобудівників, 67, не виконав законну Вимогу (припис) № 593 від 09.08.2024 посадової особи уповноваженого підрозділу Національної поліції поліцейського взводу № 2 роти № 6 батальйону № 7 ОСОБА_2 , щодо демонтажу або перенесення споруди за адресою: м. Харків, пр-т Тракторобудівників, 67, за межі червоної лінії ВШМ м. Харкова.

Відносно ОСОБА_1 складено адміністративний протокол серії АБА № 105620 від 21.08.2024 та його дії працівниками поліції кваліфіковані за ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Пункт 32.1а) Правил дорожнього руху України передбачає - з уповноваженими підрозділами Національної поліції узгоджуються: розміщення в смугах відведення автомобільних доріг або червоних лініях міських вулиць і доріг та їх штучних спорудах кіосків, павільйонів, рекламоносіїв, пересувних торговельних пунктів, а також на прилеглих територіях, будинках, спорудах - адміністративних приміщень підприємств, установ та організацій.

Положеннями ч. 2 ст. 62 Закону України «Про національну поліцію» передбачено, що законні вимоги поліцейського є обов'язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.

Статтею 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції, щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Із матеріалів справи вбачається, що вимога (припис) інспектора Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції № 593 датована 09.08.2024 та містить дві вимоги, а саме: надати документи до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції документи, що свідчать про виконання п. 32.1а) Правил дорожнього руху під час розміщення тимчасової споруди, для провадження підприємницької діяльності - протягом 1 доби та у разі відсутності погодження з уповноваженим підрозділом Національної поліції України на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності здійснити демонтаж та перенесення споруди за межі «червоних ліній» вулично-дорожньої мережі м. Харкова - негайно.

При цьому, матеріали справи не містять жодних доказів того, що ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та що саме він у зв'язку з цим несе відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції України щодо усунення правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

До матеріалів справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення не надано жодних доказів, які б вказували на обставини вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Матеріали справи не містять відомостей про надання або відмову від надання документів ОСОБА_1 , що свідчать про виконання п. 32.1а) Правил дорожнього руху України, та жодних підтверджень обов'язку та повноважень саме ОСОБА_1 на виконання Вимоги (припису) № 593 від 09.08.2024.

Суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Виходячи з основоположних засад диспозитивності, суд не може встановлювати інші фактичні обставини, окрім тих, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення та збирати інші докази, ніж ті, що надані сторонами.

Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений уповноваженою на те посадовою особою без дотримання визначених ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення вимог, оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які підтверджують факт вчиненого правопорушення, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні об'єктивні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Статтею 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно зі ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.

Таким чином, суд дійшов висновку про недостатність в матеріалах справи доказів наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення та відсутність правових підстав для притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення: провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного вище, суд вважає необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 18828, 247, 245, 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 18828 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через Московський районний суд м. Харкова.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя О.О. Сугачова