Справа №: 398/4794/24
провадження №: 3/398/1985/24
Іменем України
"02" грудня 2024 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Шинкаренко І.П.,
за участю секретаря судового засідання Черткова А.О.,
прокурора Криворучка О.Є.,
особи, яка притягується до адміністративної
відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Нова Прага Олександрійського району Кіровоградської області, який є депутатом Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (восьмого скликання), пенсіонер, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
19 вересня 2024 року на адресу суду надійшли матеріали справи № 398/4793/24 (провадження № 3/398/1984/24) про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, 19 вересня 2024 року на адресу суду надійшли матеріали справи № 398/4794/24 (провадження № 3/398/1985/24) про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Ознайомившись з матеріали справи, вважаю за доцільне об'єднати вказані справи в одне провадження за наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Вказані матеріали складені відносно однієї особи та знаходяться у провадженні одного судді, уповноваженого на їх розгляд.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом (посадовою особою) справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Відповідно до протоколу № 275/24 від 05 вересня 2024 року ОСОБА_1 , будучи депутатом Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області та суб'єктом декларування в розумінні підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (депутатом Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області восьмого скликання), зокрема, станом на 00 год. 00 хв. 01 січня 2022 року, у період з 00 год. 00 хв. 01 січня 2022 року до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року в порушення вимог частини 1 статті 45 цього Закону несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, а саме 26 березня 2024 року о 11 год. 17 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією,відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також згідно з протоколом № 276/24 від 05 вересня 2024 року ОСОБА_1 , будучи депутатом Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області та суб'єктом декларування в розумінні підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (депутатом Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області восьмого скликання), зокрема, станом на 00 год. 00 хв. 01 січня 2023, у період з 00 год. 00 хв. 01 січня 2023 року до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року в порушення вимог частини 1статті 45 цього Закону несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, а саме 26 березня 2024 року о 11 год. 22 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, суду пояснив, що не знав про строки подання декларації, оскільки у 2022 році було визначено, що вказані декларації у зв'язку із введенням на території України воєнного стану, можуть бути подані після закінчення воєнного стану та, коли на сесії ради у березні 2024 секретар ради повідомила про необхідність подати декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022 роки, він невідкладно подав вказані декларації з урахування власних обставин (відсутність Інтернету та опрацювання даних для декларації).
Прокурор Криворучко О.Є. у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, оскільки він будучи суб'єктом декларування не подав своєчасно декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, хоча мав для цього достатньо часу. Тому просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчинені адміністративного правопорушення та накласти, враховуючи обставини справи, на нього адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» до спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції належать органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції.
Відповідно до ст. 255 КУпАП уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-6 КУпАП (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище).
Згідно підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є депутати місцевих рад. Тобто, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно Закону України від 03 березня 2022 року «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються, а декларації потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IXвід 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким було внесено зміни до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», і встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» подають щорічну декларацію за 2021-2022 роки до 31 січня 2024 року.
Оскільки ОСОБА_1 з 03 грудня 2020 року являється депутатом Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, граничний термін подачі ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021-2022 роки становив до 31 січня 2024 року.
Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація ОСОБА_1 як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,за період за період з 01 січняя2021 року по 31 грудня 2021 року була несвоєчасно опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі 26 березня 2024 року о 11 год. 17 хв., за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року була несвоєчасно опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі 26 березня 2024 року о 11 год. 22 хв., тобто після кінцевої дати подачі таких декларацій.
Аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, та його вина повністю підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 276/24 від 05 вересня 2024 року, яким встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», та, відповідно, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП;
- протоколом про адміністративне правопорушення № 275/2024 від 05 вересня 2024, яким встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», та, відповідно, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП;
- декларацією ОСОБА_1 як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, яка була подана 26 березня 2024 року о 11 год. 17 хв.;
- декларацією ОСОБА_1 як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року, яка була подана 26 березня 2024 року о 11 год. 22 хв.;
- листом Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 28.06.2024 № 924 про те, що за результатами виборів депутатів Новопразької селищної ради восьмого скликання депутати приступили до повноважень 03 грудня 2020; у період з 01.01.2022 по 01.04.2024 Новопразька селищна рада мала з тимчасовими відключеннями доступ до мережі Інтернет;
- рішенням Новопразької селищної ради від 03 грудня 2020року № 1, згідно якого депутатом селищної ради обрано та зареєстровано ОСОБА_1 ;
- листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 серпня 2024 року № 47-10/57396-24 про стан функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у період з 01 січня 2020 року по 05 серпня 2024 року.
Вказані докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення за ч. 1 ст.172-6КУпАП та винуватість ОСОБА_1 у його вчиненні.
Суд відзначає, що ОСОБА_1 було відомо про обов'язок, передбачений ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», щодо подання декларацій.
При цьому, згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відтак, ОСОБА_1 , маючи фізичну та технічну можливість вчасно подати до Реєстру декларації, проігнорувавши вимоги закону, не вжив необхідних та достатніх заходів щодо своєчасної її подачі. Підтверджуючих документів поважності причин несвоєчасної подачі декларацій, технічної несправності сайту НАЗК ОСОБА_1 суду не надав, докази щодо поважності невиконання вимог фінансового контролю також відсутні і в матеріалах справи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав щорічні декларації уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд звертає увагу, що системний аналіз положень статті 38, 247, 254 КУпАП дає підстави зробити висновок, що законодавець пов'язує початок обчислення строку притягнення до адміністративної відповідальності з моментом, коли встановлено, що у діях особи є склад правопорушення. Процесуально цей висновок оформлюється у виді протоколу. Дії особи, уповноваженої на складання протоколу, до моменту його складення можуть свідчити про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що таке діяння містить склад адміністративного правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона), зазначається лише при складенні протоколу, і саме з дати його складення починає спливати строк накладення стягнення.
Заперечення ОСОБА_1 своєї провини в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на думку суду є способом його самозахисту, бажанням уникнути відповідальності за скоєне та спростовується матеріалами справи.
При накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 , як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (2 категорія), посвідчення серії НОМЕР_1 , звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287 КУпАП, ст. ст. 4, 5 Закону України «Про судовий збір», суддя
Об'єднати в одне провадження справу № 398/4793/24 (провадження № 3/398/1984/24) про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та справу № 398/4794/24 (провадження № 3/398/1985/24) про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Присвоїти об'єднаній справі № 398/4793/24 (провадження № 3/398/1984/24).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Реквізити для сплати штрафу: рахунок: UA388999980313020106000011561; Отримувач коштів: ГУК у Кіров. обл./тг м. Олексан/21081100; Код за ЄДРПОУ: 37918230; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф).
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І.П. Шинкаренко