Справа № 196/1573/24
№ провадження 3/196/850/2024
03 грудня 2024 року смт. Царичанка
Суддя Царичанського районного суду Дніпропетровської області Бабічева Л.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, солдата резерву 64 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
У протоколі НОМЕР_1 №73 про військове адміністративне правопорушення зазначено, що 29 жовтня 2024 року о 13 год. 30 хв. військовослужбовець військової служби за мобілізацією, солдат резерву 64 запасної роти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 , перебував під час виконання службових обов'язків у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду в місці зосередження 64 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , яка розташована на території, що підсудна Царичанському районному суду Дніпропетровській області, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи в суді, причини неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи у його відсутність чи будь-яких інших клопотань до суду не надіслав (а.с.25).
Положеннями ч.2 ст.268 КУпАП визначено перелік справ про адміністративні правопорушення, при розгляді яких участь особи є обов'язковою. Даний перелік не містить справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-20 КУпАП.
Виходячи з положень ч.2 ст.268 КУпАП участь особи, що притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП, не є обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи суддя доходить до наступного висновку.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Відповідно до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідальність за ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачена за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, наркотичного чи іншого вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або в умовах особливого періоду.
У протоколі НОМЕР_1 №73 про військове адміністративне правопорушення зазначено, що 29 жовтня 2024 року о 13 год. 30 хв. військовослужбовець військової служби за мобілізацією, солдат резерву 64 запасної роти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 , перебував під час виконання службових обов'язків у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду в місці зосередження 64 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , яка розташована на території, що підсудна Царичанському районному суду Дніпропетровській області (а.с.5-7).
Як видно з вказаного протоколу про військове адміністративне правопорушення ОСОБА_2 ставиться у провину те, що він перебував у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду під час виконання службових обов'язків на території зосередження 64 запасної роти військової частини НОМЕР_1 .
До матеріалів справи додано акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (а.с.3).
Однією з обов'язкових ознак об'єктивної сторони за ст. 172-20 КУпАП є саме перебування у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
При цьому відповідно до ст. 266-1 КУпАП та п. 3 Розділу 8 Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №515 від 10 жовтня 2016 року, за наявності ознак алкогольного сп'яніння у затриманої особи, установлених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, за результатами огляду на стан сп'яніння та за лабораторними дослідженнями встановлюється ступінь сп'яніння, який вноситься до акта медичного огляду. Огляд у закладі охорони здоров'я та складання висновку за результатами огляду проводиться в присутності посадової особи Служби правопорядку. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи в трьох примірниках (перший примірник видається під підпис посадовій особі Служби правопорядку, яка доставила особу на огляд, другий - оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я).
З викладеного слідує, що документом, який підтверджує факт перебування особи у стані сп'яніння - є саме акт огляду на стан сп'яніння та висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння, які надаються закладом охорони здоров'я за результатами огляду.
Доданий до матеріалів справи Акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 29.10.2024 р., не містить найменування закладу охорони здоров'ята в акті зазначено лише ознаки алкогольного сп'яніння, при цьому не містить висновку щодо стану сп'яніння, що суперечить змісту викладених у протоколі обставин вчинення правопорушення.
Висновок щодо результатів огляду із закладу охорони здоров'я щодо встановлення стану сп'яніння ОСОБА_2 до матеріалів справи не долучено.
Також суд зазначає, що до вищевказаного протоколу про військове адміністративне правопорушення додано акт про відмову від освідчення за фактом вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів (а.с.4).
Тобто, зміст викладених у протоколі обставин вчинення правопорушення не відповідає змісту диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Надані докази на підтвердження інкримінованого правопорушення не є належними та допустимими з огляду на диспозицію ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Враховуючи те, що у матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, то провадження по справі відносно ОСОБА_2 слід закрити на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 251, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 172-20 ч.3 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Царичанський районний суд Дніпропетровської області.
Суддя: Л.П. Бабічева