Постанова від 13.11.2024 по справі 766/16040/24

Справа №766/16040/24

н/п 3/766/8120/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.11.2024 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з ХРУП ГУНП в Херсонській області про адміністративні правопорушення, які надійшли з Управління Патрульної поліції в Херсонській області, передбачені ч.1, ст.173-2 ,ч.2 ст. 173-2, ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 27.08.2024 року близько 13-00 год., перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння за адресою проживання АДРЕСА_1 вчинив відносно співмешканки ОСОБА_2 , домашнє насилля психологічного характеру, яке виражалося в образах нецензурною лайкою та погрозами в бік ОСОБА_2 в результаті чого могла бути завдана останній шкода психологічного характеру.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а саме: вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи раніше притягнутим до адміністративної відповідальності Херсонським міським судом Херсонської області за ч. 1 ст.173-2 КУпАП року 19.09.2024 року близько 19-45 год. перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 вчинив відносно своєї колишньої співмешканки ОСОБА_2 , домашнє насилля психологічного характеру, яке виражалося в образах нецензурною лайкою та погрозами фізичною розправою, чим міг спричинити шкоду психологічному здоров'ю потерпілій в результаті чого могла бути завдана останній шкода психологічного характеру .

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 , за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, а саме: вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи раніше притягнутим до адміністративної відповідальності Херсонським міським судом Херсонської області за ч. 1 ст.173-2 КУпАП року 20.09.2024 року близько 18-00 год. перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 вчинив відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , домашнє насилля психологічного характеру, яке виражалося в образах нецензурною лайкою, гучно стукав у двері, погрожував фізичною розправою та порушив терміновий заборонний припис серії АА № 385891 від 19.09.2024 року, шкоду психологічному здоров'ю в результаті чого могла бути завдана останній шкода психологічного характеру ОСОБА_2 .

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 , за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, а саме: вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню.

Під час судового розгляду ОСОБА_1 , свою вину у вчинених правопорушеннях визнав у повному обсязі, проти обставин викладених у протоколах про адміністративні правопорушення не заперечував.

Окрім пояснень ОСОБА_1 , наданих в судовому засіданні, вина останнього у вчиненні правопорушень підтверджена дослідженими в судовому засіданні доказами:

За ч. 1 ст.173-2 КУпАП

-протоколом про адміністративне правопорушення серії від 27.08.2024 року, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення;

-протоколом про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію 27.08.2024 року відповідно до якого ОСОБА_2 просить прийняти міри до ОСОБА_1 ,, який в стані алкогольного сп'яніння , вчиняє сварку, ображає та погрожує;

-поясненнями ОСОБА_2 від 27.08.2024 року;

-поясненнями ОСОБА_1 від 27.08.2024 року, відповідно до яких останній пояснив, що він прийшов до дому в стані алкогольного сп'яніння, ОСОБА_2 зробила йому зауваження, на що він не стримався та почав її ображати нецензурною лайкою;

-формою оцінки ризиків вчинення домашнього насилля;

За ч. 2 ст.173-2 , ч.2 ст.173-2КУпАП

-протоколами про адміністративне правопорушення серії від 19.09.2024 року,20.09.2024 року в яких викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 , адміністративних правопорушень;

-протоколами про прийняття заяв про кримінальне правопорушення та іншу подію від 19.09.2024 року та від 20.09.2024 року відповідно до яких ОСОБА_2 просить прийняти міри до ОСОБА_1 , який в стані алкогольного сп'яніння, вчиняє сварку, ображає та погрожує фізичною розправою;

-поясненнями ОСОБА_2 від 19.09.2024року, 20.09.2024року;

-поясненнями ОСОБА_1 від від 19.09.2024року, 20.09.2024року;

-заявою про внесення термінового заборонного припису від 20.09.2024 року;

-формою оцінки ризиків вчинення домашнього насилля;

-Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 27.05.2024 року про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст.173-2 КК України;

Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до статті 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати, чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

За нормами ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Відповідно до положень ст.252 КУпАП - орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 173-2 КУпАП складом адміністративного правопорушення є ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, а саме, вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Спеціальним Законом, який визначає відповідні поняття, що застосовано у ст. 173-2 КУпАП, є Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 року № 2229-VIII (далі - Закон), відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 якого домашнє насильство діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що і постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Державна політика у сфері запобігання та протидії домашньому насильству спрямована на забезпечення комплексного інтегрованого підходу до подолання домашнього насильства, надання всебічної допомоги постраждалим особам та утвердження ненасильницького характеру приватних стосунків (ч. 1 ст. 5 Закону).

Терміновий заборонний припис стосовно кривдника відноситься до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству ( п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону).

Відповідно до ч. 1, п. 3 ч. 2, ч. 4 ст. 25 Закону терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Терміновий заборонний припис може містити такі заходи, як заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків.

Оцінюючи викладені докази, суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчинених ОСОБА_1 , адміністративних правопорушень, ставити їх під сумнів підстав немає, оскільки останні вказують на наявність в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбачених ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності виходжу з наступного.

Відповідно до вимог ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Оскільки ОСОБА_1 , вчинив декілька адміністративних правопорушень, які розглядаються одночасно одним і тим же органом, у відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Вирішуючи питання про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень та виду адміністративного стягнення, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, які виключають адміністративну відповідальність, визначених ст. ст. 38,247 КУпАП, враховуючи правила, визначені ч. 2ст. 33 КУпАП, приходжу до висновку про наявність визначених законом підстав для притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1ст. 173-2 та ч.2 ст.173-2, ч.2, ст.173-2 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальних межах визначених санкцією ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв'язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 , підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.23, 33, 36, 40-1, ч. 2 ст. 173-2, ст.ст.250-252, 280, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч. 2 ст.173-2, ч.2 ст. 173-2 КУпАП та у відповідності до ст.36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00грн.

(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) -37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,-, на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку прим усового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

СуддяВ. Е. Дорошинська