Справа № 175/8788/24
Провадження № 3/175/4541/24
25 червня 2024 року смт. Слобожанське
Суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Заборський В.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , маючого на утриманні малолітню дитину, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №37 від 25.04.2024, складеного державним виконавцем Слобожанського відділу ДВС у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Реутовим Є.О.:
Виконавчим листом №2-175/289/15-ц виданого 23.04.2015 Дніпропетровським районним судом Дніпропетровської області стягнуто аліменти з ОСОБА_1 у розмірі 1/3 частини усіх видів доходу щомісячно, але не менше 30% прожиткового розміру для дитини відповідного віку. Боржник не сплачує аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред'явлення виконавчого документу до примусового виконання. Станом на 01.04.2024 відповідно до довідки розрахунку Слобожанського відділу ДВС заборгованість по аліментам складає 368476,27 грн. на користь стягувача ОСОБА_2 , за що відповідальність передбачена ч.1 ст.183-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, у зв'язку із чим вважаю за можливо розглянути справу у його відсутності.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 252 КУпАП, під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч.1 ст.183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З об'єктивної сторони даний адміністративний проступок характеризується бездіяльністю, яка полягає у невиконанні особою свого обов'язку по сплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї. При цьому, для утворення складу правопорушення є обов'язковим настання суспільно шкідливих наслідків у виді виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Правопорушення це неправомірне (протиправне) суспільно-шкідливе винне діяння (дія чи бездіяльність) деліктоздатної особи, за вчинення якого особа може бути притягнута до юридичної відповідальності.
Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, необхідним є доведення умисного ухилення від сплати аліментів, а з досліджених матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не вбачається, що він був належним чином обізнаний про наявність обов'язку зі сплати аліментів на утримання дитини.
При цьому в матеріалах справи відсутні відомості, що державний виконавець направив та вручив боржнику: копію постанови про відкриття виконавчого провадження №48700893 від 10.09.2015, розрахунок заборгованості зі сплати аліментів станом на 01.04.2023 року, виклики-попередження державного виконавця від 03.11.2015 та 02.02.2016, виклик від 10.11.2022, 11.06.2018 року.
Крім того, суд звертає увагу, що протокол про адміністративне правопорушення №37 від 25.04.2024 складений державним виконавцем Реутовим Є.О. за відсутності ОСОБА_1 , копія протоколу йому не вручена, у нього не відібрано пояснень, а тому всі ці порушення в своїй сукупності ставлять під сумнів законність складеного протоколу про адміністративне правопорушення.
Вищезазначене унеможливлює встановлення наявності в діях ОСОБА_1 складу відповідного правопорушення, а суд не має права перебирати на себе визначений ст. 251 КУпАП обов'язок збирання доказів, який покладений в даному випадку на відділ ДВС, як орган що складає протокол про адміністративне правопорушення.
Статтею 62 Конституції України закріплена презумпція невинуватості, відповідно до якої тягар доказування вини особи покладено на орган, який склав відповідний матеріал. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30 травня 2013 року) та «Карелін проти Росії» (рішення від 20 вересня 2016 року), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 має бути закрита за відсутності в його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити, за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.О. Заборський