Постанова від 21.11.2024 по справі 160/10777/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2024 року м. Дніпросправа № 160/10777/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року (головуючий суддя Тулянцева І.В.)

в адміністративній справі №160/10777/24 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, ОСОБА_1 , звернулася 25.04.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягає у нездійсненні нарахування та виплати з 05.02.2024 ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII в розмірі 60% від заробітної плати, вказаної у довідках №592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданих Павлоградською районною військовою адміністрацією;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату з 05.02.2024 ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII у розмірі 60 % від заробітку, зазначеного в довідках №592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданих Павлоградською районною військовою адміністрацією, з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що позивачка з 05.11.2004 по 01.02.2024 працювала на посаді, віднесеній до категорії державного службовця в Юр'ївській районній державній адміністрації Дніпропетровської області, яка реорганізована у Павлоградську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області, та має безперервний стаж роботи на посаді державного службовця більше 19 років. 20.01.2024 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах, у зв'язку із чим їй призначено відповідну пенсію. 01.02.2024 позивачка звільнилась із посади державного службовця та 05.02.2024 звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», додавши до вказаної заяви, зокрема дві довідки про заробітну плату № 592/0/529-24 від 02.02.2024 для призначення пенсії державного службовця, виданих Павлоградською районною військовою адміністрацією. З 05.02.2024 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, як зазначає позивач, під час розрахунку розміру пенсії відповідач не врахував довідки №592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, у зв'язку із чим розмір її пенсії, суттєво зменшений. Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо врахування вищезазначених довідок. 15.03.2024 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області листом № 16045-8280/P-01/8-0400/24 повідомило про те, що законних підстав для врахування довідок № 592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця немає. Позивач пояснює, що у довідках відображені види оплати праці, які є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує її конституційні права, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо нездійснення нарахування та виплати з 05.02.2024 ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII в розмірі 60% від заробітної плати, вказаної у довідках №592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданих Павлоградською районною військовою адміністрацією.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату з 05.02.2024 ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII у розмірі 60 % від заробітку, зазначеного в довідках №592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданих Павлоградською районною військовою адміністрацією, з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішення суду першої інстанції обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно не враховано всіх складових заробітної плати, водночас, судом було встановлено, що відповідач під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної позивачу пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ мав врахувати усі види виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд вважає, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є - провести нарахування та виплату з 05.02.2024 ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках №592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданих Павлоградською районною військовою адміністрацією, з урахуванням фактично виплачених сум.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Вказує, що для проведення розрахунку розміру пенсії з урахуванням довідки від 02.02.2024 за №592/0/529-24 “Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)», відсутні підстави.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 20.01.2024 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду Україні в Дніпропетровській області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

05.02.2024 року позивачкою подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII (згідно з пп. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII). До вказаної заяви надані: паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідки №592/0/529-24 від 02.02.2024 року та №592/0/529-24 від 02.02.2024 року, трудову книжку серії НОМЕР_1 .

З 05.02.2024 року позивачку переведено з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу», що підтверджується матеріалами пенсійної справи.

15.02.2024 року позивачка звернулась до відповідача через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявами щодо безпідставного неврахування для розрахунку пенсії довідки №592/0/529-24 від 02.02.2024 року про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд.

15.03.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом №16045-8280/P-01/8-0400/24 повідомило позивачку, що з 20.01.2024 вона отримувала пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV. За особистою заявою від 05.02.2024 її переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 05.02.2024. Згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII «Про державну службу», право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ мають особи, які на день набрання чинності Законом №889 (01.05.2016) мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, або мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2026 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняної до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби). Згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» №1409 від 29.12.2023, яка набрала чинності з 01.01.2024, схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 «Питання оплати праці працівників державних органів», не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби. З огляду на зазначене, для проведення розрахунку пенсії з урахуванням довідки від 02.02.2024 за №592/0/529-24 немає підстав.

Позивачка вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування довідки від 02.02.2024 за №592/0/529-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією.

Суд першої інстанції позов задовольнив.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. №889-VIII, статтю 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (крім вказаної статті), Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року.

Відповідно до п.п.1 п.2 розд. ХІ Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 розділу ХІ цього Закону).

Згідно п.10 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п.12 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, та мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Тобто, за умови перебування станом на 01.05.2016 р. на посаді, віднесеної до державної служби, за наявності станом на 01.05.2016 р. стажу не менш 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, позивач мала право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Матеріалами справи підтверджується, що 05.02.2024 р. відповідачем реалізовано право позивачки на отримання пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.8 ст.37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. № 622 затверджений Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (Порядок № 622).

Пунктом 4 Порядку № 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 Порядку № 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 р. № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 р. за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII, що додаються:

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються не тільки посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.

Згідно матеріалів адміністративної справи, відповідач обчислив основний розмір належної позивачці пенсії із розрахунку 60 % від середньомісячного заробітку з середньомісячного заробітку - 18534,70 грн. за період з 01.01.2024 р. по 31.01.2024 р., який включає:

посадовий оклад - 13719грн.;

надбавку за ранг - 700 грн.;

надбавку за вислугу років - 4115,70 грн.

При цьому, відповідачем під час розрахунку основаного розміру пенсії позивачки не враховані інші виплати (крім посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років) за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 01.05.2016 р. (за вибором позивача з 01.01.2018 р. по 31.12.2022 р.) на загальну суму 634892,32 грн., а саме:

надбавку за інтенсивність праці - 285 323,43 грн.;

щомісячну премію - 153 855,14 грн.;

індексацію - 5354,28 грн.;

грошову допомогу, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 69 133,99 грн., грошову допомогу при наданні щорічної відпустки - 121 225,48 грн., які вказано у довідці, виданій Павлоградською районною військовою адміністрацією Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 02.02.2024 р. №592/0/529-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

З вказаної довідки вбачається, що вона видана позивачці для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2018 р. по 31.12.2022 р. (надбавка за інтенсивність праці; надбавка за виконання особливо важкої роботи; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю; виплати за додаткові навантаження; премія місячна; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць).

У довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені у довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за період з 01.01.2018 р. по 31.12.2022 р.

Форма довідки Павлоградської районної військової адміністрації Дніпропетровської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.02.2024 р. №592/0/529-24, виданої ОСОБА_1 , та відомості цієї довідки відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 р. №1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 р. за № 180/30048, та пункту 5 Порядку № 622.

01.01.2024 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році" від 29.12.2023 р. №1409, якою затверджено такі, що додаються: схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році; перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад.

Пунктом 4 цієї Постанови установлено, що:

схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 р. № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби;

під час переведення державних службовців на інші посади державної служби застосовується перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 р. №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», для визначення підкатегорії посади державної служби, необхідної для встановлення рівнозначності посади. Згідно з пунктом 4 Постанови ця постанова набирає чинності з 01.01.2024 р.

Слід зазначає, що довідка Павлоградської районної військової адміністрації Дніпропетровської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.02.2024 р. №592/0/529-24, яка видана ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2018 р. по 31.12.2022 р., тобто за період до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 р. №1409 "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році", яка упорядковує умови оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України з 01.01.2024 р. При цьому, Постанова №622 на час виникнення спірних правовідносин, є чинною.

З огляду на викладене, довідка Павлоградської районної військової адміністрації Дніпропетровської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.02.2024 р. №592/0/529-24, підлягає врахуванню відповідачем при обрахуванні пенсії за віком, призначену у відповідності до ст.37 Закону №3723-ХІІ.

Матеріалами справи підтверджується, що за довідкою Павлоградської районної військової адміністрації Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 02.02.2024 р. №592/0/529-24 про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виплати для визначення заробітку для призначення з 05.02.2024 р. пенсії за віком включають: посадовий оклад - 13 719грн.; надбавку за ранг 700грн.; надбавку за вислугу років - 4115,70 грн., зазначене не заперечується відповідачем, а також підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача.

Беручи до уваги той факт, що під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ відповідач не врахував всі складові заробітної плати, тобто діяв всупереч своїм повноваженням та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення, суд вважає за необхідне, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо нездійснення нарахування та виплати з 05.02.2024 ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII в розмірі 60% від заробітної плати, вказаної у довідках №592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданих Павлоградською районною військовою адміністрацією.

Щодо рішення суду першої інстанції про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ згідно довідки від 02.02.2024 р. №592/0/529-24, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта.

Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Частиною 4 ст.245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п.4 ч.2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки відповідачем протиправно не враховано всіх складових заробітної плати, водночас, судом було встановлено, що відповідач під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної позивачу пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ мав врахувати усі види виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд вважає, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є - провести нарахування та виплату з 05.02.2024 ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідках №592/0/529-24 від 02.02.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданих Павлоградською районною військовою адміністрацією, з урахуванням фактично виплачених сум. Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.

Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

Керуючись ст. 241-245, 250, 311, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року - залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 21.11.2024 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова