03 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 160/24251/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Головко О.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 січня 2024 року (суддя Сидоренко Д.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №38483-30006/Х-01/8-0400/23 від 11.08.2023 яке оформлено листом, яким було відмовлено в призначенні та перерахунку пенсії в зв'язку з досягненням загального пенсійного віку;
зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 13.07.2023 та зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 роки з урахуванням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити недотримане пенсійне забезпечення ОСОБА_1 за період часу з 2009 по 2012 рік з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 13.07.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з заявою про про призначення пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 роки. Головним управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 11.08.2023 року за №38483-30006/Х-01/8-0400/23 від 11.08.2023 було відмовлено в призначенні та перерахунку пенсії в звязку з досягенненням загального пенсійного віку, дана відмова була оформлена листом. Відповідно до листа Головним управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 19.07.2018 за № 7665/0/52-18/212 від 22.06.2018 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на пільгових умовах призначену відповідно до ст. 14 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» а 13.07.2023 ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 роки. Позивач з таким рішенням відповідача не погоджується, вважає його протиправним.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 січня 2024 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, його оскаржив позивач, подавши апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав, покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов задоволено.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що Головним управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 09.09.2022 за № 0400-010304-8/92334 від 09.09.2022 було надано відповідь на адвокатський запит згідно якої Розпорядженням 120537 від 12.06.2017 року середній заробіток ОСОБА_1 станом на час призначення йому пенсії а саме 28.02.2007 становив 4238.74 грн. та пенсія яку він повинен був отримувати з 28.02.2007 повинна становити 3390,99 грн., натомість відповідно до відповіді
на адвокатський запит Головним управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 12.09.2022 року за № 0400-010304-8/92992 від 12.09.2022 було надано відповідь про те що Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 16.09.2008, розрахований у розмірі 80 відсотків заробітної плати, становив 2629,24 грн (3286,55 грн 80 %). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за період страхового стажу з 01.09.1991 по 31.08.1995 та з 01.07.2000 по 28.07.2007, з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2006 рік - 928,81 грн, складав 3286,55 грн. Індивідуальний косфіцісит для обчислення заробітку 3.53845. Розмір пенсійної виплати у 2009-2012 роках з урахуванням підвищень, відповідно до статті 42 Закону N° 1058, становила з 01.04.2009 - 2636,74 грн, з 01.07.2009 - 2643,44 грн, з 01.10.2009 2657.64 грн. 31.10.2010 2674.94 грн, з 01.12.2010 - 2678,02 грн. З 01.01.2011 - 2682,10 грн, з 01.02.2011 2781,65 грн. з 01.04.2011 2785,57 гри, з 01.10.2011 - 2771.17 грн. 3 01.12.2011 2795.65 гри. з 01.12.2012 2801,81 грн. З 01.03.2012 - 2879.21 грн, з 01.04.2012 2883,69 грн. 3 01.05.2012 середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік - 1197,91 грн, складав 4238,74 грн. Пенсійна виплата у розмірі 80 відсотків заробітної плати становила 3390.99 грн. ОСОБА_1 неодноразово звертався до органів Пенсійного фонду України з заявами про перерахунок недоотриманої пенсії але йому було відмовлено в цьому. Тобто ОСОБА_1 за переіод часу з 2009 по 2012 рік було неправильно обраховано розмір пенсійного забезпечення тому за вказаний період він недоотримував пенсійне забезпечення за вказаний період і тобто підставою відмови було саме оскаржуване, а не розпорядження на підставі яких було призначено пенсію.
Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з 19.03.2007 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була призначена пенсія за віком на пільгових умовах незалежно від віку, як працівнику зайнятому на підземних гірничих роботах.
13.07.2023 ОСОБА_1 через свого адвоката звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 року.
Листом від 11.08.2023 №38483-30006/Х-01/8-0400/23 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розглянуто заяву від 13.07.2023 та повідомлено наступне.
З 19.03.2007 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону №1058, переведення з одного виду пенсії на інший з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справи, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший, за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст.40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Оскільки ОСОБА_1 попередньо використав своє право на призначення пенсії за віком для переведення на пенсію за віком немає законних підстав.
Враховуючи викладене, оскільки ОСОБА_2 була призначена пенсія за віком у 2007 році, для розрахунку розміру пенсії із застосуванням нового показника середньої заробітної плати (доходу) за 2020-2022 роки відсутні підстави.
Не погодившись з рішенням відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України № 1058-IV).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України №1058-IV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами ч.ч.1,2 ст.40 Закону України №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з ч. ч. 2, 4 ст.42 Закону України №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до наведених норм вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Нормами ст. 42 Закону України №1058-IV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Окрім того, Законом України №1058-IV передбачено, що пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Отже, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку.
При вирішенні справи колегія суддів враховує постанови від 18.11.2020 у справі №522/1916/17 та від 21.10.2021 у справі № 2-а-2430/11 Верховного Суду, щодо застосування вищезазначених правових норм.
Так, за змістом ч.2 ст. 40 та ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV передбачений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск: К)) показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (Зс), який використовується при призначенні пенсії, є величиною незмінною і не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення.
Під час здійснення такого перерахунку, у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Тобто, перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 02.04.2024 у справі № 420/19398/23.
Матеріалами справи встановлено, що з 19.03.2007 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, за вказаних обставин колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для застосування під час перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки.
Доводи апелянта щодо наявності у нього права на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020, 2021, 2022 роки є помилковими, оскільки не відбулося зміни виду отримуваної пенсії.
Крім того, аналіз ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
Наведене вище також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 15.05.2020 у справі №334/13/16-а, від 17.05.2021 у справі №185/1473/17.
З огляду на наведені вище висновки, враховуючи приписи норм ст.ст.40, 42 Закону України №1058-IV та беручи до уваги висновки Верховного Суду, викладені в його постановах на які посилається суд апеляційної інстанції вище, доводи апеляційної скарги про те, що позивач з 13.07.2023 має право перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 Закону України №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки, є необґрунтованими.
Враховуючи приписи ч.5 ст.242 КАС України, у даній справі враховуються висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, на які посилається суд апеляційної інстанції у даному рішенні (постанові) вище, а не ті на які посилається апелянт в своїй скарзі, оскільки вони не є релевантними до спірних правовідносин у даній справі.
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити недотримане пенсійне забезпечення ОСОБА_1 за період часу з 2009 по 2012 рік з урахуванням виплачених сум, з огляду на наступне.
За загальним правилом, діями суб'єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб'єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов'язану з виконанням дій, які такий суб'єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов'язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.
До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено, оскільки підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу саме позивача. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права таабо виникнення додаткового обов'язку.
Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
13.07.2023 ОСОБА_1 через свого адвоката звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 року.
Листом від 11.08.2023 №38483-30006/Х-01/8-0400/23 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розглянуто заяву від 13.07.2023 та повідомлено, що оскільки ОСОБА_2 була призначена пенсія за віком у 2007 році, для розрахунку розміру пенсії із застосуванням нового показника середньої заробітної плати (доходу) за 2020-2022 роки відсутні підстави.
Разом з тим, відмова відповідача, викладена в листі від 11.08.2023 №38483-30006/Х-01/8-0400/23 не стосується вимог позивача щодо перерахунку та виплаті недотриманого пенсійного забезпечення ОСОБА_1 за період часу з 2009 по 2012 рік з урахуванням виплачених сум та не була предметом розгляду по суті.
Тоді, як позивачем вимог щодо визнання протиправними дій, рішень чи бездіяльності відповідача, за наслідком яких позивач просить провести перерахунок пенсії за період часу з 2009 по 2012 рік заявлено не було, відтак, зазначене позовна вимога задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та надано їм належну юридичну оцінку, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 січня 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя А.В. Суховаров
суддя О.В. Головко