Постанова від 03.12.2024 по справі 340/3489/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 340/3489/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року (суддя Кравчук О.В.) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління ДФС у Кіровоградській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить: визнати противоправними дії Головного управління ДФС у Кіровоградській області щодо відмови у підготовці та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2021, для перерахунку пенсії позивача, за посадою, прирівняною до посади заступника начальника управління податкової міліції - начальника слідчого відділу податкової міліції ДПА у Кіровоградській області, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначивши розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт; зобов'язати Головне управління ДФС у Кіровоградській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2021, для перерахунку пенсії позивача, за посадою, прирівняною до посади заступника начальника управління податкової міліції - начальника слідчого відділу податкової міліції ДПА у Кіровоградській області, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначивши розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.

Суд дійшов висновку, що позивачем не доведено, судом не встановлено наявність факту підвищення посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців із застосовуванням механізму, визначеного пунктом 4 Постанови № 704 з 01.12.2019, що вказує на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії, оскільки відсутня обов'язкова умова для такого перерахунку, яка передбачена частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що має право на перерахунок пенсії через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Вважаючи, що з 29.01.2020 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДФС у Кіровоградській області з заявою про підготовку та направлення до УПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Листом від 14.05.2024 за № 38 Головне управління ДФС у Кіровоградській області повідомило заявницю про неможливість підготовки довідки внаслідок ліквідації відповідного органу, з якою була звільнена ОСОБА_1 .

Незгода з такою бездіяльністю відповідача стала підставою для звернення ОСОБА_1 до суду з даним позовом.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції не надав належної оцінки тій обставині, що підставою для відмови у видачі довідці стала та обставина, що на законодавчому рівні відсутній механізм видачі довідок особам, які звільнені з органу, який ліквідовано.

Натомість, не надавши оцінки підставам відмови у видачі довідки, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача, тоді як таке питання не предметом спору в даній справі.

Усуваючи такий процесуальний недолік суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає, що Головне управління ДФС у Кіровоградській області наразі перебуває в процесі ліквідації.

Статтею 105 Цивільного кодексу України визначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

З наведених норм вбачається, що після прийняття рішення про припинення юридичної особи та призначення ліквідаційної комісії всі повноваження по управлінню установою, яка ліквідується, переходять до ліквідаційної комісії.

В свою чергу, керівником ліквідаційної комісії є її голова, а тому має право видавати накази, розпорядження та інші документи, які пов'язані з повноваженнями установи, яка ліквідується, в тому числі, щодо видачі довідок про грошове забезпечення працівників, звільнених з цього органу.

Посилання ж відповідача на відсутність чіткого визначення в законодавстві органу, який має видавати такі довідки, не є правомірними, адже відсутність чіткого механізму для вирішення цього питання на законодавчому рівні не може стати підставою для обмеження права особа в реалізації законодавчо встановленого права на перерахунок пенсії.

Надаючи оцінку наявності правових підстав для видачі оновленої довідки, суд апеляційної інстанції зазначає, що за приписами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 4 Постанови № 704 в первинно прийнятій редакції розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Пунктом 6 постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 № 103 були внесені зміни до постанови КМУ № 704, зокрема, пункт 4 якої викладено в новій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Тобто, названим актом Кабінету Міністрів України змінено розрахункову величину для визначення розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу є прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року.

Натомість, пункт 6 постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 № 103 скасований постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, відтак з 29.01.2020 розрахунковою величиною для визначення розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу є прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Отже, у відповідача виникли правові підстави, після звернення ОСОБА_1 з відповідною заявою, видати заявниці довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії.

Додатково суд апеляційної інстанції звертає увагу, що правова оцінка аналогічним позовним вимогам неодноразово надавалася Верховним Судом, який вказав, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт (наприклад, постанови ВС від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21, від 27.03.2023 у справі № 280/11480/21, від 30.03.2023 у справі № 320/9431/21).

При цьому, як зазначалося судом апеляційної інстанції вище, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відтак, колегія суддів доходить висновку, що до довідки мають бути включені, у тому числі, додаткові види грошового забезпечення.

Водночас, суд апеляційної інстанції доходить висновку про відсутність підстав для зобов'язання ГУ ДФС у Кіровоградській області направити оновлену довідку до органу ПФУ для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , адже відповідний обов'язок виникає у суб'єкта владних повноважень в разі зміни грошового забезпечення певних категорій службовців на законодавчому рівні, тоді як в даних правовідносинах така обставина відсутня. Отже, способом реалізації права на перерахунок пенсії є безпосереднє звернення позивача до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, виданої відповідачем.

Враховуючи сукупність викладених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року в адміністративній справі № 340/3489/24 скасувати.

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати противоправними дії Головного управління ДФС у Кіровоградській області щодо відмови у підготовці довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2021, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за посадою, прирівняною до посади заступника начальника управління податкової міліції - начальника слідчого відділу податкової міліції ДПА у Кіровоградській області, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначивши розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Кіровоградській області підготувати та видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2021, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за посадою, прирівняною до посади заступника начальника управління податкової міліції - начальника слідчого відділу податкової міліції ДПА у Кіровоградській області, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначивши розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

У задоволенні позову ОСОБА_1 в іншій частині відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 030 (три тисячі тридцять) грн 00 коп.

Постанова набирає законної сили з 03 грудня 2024 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.

Повна постанова складена 03 грудня 2024 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя А.В. Суховаров

суддя Т.І. Ясенова