03 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 160/23807/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2023 року в адміністративній справі №160/23807/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області №047050023227 від 07.08.2023 про відмову у призначені пенсії незалежно від віку;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не здійснення (відмови у здійсненні) зарахування до спеціального пільгового стажу час проходження військової служби в особливий період з 28.08.2014 по 18.09.2015 та з 24.02.2022 по 31.08.2023 один місяць за один: з 28.08.2014 по 15.09.2014 0 рік 0 міс 19 днів; з 23.10.2014 по 20.12.2014 0 рік 1 міс 28 днів; з 13.03.2015 по 18.09.2015 0 рік 6 міс 00 днів; з 24.02.2022 по 31.08.2023 1 рік 6 міс 05 днів, один місяць за три: з 16.09.2014 по 22.10.2014 37 днів*3=111 днів 0 рік 3 міс 20 днів; з 21.12.2014 по 12.03.2015 82 днів*3=243 днів 0 рік 8 міс 08 днів. Всього 3 роки 2 міс 18 днів;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до положень частини третьої статті 114 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період проходження військової служби в особливий період з 28.08.2014 по 18.09.2015 та з 24.02.2022 по 31.08.2023 один місяць за один: з 28.08.2014 по 15.09.2014 0 рік 0 міс 19 днів; з 23.10.2014 по 20.12.2014 0 рік 1 міс 28 днів; з 13.03.2015 по 18.09.2015 0 рік 6 міс 00 днів; з 24.02.2022 по 31.08.2023 1 рік 6 міс 05 днів, один місяць за три: з 16.09.2014 по 22.10.2014 37 днів*3=111 днів 0 рік 3 міс 20 днів; з 21.12.2014 по 12.03.2015 82 днів*3=243 днів 0 рік 8 міс 08 днів. Всього 3 роки 2 міс 18 днів;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах відповідно до положень частини три статті 114 Закону України «Про пенсійне забезпечення», подану 11 липня 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно рішенням №047050023227 від 07.08.2023 року відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2023 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області №047050023227 від 07.08.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначені пенсії незалежно від віку.
Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до положень частини третьої статті 114 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоди проходження військової служби в особливий період з 28.08.2014 по 15.09.2014, з 23.10.2014 по 20.12.2014, з 13.03.2015 по 18.09.2015, з 24.02.2022 по 31.08.2023 (за 1 місяць - 1 місяць) та з 16.09.2014 по 22.10.2014, з 21.12.2014 по 12.03.2015 (за 1 місяць - 3 місяці).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.07.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення про відмову у призначені пенсії є законним та обґрунтованим, а тому не підлягає скасуванню з огляду на таке. Так, 01.08.2023 року позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Вік позивача 44 роки 01 місяць 2 дні. За результатами розгляду документів, встановлено, що страховий стаж позивача становить 25 років 8 місяців, а з врахуванням додаткового стажу по списку № 1 42 роки 08 місяців 01 день, в тому числі на провідних професіях (20) - 17 років 10 місяців 3 дні. Необхідний пільговий стаж становить 20 років. Пільговий стаж позивача 17 років 10 місяців 03 дні. За доданими документами до пільгового стажу не зараховано період роботи з 16.09.2014 по 22.10.2014, з 22.10.2014 по 31.05.2015 та з 01.07.2015 по 12.03.2015 згідно довідки Міністерства оборони України №4108 від 02.12.2015, оскільки відсутні дані персоніфікованого обліку, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 11.07.2023 або довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені внески згідно Постанови Правління ПФУ від 04.02.2021; також не зарахований період роботи з 24.02.2022 по 31.03.2023 згідно довідки Міністерства України №5154 від 18.04.2023 (військова служба в особливий період), оскільки відсутні дані персоніфікованого обліку або довідка про нараховані суми грошового забезпечення. Таким чином, рішенням № 047050023227 від 07.08.2023 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Будь-яких порушень прав позивача на пенсійне забезпечення, зокрема щодо порядку проведення призначення пенсії та її виплати, скаржником не вчинено.
Позивач не надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу. Відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Так, позивач - ОСОБА_1 11.07.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування».
Зазначена заява позивача за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 047050023227 від 07.08.2023 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Вказане рішення обґрунтовано відсутністю у ОСОБА_1 необхідного пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування».
Зокрема, у рішенні зазначено таке.
Вік - 44 роки 01 місяць 2 дні.
Страховий стаж становить 25 років 8 місяців, а з врахуванням додаткового стажу по списку № 1 42 роки 08 місяців 01 день, в тому числі на провідних професіях (20) - 17 років 10 місяців 3 дні.
Необхідний пільговий стаж становить 20 років. Пільговий стаж позивача 17 років 10 місяців 03 дні.
За доданими документами до пільгового стажу не зараховано:
період роботи з 16.09.2014 по 22.10.2014, з 22.10.2014 по 31.05.2015 та з 01.07.2015 по 12.03.2015 згідно довідки Міністерства оборони України №4108 від 02.12.2015, оскільки відсутні дані персоніфікованого обліку, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 11.07.2023 або довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені внески згідно Постанови Правління ПФУ від 04.02.2021;
період роботи з 24.02.2022 по 31.03.2023 згідно довідки Міністерства України №5154 від 18.04.2023 (військова служба в особливий період), оскільки відсутні дані персоніфікованого обліку або довідка про нараховані суми грошового забезпечення.
Не погоджуючись із відмовою у призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаєЗакон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІV (далі Закон № 1058), який набув чинності з 1 січня 2004 року.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 114 Закону № 1058 врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
За частиною першою статті 14 Закону № 1788-XII, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Відповідно до пункту І Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, таке право мають підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: Усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Комплексний аналіз норми дає підстави дійти висновку, що право на передбачену частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники, за умови безпосередньої зайнятості на роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи - 25 років для працівників професії яких містяться у Списку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. N 202 (далі - Список № 202), або мати стаж роботи провідної професії визначених статтею 14 Закону № 1788-XII, частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV - не менше 20 років.
Відповідно для встановлення позивачу права на пенсію за віком відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV необхідно дотримання таких обов'язкових вимог: безпосередня зайнятість не менше 20 років повний робочий день робітником очисного вибою, прохідником, відбійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виймальних машин на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, або безпосередня зайнятість не менше 25 років на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За змістом приписів пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Як вбачається з копії трудової книжки серії НОМЕР_1 від 25.12.1998, позивач працював:
з 01.07.2013 по 04.05.2017 - на посаді машиніста коксових машин коксового цеху у ПрАТ «Євраз Южкокс»;
з 01.02.2021 по теперішній час працює на посаді машиніста коксових машин дільниці виробництва коксу у ПрАТ «ДМЗ».
Згідно копії довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №295/57 від 19.04.2023, виданої ПрАТ «Южкокс» ОСОБА_1 у період з 01.06.2005 по 04.05.2017 працював у коксохімічному виробництві на посаді машиніста коксових машин (п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальноообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Згідно копії довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №16.4/172 від 11.05.2023, виданої ПрАТ «ДМЗ» ОСОБА_1 у період з 01.02.2021 по 31.03.2023 працював у виробництві коксопродуктів на посаді машиніста коксових махин (п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальноообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Також, згідно копії військового квитка позивача серії НОМЕР_2 від 28.08.2014, на підставі Указу Президента України №607/2014 від 21.07.2014, з 28.08.2014 ОСОБА_1 був призваний у Збройні Сили України.
18.09.2015 на підставі Указу Президента України №328/2015 від 12.06.2015 ОСОБА_1 був демобілізований.
З довідки №4108 від 02.12.2015, виданої Військовою частиною НОМЕР_3 , вбачається, що ОСОБА_1 у період з 16.09.2014 по 22.10.2014, з 21.12.2014 по 12.03.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області в секторі «Б», в населених пунктах: АДРЕСА_1 .
Крім того, з копії військового квитка позивача серії НОМЕР_2 від 28.08.2014 вбачається, що на підставі Указу президента №69 від 24.02.2022, ОСОБА_1 був призваний у Збройні Сили України.
Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №5154 від 18.04.2023, ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у ІНФОРМАЦІЯ_2 з 24.02.2022.
Станом на дату звернення до органів Пенсійного фонду України позивач проходив військову службу у Збройних Силах України.
Щодо не врахування до пільгового стажу в одинарному та потрійному розмірі спірних періодів мобілізації з 28.08.2014 по 15.09.2014, з 23.10.2014 по 20.12.2014, з 13.03.2015 по 18.09.2015, з 24.02.2022 по 31.08.2023 (в одинарному розмірі) та з 16.09.2014 по 22.10.2014, з 21.12.2014 по 12.03.2015 (в потрійному розмірі).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-XII, час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
За змістом абзацу 2 частини першої статті 8 Закону №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Приписами статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та зазначено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
Згідно із пунктом 1.1. Положення №530, цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.
За змістом 2.3 розділу 2 Положення № 530, участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховуються на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Згідно з пп. «а» п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема:
участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.
Таким чином, час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Відтак, не зарахування до пільгового стажу у кратному обчисленні із розрахунку один місяць служби періодів проходження військової служби під час мобілізації, протягом яких позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, є протиправним.
З огляду на викладене, до пільгового стажу роботи позивача мають бути зараховані наступні періоди: з 28.08.2014 по 15.09.2014, з 23.10.2014 по 20.12.2014, з 13.03.2015 по 18.09.2015, з 24.02.2022 по 31.08.2023 (за 1 місяць - 1 місяць) та з 16.09.2014 по 22.10.2014, з 21.12.2014 по 12.03.2015 (за 1 місяць - 3 місяці).
Щодо не зарахування до пільгового стажу позивача періодів з 16.09.2014 по 22.10.2014, з 22.10.2014 по 31.05.2015 та з 01.07.2015 по 12.03.2015 згідно довідки Міністерства оборони України №4108 від 02.12.2015, оскільки відсутні дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про сплату страхових внесків.
Згідно зі статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, страховий стаж провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у спірний період працював ПрАТ «Євраз Южкокс» та проходив військову службу в лавах Збройних Сил України у складі ВЧ НОМЕР_3 , що підтверджується копією трудової книжки та військового квитка.
Внаслідок не виконання роботодавцями обов'язку по нарахуванню та сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач позбавлений соціальної захищеності та страхового стажу за час роботи (служби) у спірний період, що є неприпустимим.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 31.10.2019 у справі № 683/1814/16-а, від 23.03.2020 у справі № 535/1031/16-а.
Таким чином, обов'язок щодо сплати страхового внеску так і обов'язок по його нарахуванню покладено саме страхувальника (роботодавця), а отже, і відповідальність за не нарахування страхового внеску покладено також на страхувальника.
Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов'язку щодо належного нарахування та сплати страхових внесків
Отже, не нарахування та несплата страхувальником страхових внесків за позивача у спірний період, не може бути підставою для не врахування позивачу страхового стажу за спірний період із заробітної плати з якої не нараховані страхові внески.
Вказаний правовий висновок щодо застосування наведених норм права викладений у постанові Верховного Суду від 02.08.2022 у справі № 560/4616/20.
Враховуючи вищевикладене, порушені права позивача підлягають захисту судом, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №047050023227 від 07.08.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання відповідача-2 зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди: з 28.08.2014 по 15.09.2014, з 23.10.2014 по 20.12.2014, з 13.03.2015 по 18.09.2015, з 24.02.2022 по 31.08.2023 (за 1 місяць - 1 місяць) та з 16.09.2014 по 22.10.2014, з 21.12.2014 по 12.03.2015 (за 1 місяць - 3 місяці), а також зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву від 11.07.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Враховуючи наведене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2023 року в адміністративній справі №160/23807/23 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2023 року в адміністративній справі №160/23807/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко