про зупинення провадження у справі
02 грудня 2024 року м. Житомир справа № 240/23148/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Підставою для звернення ОСОБА_1 з даним позовом до суду стала невиплата йому з 02.10.2024 пенсії, як особі з інвалідністю ІІІ групи, щодо якої встановлено причинний зв'язок у Чорнобильською катастрофою, в розмірі передбаченому ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який становить шість мінімальних пенсій за віком.
Ухвалою судді провадження у справі №240/23148/24 за позовом ОСОБА_1 було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
Дослідивши матеріали адміністративної справи №240/23148/24, суд прийшов до висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі із наступних підстав.
Із інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень вбачається, що на розгляді у Верховному Суді перебуває адміністративна справа №240/1121/24, предметом спірних правовідносин у якій є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у виплаті позивачці пенсії у відповідності до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік".
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 22.10.2024 вищезазначену адміністративну справу №240/1121/24 було передано на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у зв'язку з необхідністю відступити від висновку, викладеного у постановах Верховного Суду від 17.04.2024 у справі № 460/20412/23, від 12.05.2024 у справі №400/12117/21, від 10.09.2024 у справі №240/34675/23, від 11.09.2024 у справах №240/590/24, №240/739/24, від 12.09.2024 у справі №240/1024/24, від 02.10.2024 у справах від №400/5534/23, №240/955/24, №240/1092/24, №240/1067/24, № 240/34883/23 та інших зі схожими висновками, щодо поширення на спірні правовідносини норм частини четвертої статті 54 Закону № 796-XII в редакції Закону №230/96-ВР.
Крім того, підставою для передачі справи №240/1121/24 на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду слугували висновки колегії суддів Касаційного адміністративного суду про те, що норми Закону №1584-ІХ неконституційними не визнавались, натомість відповідно до абзацу другого резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 квітня 2024 року у справі № 4-р(І)/2024, частини третя статті 54 Закону № 796-XII зі змінами, визнана неконституційною, утрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Ухвалою Верховного Суду від 25.10.2024 постановлено призначити справу №240/1121/24 до касаційного розгляду Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в порядку письмового провадження з 12 листопада 2024 року.
Отже, правовідносини у справі №240/1121/24 є подібними до спору що розглядається у даній справі, а тому правові висновки Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, що будуть зроблені за результатами розгляду справи №240/1121/24, матимуть значення для правильного вирішення спору у даній справі.
Положеннями частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Оскільки правовідносини у даній справі та в адміністративній справі №240/1121/24 є подібними, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №240/1121/24.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі №240/23148/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №240/1121/24.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Е.Черняхович