Рішення від 03.12.2024 по справі 240/11517/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2024 року м. Житомир

справа № 240/11517/24

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд

у складі судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул.Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №064250009017 від 07.05.2024 про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 30.04.2024 пільгову пенсію за віком відповідно до вимог п."а" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 30.04.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Однак відповідач листом повідомив про відмову у призначення пенсії. Відповідач роз"яснив, що підставою відмови у призначенні пенсії слугувало недосягнення встановленого законодавством пенсійного віку - 60 років, саме право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону було відсутнє.

Позивач вважає, що періоди роботи за Списком №1 мають бути зараховані до пільгового стажу роботи при призначенні пенсії, оскільки документально підтверджені відповідними записами у трудовій книжці.

З урахуванням зазначеного позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи ( у порядку письмового провадження)

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, 15 липня 2024 року надіслав до суду відзив на позовну заяву (за вх.№40006/24).

Зазначає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст.114 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», оскільки за результатами розгляду документів до пільгового стажу за Списком №1 не зараховано згідно із записами трудової книжки від 12.11.1990 НОМЕР_1 період роботи з 01.01.2005 по 30.06.2014 в ЗАТ «Кримський ТИТАН», оскільки відсутня довідка уточнююча пільговий характер робіт згідно з додатком 5 Порядку №637 та копії (виписки) наказів про проведення атестації робочих місць.

Додатково вказує, що на даний час питання, щодо призначення пенсій (відновлення/продовження пенсійних виплат) особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя в умовах відсутності документів, необхідних для визначення умов призначення пенсій (відновлення/продовження пенсійних виплат), законодавчо не врегульовано.

Крім того до страхового стажу згідно із записами трудової книжки від 12.11.1990 НОМЕР_1 не зараховано період роботи з 16.08.1993 по 16.02.1994, оскільки відсутній підпис відповідальної особи, яка здійснила запис про звільнення з роботи.

Таким чином, за наданими документами та згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку страховий стаж становить 32 роки 04 місяці 05 днів.

Станом на дату звернення за призначенням пенсії позивач не досягнув встановленого законодавством пенсійного віку - 60 років, право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону було відсутнє.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у строк встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі не надіслало до суду відзив на позовну заяву.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 30 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області та 07.05.2024 прийнято рішення №064250009017 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", у зв"язку з не досягненням встановленого законодавством пенсійного віку 60 років.

В зазначеному рішенні вказано, що страховий стаж заявника становить 32 роки 04 місяці 05 днів.

До страхового стажу згідно із записами трудової книжки від 12.11.1990 НОМЕР_1 не зараховано період роботи з 16.08.1993 по 16.02.1994, оскільки відсутній підпис відповідальної особи, яка здійснила запис про звільнення з роботи.

Вважаючи відмову відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV, Законом України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 №1788-XII, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Фактично підставою для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах стала відсутність необхідного пільгового стажу. Зокрема, як вказує Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зв"язку з неврахуванням органом Пенсійного фонду України до пільгового стажу за Списком №1, згідно із записами трудової книжки від 12.11.1990 НОМЕР_1 , періоду роботи з 01.01.2005 по 30.06.2014 в ЗАТ «Кримський ТИТАН», оскільки відсутня довідка уточнююча пільговий характер робіт згідно з додатком 5 Порядку № 637 та копії (виписки) наказів про проведення атестації робочих місць, з цього приводу суд зазначає наступне.

Згідно із записами у трудовій книжці від 12.11.1990 серії НОМЕР_1 від 12.11.1990 ОСОБА_1 працював:

- у період з 01.01.2005 по 24.05.2012 у ЗАТ «Кримський ТИТАН» складальником-пакувальником 2 розряду в 3-є відділення, крім того на підставі наказу №66 від 30.12.2004 та №1173 від 30.12.2009 була проведена атестація робочого місця за списком №1, про що містяться відмітки в трудовій книжці між записом №19 та №20;

- у період з 25.05.2012 по 30.06.2014 у ЗАТ «Кримський ТИТАН» слюсарем-ремонтником 3, 4 розряду в цеху пігментного двуокису титана №2, крім того на підставі наказу №1173 від 30.12.2009 та №151 від 25.02.2014 була проведена атестація робочого місця за списком №1, про що містяться відмітки в трудовій книжці між записом №22 та №23 про звільнення.

Вказані записи засвідчені чіткими відтисками печаток підприємств та підписами уповноважених осіб та не містять виправлень/підтирань, які б давали підстави для сумніву у їх правдивості.

Згідно зі ст.62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок № 637).

За п.20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.

Разом з цим, відповідно до п. 1 і 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01серпня 1992 року №442 (далі - Порядок №442), атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому; основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 4 зазначеного Порядку №442 встановлено, що атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Згідно з п.6 Порядку №442 атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до п. 4.2 Порядку №383 при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п.«а» ст.13 Закону №1788-XII є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією (трудова книжка та (або) уточнюючі довідки). При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки, як такої, або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17, від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17 та від 10 жовтня 2019 року у справі №234/4585/17.

Отже, відповідно до записів у трудовій книжці позивача, судом встановлено, що в період з 01.01.2005 по 30.06.2014 ОСОБА_1 дійсно працював у ЗАТ "Кримський ТИТАН".

Крім того суд наголошує, що записи у трудовій книжці містять відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме зазначено інформацію про проведення атестації робочих місць, що свідчить про підтвердження умов праці у вказаний період як такий, що є шкідливими та робота в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Також суд враховує, що у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Водночас, період роботи позивача з 01.01.2005 по 30.06.2014 підтверджується даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та співпадають із записами у трудовій книжці в сукупності, тому відповідно підлягають зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача за Списком №1.

Підсумовуючи наведене, з урахування не зарахованих відповідачем періодів роботи ОСОБА_1 до спеціального стажу та наявними в матеріалах справи доказами підтверджено право позивача на зарахування до пільгового стажу періодів його роботи за Списком №1, а саме: 01.01.2005 по 30.06.2014 (загалом понад 9 років 6 місяців).

З огляду на викладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №064250009017 від 07.05.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" підлягає скасуванню.

Як вже зазначалось, відповідно до ст.13 Закону №1788 ХІІ, працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

Отже, враховуючи той факт, що позивач має стаж роботи за Списком №1 9 років 6 місяці, що становить не менше половини відповідного стажу передбаченого ст. 13 Закону №1788-ХІІ (5 років), позивач має право на зменшення віку, передбаченого статтею 12 цього Закону (50 років), за кожний повний рік такої роботи на 1 рік.

Таким чином, позивач має право на зменшення пенсійного віку на 9 років, отже ОСОБА_1 набув права на призначення пенсії з 51 року (60-9).

Судом встановлено, що станом на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії - 30.04.2024, виповнилося 54 роки, загальний страховий стаж становить понад 32 роки, відтак відповідач необґрунтовано відмовив позивачу в призначенні пенсії з посиланням на недосягнення віку, встановленого ст. 114 Закону №1058.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем надано докази, які не спростовані відповідачем, про те, що він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, інших підстав відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідачем не зазначено.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Усі наведені обставини свідчать на користь висновку про існування у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки наявність у позивача достатнього загального страхового та пільгового стажу, визначеного п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", доведена позивачем та підтверджена належними та допустимими доказами, які долучені до матеріалів справи.

З метою обрання належного способу захисту порушених прав позивача, суд вважає необхідне зобов"язати саме Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, як територіальний орган Пенсійного фонду України на території якого зареєстроване місце проживання позивача, зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 01.01.2005 по 30.06.2014 у ЗАТ "Кримський ТИТАН" та призначити з 30.04.2024 (дата звернення) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1. ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню з відповідачів.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. норм НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10003, код ЄДРПОУ 13559341) та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (майдан Волі, 3, м.Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №064250009017 від 07.05.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періоди роботи з 01.01.2005 по 30.06.2014 у ЗАТ "Кримський ТИТАН" та призначити з 30.04.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1. ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605 (шістсот п"ять) грн 60 (шістдесят) коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605 (шістсот п"ять) грн 60 (шістдесят) коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко

Повний текст складено: 03 грудня 2024 р.

03.12.24