Рішення від 03.12.2024 по справі 200/1938/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2024 року Справа№200/1938/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Галатіної О.О. , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.05.2023 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему «Електронний суд», надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) в якій позивач просить визнати протиправну бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 10.10.2022 по 26.11.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах; зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 10.10.2022 по 26.11.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 та перебував у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_3 ) з жовтня 2022 року по січень 2023 року. Позивач зазначає про виконання бойових завдань на кордоні з Білоруссю на підставі бойових наказів (розпоряджень) начальника військової частини НОМЕР_3 . Проте, військова частина НОМЕР_2 відмовила у нарахуванні та виплаті підвищеної додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 грн на місяць відповідно до постанови КМ України від 28 лютого 2022 року № 168 посилаючись на відсутність підстав для таких виплат.

Вказує на те, що під час проходження військової служби він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області з 10.10.2022 по 31.10.2022 року; з 01.11.2022 по 26.11.2022 року; з 07.12.2022 по 31.12.2022 року; з 01.01.2023 по 08.01.2023 року, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_3 Державної прикордонної служби України від 08.01.2023 р. № 3860.

Крім того позивач зазначав про те, що як направлення його в оперативне підпорядкування до військової частини НОМЕР_3 , так і виконання ним завдань у відрядженні здійснювалося на підставі бойових розпоряджень, що свідчить про здійснення ним заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що є достатньою підставою для виплати збільшеної додаткової винагороди.

Відповідач подав відзив на позов, в якому повідомив про те, що із вимогами позивача не погоджується та просить відмовити у задоволенні позовних вимог останнього. Зазначає, що у період з 10.10.2022 по 26.11.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023 позивач перебував у відрядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 . У свою чергу, за період проходження військової служби позивачем у районі веденні бойових дій, додаткова винагорода передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 нараховувалась та виплачувалась, що підтверджується архівною відомістю №12398 ОСОБА_1 .

Крім того, у зв'язку з надходженням відповідних документів від ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу нараховано доплату за постановою №168, що підтверджено архівною відомістю за січень - травень 2023 року та наказом НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 20.01.2023 №28-ОС.

Довідка Військової частини НОМЕР_3 від 08.01.2023 №3964 до НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) не надсилалася.

Відповідач вказує, що НОМЕР_4 прикордонний загін на запит Військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України надав офіційну відповідь - лист від 29.11.2022 року №22/4820-22 “Про надання інформації», що позивач не набув права на виплату підвищеної додаткової винагороди до 100000 грн за час його перебування на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону. А саме, вказує відповідач, НОМЕР_4 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної (до 100000 грн) додаткової винагороди підрозділам (військовослужбовцям) військової частини НОМЕР_2 , за час їх перебування на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону. У зв'язку із чим, відповідач вказує, що не може здійснити виплату, а позивач разом з іншими військовослужбовцями звернулися до адвокатів, військовослужбовці і адвокати звертались до НОМЕР_4 прикордонного загону щодо отримання документів для виплат підвищеної додаткової винагороди до 100 000 грн. У свою чергу НОМЕР_4 прикордонний загін відповідачу так і не надав для здійснення виплат встановленої форми довідки, а військовослужбовцям і адвокатам, у тому числі і позивачу, за час їх перебування на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону надав довідки не встановленого зразка, за якими відповідач не може здійснити нарахування і виплату коштів, тому дані довідки військовослужбовці не надають відповідачу, а звертаються до суду із позовами. Просив відмовити в задоволенні позову.

ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслав до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначає, що відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф (володільцем даного бойового наказу є Адміністрація Державної прикордонної служби України) у складі прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У період з 10.10.2022 по 08.01.2023 перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_1 , та приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічи і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у складі прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ).

Таким чином копії наказів, витягів з наказів та інших документів (заяв, рапортів, листів, тощо) на підтвердження прийняття на службу солдата ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні, так як у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 Позивач не перебував.

Надати документи, які підтверджують його відрядження до військової частини НОМЕР_2 також не має можливості, так як, відповідно до Інструкції про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та за кордоном, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.07.2012 №582, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.08.2012 №1383/21695, вони знаходяться за місцем його служби - у військовій частині НОМЕР_2 , яка є їх володарем. Також інформує, що відповідно до довідки про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки i оборони, відсічи i стримуванні збройної агресії від 08.01.2023 №3964 позивач, який проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_2 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки i оборони, відсічи i стримуванні збройної агресії на території Чернігівської та Сумської областей у період з 10.10.2022 по 08.01.2023.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України вiд 25.06.2018 №558, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 №854/32306 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України. Згідно з пунктом 3 цієї Інструкції грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.

Відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392- АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», ІНФОРМАЦІЯ_1 супровідним листом від 04.12.2022 № 22/4928-22 вих «Про надання інформації» до НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) було направлення копію рапорту щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. В даному листі було зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» у ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня. Дана інформація була направлена для вжиття заходів

Підтверджуючі документи щодо прийняття безпосередньої участi (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки i оборони, відсічи i стримування збройної агресії, у перiод здійснення зазначених дiй або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону за вказаний період не надходили. Щодо інформації, зазначеній у доводці вiд 08.01.2023 №3964, наданої позивачу, повідомляємо, що журнал бойових дiй безпосередньо ведеться на прикордонній комендатурі НОМЕР_1 прикордонного загону та рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надавалися. Таким чином, правові підстави для нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, за період жовтень-листопад 2022 року в відповідача відсутні. Просить відмовити в задоволенні позову.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року (с. Аляб'єв І.Г.) у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_3 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Постановою першого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2023 року апеляційну скаргу представника позивача - ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 р. у справі № 200/1938/23 - залишено без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 р. у справі № 200/1938/23 - залишено без змін.

Постановою від 05 вересня 2024 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, касаційну скаргу адвоката Кириленка Андрія Володимировича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року скасовано.

Справу №200/1938/23 направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції - Донецького окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 вересня 2024 року, Головуючим суддею визначено Галатіну О.О.

Ухвалою суду від 27 вересня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Відкрито провадження по адміністративній справі №200/1938/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.

Від відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , до суду надійшов відзив на позов, згідно якого зазначено, що Позивача у відповідності до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф (володільцем даного бойового наказу є Адміністрація Державної прикордонної служби України) у складі прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/гриф Позивач у складі НОМЕР_9 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дані розпорядження надати немає можливості, оскільки вони скасовані та мають обмежений гриф допуску. Бойові накази (розпорядження) видавалися стосовно комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) (в цілому). Копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу (документів, які підтверджують виконання бойових завдань Позивачем), надати не має можливості, так як їх облік та ведення безпосередньо здійснюються у прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ). Інформацію щодо кількості бойових чергувань Позивача у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) надати не має можливості, так як облік несення служби здійснювався 1 прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону та не є власністю ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ). Надати документи, які підтверджують його відрядження до військової частини НОМЕР_3 також не має можливості, так як, відповідно до вищезазначеної Інструкції, вони знаходяться за місцем його служби - у військовій частині НОМЕР_2 , яка є їх володільцем. Зазначає, що військовослужбовці прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ), в тому числі Позивач проходить службу та перебуває на фінансовому забезпеченні в НОМЕР_1 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_2 ).

Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Також, до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надані додаткові пояснення, з яких, зокрема, вбачається що Позивач у період з 10.10.2022 по 08.01.2023 перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_1 , у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 не перебував, приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у складі НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ).

Відповідач - НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) правом на надання відзиву до суду не скористався.

Ухвалою суду від 03 жовтня 2024 року витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина № НОМЕР_3 ): документи (накази/розпорядження), які стали передумовою для відрядження військовослужбовця ОСОБА_1 для виконання відповідних завдань до ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з 10 жовтня 2022 року (мається на увазі бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф); наказ командування військової частини НОМЕР_2 про направлення військовослужбовця ОСОБА_1 в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 у складі комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону; бойові розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19 вересня 2022 року №276/гриф (скасоване), від 25 вересня 2022 року №1348/гриф (скасоване) та від 25 жовтня 2022 року №1697/дск, згідно з якими військовослужбовець ОСОБА_1 приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 ; записи журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу відносно ОСОБА_1 за окреслений позивачем період; рапорти заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_3 від 01 листопада 2022 року №1464, від 01 грудня 2022 року №1888 згідно з якими він клопотав про виплату молодшому сержанту ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн за дні його безпосередньої участі у бойових діях та заходах з 12 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 26 листопада 2022 року; інформацію щодо складання (нескладання) подібних рапортів стосовно позивача за час його перебування у відрядженні в НОМЕР_4 прикордонному загоні у січні 2023 року, у разі наявності таких витребувати засвідчені належним чином копії таких рапортів; інформацію які саме завдання, за якою посадою і де виконував військовослужбовець ОСОБА_1 якого було направлено у службове відрядження в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) з 10 жовтня 2022 року по 26 листопада 2022 року та з 01 січня 2023 року по 08 січня 2023 року та чим це підтверджується.

До суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина № НОМЕР_3 ) надійшли листи:

- від 02.12.2022 про направлення копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. Додатки: 1. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1886, на 3 арк. 2. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1887, на 1 арк. 3. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1888, на 39 арк. 4. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1890, на 20 арк. 5. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1891, на 2 арк;

- від 26.12.2022 про направлення копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. Додатки: 1. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 від 22.12.2022 № 2189, на 18 арк. 2. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.12.2022 № 2173, на 10 арк. 3. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 від 22.12.2022 № 2193, на 30 арк.;

- від 08.11.2022 про направлення копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. Додатки : 1. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1464, на 25 арк. 2. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1462, на 2 арк.;

- від 03.11.2022 про направлення копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. Додатки: Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.11.2022 № 1481, на 10 арк. 2. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1461, на 12 арк. 3. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1460, на 1 арк.

Ухвалою суду від 20 листопада 2024 року повторно витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина № НОМЕР_3 ): копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону відносно ОСОБА_1 , вказаних у додатках до листів ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.12.2022, від 26.12.2022, від 08.11.2022, від 03.11.2022.

Ухвалою від 02 листопада 2024 року Повторно витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина № НОМЕР_3 ): копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону відносно ОСОБА_1 , вказаних у додатках до листів ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.12.2022, від 26.12.2022, від 08.11.2022, від 03.11.2022.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є громадянином України, що підтверджено паспортом громадянина України (ID-картка) № НОМЕР_10 .

ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_11 , виданого 13 грудня 2018 року.

Судом встановлено, та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 проходить військову службу в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), що також підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до довідки про відрядження військовослужбовця Військової частини НОМЕР_2 від 23.06.2023 №12/1328 у період з 09.10.2022 по 09.01.2023 ОСОБА_1 перебував у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/гриф Позивач у складі НОМЕР_9 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) під час перебування позивача у відрядженні було прийнято наступні документи:

витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 01.11.2022 №1461 стосовно сержанта ОСОБА_1 (даний рапорт був відправлений до НОМЕР_1 прикордонного загону супровідним листом від 03.11.2022 №22/4235-22-Вих);

витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 01.11.2022 №1464 стосовно сержанта ОСОБА_1 (даний рапорт був відправлений до НОМЕР_1 прикордонного загону супровідним листом від 08.11.2022 №22/4314-22-Вих);

витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 01.12.2022 №1888 стосовно сержанта ОСОБА_1 (даний рапорт був відправлений до НОМЕР_1 прикордонного загону супровідним листом від 02.12.2022 №22/4910-22-Вих);

витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 01.12.2022 №1890 стосовно сержанта сержанта ОСОБА_1 (даний рапорт був відправлений до НОМЕР_1 прикордонного загону супровідним листом від 02.12.2022 №22/4910-22-Вих);

витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 22.12.2022 №2188 стосовно сержанта сержанта ОСОБА_1 (даний рапорт надійшов до управління ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_8 від 22.12.2022 №2189 (№5583-22-Вх від 23.12.2022) та був відправлений до НОМЕР_1 прикордонного загону супровідним листом від 26.12.2022 №22/5474-22-Вих);

витяг з довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 стосовно сержанта ОСОБА_1 (дану довідку було відправлено до НОМЕР_1 прикордонного загону супровідним листом від 03.01.2022 №22/64-23-Вих).

ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся з листом №22/64-23 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України в якому надав інформацію щодо військовослужбовців Військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 .У зв'язку з надходженням відповідних документів від ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу нараховано доплату за постановою №168, що підтверджено архівною відомістю за січень - травень 2023 року та наказом НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 20.01.2023 №28-ОС.

З архівної відомості ОСОБА_1 №12398 за січень 2023 року по травень 2023 року вбачається, що позивач у період з лютого 2023 року по травень 2023 року отримував додаткову доплату за постановою №168 (30000 грн) в розмірі 30 000 грн щомісячно, а у січні 2023 року отримав додаткову доплату за постановою №168 (70 000 грн) - 56451,61 грн.

Архівною відомістю ОСОБА_1 №12398 за січень 2022 року по грудень 2023 року вбачається , що позивачу було нараховано додаткову доплату відповідно до постанови №168 в наступних розмірах:

(30 000 грн) - березень 2022 року - 29550,69 грн, квітень 2022 року- 5806,45 грн, з травня 2022 року по вересень 2022 року - 30 000 грн, жовтень 2022 року - 20000 грн, листопад 30000 грн, грудень 2022 року - 50193,55 грн;

(70 000 грн) - квітень 2022 року - 82500 грн, травень 2022 року - липень 2022 року - 70000 грн; серпень 2022 року - 22580,65 грн.

ІНФОРМАЦІЯ_3 листом вих.№22/4820-22-Вих надав відповідь на лист відповідача від 25.11.2022 вих.№22/2811-22вих «Про надання інформації», в якій повідомив, що відповідно до вимог пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо у районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, за виконання у відповідні дні військовослужбовцем.

Підрозділи Держприкордон служби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення і тому підпункт 7 пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» не застосовується.

Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.04.2022 №21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» збільшення додаткової винагороди до 100 тисяч грн. (із розрахунку на місяць) здійснюється військовослужбовцям, які у районах ведення бойових дій здійснюють охорону і оборону об'єктів Державної прикордонної служби України (у т.ч. військові містечка, пункти постійної дислокації (пункти управління) органів (підрозділів), місця базування (стоянки) корабельно-катерного складу, стоянки літаків (вертольотів), місця тривалого несення служби, пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон України, інші місця й об'єкти, де особовий склад Державної прикордонної служби України виконує, визначені законодавством України завдання), а також виконують бойові (спеціальні) завдання на бойових позиціях, блокпостах (контрольно-пропускних пунктах, спостережних пунктах, тощо), збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контракту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетними обстрілами.

У зв'язку з вищевикладеним, довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 , не опрацьовувались.

Разом з тим, на адресу НОМЕР_1 прикордонного загону були направлені копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону за вересень та жовтень 2022 року для прийняття правового рішення.

09.02.2023 Адміністрація Державної прикордонної служби України надала відповідь на адвокатський запит від 02.02.2023 в якій повідомила, зокрема, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України ініційовано перевірку зазначеної у запиті інформації щодо нарахування додаткової винагороди військовослужбовцям, за результатом якої встановлено, що клієнти адвоката у жовтні та листопаді 2022 року перебували на бойових позиціях, проте, участь у бойових діях або визначених у пунктом 2 наказу від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України вiд 28.02.2022 №168» заходах у складі військової частини НОМЕР_3 не брали (лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.02.2023 вих.№22/838-23-Вих), довідки, передбачені додатком 2 до наказу від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України вiд 28.02.2022 №168», на адресу військової частини НОМЕР_2 не направлялись, підстави для нарахування збільшеної додаткової винагороди у НОМЕР_1 прикордонного загону відсутні.

23.03.2023 позивач звернувся до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) про нарахування та виплату додаткової доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 10.10.2022 по 26.11.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Листом Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) від 14.04.2023 №21-2985 повідомлено позивачу про відсутність підстав для виплати додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, оскільки довідка №3964, яка була видана 08.01.2023 командиром військової частини НОМЕР_3 , не відповідає наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізації вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

На підставі бойового наказу Адміністрації державної прикордонної служби України №165 (гриф) від 16.09.2022 Військові частина НОМЕР_3 видана довідку від 08.01.2023 №3964 в якій зазначено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_3 в тому числі він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічи і стримуванні військової агресії в Чернігівській області у наступні періоди: з 10.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 26.11.2022; з 07.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023.

У матеріалах справи також наявні такі докази.

Супровідні листи НОМЕР_4 прикордонного загону до НОМЕР_1 прикордонного загону:

- від 02.12.2022 про направлення копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. Додатки: 1. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1886, на 3 арк. 2. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1887, на 1 арк. 3. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1888, на 39 арк. 4. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1890, на 20 арк. 5. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1891, на 2 арк;

- від 26.12.2022 про направлення копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. Додатки: 1. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 від 22.12.2022 № 2189, на 18 арк. 2. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.12.2022 № 2173, на 10 арк. 3. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 від 22.12.2022 № 2193, на 30 арк.;

- від 08.11.2022 про направлення копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. Додатки : 1. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1464, на 25 арк. 2. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1462, на 2 арк.;

- від 03.11.2022 про направлення копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону. Додатки: Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.11.2022 № 1481, на 10 арк. 2. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1461, на 12 арк. 3. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1460, на 1 арк..

Витяги з рапортів про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону, зокрема, Позивачу:

від 01.11.2022 №1461 про виплату додаткової винагороди у розмірі до 30 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, за жовтень місяць 2022 року молодшому сержанту ОСОБА_1 з 01.10.2022 по 31.10.2022 у кількості 31 день;

від 01.11.2022 №1464 про виплату додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, за жовтень місяць 2022 року молодшому сержанту ОСОБА_1 з 12.10.22. по 31.10.2022 у кількості 20 днів;

від 01.12.2022 №1890 про виплату додаткової винагороди у розмірі до 30 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, за листопад місяць 2022 молодшому сержанту ОСОБА_1 з 01.11.2022 по 26.11.2022 у кількості 26 днів;

від 01.12.2022 №1888 про виплату додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, за листопад місяць 2022 року молодшому сержанту ОСОБА_1 з 01.11.2022 по 26.11.2022 у кількості 26 днів;

від 22.12.2022 №2188 про виплату додаткової винагороди у розмірі до 30 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, за грудень місяць 2022 року молодшому сержанту ОСОБА_1 з 07.12.2022 по 31.12.2022 у кількості 25 днів;

Витяг з довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 ; які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 , зокрема, ОСОБА_1 з 07.12.2022 по 31.12.2022.

Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо ненарахування та невиплати Позивачу додаткової винагороди відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі до 100000 грн, за спірні періоди, пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, Позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення цього спору, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Закон України «Про Державну прикордонну службу України» від 3 квітня 2003 року № 661-IV (надалі - Закон № 661-IV), відповідно до Конституції України визначає правові основи організації та діяльності Державної прикордонної служби України, її загальну структуру, чисельність, функції та повноваження.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 661-IV, під час дії воєнного стану прикордонні загони у встановленому законом порядку можуть залучатися відповідними органами військового управління Збройних Сил України до ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту на державному кордоні України, міжнародного збройного конфлікту, відсічі збройній агресії проти України.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 19 Закону № 661-IV, на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 25 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.

Військовослужбовці Державної прикордонної служби України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цього Закону, інших актів законодавства.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно ст. 1-2 Закону № 2011-XII, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону № 2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України 28.02.2022 прийняв постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168, у відповідних редакціях, чинних на період спірних правовідносин).

1. Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям .. Державної прикордонної служби, … виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» Постанову № 168 доповнено пунктом 2-1 такого змісту: «Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 533 затверджено Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України.

Пункт 1. Адміністрація Державної прикордонної служби України (Адміністрація Держприкордонслужби) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.

Пункт 9. Адміністрація Держприкордонслужби в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів МВС видає директиви, накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

На виконання пункту 2-1 Постанови № 168 та з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям ДПСУ додаткової винагороди під час дії воєнного стану АДПСУ прийнято наказ від 30.07.2022 № 392/0/81-22 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168». (далі - наказ № 392)

Пункт 1. Військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

2. Заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем:

бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;

бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

4. Підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

бойового наказу (бойового розпорядження);

журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно - вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Пункт 5. Для військовослужбовців відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби (командиром військової частини), який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.

У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.

Пункт 10. Облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проекту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покласти на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.

Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.

Пункт 11. Склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Пункт 12. Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.

Пунктом 16 вказаного наказу передбачено, що останній набирає чинності та застосовується з 01.08.2022.

Додатком 1 до вказаного наказу затверджено форму довідки про те, що особа брала безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Додатком 2 до вказаного наказу затверджено форму довідки про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах у складі військової частини.

01 грудня 2022 року набрав чинності та застосовується наказ АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», (далі - Наказ № 628), яким установлено таке.

Пункт 1. Додаткова винагорода збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пункт 2. До безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:

бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);

бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.

Пункт 3. Документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Пункт 4. Облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, та підготовка проєкту наказу про виплату додаткової винагороди здійснюється штабами органів Держприкордонслужби, а у випадку відсутності штабу - підрозділом (посадовою особою), який веде облік бойових дій.

Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.

Пункт 8 Склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Пункт 9 До наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень, також включаються військовослужбовці, які:

безпосередньо виконують бойові (спеціальні) завдання у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування на українсько-російській ділянці державного кордону (у тому числі військовослужбовці зведених загонів інших органів Держприкордонслужби, які виконують такі завдання на ділянці цих підрозділів);

вперше перебувають у зв'язку із пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії;

захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення);

загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, але не більше періоду дії воєнного стану.

Додатком 1 до вказаного наказу затверджено форму довідки про те, що особа брала безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Додатком 2 до вказаного наказу затверджено форму довідки про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах у складі військової частини.

Відповідно до приписів Закону України від 06.12.1991 № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон №1932-XII), зокрема, у статті 1 визначено: бойові дії - це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння); район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Постановка бойових завдань підрозділам (елементам бойового порядку) здійснюється бойовим наказом, під час ведення бою (дій) або в інших умовах бойової обстановки - бойовим розпорядженням. Зазвичай вони доводяться до командирів підрозділів в усній формі.

У бойовому наказі вказується: висновки з оцінювання противника; завдання, які виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій військової частини (підрозділу), а також завдання сусідів і розмежувальні лінії з ними; бойове завдання військової частини (підрозділу) та замисел бою (дій); бойові завдання штатним і доданим підрозділам (елементам бойового порядку); норма витрат ракет і боєприпасів на виконання бойового завдання; місце і час розгортання ОКП (ксП) та напрямок його переміщення, порядок передачі управління; час готовності до виконання завдання та порядок доповіді замислу старшому командиру.

У бойовому розпорядженні зазвичай командир вказує: стислі відомості про положення та характер дій противника; завдання, що виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій підрозділів; бойове завдання підпорядкованим підрозділам; час готовності до бою (дій). За необхідності у ньому можуть бути зазначені завдання військової частини (підрозділу), сусідів та інші дані.

Бойові (попередні бойові) розпорядження і вказівки, які віддає командир усно, записуються в журнал відданих і отриманих розпоряджень, у якому відображається: дата, час і зміст розпоряджень, спосіб їх передачі або отримання, кому вони передані або повинні бути передані, від кого отримані.

Відповідно до висновків Верховного Суду зазначених в постанові від 30.09.2024 року по справі №200/440/23, а саме:

«68. Зважаючи на недостатню визначеність цитованого вище положення пункту 1 Постанови № 168 (особливо в первинній редакції) з урахуванням періоду прийняття цього акту (п'ятий день повномасштабної агресії, тобто період особливо гострої напруженості) та відсутність інших нормативно-правових актів, які б визначали порядок та умови виплати встановленої цією постановою додаткової винагороди, конкретизація таких умов і порядку її виплати була достатньо оперативно здійснена керівниками відповідних державних органів чи командувачами військових формувань, зокрема, Міністр оборони України видав директиву (оформлену телеграмою від 25.03.2022 та інші), Адміністрація Держприкордонслужби видала накази від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ та інші, якими, серед іншого:

68.1. надано тлумачення змісту терміну «безпосередня участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» у вигляді конкретних форм діяльності військовослужбовця (виконання конкретних завдань);

68.2. визначено акти документального підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або заходах;

68.3. уповноважено на видання відповідних наказів командирів (начальників) військових частин та керівників вищих органів військового управління;

68.4. вирішено інші питання виплати додаткової винагороди.

69. Тож за описаних умов та обставин особливого періоду воєнного часу накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ необхідно сприймати як акти військового командування з питань забезпечення оборони та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які в силу частини другої статті 3 Закону № 389-VIII є обов'язковими до виконання.

70. У постанові від 05.08.2024 у справі № 200/4100/23 Верховний Суд констатував, що перебування військовослужбовця в районі ведення бойових дій само собою не є достатньою підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн на місяць, передбаченої Постановою № 168. Ключовою умовою для здійснення виплати такої додаткової винагороди є виконання військовослужбовцем спеціальних бойових завдань та заходів, які у розумінні Постанови № 168 з урахуванням наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ та від 01.12.2022 № 628/0/81-22-АГ означають «безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» та документального підтвердження цих обставин (пункти 4 та 5 наказу від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ, пункти 3 та 7 наказу від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ).».

Відповідно до висновків безпосередньо зазначених у постанові Верховного Суду від 05 вересня 2024 року по цій справі, в якій зазначено: - «… Без оцінки судів обох інстанцій залишилися рапорти заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_3 від 01 листопада 2022 року №1464, від 01 грудня 2022 року №1888, згідно з якими він клопотав про виплату молодшому сержанту ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн за дні його безпосередньої участі у бойових діях та заходах з 12 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 26 листопада 2022 року, підстави складання цих рапортів.

Також, Верховний Суд дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої Постановою № 168, у спірний період підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ та від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ.»

Отже з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що умовами виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць є:

- період дії воєнного стану;

- безпосередня участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;

- безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів.

Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято накази № 392 та № 682. Вказаними наказами визначено умови, підстави та порядок нарахування додаткової доплати до грошового забезпечення у розмірі до 100 000,00 грн.

Так, наказами № 392 та № 682, зокрема, визначено, які саме дії та заходи відповідають вимогам у цілях нарахування додаткової винагороди до 100 тисяч гривень.

Окрім цього, наказами № 392 й № 682 визначено порядок документування участі особи у виконанні таких завдань та заходів.

Так, відповідно п. 3 наказів № 392, № 682 підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: бойового наказу (бойового розпорядження); журналу бойових дій, журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Крім цього, обов'язок оформлення документів, які є підставою для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди покладено на військові частини, куди відряджений військовослужбовець. У свою чергу, командир військової частини, де військовослужбовець перебуває на грошовому забезпеченні, видає наказ про нарахування та виплату підвищеної додаткової винагороди на підставі наданих документів, які підтверджують безпосередню участь особи у відповідних діях та заходах.

Суд, дослідивши пояснення відповідачів у справі та зіставивши їх із відповідними положеннями наказів № 392, № 682 вважає, що обов'язок із документування участі військовослужбовців у діях та заходах, передбачених п. 2 наказу № 392 та п. 2 наказу № 682 покладено на ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_3 ).

Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) у своїх поясненнях наданих до суду, зокрема, зазначив, що копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу (документів, які підтверджують виконання бойових завдань Позивачем), надати не має можливості, так як їх облік та ведення безпосередньо здійснювалося у 1 прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) та до управління ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) не надавалися.

Суд зауважує, що відповідальним за документування участі позивача у бойових діях та заходах є саме НОМЕР_4 прикордонний загін куди було відряджено позивача та саме він, відповідно до вимог наказів № 392 та № 682, несе обов'язок оформлення документів, які є підставою для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди, а отже й відповідальність за достовірність та правильність їх оформлення.

Тим більш, як встановлено матеріалами справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) направлялись рапорти на адресу відповідача, щодо виплати збільшеної додаткової винагороди, які стосуються спірних правовідносин, однак до них не було додано підтверджуючої інформації, як того вимагають положення наказів № 392-АГ, № 682-АГ.

Щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період зазначений позивачем відповідно до його позовних вимог, а саме: з 10.10.2022 по 26.11.2022 р., з 01.01.2023 по 08.01.2023 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У зв'язку з цим будь-які дані, на підставі яких суд може встановити факт безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, є доказом такої участі військовослужбовця.

Постановою № 168 не визначені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Як вже зазначалося вище, перелік таких документів визначений у пунктах 4, 5 Наказу № 392-АГ та пунктах 3, 7 Наказу № 628-АГ, а саме: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій, рапорт (донесення) про участь військовослужбовця у бойових діях; у виконанні бойових (спеціальних) завдань; довідка про безпосередню участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цих Наказів.

Як вже встановлено судом, та про що зазначено вище, довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 08.01.2023 №3964 підтверджено, що позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівській області: з 10.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 26.11.2022; з 07.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України № 165 гриф від 16.09.2022.

Твердження відповідача, що вказана довідка не відповідає формі, наведеній у додатку 1 до Наказу № 392-АГ, судом відхиляються, оскільки, на думку суду, недотримання форми довідки жодним чином не нівелює відображену у ній інформацію про участь позивача у відповідних діях та заходах.

Також судом встановлено, що безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії: у жовтні 2022 року підтверджена витягом з рапорту заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 від 01.11.2022 №1464, яким він клопотав щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн пропорційно із розрахунку за місяць за період з 12.10.22. по 31.10.2022 у кількості 20 днів; у листопаді 2022 року підтверджена витягом з рапорту заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 , яким він клопотав щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн пропорційно із розрахунку за місяць, від 01.12.2022 №1888 за період з 01.11.2022 по 26.11.2022 у кількості 26 днів у кількості 20 днів; у грудні 2022 року підтверджена витягом з довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , зокрема, відносно Позивача, які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 у складі військової частини НОМЕР_3 у період з 07.12.2022 по 31.12.2022 року.

Слід зазначити, щодо обміну інформацією стосовно проходження військової служби відрядженими військовослужбовцями з однієї військової частини до іншої військової частини, а саме в частині обміну документів, рапортів, довідок тощо, що стосуються безпосередньої участі військовослужбовця у забезпеченні бойових дій, Верховний Суд у своїй постанові від 25 липня 2024 року по справі №200/3968/23 висловив наступну позицію: - « 90. Також слід зазначити що порушення порядку передання документів, рапортів та іншої інформації між військовими частинами щодо безпосередньої участі військовослужбовця у забезпеченні бойових дій по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, не свідчить про відсутність у нього права на таку винагороду (пункт 48 постанови Верховного Суду від 21 березня 2024 року у справі №560/3159/23).».

З урахуванням наведеного, суд зауважує, що неможливість виплати позивачу додаткової винагороди за період його безпосередньої участі у бойових діях через ненадання ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) підтверджуючих документів щодо безпосередньої його участі у бойових діях або заходах відповідно до Наказів № 392-АГ та № 628-АГ, оскільки недотримання органами Держприкордонслужби вказаних актів в частині обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або відповідних заходах не може мати негативні наслідки для військовослужбовця та впливати на його право на отримання додаткової винагороди, визначеної Постановою № 168.

В той же час, судом встановлено, що відповідно до тверджень відповідача 1 (згідно його відзиву) та твердження відповідача 2 (згідно наданих пояснень) є те, що вони не є відповідальними за документування безпосередньої участі позивача у відповідних діях та заходах.

В даному випадку, суд звертає увагу, що відповідачі у справі не визнали свого обов'язку документувати безпосередню участь позивача у бойових діях та заходах, однак відповідач-2 надав супровідні листи та витяги з рапортів про виплати збільшеної додаткової винагороди позивачу, по друге Позивач надав довідку, яка підтверджує його безпосередню участь у бойових діях (заходах), відповідач-2, як суб'єкт, що видав відповідну довідку, жодним чином не спростував її чинність, як і не застосовність до цього спору.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про визнання протиправної бездіяльності відповідача-2, яка полягає у неналежному обліку та документуванні видів робіт та заходів, які здійснювались позивачем під час перебування у відрядженні у НОМЕР_4 прикордонному загоні.

Щодо безпосереднього перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення заходів, судом з заяв по суті справи та вищеописаних доказів встановлено, що з 10 жовтня 2022 по 08 січня 2023 року позивач перебував в оперативному підпорядкуванні Військової частини НОМЕР_3 на території Чернігівської області.

Вказана обставина сторонами взнається, у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини, тому відповідно до ч.1 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України така обставина є звільненою від доказування.

Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 листопада 2022 року № 282 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 грудня 2022 року № 311 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789, деякі територіальні громади Чернігівської області є територіальними громадами, які розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), деякі територіальні громади Чернігівської області є територіальними громадами, які віднесені до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії (територій можливих бойових дій).

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область не визначена районом ведення воєнних (бойових дій) з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року.

Суд зауважує, що з вищенаведених положень статті 1 Закону № 1932-ХІІ слідує, що саме до повноважень Головнокомандувача Збройних Сил України належить визначення території України, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії, - території ведення воєнних (бойових) дій.

Отже, судом встановлено, що зміст наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01 листопада 2022 року № 282, від 02 грудня 2022 року № 311 та від 02 січня 2023 року № 1 вказує на включення всієї території Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій з 01 жовтня 2022 року до 31 грудня 2022 року включно.

Судом також встановлено, що в матеріалах справи відсутні будь які докази щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з 01.01.2023 по 08.01.2023, окрім довідки виданої Військовою частиною НОМЕР_3 від 08.01.2023 року №3964.

Щодо періоду з 08.12.2022 по 31.12.2022 року судом встановлено, що відповідачем 2 на адресу відповідача 1 було надіслано довідку про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року, у складі військової частини НОМЕР_3 відповідно до додатку №2 до наказу АДПСУ від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ, в якій зокрема було зазначено, що Позивач приймав участь у період з 07.12.2022 по 31.12.2022 року, в свою чергу відповідно матеріалів справи Позивачу було виплачено додаткову винагороду за грудень 2022 року у розмірі 50193,55, що також не оскаржено позивачем, враховуючи відсутність з його сторони та сторони його представника будь яких пояснень, заперечень, заяв, тощо по цій справі, після надходження її на новий розгляд після скасування постановою Верховного Суду.

Поряд із цим, вказаний період не є спірним у розгляді даної справи.

З урахуванням наведеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Позивача в частині визнання протиправної бездіяльності військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та невиплати Позивачу збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 01.01.2023 року по 08.01.2023 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та як похідна вимога зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити позивачу збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 01.01.2023 року по 08.01.2023 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах - задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про зобов'язання військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити позивачу збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з з 10.10.2022 по 26.11.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, суд виходить з наступного.

Аналізуючи зміст наявних у матеріалах справи витягів з рапорту заступника начальника загону - коменданта НОМЕР_9 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 , судом установлено, що на виконання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №508-АГ, викладено прохання виплатити додаткову винагороду у розмірі до 70 000,00 гривень на місяць, пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців НОМЕР_9 відділу прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій:

- від 01.11.2022 №1464 про виплату додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, за жовтень місяць 2022 року молодшому сержанту ОСОБА_1 з 12.10.22. по 31.10.2022 у кількості 20 днів;

- від 01.12.2022 №1888 про виплату додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону, за листопад місяць 2022 року молодшому сержанту ОСОБА_1 з 01.11.2022 по 26.11.2022 у кількості 26 днів.

Довідка видана Військовою частиною НОМЕР_3 від 08.01.2023 №3964, в якій зазначено, що позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони на території Чернігівської області, зокрема, у період з 10.10.2022 по 31.10.2022 року; з 01.11.2022 по 26.11.2022 року; з 07.12.2022 по 31.12.2022 року; з 01.01.2023 по 08.01.2023 року.

Як вже зазначалось судом по справі територія Чернігівської області у спірний період була включена до районів ведення воєнних (бойових) дій до 31 грудня 2022 року включно.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, а також дослідженого комплексу інформації, наявної у відповідних документах та в матеріалах цієї справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 12.10.2022 по 26.11.2022, в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах - підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, а також дослідженого комплексу інформації, наявної у відповідних документах та в матеріалах цієї справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_3 ) щодо неналежного обліку й документування участі ОСОБА_1 у бойових діях та заходах, які підлягають оплаті додатковою винагородою згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» до 100 000,00 грн.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 12.10.2022 по 31.10.2022 (20 днів), з 01.11.2022 по 26.11.2022 (26 днів) в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

В решті позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.

Суддя О.О. Галатіна