03 грудня 2024 року Справа №160/26987/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дєєв М.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
09.10.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить:
- визнати незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення в Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 як про військовозобов'язаного, якого Постановою ВЛК від 29.04.2014 року було визнано непридатним в мирний час, обмежено придатним у військовий час, направлення його на повторну військово-лікарську експертизу та внесення даних про те, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» знищити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як про такого, що не є військовозобов'язаним.
10.10.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду залишено позов без руху, через невідповідність вимогам ст. ст.160, 161 КАС України та встановлено позивачу строк для усунення недоліків.
24.10.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
20.11.2024 року від позивача надійшло клопотання про витребування у Міністерства оборони України інформацію стосовно того, який саме з суб'єктів владних повноважень (суб'єктів ведення реєстру) відповідно до Порядку ведення реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно ч.2 ст.13 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» на теперішній час наділений повноваженнями щодо знищення записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про осіб які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами.
Перевіривши матеріали справи та вирішуючи питання щодо подальшого розгляду справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч.6 ст.80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Згідно з частинами 7, 8, 9 статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Так, у відзиві на позов представник ІНФОРМАЦІЯ_2 з посиланням на те, що Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений наказом Міністерства оборони України від 28 березня 2022 року №94 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони №478 від 16.07.2024 року, зазначає, що на теперішній час у органів адміністрування, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки областей, відсутні повноваження щодо знищення записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
При цьому, у відзиві відсутня інформація, яким саме з суб'єктів реєстру на теперішній час здійснюються дії щодо знищення даних реєстру.
Згідно частини 3 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.
Частиною 5 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, і територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Пунктом 2 частини 6 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначено, що органи адміністрування Реєстру забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру, а також забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.
Держателем Реєстру є Міністерство оборони України (ч.1 ст.5 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»).
Як убачається, ч.2 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» є бланкетною нормою та відсилає до Порядку ведення реєстру.
На теперішній час постанова Кабміну від 10 травня 2024 року №523 «Про порядок ведення Реєстру» має гриф для службового користування, тобто, не опублікована у публічному просторі, відповідно, деталі формування реєстру засекречено.
Таким чином, з метою повного та всебічного розгляду справи, суд вважає за необхідне, витребувати у Міністерства оборони України (03168, м. Київ-168, проспект Повітряних сил України, 6. E-mail: admou@post.mil.gov.ua) інформацію стосовно того, який саме з суб'єктів владних повноважень (суб'єктів ведення реєстру) відповідно до Порядку ведення реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно ч.2 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» на теперішній час наділений повноваженнями щодо знищення записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про осіб які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, або повідомити суд про причини, за яких витребувану інформацію надати неможливо.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 72, 80, 119, 121, 248 КАС України, суд,
Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів по справі - задовольнити.
Витребувати у Міністерства оборони України (03168, м. Київ-168, проспект Повітряних сил України, 6. E-mail: admou@post.mil.gov.ua) інформацію стосовно того, який саме з суб'єктів владних повноважень (суб'єктів ведення реєстру) відповідно до Порядку ведення реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно ч.2 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» на теперішній час наділений повноваженнями щодо знищення записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про осіб які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, або повідомити суд про причини, за яких витребувану інформацію надати неможливо.
Встановити строк для надання до суду витребуваної інформації 5 днів з моменту отримання цієї ухвали.
Копію ухвали суду надіслати особам, які беруть участь у розгляді справи.
Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо оскарженню не підлягає.
Суддя М.В. Дєєв