Справа№592/15708/24
Провадження №2/592/2656/24
(Заочне)
27 листопада 2024 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Фоменко І.М., за участю секретаря судового засідання Щербань Г.Г., без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, -
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, який представник підтримав у клопотанні про розгляд справи без його участі, та вимоги мотивує тим, що Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, згідно п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, на підставі заяви ОСОБА_1 від 12.01.2013 року, рішенням від 27.01.2023 року було призначено останньому компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги по догляду за особою з інвалідністю 1 групи підгрупи Б ОСОБА_2 , з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року.
Надалі, відповідно до пункту 20 Порядку та статті 7 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» департаментом в порядку контролю за виплатою коштів компенсації підготовлено запит до Державної прикордонної служби України (лист від 10.04.2024 №12.01-25/1555/04), щодо осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території за період з 01.01.2023 по 10.04.2024. 26.04.2024 департаментом отримано відповідь (лист від 26.04.2024 № 1555), з якої з'ясовано, що ОСОБА_1 08.02.2023 через пункт пропуску Ягодин перетнув кордон України, даних про перетин кордону в зворотному напрямку департаменту не надано.
Протягом спірного періоду допомога виплачувалась у таких розмірах: з 01.04.2023 по 31.12.2023 - 17451,00 грн.
Як наслідок, у зв'язку з порушенням Відповідачем вимог Порядку, рішенням департаменту від 20.05.2024 йому було припинено виплату компенсації з 01.04.2023 та визначено обсяг надміру виплачених коштів компенсації, що підлягав поверненню Відповідачем за період з 01.04.2023 по 31.12.2023 у розмірі 17451,00 грн. Кошти в розмірі 0,01 грн. були повернуті АТ КБ «Приватбанк» в межах залишку, наявного на рахунку ОСОБА_1 .
Надалі, Відповідачу було направлено рішення від 03.06.2024 № 378 про повернення надміру виплачених коштів зобов'язаною особою. Але до цього часу кошти у розмірі 17450,99 грн. Відповідачем повернуті не були. Відтак, залишок коштів компенсації, що підлягають поверненню складає 17450,99 грн.
При цьому, оскільки наявність порушення з боку Відповідача була встановлена у квітні 2024 року, а кошти призначеної компенсації вже були перераховані на рахунок Відповідача, тому, в силу вимог статті 1212 Цивільного кодексу України, вони мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстави.
Тому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення СМР суму компенсації в розмірі 17450,99 грн та 2 422,40 грн судового збору.
Ухвалою суду від 27.09.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у вказаній цивільній справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті з викликом сторін.
Відповідач, повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не надав. Оскільки позивач не заперечує проти проведення заочного розгляду справи, згідно ст. 280 ЦПК України суд вважає за необхідне заочно розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 27.01.2023 року рішенням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, згідно п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою КМУ № 859 від 23.09.2020 року, на підставі заяви від 12.01.2023 року, було призначено ОСОБА_1 виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги по догляду за особою з інвалідністю 1 групи підгрупи Б ОСОБА_2 , з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року (а.с.7-8).
Відповідно до пункту 20 Порядку та статті 7 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» департаментом в порядку контролю за виплатою коштів компенсації підготовлено запит до Державної прикордонної служби України (лист від 10.04.2024 №12.01-25/1555/04), щодо осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території за період з 01.01.2023 по 10.04.2024. 26.04.2024 департаментом отримано відповідь (лист від 26.04.2024 № 1555), з якої з'ясовано, що ОСОБА_1 08.02.2023 через пункт пропуску Ягодин перетнув кордон України, даних про перетин кордону в зворотному напрямку департаменту не надано (а.с.8 на зв.).
У зв'язку з порушенням відповідачем вимог Порядку, рішенням департаменту від 20.05.2024 йому було припинено виплату компенсації з 01.04.2023 та визначено обсяг надміру виплачених коштів компенсації, що підлягав поверненню Відповідачем за період з 01.04.2023 по 31.12.2023 у розмірі 17451,00 грн. Кошти в розмірі 0,01 грн. були повернуті АТ КБ «Приватбанк» в межах залишку, наявного на рахунку ОСОБА_1 (а.с.8 на зв.-9 на зв.).
Про вказану суму переплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги по догляду за хворим, що підлягає поверненню на користь Департаменту, ОСОБА_1 був сповіщений належним чином шляхом направлення рішення від 03.06.2024 № 378 про повернення надміру виплачених коштів зобов'язаною особою. Але до цього часу кошти у розмірі 17450,99 грн відповідачем повернуті не були. Відтак, залишок коштів компенсації, що підлягають поверненню складає 17450,99 грн, що підтверджується копією розрахунку від 25.05.2024 року.
Станом на час розгляду справи сума переплаченої компенсаційної виплати на рахунок Департаменту повернута не була.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, передбачені Законом України «Про соціальні послуги» (надалі - Закон). Статтею 13 Закону встановлено, що порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
На виконання вищезазначених вимог Закону постановою Уряду «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (зі змінами) (надалі - Порядок).
Так, частиною шостою статті 13 Закону та пунктом 1 Порядку передбачено, що компенсація за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є, зокрема, особами з інвалідністю I групи.
Відповідно до пункту 7 Порядку призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, відповідних документів.
Згідно з пунктом 4 Порядку розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
При поданні відповідачем заяви від 12.01.2023 року, яку він власноручно підписав, останній зобов'язувався повідомляти департамент про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації.
Відповідно до підпункту 5 пункту 11 Порядку виплата компенсації припиняється в разі перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів.
У разі виникнення обставин, визначених у підпунктах 1, 4-6 цього пункту, внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, фізична особа, яка надає соціальні послуги, особа/законний представник особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зобов'язані в десятиденний строк письмово повідомити про припинення надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі уповноваженому органу, що здійснює виплату компенсації. Її виплата припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни.
Як наслідок, відповідно до вимог пункту 11 Порядку ОСОБА_1 не мав права на призначення компенсації, починаючи з 01.04.2023 року.
Абзацом першим пункту 19 Порядку встановлено, що суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу третього 19 Порядку, якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.
Враховуючи викладене, оскільки внаслідок порушення ОСОБА_1 зобов'язання про повідомлення Департаменту про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації, зокрема, про його виїзд за кордон 08.02.2023 року на строк понад 30 днів, йому було надміру виплачено суми компенсації за період 01.04.2023 по 31.12.2023 у розмірі 17 450,99 грн, тому переплачена сума компенсаційних виплат підлягає стягненню із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення СМР.
У відповідності зі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2 422 грн 40 коп.
Керуючись ст. ст. 4, 76-83, 141, 264, 265 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму зайво виплаченої компенсації в розмірі 17 450 грн 99 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради судовий збір в розмірі 2 422 грн. 40 коп.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу протягом двох днів рекомендованим листом із повідомленням. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили у встановленому законом порядку.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Позивач: Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, юридична адреса: м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, код ЄДРПОУ 26440890.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя І.М. Фоменко