Ухвала від 29.11.2024 по справі 646/12635/24

Справа № 646/12635/24

№ провадження 1-кс/646/2985/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2024 року м. Харків

Слідчий суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря - ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ ВП №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024221140001079 від 26.09.2024, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До Червонозаводського районного суду м. Харкова надійшло клопотання старшого слідчого СВ ВП №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024221140001079 від 26.09.2024, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.

В обгрунтування клопотання слідчим зазначено, що Досудове розслідування було розпочато за фактом того, що до ВП № 1 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області надійшли матеріали з ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо можливого підроблення офіційних документів групою осіб під час реєстрації нерухомого майна за державною програмою "Євідновлення".

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до матеріалів ІНФОРМАЦІЯ_1 , результатами проведеного аналізу інформації, отриманої від СПФМ, щодо спроби проведення фінансової операції по рахунку ОСОБА_4 (РНОКППФО: НОМЕР_1 ), Держфінмоніторингом встановлено ймовірну схему шахрайства, при відшкодуванні коштів, відповідно до продажу/купівлі об?єкта нерухомого майна по програмі «Є-відновлення», за завищеною ціною.

Так, ОСОБА_4 було продано нерухоме майно (земельну ділянку разом із житловим будинком) з використанням житлового сертифікату ОСОБА_5 за 9,14 млн грн, згідно договору купівлі-продажу №461; вартість нерухомого майна в порівнянні зі звітами про оцінку майна, збільшилась майже в 2 рази. Отже, вартість нерухомого майна було завищено з наміром отримати повну суму грошової компенсації по житловому сертифікату по програмі «Є-відновлення», так як, відповідно до умов даної програми, якщо вартість нерухомого майна перевищує суму сертифікату, можна доплатити власними коштами, але якщо менше, то нотаріус реєструє це в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, різницю людина зможе отримати на руки лише після стягнення репарацій з рф. Окрім того, відповідно до інформації, отриманої від СПФМ, наявний родинний зв?язок між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Згідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України» для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України» комісія з розгляду питань щодо надання компенсації надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації; здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.

Враховуючи вищевикладене, орган досудового розслідування, у порядку ст. 93 КПК України, 09.10.2024 звернувся із запитом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , з проханням надати інформацію, яка має вагоме значення для встановлення об'єктивної істини у даному кримінальному провадженні, проте жодної відповіді станом на 13.11.2024 - не отримано (термін виконання запиту було встановлено у 5 (п'ять) днів).

Згідно п.18 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 05.04.2013 № 223-558/0/4-13, беручи до уваги зміст положень ч. І ст. 86, частин 2 та 3 ст. 93 КПК, застосування стороною кримінального провадження такого способу збирання доказів, як вилучення речей чи документів (ч.7 ст.163 КПК) під час отримання доступу до речей і документів може здійснюватися у випадках, якщо:

1) особа, у володінні якої знаходяться речі або документи, не бажає добровільно передати їх стороні кримінального провадження або є підстави вважати, що вона не здійснить таку передачу добровільно після отримання відповідного запиту чи намагатиметься змінити або знищити відповідні речі або документи;

2) речі та документи згідно зі ст. 162 КПК містять охоронювану законом таємницю і таке вилучення необхідне для досягнення мети застосування цього заходу забезпечення.

Тобто, відповідно до ст. 84 КПК України, документи є процесуальними джерелами доказів, які можливо здобути лише за умови отримання до них тимчасового доступу на підставі ухвали суду.

Беручи до уваги вищевикладене, та враховуючи те, що інформація, яка міститься у вищевказаних документах, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (адреса: АДРЕСА_1 )має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні у органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів.

У судове засідання слідчий не прибув, звернувся до суду з заявою про розгляд клопотання без його участі.

У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Слідчий суддя, дослідивши клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів та додані до нього матеріали, приходить до наступного.

Слідчим суддею встановлено, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 358 КК України, що підтверджується витягом з кримінального провадження №12024221140001079 від 26.09.2024.

Згідно ч. 1,2 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті. Якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі та документи, можливість ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Клопотання слідчого, яке надійшло до суду, відповідає вимогам КПК України.

Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1)перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3)не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя вважає, що слідчим доведено, що необхідна інформація перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (адреса: АДРЕСА_1 ), та сама по собі має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені.

За таких обставин, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого обґрунтовано та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 131-132, 159-166, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ ВП №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024221140001079 від 26.09.2024, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, - задовольнити.

Надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 ((адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення, а саме:

1)документацію щодо створення при ІНФОРМАЦІЯ_4 з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України;

2)перелік об'єктів нерухомого майна, на території Основ'янського району, визнаних вищевказаною комісією пошкодженими, знищеними, із зазначенням адрес об'єктів, анкетних даних громадян що звертались до комісії, та суми видатків виділених з метою компенсації витрат на пошкоджені, знищені об'єкти нерухомого майна ( по кожному об'єкту окремо);

3)загальний перелік громадян, із зазначенням анкетних даних та адресою пошкодженого нерухомого майна, які звертались до комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , із заявами щодо пошкодження майна та рішення за якими на теперішній час не прийнято;

4)перелік пошкоджених, знищених об'єктів нерухомого майна, на території Основ'янського району м. Харкова, рішення за якими планується прийняти у 2024 та першому кварталі 2025 року.

Проведення слідчої дії доручити:

-старшому слідчому СВ відділу поліції № 1 Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області капітану поліції ОСОБА_3

-слідчому СВ відділу поліції № 1 Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області лейтенанту поліції ОСОБА_6 .

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України строк дії ухвали два місяці, тобто до 29.01.2025 (включно).

Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя - ОСОБА_1