Справа №452/4089/24
28 листопада 2024 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кущ Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луцьк Волинської області, громадянина України, українця, що має неповну вищу освіту, неодруженого, проживаючого з жінкою без реєстрації шлюбу, маючого на утриманні одну неповнолітню дитину, водія роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.2 ст.17214 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
07 вересня 2024 року приблизно о 15 год. 00 хв. службова особа, на яку були покладені функції оповіщення військовозобов'язаних - водій роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 солдат ОСОБА_1 , внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності, який недбало поставився до виконання покладених на нього обов'язків військової служби, вчинив перевищення військовою службовою особою службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень із застосуванням сили та психологічного тиску, а саме, 07 вересня 2024 року солдат ОСОБА_1 супроводжував громадянина ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_4 і під час слідування ОСОБА_2 , не бажаючи проходити військово-лікарську комісію та намагаючись втекти від супроводжуючого солдата ОСОБА_1 (але не зміг цього зробити), схопився за паркан рядом стоячої будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , та з підвищенням голосу почав просити допомоги в громадян, які проходили повз нього, внаслідок чого солдат ОСОБА_1 намагався із застосуванням фізичної сили та психологічного тиску доставити ОСОБА_2 проти його волі до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто вчинив дії протиправного характеру відносно громадянина ОСОБА_2 в умовах воєнного стану, чим заподіяв шкоду інтересам військової служби, яка виявилась у підриві бойової готовності підрозділу, невиконанні обов'язків військової служби, поданням негативного прикладу наслідування для інших військовослужбовців та порушенні військової дисципліни.
Розгляд справивперше було призначено на 11 листопада 2024 року о 16 год. 00 хв., який в подальшому двічі було відкладено, а саме, на 26 листопада 2024 року о 15 год. 00 хв. та на 28 листопада 2024 року о 12 год. 45 хв..
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 винним себе у вчиненому правопорушенні не визнав, посилаючись на те, що фізичної сили проти ОСОБА_2 він не застосовував, а лише утримував його руку, оскільки той хотів її собі зламати, запхнувши між перила паркану.
Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріалами, оцінивши в сукупності всі докази, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.
За правилами ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-14 КУпАП полягає в перевищенні військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинених в умовах особливого періоду.
Із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №454 від 06 вересня 2024 року «Про проведення оповіщення військовозобов'язаних, що з різних обставин не прибули до ІНФОРМАЦІЯ_4 у встановлений термін для комплектування військових частин Збройних Сил України» водій роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 солдат ОСОБА_1 як службова особа був уповноважений начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 07 вересня 2024 року здійснювати мобілізаційні заходи (оповіщення військовозабов'язаних) на території Самбірського району Львівської області в складі групи.
Із письмових пояснень ОСОБА_2 відомо, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 затримали його 04 вересня 2024 року, в період з 04 вересня 2024 року по 07 вересня 2024 року він перебував у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 . 07 вересня 2024 року він був доставлений службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 до ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , для проходження військово-лікарської комісії. Не бажаючи проходити військову службу, він намагався втекти від супроводжуючої особи - водія роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , а коли зрозумів що не зможе цього зробити, схопився обома руками за паркан та почав голосно просити допомоги в інших громадян. Під час цієї події службова особа - водій роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 солдат ОСОБА_1 намагався із застосуванням сили та психологічного впливу доставити його до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Статтею 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут) визначено, що військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно дотримуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватися правил військового вітання, ввічливості і поведінки.
Статтею 16 Статуту визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються Статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до ст.26 Статуту військовослужбовці, залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Дослідженим у судовому засідання відеозаписом, наявному в матеріалах службової перевірки, підтверджується факт недбалого ставлення водія роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 солдата ОСОБА_1 , який проявився у тому, що він, будучи службовою особою, уповноваженою начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснювати мобілізаційні заходи (оповіщення військовозабов'язаних) на території Самбірського району Львівської області, в порушення вимог Статуту, застосував до громадянина ОСОБА_2 фізичну силу та психологічний вплив, а також намагався силою супроводити його до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відтак, не зважаючи на невизнання своєї вини, винуватість ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення та матеріалами службової перевірки, проведеної відповідальними особами військової частини НОМЕР_1 .
Доводи, наведені ОСОБА_1 при наданні усних пояснень під час розгляду справи в суді, в яких він заперечував факт застосування фізичної сили до ОСОБА_2 , спростовуються дослідженим у судовому засіданні відеозаписом та в цілому розцінюються судом як такі, що направлені на уникнення відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.17214 КУпАП.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ознаками правопорушення, яке передбачене ч.2 ст.17214 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер правопорушення, вчиненого ОСОБА_3 , його особу та ступінь вини, сімейний та майновий стан, те, що він не одружений, проживає з жінкою без реєстрації шлюбу, має на утриманні одну неповнолітню дитину, є військовослужбовцем, раніше протягом року не піддавався адміністративному стягненню за вчинення аналогічного правопорушення.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, суд не вбачає.
За такої сукупності обставин у справі суд вважає за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч.2 ст.17214 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись стст.401,17214,283,284 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виннним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.17214 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 ( сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шестисот п'яти) гривень 60 (шістдесяти) копійок (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/ м.Київ/22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст.308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за
місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через суд першої інстанції - Самбірський міськрайонний суд Львівської області.
Суддя Т.М. Кущ