Справа № 481/1565/24
Провадж.№ 3/481/732/2024
іменем У К Р А Ї Н И
28.11.2024 року м. Новий Буг
Суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Уманська О.В., за участі секретаря судових засідань Канівець О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новий Буг справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від військової частини НОМЕР_1 , відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м.Сквира Київської області, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , займає посаду водій взводу підвозу боєприпасів роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
14.09.2024 року о 11:00 год. матрос ОСОБА_1 , який проходить службу по мобілізації, на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 , в умовах воєнного стану, був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння, які проявились у характерному запаху з ротової порожнини, порушенні координації рухів, в сплутаній мові, вираженому тремтінні пальців рук, почервонінні обличчя, поведінці, яка не відповідає обстановці. 14.09.2024 року близько 11:04 год матросу ОСОБА_1 було запропоновано проїхати до медичного закладу з метою проведення медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння. Матрос ОСОБА_1 у присутності двох свідків категорично відмовився від проходження медичного огляду. 14.09.2024 року о 12:05 год санітарним інструктором медичного пункту в/ч НОМЕР_1 сержантом ОСОБА_2 було оглянуто матроса ОСОБА_1 та ще раз запропоновано пройти медичний огляд із використанням технічного засобу Алкофор - 105, але останній також категорично відмовився. За результатами огляду було складено висновок медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння №11.
Крім того, дане адміністративне правопорушення вчинене матросом ОСОБА_1 повторно протягом року, що підтверджується постановою Болградського районного суду Одеської області від 27.06.2024 року №497/1446/24, постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 31.07.2024 року №501/2865/24, постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 12.08.2024 року №501/3445/24. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.3ст.172-20 КУпАП. За вказаним фактом 14.09.2024 року командиром роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_3 складено протокол А4908№100.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Приписами ч. 2 ст. 268 КУпАП визначений вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, однак справи щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП до таких не відносяться, тому суддя, приймаючи постанову про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за його відсутності, не порушив його право на захист, оскільки вжив усіх заходів по повідомленню останнього про час та місце розгляду справи та надані останньому достатнього часу для залучення до участі у розгляді справи його захисника.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, у випадку, якщо дані дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні особливий період настав з дня набрання чинності Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», та в подальшому його продовжено.
Згідно з вимогами ч. ч.3, 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
З моменту оголошення мобілізації чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
У ст. 1 Закону України «Про оборону України» - особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, а відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 затвердженого Законом України № 2102 -IX від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб; Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб; Указом Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб; Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 6 травня 2024 року № 271/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 23 липня 2024 року №469/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" строк дії воєнного стану в Україні продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.
Враховуючи зазначене, з огляду на зміст заходів мобілізації та демобілізації, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», закінчення заходів мобілізації не припинило особливий період станом на 14.09.2024 року.
Згідно з вимогами ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), який затверджений Законом України №548-ХІУ від 24 березня 1999 року, військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки.
Відповідно до вимог ст. 16 Статуту, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до положень ст.266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Винуватість ОСОБА_1 доведена долученими до матеріалів справи:
- протоколом про вчинення адміністративного правопорушення № А4908№100 від 14.09.2024 року, відповідно до якого 14.09.2024 року о 11:00 год. матрос ОСОБА_4 , який проходить службу по мобілізації, на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 , в умовах воєнного стану, був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння, які проявились у характерному запаху з ротової порожнини, порушенні координації рухів, в сплутаній мові, вираженому тремтінні пальців рук, почервонінні обличчя, поведінці, яка не відповідає обстановці. 14.09.2024 року близько 11:04 год матросу ОСОБА_1 було запропоновано проїхати до медичного закладу з метою проведення медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння. Матрос ОСОБА_1 у присутності двох свідків категорично відмовився від проходження медичного огляду. Адміністративне правопорушення вчинене матросом повторно протягом року;
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відповідно до яких 14.09.2024 року о 11:00 год. матрос ОСОБА_1 , який проходить службу по мобілізації, на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 , в умовах воєнного стану, був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння, які проявились у характерному запаху з ротової порожнини, порушенні координації рухів, в сплутаній мові, нехарактерній ході. Матросу ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд у медичному закладі з метою для встановлення стану алкогольного сп'яніння на що матрос ОСОБА_1 у їх присутності категорично відмовився;
- фотокопією військового квитка серії НОМЕР_3 від 21.03.2023 року з відміткою про мобілізацію;
- висновком медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння №11 , відповідно до якого 14.09.2024 року у матроса ОСОБА_1 виявлено запах алкоголю з ротової порожнини, хитку ходу та жваву мову, але в присутності свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 останній відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння;
- копією постанови Болградського районного суду Одеської області від 27.06.2024 року №497/1446/24, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП;
- копією постанови Іллічівського міського суду Одеської області від 31.07.2024 року №501/2865/24, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП;
копією постанови Іллічівського міського суду Одеської області від 12.08.2024 року №501/3445/24, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП;
Сукупність досліджених наявних в матеріалах справи доказів свідчить про те, що 14.09.2024 року о 11:00 год., повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, матрос ОСОБА_1 , який проходить службу по мобілізації, на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 , в умовах воєнного стану, був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння, які проявились у характерному запаху з ротової порожнини, порушенні координації рухів, в сплутаній мові, вираженому тремтінні пальців рук, почервонінні обличчя, поведінці, яка не відповідає обстановці. 14.09.2024 року близько 11:04 год матросу ОСОБА_1 було запропоновано проїхати до медичного закладу з метою проведення медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння. Матрос ОСОБА_1 у присутності двох свідків категорично відмовився від проходження медичного огляду, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
При визначенні виду адміністративного стягнення суд враховує обставини скоєного правопорушення, вік правопорушника, стан здоров'я та інші обставини в їх сукупності.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.34,35 КУпАП обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, а саме соціальний аспект кваліфікації військових адміністративних правопорушень, суспільну небезпеку і шкоду від вчинення військовослужбовцями адміністративно-карних дій, завдання шкоди позитивному авторитету військовослужбовця і в цілому Збройним Силам України, його особу, ступінь вини, майновий стан, обставини що обтяжують відповідальність, суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень, до правопорушника за доцільне застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 36, 172-20, 221, 277, 280, 283, 284 КУпАП, п. 12. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі триста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 22 100 гривень (отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Новий Буг/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA478999980313000106000014436, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.
Роз'яснити порушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, постанова підлягає примусовому виконанню та надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби, у зв'язку з чим, з порушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя