Рішення від 02.12.2024 по справі 480/3997/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року Справа № 480/3997/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу № 480/3997/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача первинна професійна спілка «Правозахисники країни» про скасування наказу та поновлення на посаді,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі - відповідач, ГУ НП в Сумській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача первинна професійна спілка «Правозахисники країни», у якому просить суд:

- визнати неправомірним та скасувати наказ № 160 о/с від 25.04.2024 в частині призначення позивача поліцейським взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення, звільнивши з посади поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 (с. Краснопілля) Сумського районного управління поліції ГУ НП в Сумській області з 26.04.2024;

- поновити позивача на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 (с. Краснопілля) Сумського районного управління поліції ГУ НП в Сумській області з 26.04.2024.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що звільнення з посади здійснено без його згоди, переміщення на посаду поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення не ініціював, перед прийняттям оскаржуваного наказу ані його стан здоров'я, ані рівень фізичної підготовки з метою визначення можливості проходити службу в підрозділі поліції особливого призначення, не перевірялись.

Також, позивач зауважив на тому, що місцем його реєстрації та проживання є селищі Краснопілля, Сумської області, а новим місцем служби є місто Суми, що свідчить про здійснення переміщення в іншу місцевість без згоди особи та, відповідно, про недотримання встановленого законодавством порядку просування по службі.

Ухвалою суду від 16.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/3997/24, розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб, встановлені строки для подання заяв по суті справи.

ГУ НП в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві (а.с. 28-36) зазначило, що позивача призначено на рівнозначну посаду поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення за ініціативою керівників органів поліції, для більш ефективної служби, в інтересах служби в поліції під час дії воєнного стану до іншого органу поліції в іншій місцевості, відповідно до приписів Закону України "Про Національну поліцію".

Відповідач зауважив на тому, що оскільки при переміщенні на підставі п. 2 ч. 1, 8, ст. 65 Закону України “Про Національну поліцію» згода поліцейського не вимагається, оскаржуваний наказ є правомірним, а позовні вимоги - необґрунтованими та такими, шо не підлягають задоволенню.

Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу № 634 о/с від 31.12.2020 ОСОБА_1 було призначено на посаду поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 (с. Краснопілля) Сумського районного управління поліції ГУ НП в Сумській області, звільнивши з посади поліцейського сектору реагування патрульної поліції № 1 Краснопільського відділення поліції Охтирського відділу поліції ГУ НП в Сумській області з 04.01.2021. (а.с. 37)

Під час проходження служби позивачем на вказаній посаді, 11.03.2024 командир БПОП ГУ НП в Сумській області ОСОБА_2 звернувся до начальника ГУ НП в Сумській області Петра Токаря з доповідною запискою, у якій повідомлялось про необхідність укомплектування посад в підрозділі. (а.с. 40-41)

Згодом, 24.04.2024 т.в.о. заступника начальника ГУ НП в Сумській області Дмитро Заремба подав начальнику ГУ НП в Сумській області Петра Токаря подання про призначення ОСОБА_1 на посаду поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУ НП в Сумській області. (а.с. 38-39)

На підставі вказаного подання, 25.04.2024 відповідачем прийнято наказ № 160 о/с яким, зокрема, ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУ НП в Сумській області, звільнивши його з посади поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 (с. Краснопілля) Сумського районного управління поліції з 26.04.2024. (а.с. 14)

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначаються Законом України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 (далі - Закон № 580).

Відповідно до статті 59 Закону № 580) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Згідно зі статтею 65 Закону №580, переміщення поліцейських здійснюється: 1) на вищу посаду - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби); за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону; 3) на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський: у зв'язку зі скороченням штатів або реорганізацією в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; через службову невідповідність - на підставі висновку атестації з урахуванням професійних і особистих якостей; за ініціативою поліцейського; як виконання накладеного дисциплінарного стягнення - звільнення з посади відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно до статті 87 цього Закону; 4) у зв'язку із зарахуванням на денну форму навчання за державним замовленням, у тому числі до магістратури, ад'юнктури та докторантури закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання.

Відповідно до частин 7, 8 статті 65 Закону № 580, переведення є формою переміщення поліцейських, яке здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників. Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення. Поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.

Отже, за змістом вказаних норм, отримання згоди на переміщення передбачено лише у випадку переміщення за ініціативою самого поліцейського. В усіх інших випадках підставою переміщення визначено певні обставини або рішення певних органів, настання (прийняття) яких не залежать від волі поліцейського. Зокрема, до таких обставин належить і переміщення для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.

У цій справі судом встановлено, що 11.03.2024 начальнику ГУ НП в Сумській області подавалась доповідна записка від командира батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Сумській області щодо укомплектування посад підрозділу (а.с. 40-41).

Рапортом т.в.о. начальника Сумського районного управління поліції ГУ НП в Сумській області, начальнику ГУ НП в Сумській області надано список кандидатів з числа найбільш підготовлених та кваліфікованих працівників підрозділу для укомплектування вакантних посад БПОП ГУ НП. Серед найбільш підготовлених та кваліфікованих поліцейських, був визначений і поліцейський сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 (с. Краснопілля) Сумського районного управління поліції ГУ НП в Сумській області ОСОБА_1 (а.с. 42)

Після цього, 24.04.2024 начальнику ГУ НП в Сумській області було подано подання щодо призначення на посаду поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУ НП в Сумській області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 (а.с. 38-39), а 25.04.2024 прийнято наказ № 160 о/с яким, відповідно до пункту 2 (переміщення поліцейського для більш ефективної служби виходячи з інтересів служби) частини 1 та частини 8 (поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначати на посаду та звільнення з посади) статті 65 Закону України “Про Національну поліцію України», позивача призначено на згадану посаду (а.с. 14).

Відтак, матеріалами справи підтверджено, що переміщення ОСОБА_1 здійснено за ініціативою керівників органів поліції, з метою забезпечення більш ефективної служби та в інтересах служби, у зв'язку з чим, отримання згоди поліцейського на таке переміщення законом не передбачено.

Вирішуючи спір у цій справі по суті, суд враховує, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.

Законом України від 15.03.2022 № 2123-IX "Про внесення змін до законів України "Про Національну поліцію" та "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" частину 8 статті 65 Закону № 580 доповнено абзацом другим відповідно до якого поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.

У рішенні № 8-рп/2002 від 07.05.2002 Конституційний Суд України зазначив, що при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов'язаних із спорами щодо проходження публічної служби, адміністративний суд, встановивши відсутність у спеціальних нормативно-правових актах положень, якими врегульовано спірні правовідносини, може застосувати норми Кодексу Законів про працю України, у якому визначені основні трудові права працівників.

Трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні питання або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Приймаючи до уваги те, що порядок переміщення поліцейських по службі врегульовано спеціальним Законом України "Про Національну поліцію", підстави для застосування до спірних правовідносин Кодексу законів про працю України, відсутні.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про відповідність оскаржуваного наказу критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та, як наслідок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача первинна професійна спілка «Правозахисники країни» про скасування наказу та поновлення на посаді - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик