Рішення від 02.12.2024 по справі 480/7793/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року Справа № 480/7793/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7793/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 01.08.2024 №182950009359 "Про відмову перерахунку пенсії";

- зобов' язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 08.02.2024 призначити та виплатити пенсію державного службовця у розмірі 60% заробітної плати, зазначеної в довідках Головного управління ДПС у Сумській області № 16/М/18-28-10-02-06 від 11.01.2024 та № 44/М/18-28-10-02-05 від 08.02.2024 відповідно до ч. 1 ст 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 480/1456/24 відповідачем повторно розглянуто її заяву про 08.02.2024 про переведення на пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу".

Проте, ГУ ПФУ в Тернопільській області рішенням від 01.08.2024 №182950009359 відмовило у перерахунку пенсії, оскільки у резолютивній частині рішення суду відсутні зобов'язання щодо врахування заробітної плати.

Позивач вважає, що відповідач безпідставно не здійснив переведення її на пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" та не врахував при цьому складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, зазначених у довідках Головного управління ДПС у Сумській області від 11.01.2024 № 16/М/18-28-10-02-06 та від 08.02.2024 № 44/М/18-28-10-02-05, тому звернулася до суду з даним позовом

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надало відзиву на позовну заяву, в якому просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову у зв'язку з тим, що на дату набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889 позивач не набула права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 889, оскільки її стаж державного службовця становить лише 07 років 08 місяців 21 день.

При цьому зазначає, що Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 480/1456/24 не містить зобов'язань щодо врахування заробітної плати при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу".

Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 08.02.2024 звернулась до органу Пенсійного фонду із заявою про переведення її з пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, від 15.02.2024 №182950009359 відмовлено позивачеві у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Не погодившись з таким рішенням, позивач оскаржила його у судовому порядку.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі від 23.05.2024 у справі № 480/1456/24 задоволено частково позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Тернопільській області. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 15.02.2024 №182950009359 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано ГУ ПФУ в Тернопільській області області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2024 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", та прийняти рішення по суті заяви від 08.02.2024 з урахуванням стажу роботи у податкових органах з 26.12.1994 по 29.12.2023 як роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, та правової оцінки, наданої судом у даній справі. У задоволенні інших вимог відмовлено.

На виконання вказаного рішення суду відповідач повторно розглянув заяву позивача від 08.02.2024.

Проте, ГУ ПФУ в Тернопільській області рішенням від 01.08.2024 №182950009359 відмовило ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком, яку вона отримує відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з тим, що при обчисленні пенсії держаного службовця заробіток внесено нулями, відповідно розмір пенсії складатиме 2093 грн., що є меншим розміру пенсії 11878,09 грн, що отримувала позивач до проведення такого перерахунку. Також у рішенні зазначається, що довідки про складові заробітної плати не були враховані, оскільки в них зазначений заробіток працівника податкової служби, а не державного службовця, а у резолютивній частині рішення суду відсутні зобов'язання щодо врахування заробітної плати.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

У свою чергу пунктом 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

При цьому відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).

Такими довідками є: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, позивач для призначення пенсії державного службовця надала відповідачу заяву від 08.02.2024 та зокрема довідки Головного управління ДПС у Сумській області від 11.01.2024 № 16/М/18-28-10-02-06 та від 08.02.2024 № 44/М/18-28-10-02-05.

Проте, ГУ ПФУ в Тернопільській області такі довідки про складові заробітної плати не були враховані, посилаючись на те, що в них зазначений заробіток працівника податкової служби, а не державного службовця, та у резолютивній частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 480/1456/24 відсутні зобов'язання щодо врахування заробітної плати.

Суд зазначає, що довідки Головного управління ДПС у Сумській області від 11.01.2024 № 16/М/18-28-10-02-06 та від 08.02.2024 № 44/М/18-28-10-02-05 складені відповідно до Постанова №3-1 у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин та відповідають затвердженій формі.

Частиною вісімнадцятою статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Крім того, питання щодо правомірності не врахування стажу роботи позивача на посадах державної служби було вже було предметом розгляду у справі № 480/1456/24.

Так, у рішенні Сумського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 480/1456/24 зазначено, що довідкою Головного управління ДПС у Сумській області від 03.01.2024 №2/18-28-11-13 підтверджено, що позивачка працювала з 26.12.1994 по 29.12.2023 в органах державної податкової служби. 26.06.1995 позивачка прийняла присягу державного службовця, 26.06.1995 їй присвоєно спеціальне звання Інспектор податкової служби ІІІ рангу, 03.09.2019 присвоєно V ранг державного службовця.

Також у цьому рішенні вказано, що періоди роботи позивачки на посадах в органах державної податкової служби (із присвоєнням спеціального звання), відповідачем неправомірно не враховано у стаж роботи на посадах державної служби.

На виконання судового рішення від 23.05.2024 відповідач повторно розглянув заяву позивача від 08.02.2024.

Проте, ГУ ПФУ в Тернопільській області рішенням від 01.08.2024 №182950009359 протиправно відмовило позивачу у перерахунку пенсії із урахуванням довідок про складові заробітної плати.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 01.08.2024 №182950009359 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", обчисливши пенсію державного службовця з 08.02.2024, з урахуванням складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця зазначених у довідках Головного управління ДПС у Сумській області від 11.01.2024 № 16/М/18-28-10-02-06 та від 08.02.2024 № 44/М/18-28-10-02-05.

Щодо питання відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, то така вимога є похідною і має вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок пенсії з урахуванням довідок Головного управління ДПС у Сумській області від 11.01.2024 № 16/М/18-28-10-02-06 та від 08.02.2024 № 44/М/18-28-10-02-05.

Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн, сплачених за чеком від 31.08.2024.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 14035769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 01.08.2024 №182950009359 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", обчисливши пенсію державного службовця з 08.02.2024, з урахуванням складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця зазначених у довідках Головного управління ДПС у Сумській області від 11.01.2024 № 16/М/18-28-10-02-06 та від 08.02.2024 № 44/М/18-28-10-02-05.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар