Ухвала від 02.12.2024 по справі 460/14644/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

02 грудня 2024 року м. Рівне №460/14644/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Максимчука О.О. після відкриття спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмового провадження) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов вказаний адміністративний позов (позовна заява) ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його здійснити перерахунок і виплату для позивача пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ) у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР (далі - Закон №230/96-ВР) у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Ухвалою від 02.12.2024 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду і відкрив провадження в адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Після відкриття провадження у справі суд встановив наявність передбачених приписами пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) підстав для зупинення провадження у цій справі, зважаючи на таке.

Позовні вимоги позивача у цій справі обґрунтовуються тим, після рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021 позивач має право на перерахунок і виплату відповідачем для нього пенсії у розмірі, визначеному частиною 4 статті 54 Закону №796-XII в редакції Закону №230/96-ВР, однак відповідач всупереч рішенню Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021 та приписів норм статті 54 Закону №796-ХІІ в редакції Закону №230/96-ВР протиправно і безпідставно здійснює нарахування і виплату для позивача основної пенсії по інвалідності у розмірі, що є меншим восьми мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України «Про Державний бюджет України на відповідний рік».

Після відкриття провадження у справі №460/14644/24 за даними з Єдиного державного реєстру судових рішень суд встановив, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 22.10.2024 передано на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду справу №240/1121/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

У вказаній справі №240/1121/24 спір виник у зв'язку з відмовою територіального органу Пенсійного фонду України перерахувати пенсію, призначену по інвалідності особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону №796-XII, з посиланням на зміни, внесені Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 29.06.2021 №1584-ІХ (чинні з 01.07.2021) про те, що в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими, для I групи інвалідності - 6000 гривень; для II групи інвалідності - 4800 гривень; для III групи інвалідності - 3700 гривень; для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.

Справа №240/1121/24 передана на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду через необхідність відступу від висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 17.04.2024 у справі №460/20412/23, від 12.05.2024 у справі №400/12117/21, від 10.09.2024 у справі №240/34675/23, від 11.09.2024 у справах №240/590/24, №240/739/24, від 12.09.2024 року у справі №240/1024/24, від 02.10.2024 у справах №400/5534/23, №240/955/24, №240/1092/24, №240/1067/24, №240/34883/23 та інших зі схожими висновками щодо поширення на спірні правовідносини норм статті 54 Закону №796-XII в редакції Закону №230/96-ВР.

Правова позиція Верховного Суд у вказаних справах полягає у тому, що прийняттям Закону України від 29.06.2021 №1584-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №1584-ІХ) не досягаються мінімальні гарантії у сфері соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, всупереч рішенню Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021, тому до спірних правовідносин щодо призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 54 Закону №796-XII слід застосувати норми Закону №796-XII в редакції Закону №230/96-ВР, якими передбачено, що “В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком».

Підставою для передачі справи №240/1121/24 на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду стали висновки колегії суддів Касаційного адміністративного суду про те, що норми Закону №1584-ІХ неконституційними не визнавались, натомість відповідно до абзацу 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 03.04.2024 у справі №4-р(І)/2024, частини третя статті 54 Закону №796-XII зі змінами, визнана неконституційною, утрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Відповідно до приписів частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Норми пункту 5 частини 2 статті 236 КАС України передбачають, що суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Виходячи з наведеного суд дійшов до висновку про те, що спірні правовідносини у справі №460/14644/24 та справі №240/1121/24 є подібними, а з урахуванням вимог частини 5 статті 242 КАС України судове рішення касаційної інстанції у справі №240/1121/24 буде мати значення для правильного застосування судом норм чинного законодавства при вирішенні по суті спору у справі №460/14644/24, суд дійшов висновку про те, що наявні передбачені пунктом 5 частини 2 статті 236 КАС України підстави і провадження у цій справі необхідно зупинити до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в адміністративній справі №240/1121/24.

Приписами частини 4 статті 236 КАС України передбачено, що про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.

Керуючись статтями 236, 241, 242, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Провадження у справі №460/14644/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі №240/1121/24.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання і може бути оскаржена.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення і підписання судом повного тексту цієї ухвали.

Повний текст цієї ухвали складений і підписаний судом 02 грудня 2024 року.

Суддя Олександр МАКСИМЧУК