Рішення від 02.12.2024 по справі 360/1158/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

02 грудня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1158/24

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Захарової О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01 жовтня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), за такими вимогами:

1) визнати противоправним дії, вказані в листі Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області від 19.09.2024 № 6889-6613/В-02/8- 1200/24 щодо відмови позивачу щодо нарахування та виплату щомісячної доплати, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000,00 грн, здійснивши перерахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум з вересня 2024 року;

2) зобов'язати відповідача поновити з вересня 2024 року позивачу нарахування та виплату щомісячної доплати, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000,00 грн, здійснивши перерахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум з вересня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 05 червня 2015 року є пенсіонером МВС України і йому призначена довічна пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із застосуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення і дотриманням вимог наказу МВС України від 17.02.2017 № 138.

На виконання рішення суду від 31.07.2023 у справі № 360/2135/22 відповідачем здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з квітня 2023 року.

Позивач зазначає, що отримавши нову пенсію в квітні 2023 року, відповіді з ПФУ з детальним розрахунок він не отримав.

В вересні 2024 року позивач звернувся до ПФУ з метою отримання довідки про пенсійне забезпечення до перерахунку та після перерахунку пенсії.

Коли надійшла відповідь і порівнявши довідки з пенсійної справи №1203008300, то позивач виявив, що після проведеного перерахунку за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31.07.2023 у справі № 360/2135/22, основний розмір пенсії позивача станом на травень 2023 склав 13843,32 грн. Проте щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, позивачу з цього моменту не нараховувалась та не виплачувалась.

Позивач зазначає, що відповідачем, з урахуванням вимог абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713, відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років на 01.12.2022, щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн не нараховано, з посиланнями на приписи абзацу третього пункту 1 Постанови № 713, а саме: у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після травня 2023 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн.

30.08.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з травня 2023 року, з урахуванням виплачених сум.

Листом від 19.09.2024 № 6889-6613/Б-02/8-1200/24 позивачу було повідомлено про відсутність підстав для продовження виплати такої доплати з огляду на те, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №360/2135/22 здійснено перерахунок пенсії. Отже з їх листа, правових підстав для виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 713 у повному розмірі у позивача не має.

Позивач зазначає, що у зв'язку з тим, що він раніше знав, що його права на отримання доплати порушено, але не було змоги звернутися до суду вчасно, то доплату в розмірі 2000 грн доцільно почати виплачувати з вересня 2024 року.

Ухвалою від 04 жовтня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від ГУПФУ в Луганській області 08 травня 2024 року надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.

Згідно з електронної бази даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії Міністерства внутрішніх справ України (дата звільнення 15.04.2014).

Абзацом першим пункту 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

В липні 2021 року автоматизованим способом ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсії та встановлено щомісячну доплату до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 у розмірі 2000,00 грн.

У травні 2023 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 360/2135/22 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 23 грудня 2021 року № 33/33-4497, з урахуванням раніше виплачених сум.

До перерахунку, проведеного на виконання рішення від 31.01.2023, розмір пенсії позивача з 01.06.2021 складав 3877,40 грн; з 01.07.2021 із врахуванням Постанови № 713 - 5919,90 грн; з 01.03.2022 із врахуванням постанов Кабінету Міністрів України № 713 та № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» - 6378,91 грн.

На виконання Рішення від 31.01.2023 у травні 2023 року Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 23 грудня 2021 року № 33/33-4497.

Станом на 01.05.2023 розмір пенсії позивача складав 7130,56 гривень. Після проведення перерахунку за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 360/2135/22 розмір пенсії станом на 01.06.202 склав 13843,32 грн.

Враховуючи вищезазначене, в результаті проведення перерахунку за рішенням суду, розмір пенсії позивача збільшився на 6712,76 грн (13843,32 грн - 7130,56 грн.). Тобто, сума збільшення перевищила 2000 гривень. В результаті розмір пенсії збільшився, згідно умов зазначених Постановою № 713 доплату припинено з 01.06.2023. Вищезазначена щомісячна доплата в розмірі 2000 гривень нараховувалася і виплачувалась за період з 01.07.2021 по 31.05.2023.

Представник відповідача вважає, що доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01.03.2018 відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, є безпідставними.

Представник відповідача зазначає, що перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови № 713 полягає у будь-якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством. Оскільки право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.12.2019 (тобто після 01.03.2018), що підтверджено рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 360/2135/22, проведений відповідачем перерахунок пенсії на виконання вказаного рішення суду, за яким розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000 грн, на думку представника відповідача, не дає права на продовження нарахування щомісячної доплати до пенсії відповідно до вимог Постанови № 713

30.08.2024 за вх. № 6613/Б-1200-24 відповідачем зареєстровано звернення позивача на вебпортал (ВЕБ-12001-Ф-С-24-142370) щодо перерахунку пенсії. Розглянувши заяву від 30.08.2024 відповідач листом від 19.09.2024 вихід. № 66889-6613/Б-02/8-1200/24 надав відповідь на нього.

Представник відповідача зазначає, що лист відповідача від 19.09.2024 вихід. № 66889-6613/Б-02/8-1200/24 має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 16 квітня 2014 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями паспорта громадянина України, картки платника податків, розпоряджень про перерахунок пенсії.

Як слідує з розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01 липня 2021 року по пенсійній справі № 1203008300 - МВС, позивачу пенсію призначено (обчислено) із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1700,00 грн, оклад за військове звання - 1000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 1215,00 грн, премія 9,21% - 360,57 грн, всього - 4275,57 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 4275,57 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 2992,90 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років на 01 липня 2021 року позивачу призначено щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000,00 грн. Підсумок пенсії з урахуванням щомісячної доплати склав 4992,90 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31 січня 2023 року у справі № 360/2135/22, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано противоправним та скасовано рішення ГУПФУ в Луганській області від 15.01.2022 № 35 ( ОСОБА_1 ) «Про відмову у перерахунку пенсії». Зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 23 грудня 2021 року № 33/33-4497, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду від 31 січня 2023 року у справі № 360/2135/22 ГУПФУ в Луганській області за розпорядженням від 18.05.2023 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2023 року, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 9909,49 грн, що підтверджено наявним в матеріалах справи перерахунком пенсії по пенсійній справі № 1203008300 - МВС для ОСОБА_1 .

Також з вказаного перерахунку пенсії слідує, що з 01 червня 2023 року позивачу щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000,00 грн не нараховується та не виплачується.

У відповідь на звернення позивача на вебпортал Пенсійного фонду України відповідач листом від 19.09.2024 № 6889-6613/Б-02/8-1200/24 повідомив, що після проведення Головним управлінням в травні 2023 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 360/2135/22 її основний розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень. Враховуючи наведене, підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713 відсутні. Вищезазначена щомісячна доплата в розмірі 2000 гривень нараховувалася і виплачувалась Вам за період з 01.07.2021 по 31.05.2023.

Ключовим у цій справі є питання про наявність правових підстав для виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Абзацом першим преамбули Закону № 2262-ХІІ визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абзац третій преамбули Закону № 2262-ХІІ).

Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

З вищеописаних доказів судом встановлено, що позивачу з 01 січня 2007 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31 січня 2023 року у справі № 360/2135/22, зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 23 грудня 2021 року № 33/33-4497, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду ГУПФУ в Луганській області в травні 2023 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року з урахуванням грошового забезпечення, виходячи з наступних його складових та розмірів: посадовий оклад - 1700,00 грн, оклад за військове звання - 1000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 1215,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 10241,41 грн, всього - 14156,41 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14156,41 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 9909,49 грн.

Після перерахунку, проведеного з 01 грудня 2019 року на виконання рішення суду від 31 січня 2023 року у справі № 360/2135/22, пенсія позивача склала 9909,49 грн.

Отже судом встановлено, що внаслідок здійсненого ГУПФУ в Луганській області на виконання рішення суду від 31 січня 2023 року у справі № 360/2135/22 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , розмір пенсії позивача збільшився більш ніж 2000,00 грн.

Однак, при розгляді даної справи суд враховує, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

Так, у постанові від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов до такого висновку:

«44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі № 420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06 січня 2022 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.»

Аналогічна правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року в справі № 600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року в справі № 380/25987/21, від 18 квітня 2023 року в справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року в справі № 160/14146/22.

Застосовуючи вказані висновки Верховного Суду до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУПФУ в Луганській області з червня 2023 року на виконання рішення суду від 31 січня 2023 року у справі № 360/2135/22 з метою усунення порушеного права ОСОБА_1 на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Тому суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

За таких обставин, відмова ГУПФУ в Луганській області у нарахуванні та здійсненні щомісячної доплати до пенсії позивача в сумі 2000,00 грн згідно із Постановою № 713 є протиправною.

Щодо обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених в цій справі обставин, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, є:

- визнання протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713;

- зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 з 01 вересня 2024 року.

Отже суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з корегуванням обраного способу захисту порушених прав позивача.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, що підтверджено квитанцією про сплату від 30 вересня 2024 року № 9637-8460-2218-5812.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, збір становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 3028,00 грн.

В позовній заяві заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, при цьому одна вимога має похідний характер.

Відтак, позивач за подання даної позовної заяви мав сплатити судовий збір, з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, у розмірі 968,96 грн (968,96 грн (1211,20 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024) х коефіцієнт 0,8) (за позовні вимоги немайнового характеру).

Вказане свідчить, що позивачем сплачений судовий збір в більшому розміні, ніж встановлено законом на 242,24 грн.

З огляду на те, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, а позов підлягає задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Одночасно суд роз'яснює позивачу право звернутися до суду із заявою про повернення надміру сплаченого ним судового збору в сумі 242,24 грн.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце фактичного мешкання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01 вересня 2024 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Захарова