про залишення позовної заяви без руху
02 грудня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/7642/24
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання чи перебування: не вказано; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до відповідача (повне найменування або прізвище, ім'я та по батькові: не вказано; місце проживання чи перебування, поштовий індекс, ідентифікаційний код (або РНОКПП, номер і серія паспорта), номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету: не вказано) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 , через представника (інформація стосовно якого у позовній заяві відсутня), звернулася до суду з позовною заявою, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Національної поліції, Місцевого самоврядування;
- зобов'язати Відповідачів нарахувати та виплатити недоплачену допомогу;
- внести відомості про вчиненні злочини до реєстру та зобов'язати вчинити відповідно до КПК, КАС та інші.
Позовну заяву сформовано в системі "Електронний суд" 28.11.2024 року.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так, нормами КАС України встановлені вимоги щодо форми, змісту позовної заяви, порядку її подання.
Однак, розглянувши матеріали позовної заяви, суддя встановив, що позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України з наступних підстав.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
При цьому, частиною 6 статті 160 КАС України передбачено, що якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
Однак, позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вищевказаним вимогам. У позовній заяві взагалі не вказано хто саме є відповідачем по даному спору, відсутні також доводи щодо суті спору.
Відповідно до частини 1 статті 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з пунктами 4, 5 і 9 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
У прохальній частині позову, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Національної поліції та місцевого самоврядування, проте не вказує в чому саме полягає ця бездіяльність і коли така бездіяльність мала місце.
Крім того, позивач просить зобов'язати Відповідачів нарахувати та виплатити недоплачену допомогу, не зазначаючи яку допомогу і хто саме зобов'язаний їй виплатити. Позовна вимоги щодо внесення відомостей про вчиненні злочини до реєстру та зобов'язати вчинити відповідно до КПК, КАС та інші взагалі знаходиться поза межами юрисдикції адміністративного судочинства.
Слід зазначити, що під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи судового захисту свого права, свободи чи інтересу, які повинні формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову.
Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв'язку із змістом позовних вимог (з предметом позову).
Виклад обставин підстав позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.
Частиною 1 статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно до пункту 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Отже, відповідачами у адміністративних справах є ті суб'єкти владних повноважень, до яких звернуто позовні вимоги позивача. При цьому, позивач має самостійно визначити орган чи посадову особу, зазначивши їх дані.
При цьому, згідно частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У контексті наведеного вище, суддя наголошує, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги.
Позивачка у позовній заяві не зазначає виклад обставин, якими вона обґрунтовує свої вимоги та не зазначає докази, що підтверджують вказані обставини.
Прохальна ж частина позовної заяви містить вимогу про визнання протиправною бездіяльності Національної поліції, Місцевого самоврядування, однак позивачка не зазначає у чому полягає така бездіяльність та яким саме суб'єктом владних повноважень (його повне найменування) вчинено таку бездіяльність. З прохальної частини позовної заяви також не зрозуміло яку недоплачену грошову допомогу позивач просить нарахувати і виплатити та до якого відповідача - суб'єкта владних повноважень звернуто таку вимогу. Це ж стосується і вимоги про внесення відомостей про вчиненні злочини до реєстру та зобов'язання вчинити відповідно до КПК, КАС та інші (яка в свою чергу ще й не має логічного завершення).
Таким чином, позивачці необхідно визначитись з відповідачем (відповідачами), чітко сформулювати свої позовні вимоги (з урахуванням вимог частини 1 статті 5 КАС України) та подати до суду уточнену позовну заяву, яка повинна відповідати вимогам пунктів 2, 4, 5, 9 частини 5, частини 6 статті 160 КАС України.
Згідно до частини 1 статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Відповідно до частини 2 статті 161 КАС України у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Позовну заяву було подано до суду через підсистему "Електронний суд", проте докази направлення позовної заяви відповідачу відсутні.
З огляду на наведені обставини, позивачу необхідно надати до суду докази надіслання відповідачу копії позовної заяви.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем не виконано вказаного обов'язку.
Відповідно до частини 2 статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 даного Закону, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частина 3 статті 4 Закону №3674-VI).
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абзац 2 частини 3 статті 6 Закону №3674-VI).
З 01.01.2024 року набрав чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 9 листопада 2023 року № 3460-IX, згідно з яким розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2024 становить 3028 гривень (стаття 7).
Таким чином, за подання фізичними особами до адміністративного позову позовної заяви немайнового характеру в електронній форму розмір судового збору (за кожну вимогу немайнового характеру) становить 968,96 грн (3028,00 грн х 0,4 х 0,8).
Так, у зв'язку з неналежним формулюванням позовних вимог, суд не може встановити розмір судового збору, який належить сплатити позивачу за подання даної позовної заяви.
Враховуючи вищевказане, позивачу необхідно визначитися з позовними вимогами, їх кількістю та подати документ про сплату судового збору (або ж документ на підтвердження наявності пільг щодо сплати судового збору).
Частиною 4 статті 161 КАС України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно до частинами 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
До матеріалів позовної заяви не надано документа на підтвердження реєстраційного номеру облікової картки платника податків - позивача, зазначеного у позовній заяві.
Згідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліку.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Повідомити особу, що подала позовну заяву про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити особі, що подала позовну заяву, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала судді набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК