Номер провадження: 33/813/2425/24
Номер справи місцевого суду: 521/13701/24
Головуючий у першій інстанції Бобуйок І. А.
Доповідач Коновалова В. А.
Іменем України
11.11.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Коновалової В.А.,
з участю секретаря судового засідання - Чеботар А.Г.,
захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Беженар Євгенії Олександрівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Одеса в залі суду
апеляційну скаргу захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Беженар Євгенії Олександрівни,
на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 16 вересня 2024 року, у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Короткий зміст постанови суду першої інстанції
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 16 вересня 2024 року визнано винним ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік. Стягнуто судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Згідно оскаржуваної постанови, вбачається, що 24.07.2024 року о 00 годині 23 хвилин, водій ОСОБА_1 у м. Одесі по вул. Краснова, керував транспортним засобом електросамокатом, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, водієві було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку. Зі згоди водія огляд проводився із застосуванням приладу «Drager Alcotest» 7510 ARMF-0265, відповідно до тесту 493 водій керував в стані алкогольного сп'яніння, результат огляду позитивний 1,49 проміле з тестом згоден від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі водій відмовився. Водія було відсторонено від керування транспортним засобом, чим порушив п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
В апеляційній скарзі захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Беженар Є.О., просить скасувати постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 16.09.2024 у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, провадження по справі закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв?язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
(1) Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Апеляційна скарга вмотивована тим, що протокол, який складено в автоматичному режимі та залучений до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та іншим нормативно правовим актам, оскільки текст його є нечитаємий, складений замалим шрифтом, головні елементи протоколу такі як: номер, серія, дата складання, ПІБ особи, що склала протокол, опис подій та інше на момент надходження до суду стерті або частково або повністю.
Крім цього, зазначає, що в порушення п. 7 розділу ІІ Інструкції № 1376 поліцейськими протиправно внесені виправлення та здійсненні наведення синьою пастою та олівцем, наявна у справі роздруківка приладу «Драгер» є фактично нечитаємою, стертою, окрім даних записаних на ньому авторучкою, без інформації про прилад, його повірку, у зв?язку з чим об?єктивну інформацію отримати з нього неможливо.
Посилається, що ОСОБА_1 не роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України, заповнення протоколу та додатків до нього здійснювалося без присутності ОСОБА_1 у патрульному автомобілі, ОСОБА_1 посвідчення водія не видавалось, а відтак на нього неможливо згідно з санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом.
В судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Беженар Є.О., підтримала доводи апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, апеляційний суд вважає необхідним зазначити таке.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Згідно з положеннями ч. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги, але не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху України передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 2.9. (а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, до суду надано протокол серії ЕПР1 № 103656 від 24.07.2024 року, до протоколу долучено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, роздруківку результатів огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest» 7510 ARMF-0265; направлення ОСОБА_1 на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «ООМЦПЗ» ООР, складене 24.07.2024 року о 00 год. 40 хв.; диск з відеозаписом з нагрудних камер поліцейських ПВР 474485, 473679.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 103656 від 24.07.2024 року, 24.07.2024 року о 00 годині 23 хвилин, водій ОСОБА_1 у м. Одесі по вул. Краснова, керував транспортним засобом електросамокатом, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, водієві було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку. Зі згоди водія огляд проводився із застосуванням приладу «Drager Alcotest» 7510 ARMF-0265, відповідно до тесту 493 водій керував в стані алкогольного сп'яніння, результат огляду позитивний 1,49 проміле з тестом згоден, від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі водій відмовився. Водія було відсторонено від керування транспортним засобом, чим порушив п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Приймаючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції виходив з того, що у діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 103656 від 24.07.2024 року, довідкою про не отримання водієм посвідчення; довідкою про відсутність повторності вчинення адміністративного правопорушення; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 24.07.2024 року; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції 24.07.2024 року; чеком алкотестер «DRAGER» №7510 від 24.07.2024 року, згідно якого результат вміст алкоголю у крові ОСОБА_1 1,49 проміле; відеозаписом з ПВР № 474485, 473679.
Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, надав належну правову оцінку доказам, обґрунтовано визнав їх належними та допустимими для використання в процесі доказування.
Об'єктивна сторона правопорушення, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані сп'яніння, передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані сп'яніння, і так само ухиленні осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП може бути будь-яка особа, що досягла шістнадцятирічного віку (ст. 12 КУпАП) та керує транспортним засобом.
Проведення огляду на стан сп'яніння здійснюється в порядку встановленому ст. 266 КУпАП, відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року № 1103 (далі - Порядок).
Відповідно до ч. ч. 2, 4, 6 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстави для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, й проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння фіксувалось працівниками поліції у відповідності до ч. 2 ст. 266 КУпАП за допомогою технічних засобів відеозапису, які долучені до матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
З долученого до матеріалів справи відеозапису, наданого працівниками поліції, убачається, що за допомогою засобів відеофіксації працівниками поліції зафіксовано рух транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 . Після зупинки транспортного засобу, правоохоронцями виявлено у водія ознаки алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота) у зв'язку з чим висловлено на його адресу вимогу пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу (алкотестеру), на що ОСОБА_1 погодився. Як вбачається із відеозапису, перед початком проходження огляду правоохоронці використовували новий (запакований) мундштук. За результатами огляду, прилад зафіксував 1,49 проміле алкоголю в крові, ОСОБА_1 не висловлював заперечень щодо отриманих результатів, не вказував, що такі результати є хибними чи б то сумнівними. На пропозицію працівника поліції щодо направлення його до закладу охорони здоров'я з метою проходження відповідного огляду відмовився.
ОСОБА_1 були роз'яснені права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. За результатами проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, ОСОБА_1 добровільно, без застосування будь-якого тиску чи б то неправомірного впливу на нього зі сторони поліцейських, підписав протокол про адміністративне правопорушення та акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Як убачається з матеріалів справи, на виконання вимог пункту 10 Інструкції, пункту 5 Порядку, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, правоохоронцями долучено до матеріалів справи, з якого убачається, що поліцейськими проведено огляд за допомогою «Drager Alcotest» 0265, результат огляду на стан сп'яніння: позитивний 1,49 проміле, з результатами згоден ОСОБА_1 (міститься підпис водія), також зазначено про джерела відеофіксації (а.с.5).
Результати проходження ОСОБА_1 огляду на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу безпосередньо зафіксовані у чекі-роздруківці, з якої убачається, що за результатами проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння у його крові виявлено 1,49 проміле алкоголю, при максимально допустимій нормі 0,2 проміле (а.с. 4).
Апеляційний суд бере до уваги, що всі докази наявні в матеріалах справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, чек драгера, акт огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відеозаписи містять однакові відомості щодо місця та часу проведення огляду та узгоджуються між собою.
Попри позицію сторони захисту, апеляційним судом встановлено, що судом першої інстанції відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доводи апеляційної скарги про те, що протокол про адміністративне правопорушення та роздруківка приладу «Drager» неналежної якості, в протоколі не відображено зміст та він є нечитабельним, не містить роз'яснення прав ОСОБА_1 , апеляційний суд відхиляє, оскільки під час апеляційного перегляду апеляційним судом досліджено матеріали справи, аналізуючи зміст протоколу про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 № 103656 від 24.07.2024 року, апеляційний суд дійшов висновку, що протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, ОСОБА_1 був ознайомлений з відомостями цього протоколу, про що свідчить його власноручний підпис у цьому протоколі в графах: «Дата, час, місце розгляду адміністративної справи»; «Підпис особи, якій роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП та яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи», «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності», де зазначено, що ОСОБА_1 «відмовився ст. 63 Конституції України».
Посилання захисника, що заповнення протоколу та додатків до нього здійснювалося без присутності ОСОБА_1 у патрульному автомобілі, спростовуються матеріалами справи, протокол про адміністративне правопорушення та акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів підписані ОСОБА_1 .
Будь-яких заперечень щодо відомостей, які зазначені в протоколі, або зауважень щодо незаконних дій працівників поліції, ОСОБА_1 не зазначив ані в протоколі про адміністративне правопорушення, ані в інших документах, доданих працівниками поліції до цього протоколу.
Отже, враховуючи відсутність будь яких скарг ОСОБА_1 щодо дій працівників поліції під час проведення ними огляду останнього на стан алкогольного сп'яніння, а також складення ними протоколу, апеляційний суд дійшов висновку, що відомості, які зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення відповідають дійсності.
Доводи апеляційної скарги, щодо не роз'яснення ОСОБА_1 прав, передбачених ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України, є необґрунтованими та спростовуються матеріалами справи (відеозаписами), оскільки останньому поліцейським під час проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння було роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП (ПВР 474485 00:38:34).
Захисник ОСОБА_1 зазначає, що він не отримував посвідчення водія, а тому суд першої інстанції не мав підстав застосовувати до нього такий вид адміністративного стягнення як позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік.
Щодо даних тверджень апеляційний суд зазначає наступне.
Правилами дорожнього руху України передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (п. п. 1.3, 1.9 ПДР України).
Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України (ч. 1 ст. 33 КУпАП).
Санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено єдиний та безальтернативний вид стягнення, а саме накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Суд першої інстанції, відповідно до ст. 245 КУпАП, повно дослідив та проаналізував наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення докази і надав їм належну правову оцінку, а відтак дійшов правильного висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за вчинення якого обґрунтовано застосував до нього адміністративне стягнення в межах санкції вказаної норми, що відповідає вимогам ст. 33 КУпАП.
Крім того слід зазначити, що позбавлення права керувати транспортними засобами як обов'язковий вид стягнення передбачено у санкції ч. 1 ст. 130 КпАП України, якою передбачено адміністративну відповідальність особам, які керують транспортними засобами в стані сп'яніння.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. Забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Положенням про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами» від 08.05.1993 №340, передбачено, що позбавлення водіїв права на керування транспортними засобами здійснюється відповідно до законодавства (п. 20).
Виходячи із системного аналізу зазначених норм, слідує, що правова природа додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами не зводиться виключно до вилучення посвідчення водія та не вичерпується такою дією, а застосовується на певний період, тривалість якого визначається судом відповідно до санкції відповідної частини ст. 130 КпАП України, і полягає у забороні керувати транспортними засобами.
Суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення адміністративного правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Зазначене узгоджується з правовим висновком Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду викладеним в постанові від 04 вересня 2023 року у справі №702/301/20.
Враховуючи викладене, обставини правопорушення, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується зібраними по справі доказами, доказів, які б спростовували факт вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, як матеріали справи про адміністративне правопорушення, так і апеляційна скарга не містять, тому апеляційний суд вважає необґрунтованими доводи апеляційної скарги, а висновок суду першої інстанції, викладений у оскаржуваній постанові законним та обґрунтованим.
Обраний судом першої інстанції вид адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік, відповідає обставинам справи та вимогам статей 23, 33 КУпАП.
Відповідності до п. 1 ч. 8 ст. 294 КУпАП, за наслідками розгляду апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 251, 280, 283, 294 КУпАП суд,
Апеляційну скаргу захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Беженар Євгенії Олександрівни, залишити без задоволення.
Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 16 вересня 2024 року, якою ОСОБА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Коновалова