452/3094/24
3/465/3981/24
про повернення адміністративних матеріалів
29.11.2024 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Кушнір Б.Б., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Працівниками Самбірського районного відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області на адресу Самбірського міськрайонного суду Львівської області скеровано матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 121 КУпАП з підстав, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серія ЕПР 1 № 112073 від 14.08.2024.
Постановою судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області Галина В.П. від 24.10.2024, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП - повернуто Самбірському районному відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області для дооформлення та визначення підсудності і скерування матеріалів справи до належного суду.
Дані матеріали 27.11.2024 поступили до Франківського районного суду м. Львова із супровідним листом заступника начальника Самбірському районному відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області Сергія Кілика.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Як вбачається з матеріалів справи, вимоги постанови судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_2 від 24.10.2024 щодо належного оформлення поліцейським виконанні не були в повному обсязі.
Відтак, не усунувши недоліки, які зазначені в постанові судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області Галина В.П. від 24.10.2024, матеріали скеровані до Франківського районного суду м. Львова.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складеного протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У п. п. 1 п. 2 Розділу І Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, яка була затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.12.2018 №1026, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.01.2019 № 28/32999 передбаченого, що застосування працівниками поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, здійснюється з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення.
Згідно з п. 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.12.2018 № 1026, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.01.2019 № 28/32999, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Розділом ІІІ цієї Інструкції передбаченого, що відеореєстратор може бути встановлений усередині салону службового транспортного засобу та/або зовні для максимальної фіксації навколишньої обстановки та/або внутрішньої частини салону в спосіб, що не заважає огляду водія. Включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов'язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відео реєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Залежно від наявних режимів відео реєстратора та освітлення відеозапис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки.
Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015р. № 1376, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.12.2015р. за № 1496/27941 (надалі Інструкція), встановлені вимоги щодо їх оформлення.
Згідно з п.15 розділу ІІ «Документування адміністративних правопорушень» Інструкції, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Відповідно до пункту 18 Розділу ІІІ наказу № 4248/5 від 09.12.2020 «Про затвердження інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення», оформлення справи про адміністративне правопорушення передбачає нумерацію аркушів у справі, складення внутрішнього опису документів справи, внесення засвідчувального напису про кількість аркушів, підшивання справи, оформлення обкладинки (титульного аркуша) справи.
Так, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, зокрема у протоколі про адміністративне правопорушення не правильно вказано адресу проживання ОСОБА_1 , як вказано " АДРЕСА_2 ", а фактично " АДРЕСА_1 ", що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади за №2023/012386239 від 14.10.2024.
Крім цього, у даному протоколі не видно номерний знак автомобіля, яким керувала особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також не невірно зазначено час вчинення правопорушення, так як у даному протоколі вказано час вчинення правопорушення 16:50:00 год., а з долученого відеозапису видно, що відеозапис поліцейського на боді камері (нагрудному відео реєстраторі) за №01710-001710, відбувся о 16:55:16 год.
Крім цього, матеріали адміністративної справи не підшиті, відсутня номерація, відсутній внутрішній опис документів справи та засвідчувальний напис про кількість аркушів, що прямо суперечить пункту 18 Розділу ІІІ наказу № 4248/5 від 09.12.2020 «Про затвердження інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення».
Крім того, у протоколі в графі «до протоколу додається» зазначено «інші матеріали справи», однак не зазначено, які саме матеріали додаються.
При цьому, в матеріалах даної справи наявний диск з відеофайлами, а саме: два з нагрудної камери поліцейського №01710-001710 та два інші відеофайли, проте у протоколі про адміністративне правопорушення містяться дані «про технічний засіб відеозапису: 1710». Натомість, про два інші відеозаписи, яким зафіксовано правопорушення не зазначено, а відтак не дотримано вимоги законодавства щодо оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
Водночас, не долучено всіх доказів, що було зазначено у постанові судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області Галина В.П. від 24.10.2024.
Разом з тим, до матеріалів справи не долучено письмове клопотання, подане 23.10.2024 ОСОБА_1 , про яке йдеться у постанові судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області Галина В.П. від 24.10.2024.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення(п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, у судді немає реальної можливості дати оцінку неналежно оформленим доказам щодо обставин справи, які є істотними для вирішення адміністративних матеріалів.
Наведені порушення оформлення справи про адміністративне правопорушення є істотними, не можуть бути усунуті під час судового розгляду, що унеможливлює розгляд справи та прийняття відносно ОСОБА_1 обґрунтованого і законного рішення.
За таких обставин, адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст.121 КУпАП слід повернути Самбірському районному відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області для дооформлення.
Керуючись ст.ст. 7, 245, 256, 278, 280, 283 КУпАП -
Адміністративну справу про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.4 ст.121 КУпАП повернути Самбірському районному відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області для дооформлення.
Суддя Кушнір Б.Б.