Рішення від 29.11.2024 по справі 336/3427/22

ЄУН: 336/3427/22

Провадження №: 2/336/73/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2024 року м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Боєва Є.С., за участю секретаря судового засідання Сайбель К.Л. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого природного газу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу. Позов мотивує таким.

27.08.2020 року працівниками АТ «Запоріжгаз» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: Запорізькій області, Запорізький район, м. Оріхів,пров. Лесі Українки, буд.7- А було виявлено факт несанкціонованого втручання у рооту ЗВТ, а саме, пошкодження суматора та скла побутового лічильника газу, робота ЗВТ у позаштатному режимі.

За результатами перевірки було складено акт про порушення № 49/50 від 27.08.2020 року. Який підписаний представником АТ «Запоріжгаз» та відповідачем із зауваженнями.

27.08.2020 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 42 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача. За фактом підписання протокол зауважень споживачем до протоколу не внесені. Результат експертизи викладені у акті експертизи лічильника газу № 0589 від 09.09.2020 року .

Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника. За результатами повірки лічильника визнано непридатним до подальшому експлуатації, що відображено у протоколі повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 588 від 09.09.2020 року та довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0456-21 від 09.09.2020 року.

Листом 17.09.2020 року представник споживача звернувся з заявою про перенесення засідання комісії з розгляду актів про порушення яка призначена на 18.09.020 рік на іншу дату через проведення додаткової експертизи.

З урахування заяви комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про необхідність додаткового обстеження, що відображено у протоколі № 1623 від 18.09.2020 року.

09.10.2020 року на адресу споживача направлено лист щодо перенесення дати засідання комісії з розгляду актів про порушення з 18.09.2020 року на 21.10.2020 року.

Листом від 13.10.2020 року на адресу АТ «Запоріжгаз» від імені представника відповідача надійшов лист з висновком експертно - трасологічного дослідження № 3834-20 від 02.10.2020 року, яким висновки викладені Оператора ГРМ у актів експертизи у актів експертизи лічильника газу № 0589 від 09.09.2020 року не спростовано.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення частково ( в частині несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ) акту про порушення № 49/50 від 21.10.2020 року, що відображено у протоколі № 1981 від 21.10.2020 року.

16.11.2020 року АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомлення направлено акт розрахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день в добровільному порядку відповідачем борг не сплачено.

Посилаючись на ст.ст. 526, 611 ЦК України, позивач просить стягнути з відповідача вартість донарахованого не облікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 8857 грн. 01 коп. та понесені судові витрати.

Ухвалою Шевченківського районного суду від 30.10.2024 року відкрито провадження у справі, в порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням сторін. Судове засідання призначено на 29.11.2024 року.

У судове засідання 29.11.2024 року представник позивача не з'явився, в матеріалах справи наявна заява про розгляд справу за їх відсутності, позов підтримує, проти винесення заочного рішення не заперечують.

Відповідач про розгляд справи повідомлялася у передбаченому законом порядку, зокрема ухвалу про відкриття провадження у справі, повістку та копію позовної з додатками, було направлено за адерсою, яке було зареєстровано як місце проживання внутрішньо переміщеної особи, однак у судове засідання відповідачка не з'явилася.

Суд ухвалив постановити заочне рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів, що відповідає положенням ч. 4 ст. 223 та ч. 1 ст. 280 ЦПК України.

В силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню виходячи з наступного:

З 01.11.2016р. введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 р., яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.

Відповідно до п. 33 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», ринок природного газу це сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.

Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників);

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України «Про ринок природного газу» права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 41 Закону України «Про ринок природного газу» кодекс газотранспортної системи це правила експлуатації та доступу до газотранспортної системи, що затверджуються Регулятором.

Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісіє, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2492 визначені взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу.

Згідно з п. 35 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494.

З 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед, суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.

У відповідності до рішення загальних зборів Товариства затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів ПАТ «Запоріжгаз» №20 від 10.04.2019 року прийнято рішення про перейменування Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» у Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз».

Підпунктами 1 та 6 пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.

Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право у числі іншого оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Згідно з підпунктом 7 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідач ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

27.08.2020 року працівниками АТ «Запоріжгаз» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, м. Оріхів,пров. Лесі Українки, буд.7- А було виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, а саме, пошкодження суматора та скла побутового лічильника газу, робота ЗВТ у позаштатному режимі.

З урахування виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача, складено акт про порушення № 49/50 від 27.08.2020 року.

Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та споживачем без зауважень.

Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному главою 10 розділу Xкодекс газорозподільних систем.

27.08.2020 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 42 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача. За фактом підписання протокол зауважень споживачем до протоколу не внесені. Результат експертизи викладені у акті експертизи лічильника газу № 0589 від 09.09.2020 року .

За результатами експертизи, проведеної, був складений Акт експертизи лічильника газу № 0589, у відповідності до якого виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: «механічне пошкодження відлікового механізму лічильника (пошкодження корпусу, скла та внутрішніх елементів конструкції відлікового механізму) з метою викривлення даних обліку природного газу, а саме заниження показників лічильника під дією впливу сторонньої механічної сили (стискання з певним зусиллям) прикладеної до корпусу відлікового механізму (на склі відлікового механізму наявна тріщини в центральній частині, що утворилися під дією тиску на корпус відлікового механізму: деформація (вм'ятина та тріщини) корпусу відлікового механізму в нижній частині (в гнізді для встановлення коректора/пристрою дистанційної передачі даних) в місці прикладання сили стискання до корпусу відлікового механізму; деформація правої стійки кріплення передаючих шестерень, вісей рахувальних коліс та трибів в середині відлікового механізму). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні».Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С60990066, повернуто представнику абонента.

Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника. За результатами повірки лічильника визнано непридатним до подальшому експлуатації, що відображено у протоколі повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 588 від 09.09.2020 року та довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0456-21 від 09.09.2020 року.

Листом 17.09.2020 року представник споживача звернувся з заявою про перенесення засідання комісії з розгляду актів про порушення яка призначена на 18.09.2020 рік на іншу дату через проведення додаткової експертизи.

З урахування заяви комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про необхідність додаткового обстеження, що відображено у протоколі № 1623 від 18.09.2020 року.

09.10.2020 року на адресу споживача направлено лист щодо перенесення дати засідання комісії з розгляду актів про порушення з 18.09.2020 року на 21.10.2020 року.

Листом від 13.10.2020 року на адресу АТ «Запоріжгаз» від імені представника відповідача надійшов лист з висновком експертно - трасологічного дослідження № 3834-20 від 02.10.2020 року, яким висновки викладені Оператора ГРМ у акті експертизи лічильника газу № 0589 від 09.09.2020 року не спростовано.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення частково ( в частині несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ) акту про порушення № 49/50 від 21.10.2020 року, що відображено у протоколі № 1981 від 21.10.2020 року.

16.11.2020 року АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомлення направлено акт розрахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день в добровільному порядку відповідачем борг не сплачено.

За змістом ст. 526 і ст. 530 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та в установлений строк.

Положеннями ст. ст. 610, 611 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідач ОСОБА_1 в добровільному порядку не погасила вартість донарахованого необлікованого об'єму природного газу, не подала відзиву на позовну заяву, не спростувала наведений в позові розрахунок, скориставшись своїми процесуальними правами на власний розсуд.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» слід задовольнити в повному обсязі.

Згідно ст.ст. 133, 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору, які відповідно до п.п. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" становить 2481,00 грн.

Керуючись ст.ст.11-16, 509, 526, 527, 530, 610, 611, 623 ЦК України ст.ст. 13, 19, 81, 130, 133, 141, 223, 258, 259, 263-265, 280-284, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» вартість донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу в сумі 8857, 01 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» судовий збір в сумі 2481 грн.

Відповідно до ст. 265 ч. 5 ЦПК України зазначаються наступні відомості:

Позивач - Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Запоріжгаз", ЄДРПОУ 03345716, знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7;

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; адреса проживання як ВПО: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Є.С. Боєв

29.11.24