Справа № 201/15098/24
Провадження № 1-кс/201/5334/2024
29 листопада 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська у складі слідчого судді ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання слідчої в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 22024050000001568 від 27.05.2024, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України,
Слідчий звернувся до суду із погодженим прокурором клопотанням про арешт майна підозрюваного.
В обґрунтування заявленого клопотання посилався на те, що слідчим відділом 2 управління (з дислокації у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22024050000001568 від 27.05.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що починаючи з 07.04.2014, невстановлені представники окупаційної адміністрації РФ спрямували свою діяльність на створення незаконних органів влади та військових формувань у тому числі на тимчасово окупованій території Горлівської, Донецької та Авдіївської територіальної громади Донецької області, всупереч порядку, передбаченого чинним законодавством України, з метою закріплення окупаційної влади, яка сприятиме у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України, з метою виконання останніми вказівок та розпоряджень окупаційної влади.
З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «ДНР» представниками РФ з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «ДНР») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
На учасників силового блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов'язки: організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів і и Збройних Сил України, задіяними у проведенні антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил; вчинення терористичних актів та диверсій на території України; з метою опору представникам державної влади та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами та Збройними силами України, організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників «ДНР», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями; вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та керівництво їхніми діями; створення збройних чи воєнізованих формувань та участь у їх діяльності; захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області; організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичних організацій.
Не пізніше вересня 2022 року, громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на території м. Горлівки Донецької області, яка є тимчасово окупованою територією, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, керуючись антидержавницькими мотивами, в умовах тимчасової окупації, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку інших осіб, утворив незаконне збройне формування, а саме окремий батальйон спеціального призначення «АрБАТ», який діє у структурі добровольчого батальйону «Дикая Дивизия Донбасса» так званої «Донецької народної республіки». Після чого, ОСОБА_5 обійняв посаду командира незаконного збройного формування - окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ».
Вказане незаконне збройне формування має організовану структуру військового типу, а саме, має такі ознаки, як єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, озброєність вогнепальною зброєю та військовою технікою.
Після створення та очолення, не пізніше вересня 2022 року, незаконного збройного формування - окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ», ОСОБА_6 , не пізніше жовтня 2022 року, на території м. Горлівка Донецької області, до його складу на посади заступників командира батальйону призначено громадян України ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які за їх добровільної згоди обійняли посади у даному незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території.
Так, ОСОБА_5 передбачалось, що основною метою незаконно створеного збройного формування - окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ» буде пособництво державі-агресору, яке полягатиме в умисних діях, спрямованих на допомогу збройним формуванням держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам збройних формувань держави-агресора, тобто збройним силам РФ, а саме: безпілотних літальних апаратів, вантажних автомобілів, призначених для перевезення палива для бойових машин (бензовози), приладів нічного бачення та оптики для ведення бойових дій у нічний час доби, бетонних плит, дерев'яних брусів для будівництва укріплень та облаштування бойових позицій та інших матеріальних ресурсів.
У свою чергу ОСОБА_5 , розуміючи, що пособництво державі-агресору буде можливе тільки за умови створення під його керівництвом внутрішньо стійкого об'єднання, учасники якого з дотриманням суворої дисципліни та субординації будуть забезпечувати виконання указаних рішень кожен за визначеним ним особисто напрямком протиправної діяльності, вирішив сформувати, не пізніше жовтня 2022 року, на території міста Горлівка Донецької області зі знайомих йому осіб організовану групу, члени якої ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , добровільно вступивши до її складу у вказаний час, мали діяти під його керівництвом.
Згідно із розподілом функцій між учасниками організованої групи, ОСОБА_5 як організатор, керував діями інших учасників групи, розподіляв між ними виконання конкретних функцій злочинного характеру, координував та планував здійснення злочинної діяльності, безпосередньо вирішував питання щодо функціонування та керівництва окремим батальйоном спеціального призначення «АрБАТ», збирав заявки від представників збройних формувань держави-агресора щодо необхідних їм матеріальних ресурсів, які у подальшому придбавав та організовував їх безпосередню передачу виконавцями ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , контролював повноту передачі та обліку ресурсів.
У свою чергу, виконавці ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , виконували вказівки організатора, зокрема завдання із забезпечення функціонування окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ», отримували від ОСОБА_5 та інших осіб на яких він вказував, матеріальні ресурси та безпосередньо передавали їх представникам збройних формувань держави-агресора, збирали заявки від представників збройних формувань держави-агресора щодо необхідних їм матеріальних ресурсів, які у подальшому передавали організатору для обробки та виконання.
Таким чином, у період не пізніше жовтня 2022 року по липень 2024 року ОСОБА_5 , діючи умисно, у складі організованої групи, спільно та узгоджено з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підготували та передали матеріальні ресурси представникам збройних формувань держави-агресора, тобто збройним силам РФ за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , будучи командиром окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ», основною метою якого є організація допомоги у матеріальному забезпеченні військовослужбовців ЗС РФ, 24.04.2024, перебуваючи на території АДРЕСА_1 запит на передачу матеріальних ресурсів, які необхідні для ведення бойових дій проти України, а саме: безпілотних літальних апаратів, які призначені для ведення повітряної розвідки, коригування вогню, безпілотних літальних апаратів класу FPV, призначених для ураження цілей противника та будівельних матеріалів для будівництва укріплень та облаштування бойових позицій. Отримавши вказаний запит, ОСОБА_5 у невстановленому місці та часі придбав зазначені матеріальні цінності для їх передачі зазначеним військовослужбовцям. Доставку та передачу вищевказаних матеріальних ресурсів ОСОБА_5 доручив виконавцям ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
27.04.2024 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи у складі організованої групи, реалізуючи спільний умисел, спрямований на допомогу збройним формуванням держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам збройних формувань держави-агресора, перебуваючи на території с. Новобахмутівка Очеретинської селищної громади Покровського району Донецької області доставили до вказаного місця та передали представникам збройного формування держави-агресора, а саме військовослужбовцям 57 бригади Бейтінської військової частини № НОМЕР_1 Міністерства оборони Російської Федерації наступні матеріальні ресурси: безпілотні літальні апарати, які призначені для ведення повітряної розвідки та коригування вогню в кількості 30 одиниць, безпілотні літальні апарати класу FPV, призначені для ураження цілей противника в невстановленій кількості та будівельні матеріали для будівництва укріплень та облаштування бойових позицій у невстановленій кількості. Після передачі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вказаних матеріальних ресурсів представникам збройного формування держави-агресора, ОСОБА_5 перевірив повноту та облік наданих ресурсів, а також отримав від них нові заявки.
Окрім того, ОСОБА_5 , будучи командиром окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ», основною метою якого є організація допомоги у матеріальному забезпеченні військовослужбовців ЗС РФ, 25.05.2024, перебуваючи на території м. Мар'їнка Донецької області, отримав від невстановленого збройного формування Міністерства оборони Російської Федерації запит на передачу матеріальних ресурсів, які необхідні для ведення бойових дій проти України, а саме: безпілотних літальних апаратів, які призначені для ведення повітряної розвідки, коригування вогню, вантажного автомобілю для перевезення палива для бойових машин (бензовоз), приладів нічного бачення та оптики для ведення бойових дій у нічний час доби. Отримавши вказаний запит, ОСОБА_5 у невстановленому місці та часі придбав зазначені матеріальні цінності для їх передачі зазначеним військовослужбовцям. Доставку та передачу вищевказаних матеріальних ресурсів ОСОБА_5 доручив виконавцям ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
На виконання наказу ОСОБА_5 , 28.05.2024 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи у складі організованої групи, реалізуючи спільний умисел, спрямований на допомогу збройним формуванням держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам збройних формувань держави-агресора, перебуваючи на території м. Мар'їнка Донецької області доставили до вказаного місця та передали представникам збройного формування держави-агресора, а саме невстановленим збройним формуванням Міністерства оборони Російської Федерації матеріальні ресурси а саме: безпілотні літальні апарати, які призначені для ведення повітряної розвідки, коригування вогню в невстановленій кількості, один вантажний автомобіль марки «МАЗ» призначений для перевезення палива для бойових машин (бензовоз), прилади нічного бачення та оптику для ведення бойових дій в нічний час доби у невстановленій кількості. Після передачі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вказаних матеріальних ресурсів представникам збройного формування держави-агресора, ОСОБА_5 перевірив повноту та облік наданих ресурсів, а також отримав від них нові заявки.
Окрім того, ОСОБА_5 , будучи командиром окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ», основною метою якого є організація допомоги у матеріальному забезпеченні військовослужбовців ЗС РФ, 22.06.2024, перебуваючи на території с. Очеретине Покровського району Донецької області, отримав від керівництва 15 бригади невстановленої військової частини НОМЕР_2 запит на передачу матеріальних ресурсів, які необхідні для ведення бойових дій проти України, а саме: безпілотних літальних апаратів, які призначені для ведення повітряної розвідки, коригування вогню, електрогенераторів та засіб радіоелектронної боротьби, які створюють перешкоди для засобів зв'язку. Отримавши вказаний запит, ОСОБА_5 у невстановленому місці та часі придбав зазначені матеріальні цінності для їх передачі зазначеним військовослужбовцям. Доставку та передачу вищевказаних матеріальних ресурсів ОСОБА_5 доручив виконавцям ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
23.06.2024 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи у складі організованої групи, реалізуючи спільний умисел, спрямований на допомогу збройним формуванням держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам збройних формувань держави-агресора, перебуваючи на території с. Очеретине Покровського району Донецької області доставили до вказаного місця та передали представникам збройного формування держави-агресора, а саме військовослужбовцям 15 бригади невстановленої військової частини НОМЕР_2 наступні матеріальні ресурси: безпілотні літальні апарати, які призначені для ведення повітряної розвідки, коригування вогню в кількості 20 одиниць, електрогенератори в кількості 2 одиниці та один засіб радіоелектронної боротьби, який створює перешкоди для засобів зв'язку. Після передачі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вказаних матеріальних ресурсів представникам збройного формування держави-агресора, ОСОБА_5 перевірив повноту та облік наданих ресурсів, а також отримав від них нові заявки.
Окрім того, ОСОБА_5 , будучи командиром окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ», основною метою якого є організація допомоги у матеріальному забезпеченні військовослужбовців ЗС РФ, 15.07.2024, перебуваючи на території АДРЕСА_2 , отримав від керівництва 3 батальйону 103 мотострілецького полку військової частини № НОМЕР_3 Міністерства оборони Російської Федерації запит на передачу матеріальних ресурсів, які необхідні для ведення бойових дій проти України, а саме: бетонних плит, дерев'яних брусів для будівництва укріплень та облаштування бойових позицій, бронежилетів та касок. Отримавши вказаний запит, ОСОБА_5 у невстановленому місці та часі придбав зазначені матеріальні цінності для їх передачі зазначеним військовослужбовцям. Доставку та передачу вищевказаних матеріальних ресурсів ОСОБА_5 доручив виконавцям ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
17.07.2024 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи у складі організованої групи, реалізуючи спільний умисел, спрямований на допомогу збройним формуванням держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам збройних формувань держави-агресора, перебуваючи на території с. Олександрівка Волноваського району Донецької області доставили до вказаного місця та передали представникам збройного формування держави-агресора, а саме військовослужбовцям 3 батальйону 103 мотострілецького полку військової частини № НОМЕР_3 Міністерства оборони Російської Федерації наступні матеріальні ресурси: бетонні плити, дерев'яні бруси для будівництва укріплень та облаштування бойових позицій у невстановленій кількості, бронежилети та каски у невстановленій кількості. Після передачі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вказаних матеріальних ресурсів представникам збройного формування держави-агресора, ОСОБА_5 перевірив повноту та облік наданих ресурсів, а також отримав від них нові заявки.
Окрім того, ОСОБА_5 , будучи командиром окремого батальйону спеціального призначення «АрБАТ», основною метою якого є організація допомоги у матеріальному забезпеченні військовослужбовців ЗС РФ, 16.07.2024, перебуваючи на території м. Авдіївки Донецької області, отримав від керівництва 4 штурмової роти військової частини № НОМЕР_4 Міністерства оборони Російської Федерації запит на передачу матеріальних ресурсів, які необхідні для ведення бойових дій проти України, а саме: електрогенераторів, палива, запасних частин для бойових машин підрозділу, безпілотних літальних апаратів, які призначені для ведення повітряної розвідки, коригування вогню. Отримавши вказаний запит, ОСОБА_5 у невстановленому місці та часі придбав зазначені матеріальні цінності для їх передачі зазначеним військовослужбовцям. Доставку та передачу вищевказаних матеріальних ресурсів ОСОБА_5 доручив виконавцям ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
18.07.2024 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи у складі організованої групи, реалізуючи спільний умисел, спрямований на допомогу збройним формуванням держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам збройних формувань держави-агресора, перебуваючи на території м. Авдіївки Донецької області доставили до вказаного місця та передали представникам збройного формування держави-агресора, а саме військовослужбовцям 4 штурмової роти військової частини № НОМЕР_4 Міністерства оборони Російської Федерації наступні матеріальні ресурси: електрогенератори у невстановленій кількості, паливо у невстановленій кількості, запасні частини для бойових машин підрозділу у невстановленій кількості, безпілотні літальні апарати, які призначені для ведення повітряної розвідки, коригування вогню в кількості 6 одиниць. Після передачі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вказаних матеріальних ресурсів представникам збройного формування держави-агресора, ОСОБА_5 перевірив повноту та облік наданих ресурсів, а також отримав від них нові заявки.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням деяких територій Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_5 ( НОМЕР_6 ) від ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 18.11.2024, 19.11.2024 та 20.11.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024050000001568 від 27.05.2024, для отримання письмового повідомлення про повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Постановою слідчого від 21.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, та встановлено набуття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНКОПП НОМЕР_7 ) права власності на об'єкти нерухомого майна, а саме:
- земельна ділянка, площею 0,0898 га, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки - 1/1;
- житловий будинок, загальною площею 357, 3 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки - 1/1.
Згідно ч. 7 ст. 111-1 КК України добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, а також добровільна участь громадянина України в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та/або в збройних формуваннях держави-агресора чи надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, - караються позбавленням волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої
Згідно ч. 1 ст. 111-2 КК України умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, іноземцем чи особою без громадянства, за винятком громадян держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації чи підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора; добровільного збору, підготовки та/або передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора - караються позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
У поданому клопотанні слідчим зазначено, що за названих обставин, наявні обґрунтовані підстави для накладення арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНКОПП НОМЕР_7 ): земельна ділянка, площею 0,0898 га, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки - 1/1; житловий будинок, загальною площею 357, 3 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки - 1/1.
На підставі викладеного, слідчий просив накласти арешт майно підозрюваного ОСОБА_5 з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання та проводити розгляд клопотання в порядку ч. 2 ст. 172 КПК України без участі власника цього майна.
Слідчий у судове засідання по розгляду клопотання не з'явився, про час та місце його розгляду повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд клопотання про арешт майна за його відсутності, на задоволенні наполягав, неприбуття слідчого в судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
З метою забезпечення арешту майна, клопотання розглядається без повідомлення підозрюваного.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання за відсутності осіб, що не з'явилися.
Вивчивши матеріали клопотання та долучені до клопотання матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Розглядом клопотання встановлено, що слідчим відділом 2 управління (з дислокації у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №22024050000001568 від 27.05.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням деяких територій Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_5 ( НОМЕР_6 ) від ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 18.11.2024, 19.11.2024 та 20.11.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024050000001568 від 27.05.2024, для отримання письмового повідомлення про повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Постановою слідчого від 21.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Доведено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, та встановлено набуття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНКОПП НОМЕР_7 ) права власності на об'єкти нерухомого майна, а саме: земельну ділянку площею 0,0898 га, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки - 1/1; житловий будинок, загальною площею 357, 3 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки - 1/1.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).
Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
За положеннями ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Санкція ч. 7 ст. 111-1 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 , окрім іншого передбачено додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Санкція ч. 1 ст. 111-2 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 , окрім іншого передбачено додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Окрім того, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу). У положеннях пункту 4 цієї ж статті йдеться про те, що у разі задоволення клопотання слідчий суд, застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, суд зобов'язаний застосовувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Отже, матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження, а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
Таким чином, за наявності усіх підстав для арешту майна, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, шляхом накладення арешту на зазначене в клопотанні майно.
Керуючись ст. ст.117, 170-173 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Накласти арешт у кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №22024050000001568 від 27.05.2024, на майно підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 України - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНКОПП НОМЕР_7 ) а саме: земельну ділянку, площею 0,0898 га, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки - 1/1; житловий будинок, загальною площею 357, 3 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки - 1/1.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1