Справа № 201/15095/24
Провадження № 1-кс/201/5331/2024
02 грудня 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання cтаршого слідчого слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024052510000915, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України
У судовому засіданні приймали участь:
слідчий ОСОБА_3 ,
захисник ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції)
підозрюваний ОСОБА_5
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що слідчими відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва прокурорів відділу процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024052510000915 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2024, за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
З лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією Російської Федерації проти України та окупацією частини території України. У ході вказаного міжнародного збройного конфлікту 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої спеціальної військової операції, що полягала у здійсненні повномасштабного вторгнення ЗС РФ, інших збройних формувань РФ та підконтрольних їм угруповань іррегулярних збройних формувань на територію України.
Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ та ін.)».
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 23.07.2024 № 469/2024, затвердженим Законом України № 3891-IX від 23.07.2024 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» внесено зміни до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX та Указом від 6 травня 2024 року № 271/2024, затвердженим Законом України від 8 травня 2024 року № 3684-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.
Так, положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період це період, що настає з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до Закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, безпеки та захисту критичної інфраструктури, здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими в особливий період, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, посилення охорони державного кордону, тощо.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України», до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Під час досудового розслідування встановлено, що 08.10.2024 невстановлена особа через месенджер «Telegram»-каналу під нікнеймом «ІНФОРМАЦІЯ_8», на ім'я користувача « ІНФОРМАЦІЯ_9 » запропонувала громадянину України ОСОБА_5 заробіток шляхом підпалів військових транспортних засобів.
Відповідно до узгоджених дій ОСОБА_5 під керівництвом невстановленої особи мав знаходити військові автомобілі, фотографувати їх та після узгодження з ним об'єкту, підпалювати автомобілі знімаючи злочин на відео.
З цією метою 08.10.2024, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на території м. Слов'янськ Донецької області, будучи обізнаним щодо ведення збройної агресії РФ проти України та фактом введення на всій території України воєнного стану, здійснив пошук та подальше пошкодження автомобіля, яким користуються підрозділи Сил оборони України, шляхом його підпалу.
Так 08.10.2024, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, ОСОБА_5 , перебуваючи біля будинку АДРЕСА_1 , виявив транспортний засіб марки «HYUNDAI» моделі «TERRACAN», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який мав явні візуальні ознаки військового автомобіля (позначку у вигляді білих «хрестів» на лівій боковій двері), що перебуває на балансі та у користуванні в/ч НОМЕР_2 , в результаті чого у нього виник злочинний умисел на здійснення підпалу вказаного автомобіля.
08.10.2024 приблизно о 20 год. 55 хв., усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання шкідливих наслідків у вигляді створення перешкод, ускладнення маневрів Сил оборони України, зниження ефективності військових частин Збройних Сил України, в умовах воєнного стану і військової агресії РФ проти України, переслідуючи досягнення злочинного умислу, направленого на перешкоджання законній діяльності Сил оборони України в особливий період, діючи умисно, шляхом вчинення підпалу транспортного засобу марки «HYUNDAI» моделі «TERRACAN», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який використовується у діяльності Сил оборони України, при цьому застосувавши заздалегідь підготовлену для підпалу пластикову ємність із запалювальною сумішшю невстановленого складу, облив нею лобове скло, капот та ліве крило транспортного засобу «HYUNDAI» моделі «TERRACAN», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який використовуються у діяльності Сил оборони України, та підпалив його, викликавши тим самим його займання. При цьому, ОСОБА_5 , діючи відповідно до розробленого ним плану вчинення кримінального правопорушення, здійснював відеозапис на власний мобільний телефон марки «Infinix Hot 30i», який переслав невстановленому замовнику підпалу під нікнеймом « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на ім'я користувача « ІНФОРМАЦІЯ_10 » через месенджер «Telegram»-каналу, з метою одержання від нього винагороди за підпал у вигляді грошових коштів.
Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період в діях ОСОБА_5 , виражається у навмисному знищенні спеціального автомобілю марки «HYUNDAI» моделі «TERRACAN», реєстраційний номер НОМЕР_1 , що перебуває на балансі та у користуванні в/ч НОМЕР_2 Збройних Сил України.
Умислом ОСОБА_5 охоплювались дії, спрямовані на заподіяння шкоди з метою перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, та безпосередньо їх транспортному засобу. При цьому, ОСОБА_5 усвідомлював об'єктивно існуючу небезпеку свого діяння та передбачав настання суспільно небезпечних наслідків.
09.10.2024 громадянина України ОСОБА_5 затримано на підставі п. 6 ч. 1 ст. 615 та ст. 208 КПК України.
Того ж дня 09.10.2024, громадянину України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
11.10.2024 слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком дії до 07.12.2024.
Підозра ОСОБА_5 у вчиненні тяжкого злочину підтверджується матеріалами кримінального провадження, зокрема:
- протоколом огляду місця події, від 08.10.2024;
- протоколом затримання ОСОБА_5 в порядку ст. ст. 208, 615 КПК України, від 09.10.2024;
- протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_5 ;
- протоколом проведення слідчого експерименту за участі підозрюваного ОСОБА_5 ;
- протоколами допиту свідків.
Двомісячний строк досудового розслідування вказаного провадження закінчується 09 грудня 2024 року, втім завершити розслідування у вказаний термін неможливо, оскільки склад кримінального правопорушення, за яким проводиться досудове розслідування, згідно з ч. 5 ст. 12 КК України відноситься до тяжкого злочину.
Також, внаслідок особливої складності кримінального провадження, необхідно виконати певний обсяг слідчих та процесуальних дій, а саме:
- отримати та опрацювати висновок судової компютерно-технічної експертизи;
- отримати та опрацювати висновок судової пожежно-технічної експертизи;
- виконати інші слідчі (розшукові) дії, в яких виникне необхідність в ході досудового розслідування;
- у разі необхідності підготувати повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 ;
- виконати вимоги ст. 290 КПК України;
- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Проведення зазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідно для закріплення доказової бази наявної у кримінальному провадженні і забезпечить повноту та неупередженість проведеного розслідування.
Направлення обвинувального акту до суду без проведення відповідних слідчих (розшукових) дій є недоцільним, оскільки це може негативно вплинути на всебічне, повне і неупереджене дослідження всіх обставин події. Для проведення зазначених процесуальних дій необхідний строк не менше трьох місяців.
У зв'язку з тим, що вказане кримінальне провадження за підозрою громадянина України ОСОБА_5 є складним кримінальним провадженням у зв'язку з його тяжкістю, досудове розслідування по якому не можливо закінчити в строк протягом 3-х місяців з дня повідомлення особі про підозру, виникла необхідність у продовжені строку досудового розслідування до 4-х місяців, що є найкоротшим строком, достатнім для потреб досудового розслідування, так як провести вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у коротший строк неможливо.
На підставі викладеного, з огляду на складність кримінального провадження, потреби в додатковому строку для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, а також неможливість здійснення та завершення вказаних дій раніше з об'єктивних причин, слідчий просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024052510000915 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України до 4 (чотирьох) місяців, тобто до 09 лютого 2024 року.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав, посилався на викладені в ньому доводи.
Захисник у судовому засіданні не заперечував проти задоволення поданого клопотання.
Підозрюваний ОСОБА_5 у судовому засіданні підтримав думку свого захисника.
Вислухавши думку учасників, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до таких висновків.
Розглядом клопотання встановлено, що слідчими відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва прокурорів відділу процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024052510000915 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2024, за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
09.10.2024 ОСОБА_5 затримано на підставі п. 6 ч. 1 ст. 615 та ст. 208 КПК України.
09.10.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
11.10.2024 слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком дії до 07.12.2024.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 114-1 КК України відноситься до тяжкого злочину.
Згідно із п.4 ч.3 ст. 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
За положеннями пункту 3 частини 4 цієї статті, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч.3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;
Частиною 4 статті 294 КПК визначено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу(ч. 5 чт.294 КПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, клопотання про продовження строку досудового розслідування розглядається слідчим суддею до спливу строку досудового розслідування, який закінчується у цьому кримінальному провадженні після спливу двох місяців з дня повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
У судовому засіданні слідчим, з урахуванням досліджених матеріалів, доведено, що додатковий строк необхідний органу досудового розслідування для проведення ряду слідчих дій, які можуть бути використані як докази під час судового розгляду.
При вирішенні клопотання слідчий суддя враховує поняття «розумний строк», розкритий Конституційним Судом України у рішенні №3-рп/2003 від 30.01.2003 (справа №1-12/2003), де вказано, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчено у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини та основних свобод.
Обов'язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом з прав людини переліку взаємопов'язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов'язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» від 25.03.1999 та «Філіс проти Греції» від 27.08.1991).
У рішенні по справі «Шиянов проти України» від 02.06.2016 Європейський суд з прав людини вказав, що вимоги щодо проведення розслідування не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Іншими словами, державні органи повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, серед іншого, висновки судових експертиз та інше.
Таким чином, на переконання слідчого судді, яке отримано в результаті аналізу зазначених норм кримінально-процесуального законодавства, обставин клопотання та доданих до нього доказів, виконання всіх необхідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій по цьому кримінальному провадженню потребує додаткового часу, якого у органу досудового розслідування немає внаслідок закінчення строку досудового розслідування кримінального правопорушення.
З огляду на наведене слідчий суддя приходить до висновку про необхідність продовження строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до чотирьох місяців, а саме до 09 лютого 2025 року, оскільки на даний час є очевидним той факт, що проведення слідчих (розшукових) дій є необхідним і обов'язковим для виконання завдань кримінального провадження, у тому числі забезпечення повного досудового розслідування та встановлення важливих обставин кримінального правопорушення.
Керуючись ст. ст. 219, 294, 295, КПК України,
Клопотання cтаршого слідчого слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024052510000915, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, - задовольнити частково.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024052510000915, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.10.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, до 4 (чотирьох) місяців, тобто до 09 лютого 2025 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений та оголошений 02.12.2024 року о 15-15 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_1