Справа № 161/21264/24
Провадження № 3/161/6953/24
м.Луцьк 28 листопада 2024 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Олексюк А.В., при секретарі судових засідань Новак Л.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ч.1 ст. 139 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №170793 від 11.11.2024, 11.11.2024 о 00:05:00 м. Луцьк, вул. Сухомлинського 1 ОСОБА_1 керуючи т/з Renault Logan ДНЗ НОМЕР_1 був не уважним, не слідкував за дорожньою обстановкою внаслідок чого здійснив наїзд на дорожній знак 3.24 "Розворот заборонено", внаслідок ДТП ТЗ та дорожньому знаку завдано механічних пошкоджень чим порушив п.2.3.6.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.139 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився.
Дослідивши в судовому засіданні наявні матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. ст.7,254 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється в межах протоколу про адміністративні правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до відповідальності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 присутні ознаки складу адміністративного правопорушення, яке передбачено ч. 1ст. 139 КУпАП, за якою це правопорушення кваліфікується як порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху та передбачає відповідальність, зокрема, за пошкодження технічних засобів регулювання дорожнього руху.
Отже, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.139 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №170793 від 11.11.2024, схемою місця ДТП, письмовими поясненнями, актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі та іншими матеріалами справи.
Таким чином, є достатньо підстав вважати, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.139 КУпАП.
При накладенні стягнення, судом враховується характер і ступінь вчиненого правопорушення, яке відноситься до порушення правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, особа порушника, ступінь його вини.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що необхідно застосувати відносно правопорушника ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно п. 13ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються учасники бойових дій. Оскільки ОСОБА_2 є учасником бойових дій, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , він звільняється від сплати судового збору.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 36,40-1,276-280,283,285 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.139 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 (триста сорок) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд, шляхом подачі апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником у продовж десяти днів з дня винесення постанови.
СуддяЛуцькогоміськрайонного суду А.В. Олексюк