Справа № 620/3895/22 Суддя (судді) першої інстанції: Ольга ТКАЧЕНКО
26 березня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Беспалова О. О.
суддів: Парінова А. Б., Сорочка Є.О.
за участю секретаря: Рожок В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 березня 2023 року (місце ухвалення: місто Чернігів, час ухвалення: не зазначений, дата складання повного тексту: 08.03.2023) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Командування оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування пунктів наказів -
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Командування оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", командира Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати пункт 3 наказу командира Оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (з основної діяльності) від 02.10.2022 №35 "Про результати службового розслідування";
- визнати протиправним та скасувати пункт 1 наказу начальника Регіонального управління сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (військова частина НОМЕР_1 ) від 11.02.2022 №20 "Про притягнення до повної матеріальної відповідальності посадових осіб, винних у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів за результатами службового розслідування проведеного згідно наказу командира Оперативно-тактичного групування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 17.12.2021 №869".
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 березня 2023 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та прийняти нову постанову, якою позов залишити без задоволення.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду відкрито провадження за апеляційною скаргою військової частини НОМЕР_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 березня 2023 року та справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
В подальшому, ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року вирішено здійснювати апеляційних розгляд даної справи у відкритому судовому засіданні.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матерів справи, ОСОБА_1 з 2000 року по 24 січня 2022 року проходив військову службу на офіцерських посадах відділу організації забезпечення матеріальними засобами служби пально-мастильних матеріалів тилу логістики в військовій частині НОМЕР_2 , а з 25 січня 2022 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 14 призначений на посаду старшого офіцера відділу логістики штабу регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (а.с.145-146).
Відповідно до наказів №178 та №291 командувача оперативно-тактичного угруповання "Північ" позивач з 27.07.2021 по 02.12.2021 задіяний до безпосередньої участі в операції об'єднаних сил у складі сил та засобів оперативно-тактичного угруповання "Північ" в районі виконання завдань із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганської області, АДРЕСА_1 , на посаді офіцера відділу забезпечення матеріально-технічними засобами та послугами логістики оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (а.с.140,143).
Відповідно до розпорядження начальника штабу-перший заступник командира оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (далі - ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") від 11.08.2021 року з метою обладнання майданчика для зберігання засобів ураження на ПАС №1 командир зведеного підрозділу НОМЕР_3 опОЗ виділив у розпорядження начальника польового артилерійського складу №1 (далі - ПАС №1) майора ОСОБА_2 один шляхопрокладчик БАТ-2 та водія старшого сержанта ОСОБА_3 , час відрядження з 12.08.2021 по 21.08.2021. Організацію заправки БАТ-2 пально-мастильними матеріалами (далі - ПММ) покладено на начальника відділу забезпечення матеріально-технічними засобами основного командного пункту " ІНФОРМАЦІЯ_1 " полковника ОСОБА_4
21.08.2021 начальник штабу-перший заступник командира оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " своїм розпорядженням продовжив використання БАТ-2 на роботах по обладнанню інженерно-технічних споруд на ПАС №1 в термін до окремого розпорядження.
17.12.2021 командувач оперативно-тактичного угруповання "Північ" видав наказ №869 "Про призначення службового розслідування". Метою видачі зазначеного наказу було встановлення причин та умов, що сприяли порушенням в організації планування техніки та законності використання (списання) пально-мастильних матеріалів на польовому артилерійському складі №1 (ПАС №1) військової частини НОМЕР_4 . Службове розслідування призначено відносно офіцера відділу забезпечення матеріально-технічними засобами та послугами логістики ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " підполковника ОСОБА_1 , начальника ПАС №1 військової частини НОМЕР_4 ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " майора ОСОБА_2 , водія БАТ-2 військовий номер (далі в.н.) 1403P3 старшого сержанта ОСОБА_3 .
По закінченню службового розслідування складено акт про проведення службового розслідування від 20.01.2022 №102/ОТУП. По змісту акта запропоновано начальнику адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (військової частини НОМЕР_2 -ІІІ) в п'ятиденний термін направити копію наказу командира оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 " "Про результати службового розслідування", копію матеріалів службового розслідування на ім'я командира військової частини НОМЕР_2 для прийняття відповідно рішення у відповідності ч. 2 статті 11 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" щодо притягнення підполковника ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності в розмірі 74334,91 грн. (а.с.32-139).
На підставі складеного акта командиром оперативно-тактичного угруповання "Північ" (з основної діяльності) винесено наказ №35 від 24.01.2022 "Про результати службового розслідування". Пунктом 3 наказу за неналежне виконання службових обов'язків за посадою, порушення вимог статей 11, 16 Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" від 24.03.1999 №548-14, абзацу два статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статті 3 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" під час виконання завдань в районі проведення операції об'єднаних сил на офіцера відділу забезпечення матеріально-технічними засобами та послугами логістики оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (військової частини НОМЕР_2 -ІІІ) підполковника ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення передбачене п. г ст.48 Закону України "Про Дисциплінарний статуту Збройних Сил України" від 24.03.1999 №551-14 (зі змінами) - попередження про неповну службову відповідність.
У зв'язку з призначенням підполковника ОСОБА_1 на посаду та переведення до іншого місця служби з військової частини НОМЕР_2 до військової частини НОМЕР_1 31.01.2022 матеріали службового розслідування, акт, копію наказу командувача ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " передано до військової частини НОМЕР_1 з метою прийняття відповідного рішення щодо притягнення позивача до повної матеріальної відповідальності.
11.02.2022 року командир військової частини НОМЕР_1 видав наказ №20 "Про притягнення до повної матеріальної відповідальності посадових осіб, винних у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів за результатами службового розслідування, проведеного згідно наказу командувача оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 17.12.2021 №869", у п.1 зазначено - за неналежне виконання службових обов'язків за посадою офіцера відділу забезпечення матеріально-технічними засобами та послугами логістики оперативно-тактичного угруповання "Північ" та у відповідності до статті 11 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" притягнуто підполковника ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності в розмірі 74334,91 грн.
Позивач, вважаючи п. 3 наказу №35 від 24.01.2022 та п. 1 наказу №20 від 11.02.2022 необґрунтованими та прийнятими без урахування норм чинного законодавства, звернувся із позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої виходив з того, що матеріали розслідування не містять належних та допустимих доказів про те, що саме з вини позивача державі було завдано збитки у зв'язку з неналежним виконанням ним службових обов'язків щодо незаконного списання палива на суму 74334,91 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України визначено, що громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до вимог ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб, правил внутрішнього порядку у військовій частині визначено Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, який затверджено Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV (далі - Статут внутрішньої служби).
Статтею 3 Статуту внутрішньої служби передбачено, що військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються законами України, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з вимогами ст. 9 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.
Статтями 11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби визначено, що необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців певні обов'язки, зокрема: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини, тощо.
Про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо).
Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Статтею 26 Статуту внутрішньої служби передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
За приписами ст.27 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від інших видів відповідальності за ці правопорушення.
Відповідно до вимог ст.49 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Спеціальним нормативним актом в сфері регулювання відносин при проходженні військової служби є Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року №551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).
Дисциплінарний статут визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.
Згідно з вимогами ст. 1 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України; формування правової культури військовослужбовців, тощо.
Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Розділ 3 Дисциплінарного статуту визначає порядок стягнення за порушення військової дисципліни.
Так, вимогами ст.45 Дисциплінарного статуту передбачено, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Відповідно до ст.48 Дисциплінарного статуту на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
Положеннями ст.ст.83-85 Дисциплінарного статуту встановлено, що на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Відповідно до ст. 86 Дисциплінарного статуту якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
З аналізу вищезазначеного висновується, що позивач як військовослужбовець повинен бездоганно і неухильно дотримуватись порядку і правил, які встановлені Дисциплінарним статутом, Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України. При цьому, за неналежне виконання службових обов'язків військовослужбовець може бути притягнений у встановленому порядку до дисциплінарної відповідальності.
Дисциплінарним статутом визначено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, а у разі повного доведення вини військовослужбовця - командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.
При цьому, притягненню до дисциплінарної відповідальності повинно передувати встановлення конкретних фактів невиконання/належного виконання службових обов'язків.
Наказом Міністра оборони України від 21 листопада 2017 року №608 затверджено Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України (далі - Порядок №608), який визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі.
Вимогами п. 1 розділу ІІ Порядку № 608 передбачено випадки, коли може призначатися службове розслідування. Визначено також, що службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 608 визначено, що службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби; ступеня вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення; причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння).
Згідно з п. 1 розділу V Порядку №608 за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.
Відповідно до вимог п. 5 розділу V Порядку №608 акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожна така особа має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування.
Згідно з вимогами п. 6 розділу V Порядку № 608 Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.
Пунктом 1 розділу VІ Порядку № 608 визначено, що за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.
Вид дисциплінарного стягнення визначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування або безпосередньо в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Відповідно до вимог п. 2 розділу VІ Порядку № 608 дисциплінарне стягнення накладається у строки, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
Наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення. Доведення здійснює безпосередній командир (начальник) військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення, або старший (за підпорядкуванням) командир (начальник).
Тобто, для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності необхідно, щоб був зафіксований сам факт порушення, вину військовослужбовця повністю доведено, встановлено ступінь його вини та з'ясовано причини і умови, що сприяли вчиненню ним правопорушення.
Такі висновки викладені в постанові Верховного Суду від 13 травня 2022 року у справі №320/1646/19.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою встановлення причин та умов, що сприяли порушенням в організації планування техніки та законності використання (списання) пально-мастильних матеріалів на польовому артилерійському складі №1 (ПАС №1) військової частини НОМЕР_4 . Проведено службове розслідування.
Службове розслідування призначено відносно офіцера відділу забезпечення матеріально-технічними засобами та послугами логістики ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " підполковника ОСОБА_1 , начальника ПАС №1 військової частини НОМЕР_4 ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " майора ОСОБА_2 , водія БАТ-2 військовий номер (далі в.н.) 1403P3 старшого сержанта ОСОБА_3 .
За наслідками такого розслідування встановлено, що кількість пройдених кілометрів на 155 км та на 205 мотогодин перевищувала розрахункову відстань вказану в заявках його використання. Таким чином, незаконно списано 24 228 літрів дизельного пального, внаслідок чого державі було нанесено збитки на загальну суму 409079 грн.
Відповідно до п.2.7.1 акта службового розслідування від 20.01.2022 № 102/ОТУП (далі - акт) перевіркою порядку забезпечення пально-мастильними матеріалами БАТ-2 (МТ-Т) військовий номер НОМЕР_5 РЗ військової частини НОМЕР_6 (далі - БАТ-2) під час перебування його у розпорядженні начальника ПАС №1 військової частини НОМЕР_4 ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " майора ОСОБА_2 встановлено, що за період з 12.08.2021 по 06.12.2021 року відповідно до розпоряджень з логістичного забезпечення начальником логістики-заступником командира оперативно-тактичного згрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " полковником ОСОБА_5 та начальником відділу забезпечення матеріально-технічними засобами та послугами логістики оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " полковником ОСОБА_4 на ПАС №1 було виділено 34700 кг дизельного пального, з них для забезпечення роботи БАТ-2 в кількості 32168 л дизельного пального.
Відповідно до п. 4.11 акта позивач, офіцер відділу забезпечення матеріально-технічними засобами та послугами логістики ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за напрямком ПММ використовуючи надані йому повноваження та обов'язки за посадою одноосібно визначав потребу в ПММ для виконання робіт БАТ-2 на території ПАС №1 та одноосібно приймав рішення щодо його виділення, надаючи неправдиві данні (збільшення кількості ПММ від фактичної потреби) на забезпечення ПММ ПАС №1.
Своєю діяльністю підполковник ОСОБА_1 створив порушення процедури прозорості у забезпеченні пально-мастильними матеріалами військових частин оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", а саме організації та порядку заправлення БАТ-2 на ПАС №1 оперативно-тактичного угруповання "Північ", що дало змогу механіку-водію старшому сержанту ОСОБА_3 здійснити фіктивне списання пально-мастильних матеріалів на БАТ-2 військової частини НОМЕР_6 в кількості 24 228 літрів дизельного пального, внаслідок чого державі нанесено збитків 409079,75 грн.
Виходячи з матеріалів службового розслідування, комісія дійшла висновку, що вина військовослужбовця підполковника ОСОБА_1 виражається у формі прямого умислу, неналежного виконання особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, одноосібне прийняття рішень щодо організації забезпечення пально-мастильними матеріалами військових частин оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", а саме самостійного визначення потреби в пальному для забезпечення роботи БАТ-2 на території ПАС №1 оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (військової частини НОМЕР_4 ) та подальшого формального опрацювання заявок наданих майором ОСОБА_2 , його виділення шляхом подачі неправдивих даних в розпорядження з логістичного забезпечення оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", втручання в дії посадових осіб зведеного підрозділу військової частини НОМЕР_7 , а саме старшого лейтенанта ОСОБА_6 та старшого прапорщика ОСОБА_7 під час забезпечення дизельним пальним БАТ-2 шляхом віддання усних розпоряджень щодо порядку заправлення та документального оформлення пального, що призвело до порушення вимог Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 №440, та створило умови для фіктивного списання пально-мастильних матеріалів водієм-механіком військової частини НОМЕР_6 старшим сержантом ОСОБА_3 в кількості 24 228 л. дизельного пального.
Відповідно до змісту пунктів 2.2.4, 2.7.1, 2.72, 3.5, 4.11 Акту службового розслідування, таким встановлено: одноосібне здійснення позивачем перерозподілу пального з метою його збільшення; фiктивне визначення потреби пального для забезпечення роботи; створення умов для відсутності прозорості в організації забезпечення пальним; надання неправдивих даних (збільшення кількості пального вiд фактичної потреби).
Зокрема, списання пального за безпосередньої участі позивача в раках службового розслідування підтверджено поясненнями старшого сержанта ОСОБА_3 , підполковника ОСОБА_8 , а також аналізом первинної документації обігу пального.
Зокрема, із змісту акту службового розслідування вбачається, що при перевірці роздавальних відомостей військової частини НОМЕР_7 за № 84 від 18.08.2021 та № 107 від 31.08.202021 встановлено, що такі не відповідають датам фактичного здійснення операції, зокрема, на момент здійснення заправлення БАТ-2 12.08.2021 та 30.08.2021 вказаних відомостей не існувало.
Відповідно до роздавальної відомості № 107 від 31.08.2021 09.09.2021 була здійснена дизельним пальним в кількості 1500 л а 12.09.2021 в кількості 1000. Дані заправки відображені у шляховому листі № 2999 від 03.09.2021, поряд із цим розпорядження з логістичного забезпечення та виділення пального не надавались.
Колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що наведені обставини не є вичерпними, а акт службового розслідування містить детальний аналіз формального руху пального без його реального використання.
В ході службового розслідування належним чином аргументовано та доведено наявність прямого зв'язку між спричиненням шкоди і неправомірними діями (бездіяльністю) Позивача. Таким чином, відповідно до п. 4.11 Акту визначено притягнути ОСОБА_1 , як винну посадову особу у неналежному виконанні службових обов'язків до повної матеріальної відповідальності в розмірі 74 334 грн. 91 коп., оскільки відповідно до положення п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону № 160-ІХ особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі виявлення факту приписки в нарядах чи інших документах фактично не виконаних робіт, викривлення звітних даних або обману держави в інший спосіб.
Таким чином, акт службового розслідування від 20.01.2022 №102/ОТУП, матеріали розслідування містять належні та допустимі докази, що саме з вини позивача державі завдано збитки у зв'язку з неналежним виконанням ним службових обов'язків щодо незаконного списання палива на суму 74334,91 грн.
Позивачем як до суду першої інстанції так і при апеляційному розгляді жодним чином не спростовано такі висновки проведеного службового розслідування, а відтак суд першої інстанції дійшов до цілком безпідставних висновків про наявність достатніх підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення , в тому числі є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 березня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Командування оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування пунктів наказів задовольнити.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 березня 2023 року скасувати та прийняти нову постанову якою позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Суддя-доповідач О. О. Беспалов
Суддя Є. О. Сорочко
Суддя А. Б. Парінов