Ухвала від 29.11.2024 по справі 420/36288/24

Справа № 420/36288/24

УХВАЛА

про передачу справи за підсудністю

29 листопада 2024 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25.11.2024 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області, у якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області щодо відмови ОСОБА_1 в прийнятті декларації про відмову від громадянства російської федерації.

2. Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області прийняти від ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) декларацію про відмову від громадянства російської федерації.

Після одержання позовної заяви суддя, на виконання частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, та враховує таке.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 20 КАС України, за предметною підсудністю вищевказаний позов належить до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.

За приписами ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Отже, КАС України в справах щодо оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної встановлює альтернативну підсудність (за вибором позивача).

Тобто, такий спір за вибором позивача може бути розглянуто адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) самого позивача або ж за місцезнаходженням відповідача.

Відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, а також встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг регулюються Законом України від 5 листопада 2021 року № 1871-IX «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (Закон № 1871-IX).

За приписами п.12 ч.1 ст.3 Закону №1871-ІХ, реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

У розумінні вимог ст.26 Закону №1781-ІХ, підтверджує зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, виключення інформації з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи витяг із реєстру територіальної громади, який видається органом реєстрації за заявою особи, яка декларує або реєструє місце проживання (перебування), власника (співвласника) житла, представників, законних представників особи або власника (співвласника) житла, уповноваженої особи житла, іпотекодержателя або довірчого власника (далі - суб'єкт звернення).

Механізм декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлення форми необхідних для цього документів визначає Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265.

Реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Відповідно до даних копії паспортного документу позивачки, інформації, зазначеної позивачкою у позові, зареєстрованим місцем проживання позивачки ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .

Місцезнаходженням відповідача - Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області є м.Київ, вул.Березняківська, 4-А.

Доданий до позову Договір оренди (найму) житла від 01.09.2024 укладений між ОСОБА_2 (орендодавець) та позивачкою (орендарем) - квартири за адресою АДРЕСА_2 , суд не приймає до уваги для визначення територіальної підсудності цієї справи, оскільки указана адреса не є зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивачки.

Доказів, реєстрації ОСОБА_1 за указаною вище адресою до суду не надано.

За таких обставин, враховуючи зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання позивача та місцезнаходження відповідача, справа підсудна Київському окружному адміністративному суду.

Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.

Пунктом 2 ч.1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує підсудність справ, суд приходить висновку, що матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд за територіальною підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.25, 29, 171, 294, 295 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

Справу №420/36288/24 за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - надіслати за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

Копію ухвали разом надіслати позивачу не пізніше наступного дня після її постановлення.

Ухвалу може бути оскаржено протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 294-297 КАС України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА