Рішення від 29.11.2024 по справі 420/8980/24

Справа № 420/8980/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 березня 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (сформована в системі «Електронний суд» 21.03.2024 року) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області, в якій представник позивача просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного спеціаліста Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області у формі листа № 5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023 року про відмову у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області організувати роботу з задоволення його заяви-анкети від 31.10.2023 р. та видачі йому паспорту громадянина України для виїзду за кордон;

стягнути з відповідача судові витрати по справі у сумі 1211,20грн. судовий збір.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 26.03.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст. 262 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 31 жовтня 2023 року він звернувся до Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області з питання оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Позивач раніше вже отримував паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , який був виданий йому органом 5101, 25 квітня 2012 року, але строк його дії закінчився 25 квітня 2022 року. До органу влади він подав заяву-анкету та усі необхідні документи. Листом № 5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023 р. йому було відмовлено у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон з мотивів того, що проведеною перевіркою не підтверджено його належність до громадянства України. Лист-відмова був підписаний головним спеціалістом Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_2 . Зазначену відмову вважає протиправною, такою, що порушує його права як громадянина України на вільний виїзд з України та повернення в Україну, що можливо в переважній більшості випадків виключно з паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Вимушений звернутись до суду для захисту порушених прав.

15.04.2024 року відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позов не визнає, позовні вимоги не підлягають задоволенню та вказує, що позивачу було запропоновано надати до Арцизького відділу ГУ ДМС в Одеській області документи, які підтверджують реєстрацію його місця проживання на момент проголошення незалежності України (24.08.1991р.) на території України, а також надання додаткових документів щодо підтвердження належності до громадянства України. Крім цього у зв'язку з відсутністю інформації про належність позивача до громадянства України буде здійсненна додаткова перевірка, щодо законності документуванням паспорта позивача. В зв'язку з цим, позивачу тимчасово відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон до моменту усунення обставин через які було відмовлено. Відповідач зазначає, що до дискреційних повноважень ГУ ДМС в Одеській належить вирішення питання щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон. В зв'язку з цим, на думку відповідача, позивачем обрано невірний спосіб судового захисту.

18.04.2024 року до суду надійшла відповідь на відзив від позивача, у якій він зазначив, що не погоджується з доводами відповідача та наголошує про те, що у відзиві на адміністративний позов відповідач не спростував аргументи позивача стосовно суті позовних вимог викладені в адміністративному позові, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем у відзиві наводяться аргументи та факти, які не відповідають дійсним обставинам справи. Жодні додаткові обставини або посилання на додаткові докази, які спростовують доводи позивача щодо неправомірності оскаржуваного позивачем рішення у відзиві не наводяться.

Зокрема, позивач наполягає, що лист відповідача від 11.11.2023 рокує саме рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки цим листом відмовлено позивачу в оформленні паспорту, а також поняття «рішення» має тлумачитися розширено.

Розглянувши наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що 31.10.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Арцизького відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою-анкетою №25948289 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с.45-46).

ОСОБА_1 при зверненні до Арцизького відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надав паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Арцизьким РВ УМВС України в Одеській області 18.01.2001 року (а.с.48-50).

Як вказує позивач, на підставі цього паспорту громадянина України він вже отримував паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , дата видачі 25.04.2012, дата закінчення строку дії 25.04.2022 року, орган, що видав 5101. Вказаним паспортом позивач користувався у повсякденному житті на протязі 10-ти років (а.с.51).

З листа Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу від 11.11.2023 року №5124-361/5124.1-23 вбачається, що в процесі ідентифікації ОСОБА_1 виявилося, що проведеною перевіркою не підтверджено його належність до громадянства України, у зв'язку з чим в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон відмовлено, а також повідомлено, що буде проведено додаткову перевірку. Також зазначено про право повторного звернення до територіального органу/територіального підрозділу ГУ ДМС в Одеській області в разі усунення обставин, у зв'язку з якими позивачу відмовлено в оформлені паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с.52).

На заяві-анкеті позивача від 31.10.2023 року зроблено примітку, що позивачу відмовлено в оформленні, лист №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023 року, уповноважена особа Бочевар.

Суд відхиляє покликання відповідача на те, що цей лист не є рішення суб'єкта владних повноважень та актом індивідуальної дії, оскільки це спростовується вищевказаними доказами.

Не погоджуючись із рішенням відповідача щодо відмови у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

При цьому, у ч. 1 ст. 68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1, 2 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №152 від 07.05.2014 року, паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на ім'я якої він оформлений, і дає право такій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Паспорт для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.

Згідно з п. 12, 13, 14 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС та відомчої інформаційної системи МЗС. Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.

До заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон: 1) прізвище, власне ім'я та по батькові; 2) дата народження; 3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село); 4) стать; 5) дата та підстави набуття громадянства; 6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); 7) відцифрований образ обличчя особи; 8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними, та осіб, які не досягли 14-річного віку). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування; 9) відомості про отримання відцифрованих відбитків пальців рук (відцифровані відбитки пальців рук особи не отримуються до досягнення нею 12-річного віку та у разі, коли особа не може пересуватися самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я та потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку); 10) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); 11) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 12) реквізити документа, на підставі якого оформлюється паспорт для виїзду за кордон; 13) відомості про законного представника особи (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує його повноваження); 14) відомості про сплату адміністративного збору (консульського збору) або про звільнення від його сплати; 15) дата заповнення заяви-анкети.

Відповідно до п. 16 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта для виїзду за кордон відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Доступ до такої інформації здійснюється з дотриманням вимог Закону України Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах.

Згідно з п. 24, 25 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа, уповноважений суб'єкт інформують заявника про відмову в прийнятті документів із повідомленням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Якщо під час прийому документів заявник надав документ, що посвідчує особу та підтверджує належність до громадянства України, який, за даними відомчої інформаційної системи, визнано недійсним відповідно до підпунктів 5-8 пункту 89 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення відповідно до пункту 88 цього Порядку.

У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Відповідно до п. 35 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає: 1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні); 2) свідоцтво про народження (за наявності) або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (за наявності), або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру); 3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у тому числі документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави, який підтверджує повноваження особи на представлення інтересів дитини щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків; 4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки Згідно з оригіналом та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 5) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, щодо якої наявний висновок про необхідність направлення особи із складових сил оборони або сил безпеки, постраждалої у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон, - може бути подано одну кольорову фотокартку розміром 10-15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування.

Згідно з п. 43, 44, 45 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон.

Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру. Пошук інформації в Реєстрі щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).

У разі подання для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон паспорта громадянина України зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється, зокрема, за даними, що містяться в картотеках територіального підрозділу ДМС.

Якщо паспорт громадянина України зразка 1994 року був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.

У разі видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі такого паспорта не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.

Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою. У графі «Службові відмітки» заяви про видачу паспорта проставляється відмітка із зазначенням реквізитів запиту та назви територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який здійснює оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон.

За результатами перевірки надається відповідь територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за встановленою МВС формою, а заява про видачу паспорта сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.

У разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу такого паспорта, про це повідомляється територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для з'ясування обставин виникнення розбіжностей та вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи. За наявної можливості територіальний підрозділ ДМС здійснює приведення написання імені особи, дати народження або місця народження, які містяться в заяві про видачу паспорта та в облікових документах територіального підрозділу ДМС, у відповідність з відомостями, які внесені до паспорта громадянина України та поданих документів заявника.

За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.

У разі відсутності прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС протягом одного робочого дня з дня прийняття заяви-анкети до розгляду заповнює електронну форму запиту та надсилає його до відповідного органу, установи, організації, територіального органу/територіального підрозділу ДМС.

Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів з дня його надходження. За результатами перевірки готується відповідь та надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який надіслав запит.

Строк надання відповіді не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня надходження запиту.

У разі термінового оформлення паспорта для виїзду за кордон запит надсилається в день прийняття заяви-анкети до розгляду, а відповідь надається невідкладно в день надходження відповідного запиту.

За відсутності можливості надсилання запитів у електронній формі запити надсилаються на паперових носіях. Допускається надсилання запитів та отримання відповідей каналами відомчої електронної пошти.

Відповідно до п.50 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» рішення щодо оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.

Згідно з п.п.82, 83 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа має право відмовити заявнику в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) стосовно видачі паспорта для виїзду за кордон звернулася особа, яка не досягла 16-річного віку, або її законні представники/уповноважена особа, які не мають документального підтвердження повноважень на отримання паспорта для виїзду за кордон; 3) особа вже отримала два паспорти для виїзду за кордон, які є дійсними на день звернення (крім випадків, передбачених пунктом 22 цього Порядку); 4) заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон; 5) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організацій, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.

У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта для виїзду за кордон.

Положення про Єдину інформаційно-аналітичну систему управління міграційними процесами, затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України 04 жовтня 2023 року №811 з метою організації інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності Державної міграційної служби України відповідно до частини третьої статті 2, частини другої статті 4 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», підпунктів 28, 30 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №360, абзацу одинадцятого пункту 12 Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року №1024 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 р. №866).

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» уповноважені суб'єкти, передбачені частиною першою цієї статті, є розпорядниками відомчих інформаційних систем у межах, визначених цим Законом.

Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» прийнято 20.11.2012 року, набрав чинності 06.12.2012 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №360 затверджено «Положення про Державну міграційну службу України».

Згідно з пп. 28, 30 п. 4 «Положення про Державну міграційну службу України» ДМС відповідно до покладених на неї завдань: забезпечує створення, удосконалення, розвиток, супроводження та підтримку функціонування Єдиного державного демографічного реєстру, Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами, Національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства, розпорядником яких є ДМС, а також здійснює заходи із захисту інформації в них; забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, формування інформаційних ресурсів (баз, банків даних) щодо персональних даних фізичних осіб (у тому числі їх біометричних даних, параметрів), інших інформаційних ресурсів, необхідних для виконання покладених на ДМС завдань.

З матеріалів справи вбачається, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 видано Арцизьким РВ УМВС України в Одеській області 18.01.2001 року, а нормативно-правові акти, які регулюють ведення відповідних інформаційних баз даних та реєстрів були введені значно пізніше після видачі позивачу паспорту громадянина України.

Відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з п. 1 Розділу V «Перехідні положення» Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом, є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов'язковій заміні.

Як вже зазначено, при зверненні до відповідача з-приводу видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон позивачем надано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Арцизьким РВ УМВС України в Одеській області 18.01.2001 року.

Відповідно до п. 1, 2 «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Президентом України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації.

Паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України паспортною службою органів внутрішніх справ після досягнення 16-річного віку.

Згідно з п. 12, 13 «Положення про паспорт громадянина України» видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п'ятиденний термін.

Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

З урахуванням зазначеного, під час видачі позивачу 18.01.2001 року паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , Арцизький РВ УМВС України в Одеській області керувався положеннями діючого на той час законодавства, проводив перевірку наданих матеріалів та відомостей, будь-яких підстав для відмови у видачі паспорту громадянина України не виявив, отже презюмується наразі за відсутності належних та допустимих доказів протилежного, що позивач на законних підставах набув громадянство України та є громадянином України.

Згідно відомостей, наданих ВОМІРМП УПГПРЕ ГУДМС України в Одеській області від 09.11.2023 року, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований 19.01.2001 року в АДРЕСА_1 , за документом що посвідчує особу: Паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий Арцизьким РВ УМВС України в Одеській області, дата видачі 18.01.2001 року (а.с.53).

Також, 14.09.2007 року Арцизьким РВ ГУ МВС України в Одеській області вклеєна фотокартка позивача у паспорт громадянина України у зв'язку з досягненням 45-річного віку.

Крім того, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 містить відмітки про реєстрацію шлюбу, про реєстрацію місця проживання.

З урахуванням зазначеного, суд погоджується з позивачем, що належність його до громадянства України підтверджується паспортом громадянина України, фактом видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон раніше.

Відповідач відмовляючи позивачу у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон не зазначив, які саме дані отримані з відомчих інформаційних систем баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником.

Сумніви відповідача щодо належності позивача до громадянства України є припущеннями, які на дату прийняття рішення не були підтверджені належними та допустимими доказами, про що свідчить його намір провести відповідну перевірку щодо підстав набуття позивачем громадянства України, викладений в листі від 11.11.2023 року.

З урахуванням зазначеного, рішення відповідача щодо відмови позивачу в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, яке оформлено листом №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023 року, є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача організувати роботу з задоволення його заяви-анкети від 31.10.2023 року та видачі позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон, суд зазначає, що відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Судом встановлено, що для прийняття рішення зобов'язального характеру відповідачем не виконано всі умови, оскаржене рішення обумовлено безпідставними мотивами, проте наразі прийняття остаточного рішення про оформлення паспорту позивачу є його компетенцією.

Тому суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву-анкету позивача від 31.10.2023 року, подану для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні стосовно належності ОСОБА_1 до громадянства України.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню із відмовою у вимогах про зобов'язання відповідача організувати роботу з задоволення його заяви-анкети від 31.10.2023 року та видачі йому паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 968,96 грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, яке оформлене листом № 5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.10.2023 року №25948289, подану для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні стосовно належності ОСОБА_1 до громадянства України.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 968(дев'ятсот шістдесят вісім гривень),96грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; адреса: АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області (адреса: 65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44, код ЄДРПОУ 37811384).

Суддя М.М. Аракелян