Рішення від 28.11.2024 по справі 420/28342/24

Справа № 420/28342/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невзяття на військовий облік та невнесення відомостей про військовий облік військовозобов'язаних та інших службових даних стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 поставити на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система “Оберіг»), з урахуванням інформації, яка вказана тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.03.2006, виданого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позовна заява обґрунтована наступним.

Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 01.03.2006 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , попередня назва - ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Так, відповідно до відмітки від 09.06.2006 у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, Позивача було знято з військового обліку згідно чинного на той момент законодавства (Наказ Міністерства Оборони №342 від 09.06.2006).

Після встановлення додатку «Резерв+» з метою актуалізувати відомості щодо себе у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», та подальшого внесення у відповідні графи відповідних відомостей, Позивач виявив, що система «Оберіг» не містить відомостей щодо його перебування на обліку чи виключення з військового обліку.

Відповідно до норм галузевого законодавства, Позивач 30.08.2024 звернувся до Відповідача як органу ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів із заявою у якій просив взяти його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до чинного законодавства, а також внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо перебування на обліку військовозобов'язаного.

З урахуванням факту внесення самим позивачем в порядку уточнення до бази Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів своїх актуальних даних щодо дати народження, реєстраційного номеру облікової картки платника податків, номеру телефону, адреси електронної пошти, адреси проживання, що були доступні до самостійного внесення, до Реєстру підлягають внесенню відомості, що містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 01.03.2006, зокрема, про військове звання рядовий; військово-облікової спеціальності 969669 А; категорії І; придатності до проходження військової служби за станом здоров'я.

04.09.2024 представником позивача отримано відповідь №4/8301 від 04.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_7 в якій зазначено, що документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 були знищені у встановленому порядку; шляхом перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - не знайдено; запропоновано особисто звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_7 з паспортом та ІПН.

Позивач вказав, що враховуючи особисте надання військовозобов'язаним всіх необхідних документів та додатково документа, який підтверджує відповідні обставини (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.03.2006), шляхом особистого надіслання поштою, відповідачем було проігноровано прохання позивача стосовно взяття його на військовий облік, а також як органом ведення Реєстру не були внесені відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо некоректних даних стосовно ключових даних позивача, ігноруючи при цьому порядок виправлення (коригування та/або доповнення) даних Реєстру, встановлений галузевим законодавством.

При цьому, закон не встановлює виправлення (коригування та/або доповнення) даних Реєстру у відповідному порядку як право органу ведення Реєстру, зокрема після надання відповідних відомостей військовозобов'язаними, а визначає це як обов'язок особи, відповідальної за ведення Реєстру.

Отже, бездіяльність відповідача є протиправною та він зобов'язаний взяти позивача на військовий облік та здійснити виправлення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»), з урахуванням інформації, яка вказана у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.03.2006.

Ухвалою від 16.09.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 01.03.2006 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , попередня назва - ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Так, відповідно до відмітки від 09.06.2006 у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, позивача було знято з військового обліку згідно чинного на той час законодавства (наказ Міністерства борони №342 від 09.06.2006) (а.с. 12).

Після встановлення додатку «Резерв+» з метою актуалізувати відомості щодо себе у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», та подальшого внесення у відповідні графи відповідних відомостей, позивач виявив, що система «Оберіг» не містить відомостей щодо його перебування на обліку чи виключення з військового обліку (а.с. 12 зв. бік).

Позивач 30.08.2024 звернувся до відповідача, як органу ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, із заявою у якій просив взяти його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до чинного законодавства, а також внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо перебування на обліку військовозобов'язаного (а.с. 13-15).

Відповідач надав позивачу відповідь №4/8301 від 04.09.2024, в якій зазначено, що документи військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 були знищені у встановленому порядку; шляхом перевірки відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - не знайдено; запропоновано особисто звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_7 з паспортом та ІПН (а.с. 16).

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання щодо виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі за текстом - Реєстр) з урахуванням внесення актуальної інформації, врегульоване Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (далі - Порядок № 94), Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі за текстом - Порядок № 559)

Відповідно до ч.8 ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Аналогічне за змістом положення зафіксоване у п.16 Розділу ІІ Порядку №94, відповідно до якого органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.

Відповідно до положень п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно положень ст.5 цього ж Закону, адміністратором Реєстру є Міністерство оборони, тобто вказаний вище порядок визначається наказами Міністерства оборони.

Згідно п.9 розділу ІІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Змістом ч.8 ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Пунктом 17 Порядку №94 визначено, що орган ведення Реєстру для виконання функцій ведення Реєстру призначає відповідальних осіб за ведення Реєстру. Згідно п. 18 Порядку № 94 призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами.

Так само Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» ведення реєстру визначає, зокрема, як внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами (п.2 ч.1 ст.14).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем разом з відповідною заявою від 30.08.2024 було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_9 копії паспорта на своє ім'я, у якому, серед іншого, зазначено і РНОКПП, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , скрін-копію відомостей з Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (застосунку Резерв+), паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_3 , посвідчення особи моряка серії НОМЕР_4 , тобто було надано як документи, що містять особисті дані (анкетні), так і підтверджені документально відомості про його відношення до військового обов'язку, військово-облікові ознаки, необхідні для актуалізації даних Позивача у Реєстрі.

Одночасно у своїй відповіді відповідач зазначає, що для того, щоб оновити дані позивача у Реєстрі, відповідній службовій особі ТЦК та СП позивач повинен надати свій паспорт та довідку РНОКПП.

Також відповідач у своїй відповіді не надав жодної відповідної інформації та роз'яснень стосовно взяття на військовий облік позивача.

Таким чином, враховуючи особисте надання військовозобов'язаним всіх необхідних документів та додатково документа, який підтверджує відповідні обставини (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.03.2006), шляхом особистого надіслання поштою, відповідачем було проігноровано прохання позивача стосовно взяття його на військовий облік, а також як органом ведення Реєстру не були внесені відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо некоректних даних стосовно ключових даних позивача, ігноруючи при цьому порядок виправлення (коригування та/або доповнення) даних Реєстру, встановлений галузевим законодавством.

При цьому, закон не встановлює виправлення (коригування та/або доповнення) даних Реєстру у відповідному порядку як право органу ведення Реєстру, зокрема після надання відповідних відомостей військовозобов'язаними, а визначає це як обов'язок особи, відповідальної за ведення Реєстру.

Отже, бездіяльність відповідача є протиправною та його слід зобов'язати взяти позивача на військовий облік та здійснити виправлення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»), з урахуванням інформації, яка вказана у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.03.2006.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невзяття на військовий облік та невнесення відомостей про військовий облік військовозобов'язаних та інших службових даних стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 взяти на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система “Оберіг»), з урахуванням інформації, яка вказана тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.03.2006, виданого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів