Рішення від 29.11.2024 по справі 360/1127/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

29 листопада 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1127/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 , поданим в її інтересах адвокатом Какулією Отарі Євгеновичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), поданим в її інтересах адвокатом Какулією Отарі Євгеновичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18 вересня 2024 року № 124050005898 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши періоди її роботи з 02 серпня 1983 року по 02 червня 2000 року в Колгоспі «Зоря» (з 23 лютого 1995 року КСП «Зоря») на посаді бухгалтера відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач 09 вересня 2024 року через вебпортал Пенсійного фонду України звернулась з заявою про призначення пенсії за віком. До заяви позивач додала: паспорт громадянина України, довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, трудову книжку серії НОМЕР_1 , свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 , диплом серії НОМЕР_3 , НОМЕР_4 довідки від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1415, № 02.2-24/1416, № 02.2-24/1417 про трудову участь у громадському господарстві, довідку про реорганізацію колгоспу «Заря» від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1418, довідку про підтвердження роботи заявниці від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1419.

Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18 вересня 2024 року № 124050005898 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком через те, що за даними реєстру застрахованих осіб підтверджений страховий стаж ОСОБА_1 становить 28 років 11 місяців 14 днів.

Записи про періоди роботи з 02 серпня 1983 року по 02 червня 2000 року в Колгоспі «Зоря» (з 23 лютого 1995 року КСП «Зоря») на посаді бухгалтера відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 до страхового стажу ОСОБА_1 відповідачем не зараховані, оскільки «у записах про трудову участь у колгоспі зазначено некоректні підстави (ідентичні особові рахунки, дати документів відсутні), неможливо зарахувати з дати утворення КСП «Заря», з 23.02.1995 (згідно трудової книжки по 02.06.2000), оскільки запис засвідчений печаткою, яка непридатна для сприйняття змісту. Архівні довідки від 19.08.2024 № 02.2-24/1415, № 02.2-24/1416, № 02.2-24/1417 про трудову участь у громадському господарстві, довідки про реорганізацію колгоспу «Заря» від 19.08.2024 № № 02.2-24/1418, довідка про підтвердження роботи заявниці від 19.08.2024 № 02.2-24/1419, видані установою, розташованої на тимчасово окупованій території України, непідконтрольній українській владі, тому вважаються недійсними та не створюють правових наслідків.».

Однак, за твердженням представника позивача, вказані недоліки в трудовій книжці є формальними недоліками та не можуть бути підставою для неврахування означених періодів роботи до страхового стажу.

З посиланням на норми статті 48 Кодексу законів про працю України, статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 56, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, затвердженої 20 червня 1974 року № 162 Держкомпраці СРСР по праці і соціальним питанням, та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, представник позивача вважає протиправною відмову відповідача у зарахуванні означеного періоду роботи до страхового стажу позивача та просить задовольнити позовні вимоги.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області позов не визнало, про що 14 жовтня 2024 року через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 8344/2024 подало відзив на позовну заяву від 14 жовтня 2024 року б/н.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що позивач неодноразово зверталася із заявами про призначення пенсії за віком (заяви від 23 червня 2024 року, від 07 липня 2024 року, від 02 серпня 2024 року, від 02 вересня 2024 року та від 09 вересня 2024 року) відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Рішенням відповідача від 18 вересня 2024 року про відмову у призначенні пенсії позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV.

Так, страховий стаж особи становить - 28 років 11 місяців 14 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, не зараховано згідно з трудовою книжкою колгоспника від 30 липня 1981 року серії НОМЕР_1 період роботи у колгоспі «Заря» з 02 серпня 1983 року по 31 грудня 1998 року, оскільки у записах про трудову участь у колгоспі зазначено некоректні підстави (ідентичні особові рахунки, дати документів відсутні), неможливо зарахувати з дати утворення КСП «Заря» з 23 лютого 1995 року (згідно з трудовою книжкою по 02 червня 2000 року), оскільки запис засвідчений печаткою, яка непридатна для сприйняття змісту. Архівні довідки від 19 серпня 2024 року №№ 02.2-24/1415, 02.2-24/1416, 02.2-24/1417 про трудову участь у громадському господарстві, довідки про реорганізацію колгоспу «Заря» від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1418, довідка про підтвердження роботи заявниці від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1419, видані установою, розташованою на тимчасово окупованій території України, непідконтрольній українській владі, тому вважаються недійсними та не створюють правових наслідків.

Згідно з пунктом 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про перерахунок пенсії за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Україною, відповідно до Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» територію Автономної Республіки Крим та окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської області визнано тимчасово окупованими територіями.

З урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» та постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» будь-які запити, звернення, довідки чи інші документи, видані органами фонду або підприємствами, які непідконтрольні українській владі, вважаються недійсними і не можуть прийматися до розгляду.

Також відповідач зазначає, що перевірити додані до позовної заяви довідки Головне управління Пенсійне фонду України в Донецькій області також не має можливості.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, представником позивача подана відповідь на відзив від 21 жовтня 2024 року б/н.

Відповідач правом подати заперечення не скористався.

Ухвалою від 01 жовтня 2024 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом серед іншого ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 968,96 грн за подання до суду позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії у адміністративній справі № 360/1127/24 до ухвалення судового рішення у справі.

Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) у межах спірних правовідносин звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою від 09 вересня 2024 року про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18 вересня 2024 року № 124050005898 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком через відсутність необхідного страхового стажу не менше 31 року. Страховий стаж позивача становить 28 років 11 місяців 14 днів. До загального страхового стажу не зараховано періоди роботи позивача на підставі трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 30 липня 1981 року у колгоспі «Заря» з 02 серпня 1983 року по 31 грудня 1998 року, оскільки у записах про трудову участь у колгоспі зазначено некоректні підстави (ідентичні особові рахунки, дати документів відсутні); неможливо зарахувати з дати утворення КСП «Заря» з 23 лютого 1995 року (згідно з трудовою книжкою по 02 червня 2000 року), оскільки запис засвідчений печаткою, яка непридатна для сприйняття змісту. Архівні довідки від 19 серпня 2024 року №№ 02.2-24/1415, 02.2-24/1416, 02.2-24/1417 про трудову участь у громадському господарстві, довідка про реорганізацію колгоспу «Заря» від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1418, довідка про підтвердження роботи заявниці від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1419, видані установою, розташованою на тимчасово окупованій території України, непідконтрольній українській владі, тому вважаються недійсними та не створюють правових наслідків.

Згідно з розрахунком стажу позивача за формою РС-право відповідачем враховано до загального страхового стажу позивача такі періоди:

з 01 вересня 1981 року по 30 червня 1983 року (01 рік 10 місяців 00 днів) період навчання у вищих/середніх навчальних закладах;

з 01 лютого 1999 року по 14 лютого 1999 року (00 років 00 місяців 14 днів);

з 12 листопада 1986 року по 11 листопада 1989 року (03 роки 00 місяців 00 днів) період догляду за дитиною до 3 років;

з 03 жовтня 1990 року по 02 жовтня 1993 року (03 роки 00 місяців 00 днів) період догляду за дитиною до 3 років;

з 01 січня 1999 року по 01 червня 2000 року (01 рік 05 місяців 01 день);

з 02 червня 2000 року по 31 грудня 2003 року (03 роки 07 місяців 00 днів);

з 01 січня 2004 року по 03 червня 2005 року (00 років 08 місяців 06 днів) період роботи у Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю агрофірма «Граніт»;

з 01 жовтня 2005 року по 29 січня 2008 року (02 роки 02 місяці 21 день) період роботи у Закритому акціонерному товаристві «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон», яке перейменоване у Приватне акціонерне товариство «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон»;

з 06 лютого 2008 року по 30 січня 2009 року (00 років 11 місяців 24 дні) період отримання допомоги по безробіттю;

з 31 січня 2009 року по 30 червня 2011 року (02 роки 04 місяці 03 дні) період роботи у Приватному акціонерному товаристві аграрно-переробне підприємство «Редан»;

з 06 липня 2011 року по 15 червня 2020 року (08 років 11 місяців 23 дні) період роботи у Приватному підприємстві сільськогосподарська виробнича фірма «Агро»;

з 16 липня 2020 року по 10 липня 2021 року (00 років 11 місяців 26 днів) період отримання допомоги по безробіттю.

всього зарахований відповідачем страховий стаж позивача становить 28 років 11 місяців 14 днів.

Відповідно до записів у трудовій книжці колгоспника від 30 липня 1981 року (дата заповнення) серії НОМЕР_1 у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 :

02 серпня 1983 року прийнята в члени колгоспу «Зоря» на посаду бухгалтера на підставі протоколу від 02 серпня 1983 року № 13 (запис № 4);

колгосп «Зоря» перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря» відповідно до рішення загальних зборів колгоспників від 23 лютого 1995 року протокол № 1 (запис без порядкового номера);

02 червня 2000 року звільнена відповідно до пункту 5 статті 36 за переведенням у зв'язку з реформуванням Колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» у Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Граніт» відповідно до протоколу від 02 червня 2000 року № 6 (запис № 5).

Отже, спірний період роботи позивача у колгоспі «Зоря», який перейменований у Колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря», та який не зараховано відповідачем до страхового стажу, становить з 02 серпня 1983 року по 11 листопада 1986 року (03 роки 03 місяці 10 днів), з 12 листопада 1989 року по 02 жовтня 1990 року (10 місяців 21 день) та з 03 жовтня 1993 року по 31 грудня 1998 року (05 років 02 місяці 29 днів).

Періоди догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 12 листопада 1986 року по 11 листопада 1989 року та з 03 жовтня 1990 року по 02 жовтня 1993 року; періоди роботи у Колективному сільськогосподарському підприємстві «Зоря» з 01 січня 1999 року по 02 червня 2000 року зараховані до страхового стажу, а тому з розрахунку спірного страхового стажу виключаються.

Отже, разом незарахований спірний стаж становить 09 років 05 місяців 00 днів.

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 від 25 січня 1986 року між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25 січня 1986 року укладено шлюб; після укладення шлюбу присвоєно прізвища: чоловіку - ОСОБА_4 , дружині - ОСОБА_4 .

Згідно з архівною довідкою від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1411, виданою адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах, які знаходяться на зберіганні по особовому складу архівного фонду колгоспу «Зоря» с. Денежникове Новоайдарського району Луганської області, в книгах обліку розрахунків з оплати праці колгоспників наявні такі данні про заробітну плату ОСОБА_3 (так в документах), 1964 року народження, за такий період: 1983 рік: січень - 0, лютий - 0, березень - 0, квітень - 0, травень - 0, червень - 0, липень - 0, серпень - 101,52, вересень - 92,62, жовтень - 99,74, листопад - 90,00, грудень - 90,00; 1984 рік: січень - 90,00, лютий - 91,58, березень - 90,00, квітень - 109,87, травень - 112,50, червень - 101,71, липень - 155,35, серпень - 70,87, вересень - 105,47, жовтень - 153,08, листопад - 137,31, грудень - 90,00; 1985 рік: січень - 41,52, лютий - 90,00, березень - 210,00, квітень - 106,02, травень - 130,97, червень - 179,81, липень - 172,70, серпень - 227,84, вересень - 153,08, жовтень - 67,26, листопад - 77,87, грудень - 126,04; примітка: грошова одиниця, в якій виражена заробітна плата, не вказана; інших даних про заробітну плату ОСОБА_5 в документах вищезазначеного підприємства за 1983-1985 роки немає.

Відповідно до архівної довідки від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1412, виданої адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах, які знаходяться на зберіганні по особовому складу архівного фонду колгоспу «Зоря» с. Денежникове Новоайдарського району Луганської області, в книгах обліку розрахунків з оплати праці колгоспників наявні такі данні про стаж ОСОБА_1 (так в документах), 1964 року народження, за такий період: 1986 рік: січень - 124,00, лютий - 157,42, березень - 140,00, квітень - 126,90, травень - 157,17, червень - 160,49, липень - 173,04, серпень - 82,00, вересень - 56,00, жовтень - 0, листопад - 0, грудень - 463,0; 1987 рік: січень - 0, лютий - 0, березень - 0, квітень - 0, травень - 0, червень - 0, липень - 0, серпень - 0, вересень - 0, жовтень - 0, листопад - 0, грудень - 0; 1988 рік: січень - 0, лютий - 0, березень - 0, квітень - 0, травень - 104,00, червень - 124,84, липень - 113,17, серпень - 128,32, вересень - 13,08, жовтень - 206,06, листопад - 109,64, грудень - 283,63; 1989 рік: січень - 112,00, лютий - 412,99, березень - 99,10, квітень - 132,24, травень - 691,24, червень - 41,60, липень - 209,80, серпень - 176,00, вересень - 162,88, жовтень - 145,00, листопад - 151,18, грудень - 739,75; 1990 рік: січень - 141,52, лютий - 1572,23, березень - 123,08, квітень - 2780,93, травень - 619,57, червень - 80,25, липень - 95,89, серпень - 75,56, вересень - 0, жовтень - 937,88 днів, листопад - 528,00, грудень - 0; примітка: грошова одиниця, в якій виражена заробітна плата, не вказана; інших даних про заробітну плату ОСОБА_1 в документах вищезазначеного підприємства за 1986-1990 роки немає.

Згідно з архівною довідкою від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1413, виданою адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах, які знаходяться на зберіганні по особовому складу архівного фонду колгоспу «Зоря» с. Денежникове Новоайдарського району Луганської області, в книгах обліку розрахунків з оплати праці колгоспників наявні такі данні про заробітну плату ОСОБА_1 , 1964 року народження, за такий період: 1991 рік: січень - 0, лютий - 0, березень - 536,00, квітень - 0, травень - 0, червень - 65, липень - 0, серпень - 0, вересень - 0, жовтень - 65,00, листопад - 65,00, грудень - 65,00; 1992 рік: січень - 0, лютий - 0, березень - 0, квітень - 0, травень - 0, червень - 0, липень - 0, серпень - 0, вересень - 0, жовтень - 0, листопад - 0, грудень - 0; 1993 рік: січень - 0, лютий - 0, березень - 0, квітень - 0, травень - 0, червень - 15000,00, липень - 0, серпень - 0, вересень - 29000,00, жовтень - 128385,00, листопад - 181000,00, грудень - 178130,00; 1994 рік: січень - 388821,00, лютий - 226024,00, березень - 213382,00, квітень - 246410,00, травень - 307660,00, червень - 187560,00, липень - 310458,00, серпень - 384400,00, вересень - 308400,00, жовтень - 807100,00, листопад - 805770,00, грудень - 1226960,00; 1995 рік: січень - 1890470,00, лютий - 2040000,00, березень - 0, квітень - 0, травень - 0, червень - 0, липень - 0, серпень - 0, вересень - 0, жовтень - 0, листопад - 0, грудень - 0; примітка: грошова одиниця, в якій виражена заробітна плата, не вказана; інших даних про заробітну плату ОСОБА_1 в документах вищезазначеного підприємства за 1991-1995 роки немає.

Відповідно до архівної довідки від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1414, виданої адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах, які знаходяться на зберіганні по особовому складу архівного фонду КСП «Зоря» с. Денежникове Новоайдарського району Луганської області, в книгах обліку розрахунків з оплати праці працівникам наявні такі данні про заробітну плату ОСОБА_1 , 1964 року народження, за такий період: 1995 рік: січень - 0, лютий - 0, березень - 3030000,00, квітень - 2040000,00, травень - 6998000,00, червень - 4080000,00, липень - 4090000,00, серпень - 9792000,00, вересень - 4080000,00, жовтень - 4837000,00, листопад - 4080000,00, грудень - 9667000,00; 1996 рік: січень - 1469000,00, лютий - 4680000,00, березень - 4680000,00, квітень - 5640000,00, травень - 4886000,00, червень - 6400000,00, липень - 6548000,00, серпень - 7000000,00, вересень - 66,25, жовтень - 74,97, листопад - 81,55, грудень - 53,19; 1997 рік: січень - 66,25, лютий - 125,00, березень - 100,00, квітень - 100,00, травень - 161,00, червень - 49,00 липень - 80,00, серпень - 120,00, вересень - 100,00, жовтень - 166,39, листопад - 126,00, грудень - 65,00; 1998 рік: січень -100,00, лютий - 215,00, березень - 129,00, квітень -100,00, травень - 100,00, червень - 81,00, липень - 1008,00, серпень - 100,00, вересень - 100,00, жовтень - 99,00, листопад - 100,00, грудень - 100,00; 1999 рік: січень -100,00, лютий - 100,70, березень - 100,00, квітень -100,00, травень - 95,52, червень - 104,42, липень - 111,05, серпень - 100,00, вересень - 109,76, жовтень - 100,00, листопад - 100,00, грудень - 100,00; 2000 рік: січень - 434,00, лютий - 100,00, березень - 100,00, квітень - 100,00, травень - 160,00, червень - 0, липень - 0, серпень - 0, вересень - 0, жовтень - 0, листопад - 0, грудень - 0; примітка: грошова одиниця, в якій виражена заробітна плата, не вказана; інших даних про заробітну плату ОСОБА_1 в документах вищезазначеного підприєм

Згідно з архівною довідкою від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1415, виданою адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах, які знаходяться на зберіганні по особовому складу архівного фонду колгоспу «Зоря» с. Денежникове Новоайдарського району Луганської області, в книгах обліку розрахунків з оплати праці колгоспників наявні такі данні про фактично відпрацьовані дні ОСОБА_3 , 1964 року народження, за такий період: 1983 рік: січень - 0 днів, лютий - 0 днів, березень - 0 дні, квітень - 0 днів, травень - 0 днів, червень - 0 днів, липень - 0 днів, серпень - 27 днів, вересень - 26 днів, жовтень - 25 днів, листопад - 24 дні, грудень - 27 днів; 1984 рік: січень - 26 днів, лютий - 29 днів, березень - 26 днів, квітень - 25 днів, травень - 24 дні, червень - 26 днів, липень - 40 днів, серпень - 13 днів, вересень - 25 днів, жовтень - 27 днів, листопад - 24 дні, грудень - 26 днів; 1985 рік: січень - 27 днів, лютий - 24 дні, березень - 25 днів, квітень - 25 днів, травень - 24 дні, червень - 25 днів, липень - 27 днів, серпень - 43 дні, вересень - 25 днів, жовтень - 10 днів, листопад - 24 дні, грудень - 22 дні; інших даних про роботу ОСОБА_5 в документах вищезазначеного підприємства за 1983-1985 роки немає.

Відповідно до архівної довідки від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1416, виданої адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах, які знаходяться на зберіганні по особовому складу архівного фонду колгоспу «Зоря» с. Денежникова Новоайдарського району Луганської області, в книгах обліку розрахунків з оплати праці колгоспників наявні такі данні про фактично відпрацьовані дні ОСОБА_1 , 1964 року народження, за такий період: 1986 рік: січень - 23 дні, лютий - 24 дні, березень - 26 днів, квітень - 24 дні, травень - 24 дні, червень - 25 днів, липень - 34 дні, серпень - 19 днів, вересень - 13 днів, жовтень - 0 днів, листопад - 0 днів, грудень - 0 днів; 1987 рік: січень - 0 днів, лютий - 0 днів, березень - 0 днів, квітень - 0 днів, травень - 0 днів, червень - 0 днів, липень - 0 днів, серпень - 0 днів, вересень - 0 днів, жовтень - 0 днів, листопад - 0 днів, грудень - 0 днів; 1988 рік: січень - 0 днів, лютий - 0 днів, березень - 0 днів, квітень - 0 днів, травень - 24 дні, червень - 26 днів, липень - 26 днів, серпень - 27 днів, вересень - 0 днів, жовтень - 33 дні, листопад - 25 днів, грудень - 28 днів; 1989 рік: січень - 26 днів, лютий - 27 днів, березень - 23 дні, квітень - 25 днів, травень - 50 днів, червень - 8 днів, липень - 27 днів, серпень - 27 днів, вересень - 28 днів, жовтень - 25 днів, листопад - 25 днів, грудень - 26 днів;1990 рік: січень - 23 дні, лютий - 27 днів, березень - 20 днів, квітень - 31 день, травень - 48 днів, червень - 11 днів, липень - 17 днів, серпень - 17 днів, вересень - 0 днів, жовтень - 112 днів, листопад - 0 днів, грудень - 0 днів; інших даних про роботу ОСОБА_1 в документах вищезазначеного підприємства за 1986-1990 роки немає.

Згідно з архівною довідкою від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1417, виданою адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах, які знаходяться на зберіганні по особовому складу архівного фонду колгоспу «Зоря» с. Денежникове Новоайдарського району Луганської області, в книгах обліку розрахунків з оплати праці колгоспників наявні такі данні про фактично відпрацьовані дні ОСОБА_1 , 1964 року народження, за такий період: 1991 рік: січень - 0 днів, лютий - 0 днів, березень - 0 днів, квітень - 0 днів, травень - 0 днів, червень - 0 днів, липень - 0 днів, серпень - 0 днів, вересень - 0 днів, жовтень - 0 днів, листопад - 0 днів, грудень - 0 днів; 1992 рік: січень - 0 днів, лютий - 0 днів, березень - 0 днів, квітень - 0 днів, травень - 0 днів, червень - 0 днів, липень - 0 днів, серпень - 0 днів, вересень - 0 днів, жовтень - 0 днів, листопад - 0 днів, грудень - 0 днів; 1993 рік: січень - 0 днів, лютий - 0 днів, березень - 0 днів, квітень - 0 днів, травень - 0 днів, червень - 0 днів, липень - 0 днів, серпень - 0 днів, вересень - 0 днів, жовтень - 17 днів, листопад - 25 днів, грудень - 27 днів; 1994 рік: січень - 24 дні, лютий - 21 день, березень - 20 днів, квітень - 27 днів, травень - 22 дні, червень - 21 день, липень - 23 дні, серпень - 25 днів, вересень - 26 днів, жовтень - 26 днів, листопад - 26 днів, грудень - 18 днів; 1995 рік: січень - 23 дні, лютий - 24 дні, березень - 0 днів, квітень - 0 днів, травень - 0 днів, червень - 0 днів, липень - 0 днів, серпень - 0 днів, вересень - 0 днів, жовтень - 0 днів, листопад - 0 днів, грудень - 0 днів; інших даних про роботу ОСОБА_1 в документах вищезазначеного підприємства за 1991-1995 роки немає.

Згідно з архівною довідкою від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1418, виданою адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах постійного терміну зберігання, які знаходяться на державному зберіганні, є такі дані щодо реформування колгоспу «Зоря»: на загальних зборах колгоспників колгоспу «Зоря» від 23 лютого 1995 року протокол № 1 колгосп «Зоря» реформовано у Колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря»; на підставі рішення загальних зборів уповноважених членів Колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» від 30 березня 2000 року протокол № 4 Колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря» реформовано у Товариство з обмеженою відповідальністю «Граніт».

Відповідно до архівної довідки від 19 серпня 2024 року № 02.2-24/1419, виданої адміністрацією муніципального округу муніципальним утворенням Новоайдаський муніципальний округ Луганської народної республіки, у документах, які знаходяться на зберіганні по особовому складу Колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» с. Денежникове Новоайдарського району Луганської області, наявні такі данні про стаж роботи ОСОБА_1 , 1964 року народження, за такий період: згідно з відомостями нарахування заробітної плати працівникам Колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» за 1995-2000 роки ОСОБА_1 працювала з березня 1995 року по травень 2000 року.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Закон № 1058-IV (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до абзаців другого, дев'ятого частини першої статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Оскільки 60 років позивачу виповнилося 19 червня 2024 року, необхідний страховий стаж для призначення їй пенсії за віком має складати не менше 31 року.

Тобто для призначення пенсії позивачу необхідно дотримання таких умов: досягнення віку 60 років (на час звернення позивачу виповнилось 60 років 02 місяці 22 дні) та наявність страхового стажу не менше 31 року.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу (абзац третій частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з абзацом дев'ятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Абзацом першим частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV регламентовано, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Згідно з частиною другою статті 56 Закону № 1788-XII при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Пунктом «а» частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац четвертий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV:

призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;

звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;

порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої, абзац перший частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV).

Підпунктом 14-6.2 пункту 14-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV врегульовано, що:

тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається: за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку; по інвалідності - з дня встановлення інвалідності; у зв'язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника; за вислугу років - з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року;

заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому цього підпункту, визначається з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, з якого призначено пенсію;

перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України формується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

термін «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України» для цілей цього підпункту вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 (тут і надалі посилання на норми Порядку № 22-1 наводяться в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац другий пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу третього пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 у разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

За правилами пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія (абзац четвертий пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

За приписами абзацу сьомого пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01 січня 2010 року на підставі записів у трудовій книжці або відомостей про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб, а починаючи з 01 січня 2010 року - індивідуальними відомостями про застраховану особу (абзац шостий підпункту 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацами першим, другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

За приписами пункту 2.10 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Згідно з абзацом третім пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого, п'ятого-шостого, восьмого-дев'ятого, дванадцятого пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац чотирнадцятий пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу шостого пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Абзацом першим пункту 4.10 Порядку № 22-1 регламентовано, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 22-1 слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов'язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, при поданні особою заяви в паперовій формі перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. У разі подання заяви в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія.

Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює призначення пенсії з дня прийняття заяви про призначення пенсії (перегляд розміру пенсії з дати її призначення).

Також з норм Порядку № 22-1 слідує, що з 30 березня 2021 року органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсії будь-яким територіальним органом Пенсійного фонду України, обраним за принципом випадковості, в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.

У спірних відносинах заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637 (тут і надалі посилання на норми Поряду № 637 наводяться в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).

Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Тобто, надання довідки підприємства, установи або організації для підтвердження стажу роботи необхідне лише у таких випадках: або за відсутності трудової книжки як такої, або за відсутності необхідних записів у трудовій книжці, або у разі наявності у трудовій книжці неправильних чи неточних записів про періоди роботи.

При цьому, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

20 червня 1974 року постановою Держкомпраці СРСР № 162 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях (далі - Інструкція № 162), яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до абзацу першого пункту 1.1 Інструкції № 162 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників та службовців.

Заповнення трудових книжок та вкладишів до них здійснюється мовою союзної, автономної республіки, автономної області, автономного округа, на території яких розташовано дане підприємство, установа, організація, та офіційною мовою СРСР (пункт 2.1 Інструкції № 162).

Згідно з абзацами другим, третім пункту 2.2 Інструкції № 162 заповнення трудової книжки вперше здійснюється адміністрацією підприємства у присутності робітника не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу. До трудової книжки вносяться відомості про роботу: прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

Відповідно до пункту 2.3 Інструкції № 162 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1984 р., у графі 2 трудової книжки раніше встановленого зразка (1983 р.) записується «1984.05.01», в трудових книжках, виданих після 1 січня 1975 р.; «05.01.1984». Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів.

У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується адміністрацією того підприємства, де було зроблено відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов'язана надати працівнику в цьому необхідну допомогу (пункт 2.5. Інструкції № 162).

Відповідно до пункту 2.8. Інструкції № 162 виправлені відомості про роботу, про переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та інші мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження. У разі втрати наказу чи розпорядження або невідповідності їх фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу здійснюється на основі інших документів, що підтверджують виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці. Показання свідків не можуть бути підставою для виправлення занесених раніше записів.

Згідно з пунктом 2.9. Інструкції № 162 у розділі «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», «Відомості про заохочення» трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається. У разі необхідності, наприклад, зміни запису відомостей про роботу після зазначення відповідного порядкового номеру, дати внесення запису в графі 3 пишеться: «Запис за № таким-то недійсний». Прийнятий за такою-то професією (посадою) і у графі 4 повторюються дата і номер наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу, запис з якого неправильно внесений до трудової книжки. У такому ж порядку визнається недійсним запис про звільнення і переведення на іншу постійну роботу у разі незаконного звільнення або переведення, установленого органом, який розглядає трудові спори, і поновлення на попередній роботі або зміни формулювання причини звільнення. Наприклад, пишеться: «Запис за № таким-то є недійсним, поновлений на попередній роботі». При зміні формулювання причини звільнення пишеться: «Запис за № таким-то є недійсним» звільнений... і зазначається нове формулювання. У графі 4 в такому разі робиться посилання на наказ про поновлення на роботі або зміну формулювання причини звільнення. При наявності в трудовій книжці запису про звільнення або переведення на іншу роботу, надалі визнаної недійсною, на прохання працівника видається дублікат трудової книжки без внесення до неї запису, визнаного недійсним.

Абзацом першим пункту 2.10. Інструкції № 162 встановлено, що відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження.

Відповідно до пункту 2.11 Інструкції № 162 після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом засвідчує правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка.

Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконується адміністрацією за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані. Посилання на відповідні документи вносяться на внутрішньому боці обкладинки та засвідчуються підписом керівника підприємства чи спеціально уповноваженою ним особою і печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів (абзаци перший-третій пункту 2.12. Інструкції № 162).

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1. Інструкції № 162 при звільненні робітника або службовця всі записи про роботу, нагородження та заохочення, внесені в трудову книжку за час роботи на даному підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої ним особи та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Аналогічні за змістом положення містить також Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерством праці України, Міністерством юстиції України, Міністерством соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110.

З трудової книжки колгоспника від 30 липня 1981 року (дата заповнення) серії НОМЕР_1 слідує, що:

02 серпня 1983 року позивач прийнята в члени колгоспу «Зоря» на посаду бухгалтера на підставі протоколу від 02 серпня 1983 року № 13 (запис № 4);

колгосп «Зоря» перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря» відповідно до рішення загальних зборів колгоспників від 23 лютого 1995 року протокол № 1 (запис без порядкового номера);

02 червня 2000 року позивач звільнена відповідно до пункту 5 статті 36 за переведенням у зв'язку з реформуванням Колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» у Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Граніт» відповідно до протоколу від 02 червня 2000 року № 6 (запис № 5).

Судом встановлено, що запис про звільнення позивача з Колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» засвідчено печаткою підприємства. Разом з цим, на цей час дійсно неможливо встановити назву підприємства, яке засвідчило своєю печаткою запис про звільнення позивача.

Також у трудовій книжці колгоспника від 30 липня 1981 року (дата заповнення) серії НОМЕР_1 наявні такі записи щодо трудової участі позивача у громадському господарстві (сторінки 18-21):

1984 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 311, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

1985 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 301, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

1986 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 240, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

1987 рік - перебування у декретній відпустці, підстава внесення відомостей - особовий рахунок;

1988 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 241, підстава внесення відомостей - особовий рахунок;

1989 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 315, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

1990 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 164, причина невиконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - перебування у декретній відпустці, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 2;

1991 рік - перебування у декретній відпустці;

1992 рік - перебування у декретній відпустці;

1993 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 69, причина невиконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - перебування у декретній відпустці, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 2;

1994 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 304, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

1995 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 267, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

1996 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 291, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

1997 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 308, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 2;

1998 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 240, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 304, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

1999 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 210, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 303, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1;

2000 рік: прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у громадському господарстві - 77, виконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві - 123, підстава внесення відомостей - особовий рахунок № 1.

Тобто, у трудовій книжці колгоспника, виданій на ім'я позивача, наявна інформація щодо виконання позивачем річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві та підстава внесення відомостей - особові рахунки (№ 1, № 2 та без номеру). Разом з цим, дати таких особових рахунків дійсно не зазначені.

Оскільки відповідно до пункту 18 постанови Ради Міністрів СРСР та Всесоюзної центральної ради професійних спілок від 06 вересня 1973 року № 656 «Про трудові книжки робітників та службовців» відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, а відповідальність за своєчасне і правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціальна уповноважена особа, яка призначається наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації, і за порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки (неправильне заповнення) може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для позивача, а отже, й не може впливати на його особисті права.

Відповідач не врахував, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці, і право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки (вина позивача відсутня).

Окрім того, відповідно до частини другої статті 56 Закону № 1788-ХІІ при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Відповідачем же при обрахунку страхового стажу позивача не враховано час роботи в колгоспі за фактичною тривалістю.

Зазначене дає підстави встановити, що позивач з 02 серпня 1983 року по 02 червня 2000 року працювала у колгоспі «Зоря», яке в подальшому перейменоване у Колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря», бухгалтером (спірний страховий стаж на зазначеному підприємстві становить з 02 серпня 1983 року по 11 листопада 1986 року, з 12 листопада 1989 року по 02 жовтня 1990 року та з 03 жовтня 1993 року по 31 грудня 1998 року), у зв'язку з чим відповідач протиправно не зарахував зазначений періоди роботи до страхового стажу при вирішенні питання про призначення пенсії.

Періоди догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 12 листопада 1986 року по 11 листопада 1989 року та з 03 жовтня 1990 року по 02 жовтня 1993 року зараховані відповідачем до загального страхового стажу, тому у подвійному розмірі не можуть враховані.

Період роботи з 01 січня 1999 року по 02 червня 2000 року у Колективному сільськогосподарському підприємстві «Зоря» на посаді бухгалтера зараховано позивачу до страхового стажу повністю за наявними відомостями в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На підставі викладеного у задоволенні позовних вимог в частині зарахування позивачу до страхового стажу періодів догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 12 листопада 1986 року по 11 листопада 1989 року та з 03 жовтня 1990 року по 02 жовтня 1993 року та періоду роботи з 01 січня 1999 року по 02 червня 2000 року належить відмовити.

Разом незарахований страховий стаж за періоди роботи з 02 серпня 1983 року по 11 листопада 1986 року, з 12 листопада 1989 року по 02 жовтня 1990 року та з 03 жовтня 1993 року по 31 грудня 1998 року становить 09 років 05 місяців 00 днів.

Щодо посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на неможливість врахування наданих позивачем довідок, виданих підприємствами, установами та організаціями, які розташовані на тимчасово окупованій території України, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-ІV «Про боротьбу з тероризмом» (зі змінами, внесеними Законом України від 05 червня 2014 року) у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області з 25 лютого 2022 року є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.

Закон України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VII) визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону № 1207-VII будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 07 лютого 2008 року, пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, пункт 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Крім того, відповідач має враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у цьому випадку і при обставинах, що склались у зв'язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на отримання пенсії з підстави видачі уточнюючої страховий стаж довідки підприємством, що розташоване на тимчасово непідконтрольній українській владі території, порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З наведених підстав суд приймає до уваги інформацію, що міститься у вищенаведених документах та довідках, наданих позивачем на підтвердження спірних періодів роботи, оскільки така інформація в повній мірі узгоджується з записами у трудовій книжці.

Оскільки на час звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивач досягла віку 60 років 02 місяці 22 дні, на час досягнення віку 60 років мала страховий стаж понад 31 рік (28 років 11 місяців 14 днів (стаж, зарахований відповідачем) + 09 років 05 місяців 00 днів (стаж, протиправно не зарахований відповідачем)), відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV позивач має право на призначення пенсії за віком.

У зв'язку з цим рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18 вересня 2024 року № 124050005898 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Зважаючи на те, що позивач на дату звернення через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою від 09 вересня 2024 року про призначення пенсії за віком мала право на її призначення, призначення пенсії позивачу має бути здійснено відповідачем з 20 червня 2024 року (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем визначеного статтею 26 Закону № 1058-IV пенсійного віку).

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Суд зазначає, що згідно з визначеннями, наведеними у пунктах 1, 7 частини першої статті 2 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX «Про адміністративну процедуру», який набрав чинності 15 грудня 2023 року, адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації; дискреційне повноваження - повноваження, надане адміністративному органу законом, обирати один із можливих варіантів рішення відповідно до закону та мети, з якою таке повноваження надано.

У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

У справі, що розглядається, повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсії передбачені Законом № 1058-IV.

Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для призначення пенсії документами, - призначити пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18 вересня 2024 року № 124050005898 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 09 вересня 2024 року, поданою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20 червня 2024 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 02 серпня 1983 року по 11 листопада 1986 року, з 12 листопада 1989 року по 02 жовтня 1990 року та з 03 жовтня 1993 року по 31 грудня 1998 року бухгалтером у колгоспі «Зоря», який перейменований у Колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря».

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (частина перша статті 133 КАС України).

Згідно з частиною другою статті 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028,00 грн. Оскільки означена позовна заява подана до суду в електронній формі через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», позивач мала сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн (1211,20 грн х 0,8).

Ухвалою про відкриття провадження у справі з метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, на підставі пункту 3 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 968,96 грн до ухвалення судового рішення у справі.

З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, судовий збір у розмірі 968,96 грн до Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), поданий в її інтересах адвокатом Какулією Отарі Євгеновичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: площа Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18 вересня 2024 року № 124050005898 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 09 вересня 2024 року, поданою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20 червня 2024 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 02 серпня 1983 року по 11 листопада 1986 року, з 12 листопада 1989 року по 02 жовтня 1990 року та з 03 жовтня 1993 року по 31 грудня 1998 року бухгалтером у колгоспі «Зоря», який перейменований у Колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря».

Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська