Постанова від 28.11.2024 по справі 569/4969/24

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 року

м. Рівне

Справа № 569/4969/24

Провадження № 22-ц/4815/979/24

Рівненський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді Боймиструка С.В.,

суддів: Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 05 червня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про захист прав споживачів та зустрічним позовом Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про захист прав споживачів.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Позивач - ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 та є власником квартири. У зв'язку з наявними сімейними обставинами та воєнним станом протягом 2022-2023 років за вищезазначеною адресою ніхто не проживав. Позивач зазначає, що станом на 11.03.2024 року Рівненське обласне виробничо-комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" нарахувало борг за період з 01.08.2023 р. по 31.01.2024 р. у розмірі 6389 гривень 98 копійок, ігноруючи показники справного лічильника води "КВ-1.5" N?037109. Незважаючи на звернення ОСОБА_1 до "Рівнеоблводоканал" як письмово, так і за допомогою гарячої лінії з проханням перерахувати вартість послуг на підставі показників лічильника, виходячи з реальних обсягів використання води, Позивачу було відмовлено в перерахунку, що призвело до порушення його прав як споживача.

17.04.2024 року та 30.04.2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про уточнення позовних вимог, в якій просив додатково стягнути з РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" кошти як відшкодування упущеної вигоди за десять днів втраченого робочого часу в розмірі 132000.00 гривень.

В квітні 2024 року представник РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" звернувся до суду із зустрічною позовною заявою. В обґрунтуванння вимог зустрічної позовної заяви, представник РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" зазначав, що між Позивачем та Відповідачем було укладено договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначена квартира підключена до централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Мешкаючи у багатоквартирному будинку, Відповідач користується житлово-комунальними послугами. Інформація про період нарахування оплати за послугу відображається в довідці оборотів по особовому рахунку НОМЕР_1 , який обліковується за адресою: АДРЕСА_1 . За вищевказаною адресою Позивач надав, а Відповідач отримав послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Станом на 16.04.2024 року, заборгованість ОСОБА_1 становить 6172,76 грн. Наведене підтверджується довідкою оборотів РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" по зазначеному особовому рахунку. Внаслідок порушення Відповідачем вимог чинного законодавства щодо розрахунків за надані послуги, Позивачу завдається істотна матеріальна шкода. В зв'язку з цим представник Позивача ОСОБА_2 просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 6172 грн., 76 коп., та витрати на сплату судового збору в розмірі 3028 грн. 00 коп.

Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 05 червня 2024 року позов ОСОБА_1 до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про захист прав споживачів - задоволено частково.

Зобов'язано Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" виконати перерахунок із нарахування по нормам на нарахування за показниками лічильника за послуги водопостачання та водовідведення за період 01.08.2023 р. - 31.01.2024 р. виходячи з об'ємів фактичного використання.

В задоволенні інших вимог - відмовлено.

Стягнуто з Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

В задоволенні зустрічного позову Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - відмовлено.

В поданій на вказане рішення апеляційній скарзі РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" покликається на його незаконність та необґрунтованість в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Апелянт зазначає, що за адресою у АДРЕСА_1 планову періодичну повірку вузла розподільного обліку холодної води марки КВ01,5 №037109 необхідно було провести до 08.05.2023 року, про що були повідомлені в рахунках за послуги водопостачання та водовідведення, які щомісячно отримує споживач у поштову скриньку на паперовому носії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2022 р. № 412 "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану" термін повірки було автоматично продовжено.

Проте, з метою забезпечення єдності вимірювань у державі в умовах воєнного та надзвичайного стану Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 07 квітня 2023 року №440 "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану", яка набрала чинності 04.06.2023 року (постанова №412 визнана такою, що втратила чинність).

Згідно п.3 цієї постанови подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Відповідно повірку вузла обліку води необхідно було провести до 01.08.2023 року.

Оскільки повірка не була проведена, то з 01.08.2023 року по 30.01.2024 (дата проведення повірки) нарахування за послуги водопостачання та водовідведення проведено згідно затверджених нормативів (норм) споживання відповідно до кількості зареєстрованих осіб.

Звертає увагу, що відповідно до п.4 розділу I Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 року №315 (із змінами) "Про затвердження Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг" для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, передані для розподільного обліку теплової енергії, що зняті (надані), починаючи з дати встановлення факту виходу його з ладу (закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу) або встановлення факту несанкціонованого втручання в його роботу до дати прийняття на абонентський облік відремонтованого чи заміненого вузла розподільного обліку, розподільного вузла теплової енергії або повіреного засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу.

Оскільки при повірці від 30.01.2024 року зафіксовано фактичний показ вузла розподільного обліку холодної води 1605 м?, то відповідно нарахування згідно фактичного споживання розпочато з вказаної дати та з даних показів.

З набранням чинності Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" 02.08.2017 року ч. 4 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" викладена у наступній редакції: "Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором."

Відтак, вважає, що підприємство не несе відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки.

Крім викладеного апелянт вказує, що Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 р. №474 стосується лічильників води, які є вузлами комерційного обліку (загальнобудинкові лічильники води) і не застосовується до даного випадку.

Також зазначає, що ОСОБА_1 не є власником квартири та звернувся з позовом передчасно, оскільки відомості про прийняття спадщини в матеріалах справи відсутні. Водночас суд відмовив у задоволенні зустрічного позову у зв'язку такою обставиною, що є суперечливим.

Крім того стверджує, що проживання та реєстрація підтверджуються виключно відомостями з реєстру територіальної громади і не можуть спростовуватися не уповноваженими особами, такими як Управляюча компанія "Сонячне".

ОСОБА_1 подав відзив на апеляційну скаргу, який колегія суддів до розгляду не приймає, оскільки він поданий за межами строків визначених ухвалою про відкриття апеляційного провадження.

Згідно ч.1 та ч.2 ст. 367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Судом встановлено, що відповідно до довідки №4177 від 12 лютого 2024 року виданої Департаментом ЦТ та ЗНАП РМР в квартирі АДРЕСА_2 зареєстровані особи: ОСОБА_3 2020 р.н, ОСОБА_4 2017 р.н - неповнолітні, ОСОБА_5 , 1994 р.н, ОСОБА_1 1989 р.н. (позивач-відповідач), ОСОБА_6 1955 р.н. - знятий з реєстрації 31.07.2023 року.

З дослідженого в судовому засіданні рахунку за централізоване водопостачання та водовідведення 2/2024 за лютий 2024 року убачається, що особовий рахунок № НОМЕР_2 за адресою АДРЕСА_1 відкрито за споживачем ОСОБА_7 . Зареєстровано 4; борг на кінець розрахункового періоду 6389.98 грн.

Відповідно до Свідоцтва про повірку законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки від 30.01.2024 року № 24ЛС/32, було здійснено повірку лічильника КВ-1.5, зав. № 037109, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 ., чинне до 30 січня 2028 року.

Згідно акту надання послуг між ТОВ "МЕТРТЕХСЕРВІС" та ОСОБА_7 (адреса перевірки лічильника АДРЕСА_1 ) від 30.01.2024 року убачається, що виконавцем були надані послуги з перевірки лічильника КВ-15, заводський номер 037109, дата повірки 30.01.2024 року, показники лічильника 01605, наявність та стан пломб - цілі.

До матеріалів справи долучені відомості показників лічильника по особовому рахунку за адресою АДРЕСА_1 на якому відображено фактичні показники використання води 1611 за період з січня 2023 року по січень 2024 року.

Згідно акту №29 від 24 квітня 2024 року мешканцями будинку АДРЕСА_3 ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , який посвідчено директором Управляючої компанії "Сонячне" убачаться, що ОСОБА_3 2020 р.н, ОСОБА_4 2017 р.н - неповнолітні, ОСОБА_5 , 1994 р.н, ОСОБА_1 1989 р.н. з 2021 року за адресою АДРЕСА_3 не проживають.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Згідно з пунктами 2, 5 частини 2 статті 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець зобов'язаний готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором; розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів, у визначених законом випадках - управителів, і проводити відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором про надання комунальних послуг.

Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги згідно статей 13 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та постанови Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року № 690 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення".

Тобто ОСОБА_1 , будучи зареєстрованим у житловому приміщенні за адресою АДРЕСА_1 , звернувшись з позовом про здійснення перерахунку фактично визнав свій обов'язок щодо оплати послуг наданих РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", тому констатується, що є споживачем, а спірні відносини врегульовані Типовим індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Водночас Пункт 10 частини 1 статті 1 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" визначає, що обслуговування вузлів обліку - це огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.

Частиною 1 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" закріплено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

За змістом частини 4 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", який набрав чинності 02 серпня 2017 року та постанова Національної комісії,що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02листопада 2017року №1344 поклали обов'язок на власника індивідуального засобу обліку води за власний рахунок здійснювати їх періодичну повірку, обслуговування та ремонт, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, проте не визначили обов'язку власника щодо контролю за проведенням періодичної повірки, обслуговування засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж. При цьому оплата за повірку лічильника здійснюється споживачем (постанова Верховного Суду від 22 лютого 2023 року у справі № 759/23657/20).

На виконання приписів частини 4 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 474 затверджено Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт.

Цей Порядок визначає процедуру подання на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиту теплову енергію і воду (далі - засоби вимірювальної техніки), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку.

Дія цього Порядку поширюється на операторів зовнішніх інженерних мереж (суб'єктів господарювання), що здійснюють обслуговування засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду), суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро- та газопостачання для побутових потреб (далі - виконавці), а також споживачів відповідних послуг - фізичних осіб, співвласників багатоквартирного будинку, у власності яких перебувають засоби вимірювальної техніки (далі - споживачі) (пункт 1 Порядку).

Виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або через цифрову інтегровану інформаційно-аналітичну систему “Єдина платформа житлово-комунальних послуг» (далі - Єдина платформа) (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця) з автоматичним підтвердженням факту доставки та отримання повідомлення, або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем (пункт 7 Порядку).

Зі змісту вказаного порядку вбачається, що його положення поширюються на споживачів - фізичних осіб, а також те, що він не встановлює окремого порядку повідомлення споживача про необхідність повірки засобу вимірювальної техніки в залежності від його типу.

Такий висновок також кореспондується з тим, що порядок прийнято на виконання ч.4 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", у якій прямо вказано про повірку вузлів обліку, які забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах.

Відтак колегія суддів відхиляє доводи апелянта про відсутність обов'язку повідомляти споживача про необхідність повірки лічильника. До того ж така позиція суперечить доводам апеляційної скарги про надсилання споживачу квитанцій з таким повідомленням.

Крім того, РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" до матеріалів справи долучено примірник Типового індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (Затверджений постановою КМ України від 5 липня 2019 р. № 690 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 85).

За умовами п. 24 вказаного договору у разі ненадання споживачем виконавцю у визначений сторонами строк показань вузла (вузлів) розподільного обліку, якщо такі показання зобов'язаний знімати споживач для цілей визначення обсягу послуг, спожитих споживачем, протягом трьох місяців приймається середньодобове споживання таким споживачем послуг за попередні 12 місяців, а в разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання послуг, але не менше 15 діб.

У разі відсутності інформації про показання вузлів розподільного обліку та/або недопущення споживачем виконавця до відповідного вузла обліку для зняття показань засобів вимірювальної техніки після закінчення тримісячного строку з дня недопуску виконавець зобов'язаний здійснювати розрахунки з таким споживачем як із споживачем, приміщення якого не оснащені вузлами розподільного обліку.

Після відновлення надання показань вузлів обліку споживачем виконавець зобов'язаний провести перерозподіл спожитих послуг у будинку та перерахунок.

Перерозподіл обсягів спожитих послуг у будинку та перерахунок із споживачем проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому було отримано в установленому порядку інформацію про невідповідність обсягу розподілених послуг окремим споживачам обсягу, необхідному для розподілу, але не більш як за 12 розрахункових періодів (а.с. 60).

Згідно підпункту 15 пункту 42 Договору виконавець взяв на себе обов'язок контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла комерційного та розподільного обліку (а.с. 64).

Вищенаведене дозволяє дійти висновку, що без надання підтверджень належного повідомлення споживача про закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки і невжиття заходів щодо своєчасної повірки засобу обліку води, відмова виконавця у здійсненні перерахунку за фактичними показниками після проведення повірки є неправомірною, тому позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким що підлягав до задоволення. Відповідно вимоги зустрічного позову про стягнення заборгованості, що нарахована за нормами споживання, до задоволення не підлягають.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Згідно зі ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 374, 375, 381, 382, 383, 384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" - залишити без задоволення.

Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 05 червня 2024 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови складено 28 листопада 2024 року.

Судді: Боймиструк С.В.

Гордійчук С.О.

Ковальчук Н.М.