Справа № 761/43115/24
Провадження № 1-кс/761/28466/2024
27 листопада 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду (в режимі відеоконференції поза межами приміщення Шевченківського районного суду міста Києва) клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_7 про відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади,
Детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_7 звернувся до суду з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади.
В обгрунтування поданого клопотання зазначив, детективами Другого відділу детективів Підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері БЕБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні
№ 42023052110000112 від 06.11.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 2051 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування кримінального провадження у формі процесуального керівництва здійснюється прокурорами Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , будучи службовою особою - директором Департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, достовірно знаючи що Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_8 від 24.02.2022 за № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 2102-ХІ введено військовий стан на всій території України, у період квітня-червня 2022 року, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: АДРЕСА_1 , достовірно знаючи, що у порушення вимог п. 6.2.1., п. 6.2.10., п. 6.2.12. Положення, принципів здійснення публічних закупівель, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» та Законом України «Про оборонні закупівлі», ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», розділу ІІІ Методики, ним умисно та протиправно не забезпечено максимальної економії, ефективності використання коштів на закупівлю, шляхом не забезпечення належного, обґрунтованого, економічного та ефективного визначення очікуваної вартості товарів код ДК:021:2015 - 31120000-3 - Генератори, а саме не забезпечено здійснення підлеглими працівниками маркетингових досліджень ринку таких товарів, попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку, здійснення пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціну на такі товари, направлення письмових запитів цінових пропозицій виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам таких товарів, що в свою чергу у порушення вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» призвело до за завідомо необґрунтованого визначення вартості товарів код ДК:021:2015 - 31120000-3 - Генератори, яка є умисно завищеною ніж ринкова вартість такого товару на дату укладення договору, тим самим умисно та протиправно допустив розтрату чужого майна, яке перебувало у його віданні, а саме бюджетних коштів Дніпровської міської територіальної громади, виділених на виконання завдань Програми щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки, під час здійснення закупівлі товарів у ТОВ «ДАРЕКС-ЕНЕРГО» та ТОВ «ЕНЕРГОСЕРВІСТЕХНІКА».
Сума встановлених збитків за укладеним договором з ТОВ «ЕНЕРГОСЕРВІСТЕХНІКА» складає 110 694,88 гривень, а за договорами укладеними з ТОВ «ДАРЕКС-ЕНЕРГО» складає 1 982 073,84 гривень та 1 424 299,73 гривень відповідно, що є особливо великим розміром.
На підставі викладеного, ОСОБА_6 11.11.2024 письмово повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191 КК України, тобто в рамках кримінального провадження № 72024001220000043 від 07.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
Так, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець міста Алчевськ, Луганської області, проживає за адресою: АДРЕСА_2 , одружений, на утриманні неповнолітніх дітей не має, працює на посаді директора департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, обліковується у Раді адвокатів Дніпропетровської області, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю від 20.01.2017 за № 3277 (зупинено згідно п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» з 25.01.2017 на підставі заяви), раніше не судимий, обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
Причетність підозрюваного ОСОБА_6 до вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується письмовими матеріалами кримінального провадження, а саме: програма щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки, затверджена рішенням Дніпровської міської ради від 23.02.2022 за № 28/16; положення про департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради затверджене рішенням Дніпровської міської ради від 30.03.2022 за № 10/19; договір постачання товару від 08.04.2022 за № 4 із додатками до нього; видаткова накладна від 08.04.2022 за № 466; договір постачання товару від 02.05.2022 за № 0205 із додатками до нього; рахунки на оплату № 165, № 176 від 02.05.2022; видаткові накладні від 02.05.2022 за № 472, № 478; договір постачання товару від 08.06.2022 за № 0806 із додатками до нього; рахунок на оплату № 1 без дати; видаткові накладні від 08.06.2022 за № 1, № 3; висновок експерта від 11.09.2024 №СЕ-19/104-24/35948-ПЧ Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС за результатами проведення почеркознавчої експертизи; висновок експерта від 18.09.2024 №СЕ-19/104-24/35115-ТВ Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС за результатами проведення товарознавчої експертизи; висновок експерта від 16.10.2024 за № 16/10-2024 за результатами проведення судової економічної експертизи; іншими матеріалами кримінального провадження, як самостійно, так і у сукупності.
В ході досудового розслідування встановлено, що розпорядженням Дніпровського міського голови від 17.10.2016 за № 4-17/10-рк підозрюваного ОСОБА_6 призначено на посаду директора департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради.
Відповідно до п. 1.1. Положення про департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 30.03.2022 за № 10/19 (далі - Положення) Департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради (далі - Департамент) відповідно до рішення міської ради від 08.06.2016 за № 26/9 «Про затвердження структури Дніпропетровської міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міської ради та її виконавчих органів шляхом викладення у новій редакції» є виконавчим органом Дніпровської міської ради.
Розділом 6 Положення встановлено, що Департамент очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою у порядку, визначеному законодавством.
ОСОБА_6 , будучи директором Департаменту, відповідно до вимог Положення:
-здійснює керівництво діяльністю Департаменту, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент завдань, реалізацію його прав та обов'язків (п. 6.2.1.);
-видає у межах компетенції накази, організовує та контролює їх виконання (п. 6.2.3.);
-представляє Департамент у взаємовідносинах з фізичними та юридичними особами (п. 6.2.4.);
-особисто взаємодіє з головами постійних комісій міської ради, керівниками виконавчих органів, правоохоронних та контролюючих органів міста і районів, командуванням військових частин та воєнізованих формувань, органів управління з питань цивільного захисту (цивільної оборони) під час розв'язання питань, що належать до компетенції Департаменту (п. 6.2.9.);
-спільно з профільною постійною комісією міської ради контролює організацію та проведення тендерів щодо здійснення закупівель за кошти бюджету Дніпровської міської територіальної громади з метою розвитку матеріально-технічної бази правоохоронних органів міста, військових частин, воєнізованих формувань, сил та засобів у сфері цивільного захисту (п. 6.2.10);
-застосовує до працівників Департаменту заходи заохочення та надає дисциплінарні стягнення; розподіляє роботу між структурними підрозділами Департаменту і контролює її виконання; забезпечує підготовку, підвищення кваліфікації та соціальний захист працівників Департаменту; розпоряджається бюджетними асигнуваннями на утримання Департаменту, несе персональну відповідальність за їх цільове використання (п. 6.2.12.);
-у разі необхідності делегує частину своїх повноважень заступникам чи керівникам структурних підрозділів Департаменту (п. 6.2.13.);
-у встановленому законодавством порядку призначає або звільняє працівників Департаменту, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення (п. 6.2.18.).
Враховуючи обставини кримінального провадження, особу підозрюваного, наявність у нього посадових обов'язків, встановлених Положенням про департамент громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 30.03.2022 за № 10/19, підписання підозрюваним від імені Департаменту договору на поставку товарів, видаткової накладної тощо, у органу досудового розслідування є всі підставі вважати, що перебування підозрюваного ОСОБА_6 на посаді директора Департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради сприяло вчиненню останнім інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Зазначив, що метою та підставами відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 від займаної посади є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення. Підставою для відсторонення від посади є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний, може здійснити вищезазначені дії.
Також, підозрюваний ОСОБА_6 тривалий час, а саме з 2016 року обіймає посаду директора Департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, а відтак має сталі професійні та дружні зв'язки і вплив на працівників Департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, будучі їхнім керівником, а також на інших осіб, які працюють в Дніпровській міській раді, які можуть сприяти ОСОБА_6 у знищенні або спотворенні речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Зазначив, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_6 щодо перешкоджання у кримінальному провадженню, не можливе без відсторонення останнього від займаної посади.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.
Захисники підозрюваного в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання та просили відмовити, посилаючись на письмові заперечення.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав свого захисників.
Вислухавши думку прокурора, захисників, підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що детективами Другого відділу детективів Підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері БЕБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023052110000112 від 06.11.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 2051 КК України.
14.11.2024, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 2051 КК України.
Відповідно до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Частиною другою ст. 154 КПК України передбачено, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Так, обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 2051 КК України, обґрунтовується зібраними під час досудового розслідування доказами.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на посаді директора Департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради.
Слід зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Крім того, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
Зазначені у клопотанні обставини підозри особи підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, наведених у матеріалах клопотання. При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування відносно неї запобіжного заходу.
Вирішуючи питання про відсторонення від посади, слідчий суддя враховує й те, що обставини, які стали підставою для такого відсторонення та зазначаються прокурором у даному клопотанні.
Відтак, розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного слідчий суддя дійшов до висновку, що на даний час доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_6 необхідне для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного.
За встановлених в судовому засіданні обставин слідчий суддя вважає за необхідне відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 від посади директора Департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради до 27.01.2025 включно.
При цьому, слідчим суддею також враховано наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
З урахуванням наведеного, клопотання підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 132, 154-157, 309, 372, 392, 393, 395 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади директора Департаменту громадського порядку і цивільного захисту Дніпровської міської ради, строком на два місяці до 27.01.2025 включно.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено 29.11.2024.
Cлідчий суддя
Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1