Справа №345/4575/24
Провадження № 3-в/345/18/2024
28.11.2024 року м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Юрчак Л.Б., розглянувши заяви, що надійшли з Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області та від ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови судді Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.10.2024 по справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий, за ст. 124 КУпАП,-
До Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області звернулися начальник відділу Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області та ОСОБА_1 із заявами про перегляд за нововиявленими обставинами постанови судді Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.10.2024 р. по справі про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_1 притягнуто за ст. 124 КУпАП до адміністративної відповідальності у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 6 (шість) місяців.
Заяви мотивовані тим, що слідчим відділенням Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР № 2024091170000419 від 03.08.2024 за ч. 1 ст. 286 КК України, по факту дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 02.08.2024 близько 23:35 год. у м. Калуш по вул. Степана Бандери за участі автомобіля BMW 320, реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жит. АДРЕСА_1 , та мотоцикла Honda CBR 1000RR, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жит. АДРЕСА_2 , внаслідок якої водій мотоцикла ОСОБА_2 та його пасажир ОСОБА_3 отримали тілесні ушкодження та перебували на лікуванні у Калуській ЦРЛ. Постановою судді Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.10.2024 р. ОСОБА_1 притягнуто за ст. 124 КУпАП до адміністративної відповідальності у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 6 (шість) місяців. Тобто на момент притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності проводилось по даному факту досудове розслідування, яке на даний час не завершене. У зв'язку з цим просять переглянути судове рішення, що набрало законної сили, у зв'язку з нововиявленими обставинами та скасувати постанову від 03.10.2024 р. Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області, якою ОСОБА_1 притягнуто за ст. 124 КУпАП до адміністративної відповідальності у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 6 (шість) місяців, оскільки на той час проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні по факту ДТП.
Розглянувши заяви та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 2 КУпАП зазначено, що законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Право на перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами належно не врегульовано Кодексом України про адміністративні правопорушення, як і не передбачено положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення прямої заборони перегляду постанов за нововиявленими обставинами.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, провадження у справах про адміністративне правопорушення, вважається кримінальним у розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рішення Європейського суду з прав людини від 30.10.2014 року у справі «Швидка проти України»).
З огляду на викладене вище та приймаючи до уваги норми прямої дії Конституції України, положення національного законодавства, а також міжнародно-правові договори та рішення Європейського суду з прав людини, які є частиною національного законодавства і джерелом права, вважаю, що реалізація права на судовий захист, шляхом подання заяви про перегляд рішення у даній справі підлягає регулюванню за аналогією закону.
Оскільки, провадження у справах про адміністративне правопорушення вважається кримінальним до нього застосовуються норми Кримінального процесуального кодексу України, які передбачають перегляд рішення за нововиявленими обставинами та містять перелік даних обставин.
Відповідно до ст. 459 КПК України зазначено, що судові рішення, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими обставинами. Нововиявленими обставинами визнаються: інші обставини, які не були відомі суду на час судового розгляду при ухваленні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути.
Відповідно до ст. 460 КПК України зазначено, що учасники судового провадження мають право подати заяву про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили.
Згідно до ст. 463 КПК України зазначено, що заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами подається до суду тієї інстанції, який першим допустив помилку внаслідок незнання про існування таких обставин.
Відповідно до ст. 467 КПК України зазначено, що суд має право скасувати вирок чи ухвалу і ухвалити новий вирок чи постановити ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення. При ухваленні нового судового рішення суд користується повноваженнями суду відповідної інстанції. Судове рішення за наслідками кримінального провадження за нововиявленими обставинами може бути оскаржене в порядку, передбаченому цим Кодексом для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції. З набранням законної сили новим судовим рішенням втрачають законну силу судові рішення інших судів у цьому кримінальному провадженні.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так судом встановлено, що у провадженні Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області перебували на розгляді матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.10.2024 р. ОСОБА_1 притягнуто за ст. 124 КУпАП до адміністративної відповідальності у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 6 (шість) місяців.
На момент подання заяв постанова набрала законної сили.
Слідчим відділенням Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР № 2024091170000419 від 03.08.2024 за ч. 1 ст. 286 КК України, по факту дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 02.08.2024 близько 23:35 год. у м. Калуш по вул. Степана Бандери за участі автомобіля BMW 320, реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жит. АДРЕСА_1 , та мотоцикла Honda CBR 1000RR, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жит. АДРЕСА_2 , внаслідок якої водій мотоцикла ОСОБА_2 та його пасажир ОСОБА_3 отримали тілесні ушкодження та перебували на лікуванні у Калуській ЦРЛ.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку про те, що в діях особи, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення, вбачаються ознаки кримінального правопорушення, що підтверджується витягом з єдиного реєстру досудових розслідувань № 12024091170000419 від 03.08.2024.
Відповідно до вимог ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Таким чином вважаю, що вищезазначені обставини є суттєвими та істотними, а тому є підставою для перегляду судом раніше постановленого рішення, а відтак слугує підставою для прийняття рішення про скасування постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.10.2024 по справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП , закриття адміністративного провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 , а матеріали необхідно передати органу досудового розслідування з метою здійснення досудового розслідування по вказаних обставинах за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
При цьому, слід звернути увагу, що передаючи справу прокурору, органу досудового розслідування, суддя заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини особи у вчиненні кримінально караного діяння, а також про правову кваліфікацію його діянь, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій (у т. ч. після встановлення ступеню заподіяних тілесні ушкодження) можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ст.ст. 7, 17, 245, 247, 253, 283, 284, 285, 287, 288, 294, 296 КУпАП, ст.459-467 КПК України, суддя, -
Заяви, що надійшли з Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області та від ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови судді Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.10.2024 по справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий, за ст. 124 КУпАП - задовольнити.
Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.10.2024 по справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий - закрити.
Матеріали справи щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП направити органу досудового розслідування (Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області) для проведення досудового розслідування, що внесене до ЄРДР за № 12024091170000419 від 03.08.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області.
Суддя: